5.9 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK BoRDER AGENCY Bulgarian and Romanian

Discussion in 'ARHIVA' started by demiurgul, May 23, 2008.

1. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    Hi,nu am mai scris demult si eu un subiect pe forum asa ca ar cam fi timpul sa imi fac aparitia...ca au-pair..dupa ce aplic pt blue card,si imi expira contractul cu familia ..eu tb sa mai prelungesc cu familia pana va veni blue-cardul de la HO???...de exemplu mie imi expira contractul in decembrie 2008 ,iar in ianuarie tb sa aplic pt blue-card...ma gandesc ca poate cei de la home office vor verifica din nou daca inca mai lucrez la familia respectiva,adica daca numele employer-ului este cel scris pe aplicatie sau nu....intrebarea..in caz si sigur vor verifica ...va tb sa imi prelungesc contractul cu familia ....sau eu pot pleca altundeva si ei sa intrebe doar de cele 12 luni daca am fost la ei sau nu...si dupa aceea stiti cumva cam cat dureaza pana te inregistrezi la job center si cam care ar fi pasii necesari...????
    Multumesc

2. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Imi poti spune,te rog,daca ati primit tu si sotul tau cardurile?A fost totul ok,s-a rezolvat?Cat timp a durat?
    Multumesc!

3. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru Anda55
    Buna,
    Imi poti spune,te rog,daca ati primit tu si sotul tau cardurile?A fost totul ok,s-a rezolvat?Cat timp a durat?
    Multumesc!

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    din cate vad, au trecut 3 ani de atunci, s-o fi rezolvat! -ras2-

5. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Este adevarat,nu m-am mai uitat la ce scrie ininte de 3 luni.Greseala mea.Macar poate sa-mi spuna cineva daca procedurile au ramas aceleasi?Multumesc!

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cam la fel, ce anume vrei tu?

7. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Eu si sotul meu am dori sa aplicam impreuna pentru yellow card si respectiv blue card.Mentionez ca abia a depus actele pentru UTR.Stiu ca trebuie sa asteptam UTR-ul si apoi putem aplica,asa-i?M-ar interesa cam cat mai dureaza fiecare procedura si daca e mai indicat sa mergem impreuna la interviu pentru carduri,decat sa le trimitem prin posta sau sa apelam la vreun avocat.Mai este si problema ca nu vorbim foarte bine.Ar putea fi un impediment la interviu?

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa ai UTR trebuie sa i se fi aprobat statutul de self. deci unu din voi e deja self?
    Daca da, atunci aplica si pentru NINO (cel care e self) la job centre, si abia apoi aplici pentru YC si BC.
    Aplicatia pentru YC-BC prin posta dureaza destul de mult acum.
    Daca nu vorbiti bine engleza, poate fi o problema numai daca activitatea voastra implica ffff mult comunicarea, altfel nu ar trebui sa fie o problema, dar macar sa il intelegeti pe cel ce va proceseaza documentele.
    Iar daca unu e self, cu acte in regula, celalalt are drept de munca si fara card, deci dk ai un job il poti presta, si aplici pentru card prin posta, asa nu te influenteaza durata. Dar sa aplici, sa le aveti.

9. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri."Nin"avem amandoi,de acum trei luni,iar sotul meu a aplicat pentru selfemployd,iar eu stiam ca asta reprezinta de fapt UTR-ul.Ma insel?Sunt 2 lucruri diferite?

10. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Ce inseamna sa fie self cu acte in regula,mai exact?Care ar fi procedura de urmat,avand in vedere ca momentan ce detinem este doar inssurance number

11. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Cand voi putea lucra eu cu acte in regula,ca dependent de sotul meu?Si in ceea ce priveste faptul ca se poate lucra fara bluedaca partenerul e self,e adevarat,numai ca nu stiu multi angajatori asta si se feresc sa se complice.Din pacate.Eu am incercat in multe locuri,avand in vedere ca vorbesc limba spaniola si toti,pentru astfel de joburi cer bluecard.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    http://utr.org.uk/how-to-apply-for-a-ut ... loyed.html

sper sa nu te bag in ceata , mai rau, ca nu am avut de-a face direct cu statutul asta.
    Dupa ce esti inregistrat ca self, apoi aplici pentru NINO si UTR.
    Si daca vrei, dar e recomandat, pentru YC!
    Voi pe ce baza aveti NINO?

13. ainoa

ainoa New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci cand ceri UTR-ul,iti trebuie nino.Nu poate sa fie invers.Nino l-am obtinut cand am venit aici,acum 3 luni.Reprezinta un numar de asigurare pe care trebuie sa il detina oricine,din cate stiu.Si trebuie sa fie asa,pentru ca altfel nu ni-l dadeau,ma gandesc.Mai departe,nici eu nu stiu mare lucru.Ne-au mai invatat si pe noi cei care au mai trecut prin asta.Eu vreau sa stiu ce inseamna mai exact statutul de self.Eacelasi lucru cu UTR-ul,sau sunt lucruri diferite.Si cam cat dureaza pana devine self?

Share This Page