5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi (II)

Discussion in 'SEZATOARE' started by Dan, Feb 25, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aia de la gandul nu stiu sa traduca.
    Nu e prima data cand ziarele romanesti se fac de cacao.
    Cei 1000 de lire nu se aplica la cetateni UE, ci la cei care au nevoie de viza sa intre in UK.

2. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    super post

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  4. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Asta cred ca e de interes si la topicul lui Dan despre Nigel Farage
    http://www.independent.co.uk/voices/com ... 45963.html

Sunt multe puncte bune ca de exemplu: "In a globalised world economy, where prosperity depends on succeeding in a global competition for innovation, resources and investment, doing anything that makes the job of attracting people and businesses to the UK more difficult is a major folly."
    "Clegg’s speech was an opportunity to level with the British public. To tell them that immigration increases the prosperity not only of individual migrants and the country as a whole, but of British nationals too. To tell them that if we want generous, well-funded health and pension systems in our ageing society, young, hard-working immigrants will be the ones to pay for it."

Stiu eu de ce citesc Independent (bine mai mult varianta lor scurta "i") -limba-

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  6. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
  7. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Citeste mai atent inainte de a numi pe cineva idiot (chiar si pe cei de la D/M):

"They examined options to restrict access to housing and welfare, and introducing an ‘entitlement card’ for all EU citizens."
    sursa: linkul de mai sus

Stirea a aparut deja cu aprox. 20 de zile mai devreme in The Guardian, cei de la D/M sunt in urma.

PS. Sfat, nu mai citeste D/M.
    PS. 2 Acest lucru nu se va intampla niciodata.

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
  9. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    "Din 2007 a început efectul de Domino al economiei virtuale, care doboară totul în jur. A început cu băncile sau companiile financiare, a trecut apoi la state, iar acum ajunge la depozite."
    "În 2008, când a izbucnit criza, un om de afaceri român se grăbea panicat să îşi transfere banii de la Bucureşti în Elveţia. Iar răspunsul unui bancher central de la noi a fost: „Crezi că acolo sunt mai în siguranţă?“."

Daca depozitele nu mai sunt sigure, ce sunt? Imobiliare? (Vad preturi in scadere si in Ro. si in UK.) Aur? (S-a urcat destul de mult.) Actiuni? (E riscant pentru omul de rand.) La 2 metri sub pamant intr-o padure? (Nu e o solutie in lumea moderna.)

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  11. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
  12. Greuceanu_C

Greuceanu_C New Member

Trophy Points:
    0
    Întrebări adresate celor mai informați decât mine, în mod deosebit specialiștilor în drept...

1. Ce poate face România pt a anula astfel de contracte oneroase? 2. Ce se poate face cu cei care semnează astfel de contracte prin care se înstrăinează, sub numele de privatizare, resurse strategice ale țării (metale prețioase, petrol, gaze naturale, etc)? Mai sunt prevăzute în lege înalta trădare și subminarea economiei naționale?

3. Ce măsuri se pot lua cu privire la cetățenii străini care vin în România cu astfel de intenții de ”investiții” și ”afaceri”, de teapa celor de la Chevron sau Gold Corporation? Eu mă gândesc serios că, dacă sistemul imunitar al României ar funcționa ca pe vremea lui Eugen Cristescu, astfel de ”afaceriști” ar putea fi expulzați și declarați indezirabili statului român...

În altă ordine de idei, cinste societății societății civile care s-a mobilizat. Cinste și reprezentanților clerului care s-au implicat. Mult respect bârlădenilor. Este încurajator să vezi inițiativa și unitatea... Dumenzeu să le/ne dea izbândă, că e nevoie de mult har ca să învingi caracatița... Partea bună este că, așa cum bine surprinde Dan Puric, la capitolul credință neamul românesc încă nu a sucombat, ci are un capital valoros...

13. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
  14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    lucrurile incep sa se lege, mai ales ca These are directed at all immigrants, whatever their country of origin.
    deci fara teama de discriminare, suntem cu ochii pe toti! -da-da-

15. Greuceanu_C

Greuceanu_C New Member

Trophy Points:
    0
    Tu te bucuri, și sunt de acord cu tine, pt că dpdv al cadrului legal nu prea au ce să facă întrucât ar trebui fie să iasă din UE fie să modifice Directiva 2004/38/CE, (cea care reglementează dreptul la liberă circulație și rezidență). Împărtășesc convingerea multora că ambele variante sunt foarte improbabile întrucât UE este un construct la care se lucrează intens de f multă vreme și este clar că cei care l-au construit țin și cu dinții de el...

Dar problema care se conturează pt noi nu este cadrul legal ci faptul că toată această propagandă iresponsabilă, cu nimic mai prejos de Pravda rusească, naște o ură etnică ale cărei efecte sociale pot fi durabile: discriminare de facto, nu de jure, acte de agresiune, etc... Mai concret, în viața de zi cu zi, ai să dai de tot mai mulți proști și xenofobi, care or să-ți facă viața grea, cu legea de partea ta...

Reacția tardivă a politicienilor lor, care au avut dintotdeauna informațiile statistice la dispoziție, este anemică și forțată de dispozițiile care li se trasează, respectiv să apere ideea iluzorie de UE democratică și nediscriminatorie... Altfel, discursul anti-românesc din presă le convine de minune din prea multe motive ca să le enumăr...

Așa că presa continuă să mănânce r... și să nu publice cifre precum cele din raportul DWP publicat de cineva mai sus, din care se pot vedea clar, din avion, 3 lucruri:
    1. românii și bulgarii mâncau, în feb 2011, ceva dintr-o feliuță de 8%, alături de toate statele din A8 (în cifre absolute nici măcar £29 de mii...);
    2. Românii nu erau nici măcar în top 20!!! - mie lucrul ăsta mi se pare cel mai tare - vorbim despre un top în care se regăseau Franța, Italia și până și Germania (mă refer la tabelul 4);
    3. culmea ipocriziei, statele UE cu membralitate veche deplină, non-accession, consumau 17%, adică mai mult de dublu față de toți imigranții din valurile A2 și A8 la un loc!! Nu e logic să-i întrebăm cum rămâne cu toată teoria inflamantă că vestul bogat duce în spate estul sărac?...

Ca să nu mai vorbim de asiatici, cu 34%... Pakistanul e pe pe primul loc... India pe 3...

Cum ar zice unii dintre concetățenii noștri, înrudiți cu fruntașii de mai sus ai clasamentului... cifrele vorbește ele...
    Care este.

16. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
  17. Greuceanu_C

Greuceanu_C New Member

Trophy Points:
    0
  18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  19. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la articolul din The Sun care sperie lumea ca aducem noi tuberculoza pe aici

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/fe ... 861619.ece

Vad ca deja au mai schimbat ceva la el pe ici pe colo, inclusiv titlul, ca sa il faca mai putin tendentios, dar ideea ramane. Chestia e ca ambasada ar putea sa depuna complaint la Press Complaints Commission si ar avea sanse mari de succes pentru ca este o incalcare destul de grava a deontologiei profesionale. Sper ca cineva de la ambasada deja a facut demersuri in acest sens, eu n-am vazut nimic insa poate sunt in urma. In fine, my two cents mai jos:

http://www.pcc.org.uk/complaints/makingacomplaint.html

Citat din editors' code of practice:

Accuracy
    i) The Press must take care not to publish inaccurate, misleading or distorted information, including pictures.

Articolul din The Sun sugereaza, omitand sa mentioneze ca romanii pot CIRCULA prin Europa inclusiv UK nerestrictionati inca din 2007 si ca restrictiile se aplica doar la dreptul de lucru, ca pana in 2014 numarul romanilor care pot CALATORI in Marea Britanie este limitat si ca doar asa se poate tine sub control riscul de transmitere a TB-ului la britanici. Sugereaza acest lucru inclusiv prin publicarea pozei cu coada la vize la ambasada UK din Romania, fara sa mentioneze ca poza este facuta inainte de 2007.
    De asemenea am vazut pe hotnews.ro ca expertul ala in TB, Stillo, sustine ca nu a facut unele afirmatii care i se atribuie. Insa faptul ca The Sun nu a publicat inca o corectie la citatele lui ma face sa cred ca de fapt a zis ce scrie acolo si ca ziaristul are inregistrarea conversatiei. Faptul ca a scos afirmatiile din context nu prea se ia in considerare decat daca au fost distorsionari foarte grave, iar asta este intre Stillo si The Sun.

ii) A significant inaccuracy, misleading statement or distortion once recognised must be corrected, promptly and with due prominence, and - where appropriate - an apology published. In cases involving the Commission, prominence should be agreed with the PCC in advance.

Ambasada ar putea sa ceara publicarea corectiei in pagina unde a fost publicat articolul si intr-o editie cu impact similar (deci nu in weekend in pagina 24 sub un articol despre cum sa cosi frumos un nasture.)

iii) The Press, whilst free to be partisan, must distinguish clearly between comment, conjecture and fact.

Aici de exemplu nu se face clar distinctia dintre ce spune Dr. Popa si pasajul imediat urmator, pe care l-am pus in bold, si care este dupa parerea mea comment sau conjecture dar nu reiese din text chestia asta. Cu alte cuvinte, The Sun pare sa ii atribuie Dr. Popa afirmatia ca unii romani ar putea veni in UK sperand sa obtina tratamentul pentru TB; eu ca cititor sunt inclinat sa cred ca Dr. Popa a spus chestia asta, insa nu este clar daca asa este sau daca ziarul a inserat propriul comentariu intre cele doua atributii. Asta trebuie clarificat intai cu Dr. Popa, ambasada poate cere lamuriri in vederea corectiei.

Dr Popa explains how the people most in danger of getting drug-resistant TB and failing to get it diagnosed or treated are also the most likely to head to the UK.

Others might knowingly head here in the hope of getting the costly drugs needed to beat it.

She says: “Usually the men who want to work are not so aware about their medical condition. They will continue to work because they cannot afford time off.

Personal sper ca ambasada va lua atitudine. Daca stiti deja ca a facut-o, puneti un link ceva aici.
    Uffff...

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    SAD but TRUE!!! -nervos- -ceeee?- -plasture- tot ce se scrie despre noi si impotriva noastra in presa britanica mai ales in ultima vreme -nervos-

FRUMOS si ADEVARAT ce-ai scris tu Glissando posteaza asta si pe topicul "Romani Online intreaba - Ambasadorul va raspunde" o sa-l scot imediat de la naftalina pentru tine...

Normal ca orice ROMAN ADEVARAT e la fel de ofensat ca si tine, pe chestiile astea... - mizeriile impotriva tuturor romanilor, generalizarile, discriminarile IZUL INTEPATOR AL RASISMULUI din UNELE TABLOIDE BRITANICE etc

Ambasadorul - roman ca si noi - normal ca nu e bucuros...... priveste-i reactia in direct pe SKY NEWS incercand sa-si "apere saracia, si nevoile, si neamul!..." mai avea un pic si musca din reporterul ala -asa-asa- -ras2- -asa-asa-

posteaza ce-ai scris aici pe topicul ala... poate si-o face timp sa arunce o privire... sa-l facem sa inteleaga, ca in orice actiune intreprinde pentru noi, in apararea noastra si a intereselor comunitatii romane din UK, noi forumistii de pe Romani Online suntem alaturi de dansul!! -da-da-

http://www.youtube.com/watch?v=i228z26yhXs

Share This Page