22.8 C
London
Saturday, July 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!

Discussion in 'SEZATOARE' started by alin, Nov 24, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Astia se comporta de parca absolut toata populatia Romaniei ar urma sa emigreze in UK din ian 2014 -nas-

Toti vor veni in primele 3 zile ale anului -nuuu-

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  3. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
  4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    preferi stilu' romanesc cand esti luat la suturi?
    mi se pare normal sa stai de vorba cu cineva amabil samd

5. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
  6. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
  7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Corect, românii vin să muncească.

https://www.youtube.com/watch?v=YNOlt4fG7Pg

8. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea stiu legile legate de beneficii; e posibil sa le obtii fara sa lucrezi deloc in UK?

Cel mai votat comentariu zice asa: "The facts of the matter are that ANY EU National can walk in to the UK claim that they are self employed and start claiming benefits from day one."

9. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Povestea asta cu benficiile pe care le vor abuza romanii este politica pura. Se paote rezolva super usor, dar n-o rezolva pentru ca mai trebuie capital politic.

Unirea economica a doua (sau mai multe) tari cu diferente asa de mari la nivelul de trai nu are cum sa faca bine, chiar daca UE asa sustine.
    De fapt Romania o sa aiba cel mai mult de pierdut pe termen lung. A si pierdut - productie, comert, mici intreprinzatori etc. Curand o sa piarda terenuri, imobile, afaceri.

Asa ca ar fi cazul sa nu ne mai simtim vinovati ca migram. Avem nevoie sa migram pentru a putea tine pasul cu cei care o sa cumpere Romania. Sau ma rog, ce mai e de cumparat.

Si ce am zis e doar o parere personala, semi-conspirationista :)

10. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Dar astia au fost mereu aici! Ei nu au nevoie sa astepte sa se ridice restrictiile la piata muncii pentru a sosi in UK. Astia au fost si vor fi mereu acolo unde sunt si banii.

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este semi-conspirationista, Dan, ai perfecta dreptate. Au fost multi investitori straini care au cumparat case speculativ in Romania (si chiar si terenuri, infiintand firme; strainii nu au voie pana la sfarsitul anului sa cumpere terenuri in Ro insa daca isi fac firme in Ro - self-employed, haha - pot sa cumpere), si au urcat preturile in perioada "bulei" imobiliare. Spaniolii de exemplu au cateva apartamente prin Bucuresti, iar in Bulgaria de exemplu englezii au cumparat proprietati la mare. Restrictiile la cumpararea terenurilor au fost introduse tocmai pentru ca nivelul veniturilor din Ro este mult mai mic decat cel al occidentalilor, care nu ne lasa sa muncim la ei, si au facut parte din negocierile la acelasi tratat de aderare cu care Cameron vrea acum sa se stearga la fund si mai are si pretentia ca noi sa i-l taiem frumos in bucatele sa nu se oboseasca el prea tare.
    Guvernul Romaniei cand Anglia a mentinut fara motive concrete restrictiile in 2012 trebuia sa spuna Comisiei Europene ca introduce restrictii suplimentare pentru britanici, nu sa se puna cu labele in sus si sa accepte chestia asta fara nici un protest. Problema este pana la urma a Romaniei care nu are negociatori cu coloana vertebrala.
    Productia s-a pierdut de cand Comisia Europeana a ridicat in 2007 tarifele de import pentru imbracamintea si incaltamintea provenite din China. Mai tii minte fabricile de confectii de prin Moldova? Nu doar de pe acolo, erau si prin Bucuresti cateva. Ei, majoritatea s-au inchis, caci occidentalii si-au mutat productia in China profitand ca pot importa in UE fara taxe vamale. Unde crezi ca sunt acum oamenii care lucrau in fabricile alea? Pai, probabil ca multi sunt prin Spania, Italia... nici UE nici guvernul Romaniei nici guvernul Marii Britanii nu doresc sa vada problema in ansamblu si sa se uite in oglinda, de frica sa nu ii vada acolo pe adevaratii vinovati pentru ce se intampla acum.

12. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Sa inteleg ca au dreptate si romanii pot aplica pentru beneficii fara sa contribuie. Tinand cont ca locuiesc in UK nu ma incalzeste nimic atitudinea "ei ne fac rau, hai sa ne razbunam".

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @marin - nu ceste vorba de razbunare.
    E vorba ca nu trebuie sa te simti vinovat ca esti un imigrant. Moralitatea actiunilor tale intra in alt cadru.

14. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @marin nicaieri in postul meu nu am spus ca romanii pot aplica pentru beneficii fara sa contribuie. De fapt nu am scris nimic de beneficii asa ca nu inteleg de unde ai tras tu concluzia pe care ai tras-o. Dar consider ca romanii ar trebui sa aiba aceleasi drepturi ca si ceilalti cetateni UE - daca nu ma insel, la 12 saptamani de la sosirea in UK daca nu si-au gasit loc de munca "sa li se dea" beneficii ca si celorlalti. Daca lui Cameron nu-i convine, n-are decat sa schimbe legea pentru toata lumea din UE, nu doar pentru romani si bulgari. Personal m-am saturat de discriminare - tu nu? Tratamentul diferentiat din partea guvernului ii impulsioneaza si pe altii sa discrimineze romanii. Daca eram orice alta natie in tara asta, nu ar fi indraznit ziarele sa scrie pe tonul asta dispretuitor despre noi si unele firme sa ne zica in fata "nu acceptam clienti romani" (da, experienta directa). Problema este ca prea multi romani accepta discriminarea (sau nici nu-si dau seama de ea, considerand ca este ceva firesc), nu suntem uniti si nu protestam impotriva ei, asa ca suntem calcati in picioare. Si sa nu imi spui "eu n-am fost niciodata discriminat deci nu ma intereseaza" ca asa, nici femeile care n-au fost niciodata batute de soti n-ar trebui sa se solidarizeze si sa protesteze impotriva violentei in familie, si tot asa.
    Ah, si sa-ti mai zic o chestie pe care am constatat-o in Anglia: cu cat te lupti mai tare pentru drepturile tale, cu atat esti mai respectat. Prin contrast, in Romania, cu cat te lupti mai tare pentru drepturile tale cu atat esti mai marginalizat, pentru ca esti considerat un element periculos intr-o societate in care drepturile tuturor sunt incalcate in asa hal incat oamenii au inceput sa confunde lipsa de justitie cu normalitatea. Deci noi romanii daca vrem sa fim respectati trebuie sa aratam in primul rand ca ne respectam noi pe noi.

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ca sa inteleaga mai bine toata lumea

Newham este al doilea cel mai sarac borough din UK , 83% sunt emigranti , deci cu alte cuvinte mult iubitul guvern nu gaseste bani pentru zonele cu multi emigranti . Rasism ? La nivel de guvern ? Da de unde .

Pai atunci ce sa te astepti de la altii mai marunti ?

16. Dr. Evil

Dr. Evil New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Gasser
  17. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
  18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Glissando, esti persoana pe care o admir cel mai mult de pe acest forum. Felicitari pentru gandire! si as fi onorata sa ne cunoastem si in realitate.

19. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
  20. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Eu m-am saturat sa citesc in fiecare zi noi si noi stiri degrinitoare. Colegii mei sunt si ei uimiti de cat de departe s-a ajuns cu povestea asta, din ce in ce mai multa lume va fi atatata impotriva est-europenilor dupa ce ca si asa nu ne au la suflet. Nu stiu de ce se spune ca e una din cele mai tolerante tari din lume ca toleranta e doar la suprafata. Imi spunea un coleg din Irlanda ce scandal au avut in familie cand taica-sau a aflat ca sora lui avea un prieten din Romania desi era highly skilled. Plecarea din UK devine din ce in ce mai probabila. Scuzati rabufnirea.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page