15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

TUTORIAL Pas cu Pas

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by foarfa, Aug 26, 2011.

1. foarfa

foarfa New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    computer wiz

Buna!

M-am documentat foarte mult in ultima vreme referitor la plecatul meu in Anglia si tot dau de "probleme", intrebari, hop-uri, nesigurante sau alte batai de cap pe care unii, inainte de a pleca, le-au intalnit si au trecut de ele. Cand au ajuns acolo, au dat de altele, de care au trecut cu efort.

Ii felicit pe cei ce au reusit si le doresc bafta celor ce vor sa mai reincerce.

De aceea va cer ajutorul. Un tutorial, cap-coada;
    "Ce trebuie sa fac sa reusesc in Anglia"?

Tot ce ati facut dinainte de a pleca din tara pana a sta linistiti in pat (inclusiv cum ati gasit un pat confortabil) sunt pasi importanti de stiut.
    Sa contina absolut toti pasii, sa fie cat mai explicit si detaliat, gen:
    1. M-am documentat intensiv pe net despre lucrul legal in Anglia
    2. Am gasit informatii; am aflat multe; confuze;
    am nevoie de explicatii in detaliu
    3. Am gasit site-ul: ROMANiONLINE unde am am pus o rugaminte pe Forum
    3. Am PRIMIT un RASPUNS detaliat
    4. ...
    5. ...

MERSI mult celui/celor care ma ajuta cu detalii privind experienta lor.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista varianta asta, varianta PERFECTA!
    Poti auzi din diferite surse, anumite intamplari, dar NIMENI nu-ti poate spune ca e sigur 100%, ca la iesirea din aeroport e o pietricica pe care trebuie sa o ocolesti, si numai asa vei reusi!
    Bafta multa, si documentare placuta!

3. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca ceea ce tu ceri e greu de facut, deoarece cuprinde o cantitate enorma de informatii.
    Ar fi un tutorial de sute de pagini si sincer, n-ar folosi nimanui. Informatiile se schimba, e necesar sa fie up to date, deci cred ca sistemul forumului unde gasesti informatiile structurate pe subiecte, grupuri de interes etc; e mult mai util.
    Apoi mai e un aspect: experientele practice sunt personale. De ex Ion si-a deschis cont la banca X cu buletinu'; nu exista nici o garantie ca si tu vei putea face la fel. Poate ca Ion vorbea mai bine engleza, a dat peste o persoana disponibila si pur si simplu i-au deschis cont fara alte formalitati.
    Tot sistemul forumului unde poti citi informatii practice e de preferat, macar ai posibilitatea sa compari mai multe pareri si sa iei ce-ti e de folos din ele.

Sigur, uneori cantitatea de citit devine substantiala, realizez si eu asta, cand imi ia uneori o seara sa citesc topicuri de multe pagini, fara a gasi ce cautam. Dar poate asa invatam cu totii sa punem TITLURI RELEVANTE la topicele noastre, sa le deschidem numai cand e cazul si doar dupa ce am verificat ca bine ca informatia nu exista deja (nici o referire la tine, foarfa; e doar un discurs general).

Eu zic sa citesti ce e de citit (in functie de ce te intereseaza ), sau daca ai citit deja sa pui intrebari punctuale, pentru ca la un topic atat de larg nimeni nu-ti va putea acoperi toate aspectele de care tu ai avea nevoie.

Si acum, pentru a ilustra teoria expusa deasupra :),ce-am facut eu:

Am fost de multe ori in Uk in ultimii 2 ani, uneori am stat o luna, doua
    am inceput sa intreb ce si cum (la banca um fac sa-mi deschid cont,la o2 cum e cu cartela/abonamentu' sau ce-o mai fii; la agentii imobiliare cum e cu cazarea)
    am citit pe net ce am avut nevoie sa-mi fac o idee de ansamblu cum functioneaza sistemu'
    mi-am intrebat prietenii care traiesc aici despre anumite aspecte
    am economisit bani :)
    si apoi mi-am luat inima-n dinti si-am venit

ps. io-s aici de prea putin timp; deci in nici un caz nu pot zice "am reusit".Imi doresc s-o pot zice in vreo 3 ani, asta daca decid sa raman. Dar si am resit asta e atat de personal!!!
    Poate io cred ca am reusit, dar pt tine ceea ce am facut eu nu are valoare. Nu suntem toti la fel, nu dorim aceleasi lucruri si automat reusita o interpretam in mod cu totul personal!!!

Multa bafta!!!

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    I-am trimis si eu odata, mai demult, intr-o alta viata, de fapt nici nu mai stiu daca, un e-mail lu' Bill Gates intrebandu-l despre reteta succesului...

Nu mi-a raspuns nici in ziua de azi...

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

5. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil ca topicul tau ar trebui sa se numeasca Reusita Pas cu Pas sau Povesti de Succes. Probabil ca fiecare ar putea sa scrie o carte despre povestea lui si topicul asta s-ar transforma intr-un mare monstru, pentru ca ar fii mai multa informatie decat ar putea duce cineva care e la inceput, confuz, nestiutor.

Reusita e personala in functie de valorile si asteptarile personale. Poate pentru cineva reusita e sa faca bani multi si sa-si ia o masina super noua in 2 ani dupa ce a ajuns in UK. Pentru mine, reusita ar fi sa traiesc intr-o societate care te lasa sa respiri, sa te dezvolti personal si profesional, care are reguli si le aplica intr-un mod adecvat, astfel incat sa te protejeze, iar, daca nu te protejeaza, sa poti sa le reclami unui for superior care chiar sa ia seama la plangerea ta. E clar dupa aceste doua exemple ca pasii spre reusita vor fi foarte diferiti.

In momentul cand faci o mare schimbare, s-ar putea ca obiectivul pe care ti l-ai stabilit la inceput sa se dovedeasca a fi nerealist sau sa-ti dai seama ca nici nu ti-ai dorit atat de tare acel lucru. Concentreaza-te asupra idealului, dar, ramai flexibil, si ia fiecare zi asa cum vine, vezi ce-ti da viata si ce poti sa faci mai departe.

Numai bine

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Continua sa iti faci temele pas cu pas si sa te gandesti de zece ori inainte de a face pasul urmator... Ceea ce imi place mie aici este ca poti sa construiesti caramida cu caramida fara sa te gandesti ca vine unul si da cu piciorul la ceea ce ai construit. Doar tu poti da cu piciorul.

Succes!

7. foarfa

foarfa New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    computer wiz
    Mersi de raspunsuri.

Stiu ca nu exista "retete ale succesului".
    Daca ar exista, le-am cauta toti pe net, pe forum-uri, am adauga condimente, dupa gust si voila!

Instant success!

Exista doar acele lucruri elementare pe care le zice mama inainte sa ne apucam de gatit: zaharul nu merge cu sarea, apa nu merge cu uleiul... etc (gata cu filosofeala).

Lucrurile elementare, lucrurile pe care trebuie sa le fac eu, etapele pe care TEBUIE sa le parcurg sunt sunt... (si aici va rugam pe voi sa interveniti cu mai multe detalii).

Sa va dau exemplu, ce mi-am propus eu drept primi pasi.
    - sa am la dispozitie o suma suficienta de bani pentru 1.2 - 2 luni de stat in UK +
    bani de transport dus-intors (in caz ca se intampla sa nu mearga treaba);
    - voi rezerva bilet de avion in avans cu 2-3 saptamani inainte de a pleca;
    - in acest interval, voi programa suficiente interviuri sa am grija sa nu raman prea
    mult fara sa produc;
    - de asemenea voi aranja pentru vizite de camere in zilele urmatoare aterizarii;

Acum... Astept interventii de la voi...

Mersi !!!

8. foarfa

foarfa New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    computer wiz
    Inainte de toate...
    Merci mult ValiB si abia astept sa citesc "ghidul".

Iar apoi... nu pot zice; am gasit un mare volum de informatii utile pe forum-uri.
    Pardon.
    !!!PE ACEST forum!!!

Toata informatia gasita m-a ajutat sa inteleg mai bine (chiar daca mai am intrebari) procedurile britanice in ceea ce priveste angajarile, pentru ca asta ma intereseaza: sa lucrez legal. Pe langa legalitati am aflat apoi si alte informatii.
    Aceasta este in parte axata pe un subiect anume, ca in orice forum.
    EX: Cum aplici pt NINo, Yellow Card, Cazari, Mancare, Pub-uri, Bilete de avion, Cartiere rau famate, Locuri de vizitat, Calatoria cu "Tube"... Etc...

Le multumesc ENORM tuturor celor care chiar isi dau interesul sa ne ajute.
    Dar vin si cu rugamintea sa ne puna si cap la cap toata acea informatie pe care o ofera, pentru ca este atat de multa incat e foarte usor sa te pierzi in ea.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ca nou venit nu stiu cum de nu va sare in ochi un buton numit culmea tot 'NOU VENIT', ce coincidenta'
    Ai acolo tutoriale, numai, numai ca nu te ia de mana!
    Spor la citit!

10. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Tin sa te contrazic. Aici gasesti absolut tot de ce ai nevoie. Si daca nu te descurci mereu se va gasi cineva sa iti raspunda la intrebari.
    Si inca ceva. Tu cred ca esti singurul in masura sa iei acea informatie si sa selectezi din ea doar ce ai nevoie. Nu trebuie nimeni sa puna cap la cap. Daca nici asa "mura-n gura" nu ne descurcam...

Share This Page