11.2 C
London
Monday, May 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Triplul standard si politica romaneasca

Discussion in 'CONTROVERSE' started by Dan, Apr 2, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Simt nevoia sa ma explic; politic adica. Fara intentia de a influenta pe cineva, vreau doar sa asigur pe toti care au o problema cu afilierile mele politice ca nu sunt PSD-ist, PDL-ist, PP-DD-ist, PNT-ist, PNL-ist si altele, care nu imi vin in minte acum.

De ce vreau sa ma explic? Pentru ca am avut o discutie aseara in care un coleg de pe forum imi spunea ca daca nu sunt cu Basescu, TREBUIE sa fiu PSD-ist. Daca nu's PSD-ist, poate sunt altceva, PP-DD-ist? Si ca in cazul meu hai, o fi cum o fi, dar Adrian e clar PSD-ist. (va asigur ca nici el nu e)

Acum, ca nu e nici o campanie electorala, cred ca putem vorbi liber despre politica.

Imi place sa cred despre mine ca sunt apolitic, in sensul ca nu ma simt atras de un partid anume. Ca orientare, presupun ca as fi "de centru", pentru ca imi place echilibrul. Sunt de acord si cu ajutoarele sociale, dar si cu competitia, prefer ca statul sa se implice in unele aspecte ale vietii dar nu pana acolo unde imi ingradeste vreo libertate.

In Romania nu cred ca exista vreo formatiune care sa fie de centru, sau ma rog, nu cred ca este un partid serios care sa aiba principii in afara hartiilor pe care nu le citeste nimeni. In Romania, eu vad doar oamenii care conduc, care fac parte din guvern si ii consider in mare parte incapabili. E ca la fotbal, nu trebuie sa stii sa joci fotbal ca sa iti dai seama, cand te uiti la meci, ca o echipa joaca extrem de prost si ca alta joaca mai bine.

Daca unul din Romania "o ia pe ulei", asa cum am considerat acum ceva vreme ca a facut Basescu si guvernul sau, incep sa ma enervez, alaturi de altii. Daca o face Nastase, Ponta, Antonescu, Patriarhul sau oricare altul, vociferez in egala masura, indiferent din ce partid fac parte respectivii.

Incercand sa fiu impartial, fireste ca dau impresia PDL-istilor ca sunt USL-ist, si invers, USL-istilor ca sunt PDL-ist. Nu sunt versat in politica, nu stiu clar dedesubturile, de aceea poate gresesc uneori cand ii injur pe unii si pe altii, dar cel mai probabil vad la fel de multe ca orice om obisnuit care are contact cu politica... ca mine, cand citeste ziarele, cand aude lumea vorbind si cand se intampla ceva relevant.

As prefera totusi (cred ca politic vorbind) sa fie Rege in Romania. Si explicatia este una singura - daca e Rege, lupta pentru putere s-a terminat. Si va exista mereu un om care sa dea peste nas celor care "o iau pe ulei", cineva care va asculta, probabil, si nevoile oamenilor, nu numai ale politicienilor.

In alta ordine de idei - de ce as vrea sa ma afiliez, sa empatizez cu un oarecare partid, cand de fapt toti sunt FSN-istii de ieri? Cand insusi presedintele a fost membru al partidului comunist? Cand majoritatea presedintilor si primilor ministri au facut parte din PCR si apoi din FSN? Are vreun sens? Si-au schimbat viziunile politice sau doar se transfera cand au chef la echipa care castiga?

Acum il astept pe Dio sa imi explice mai multe despre politica (daca are timp) si de ce spune el ca folosesc triplul standard.

Si il mai astept si pe @theman sa imi explice cu ce e mai rau PSD fata de PDL, PNL, PNT. Ca eu zic ca sunt toate la fel.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Buna seara .

In primul rand trebuie sa vedem daca vorbim despre aceasi tara .

Esti de acord ca , in ultimii 9 ani de ocupatie basista , PSD a fost la guvernare 7 ani ?

DA sau NU

Daca raspunsul tau este DA , putem continua sa discutam despre politica .

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    presupun ca DA.
    Dar nu numai in ultimii 7 ani, de vreo 13 de cand se numeste PSD (m-am uitat si eu pe wikipedia) si cu inca cativa ani inainte, cand se numea PSDR?

Acum zi-mi si tu, Basescu, este in diverse structuri din conducerea tarii (ministere) de pe vremea lui Ceausescu? (tot cu DA sau NU)

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    DA

Dar nu vorbim despre Base .

Deci esti de acord ca PDL a guvernat aceasta tara 2 ani . Si PSD a guvernat 18 ani . Avand in vedere acest fapt , cum putem sa spunem ca PDL este mai rau decat PSD ? Sau trebuie sa inteleg ca PDL in 2 ani a facut cat PSD in 18 ani ? Si nu , nu vorbim despre coruptia endemica administrativa . Ca si acolo PSD conduce super detasat .

Cate primarii si consilii judetene are PSD si de cati ani ? Romania a fost distrusa bucata cu bucata de catre PSD .Daca tu te-ai lovit de o administratie corupta care apartine politic de PDL asta nu inseamna ca raul in aceasta tara a fost produs de PDL . Tu in Cluj te lovesti de coruptii PDL , restul tarii , zace in sange de decenii intregi sub ocupatia PSD-ista .

Nu , nu o sa spun ca in PDL nu exista coruptie , exista din plin , dar PDL nu a dat un sef de stat care ranjea la TV ca avem in Romania coruptie fara corupti .

Stii de ce domnul Adrian Nastase , in cercul de cunoscuti avea porecla de 10% ? Pentru ca tot ce sa vandut sau intrat in Romania era taxat de dansul cu 10% , absolut tot . Si nu sunt povesti . PSD avea o lista de preturi pe care o stia o tara intreaga , orice se putea rezolva , nu exista lucru care sa ramana fara solutie . Asta inseamna PSD . Coruptie generalizata la nivel de tara , de 24 de ani .

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca, pe langa faptul ca PSD este la guvernare de X ani, PDL e la guvernare de 2 ani.
    Is this a joke?

Hai sa facem putina istorie:
    Partidul Democrat Liberal (PDL) este un partid politic parlamentar de Centru-dreapta din România. PDL a luat naștere în decembrie 2007, în urma deciziei de fuzionare[1] a Partidului Democrat și a Partidului Liberal Democrat.

Uite aci:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_C ... %83riceanu
    Intre 2004 si 2007 ghici cine a fost la guvernare? PD actual PDL? Opaaaa (3 ani aci)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_Emil_Boc_(1)
    intre 2008 si 2009 ghici - PDL (inca 1 an)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_Emil_Boc_(2)
    intre 2009 si 2012 ghici tot PDL (inca 3 ani)

Mai punem ca intre '96 si '98 Basescu (PD, actual PDL) a fost ministru, impreuna cu alti de-ai lui?

Deci si daca calculam istoria mai recenta, PDL a fost la guvernare in ultimii 7-8 ani, nu mai zicem si de anii anteriori.

In concluzie, theman, cum e pana la urma? 2 ani, 7 ani sau 11 ani? Ia mai calculeaza.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    23 Decembrie 2009 - 6 Februarie 2012 doi ani si 2 luni , sursa , http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_Rom%C3%A2niei

In rest alte aratari mocirloase , scoase din negura comunismului .

Dar , sa nu uitam ca astazi domnii Ponta si Basescu , impreuna , au incercat sa isi impuna oamenii pe la parchet si DNA . Pentru mine aceasta zi este la fel ca si acel negru 28 decembrie 2008 , cand si-au dat mana peste trupul sfartecat al Romaniei .

Consider ca este mai bine pentru sanatatea mea mintala sa inchei capitolul politica romaneasca .

Dio , ai legatura .

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Dan, ar fi nefiresc din partea mea sa te confirm cu aratatorul ca fiind apolitic sau monarhist – ceea ce te pretinzi a fi.

Daca tu te-ai mula pe-un astfel de calapod, ar contrasta cu linia politica ''''independenta'''' romani/online… anti-Basescu si pro-Antene.

Istoria nu se uita… ati mobilizat la modul machiavelic 300 de romani sa strige jos Boc/Basescu/etc anul trecut in consonanta cu ‘glasul poporului’… intr-un moment in care intreaga Europa huzurea de prosperitate si fericire, numai RO era bantuita de inflatie, somaj, datorii publice, etc.

Tot la ‘triplu standard’ ar trebui sa-ti incadrez si relatia vis-à-vis de ‘Nea Ion (alias Mr John) programatorul… in momentul in care poza ca ‘sponsor’ al unui business infloritor.

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dupa cum bine stii (dar nu vrei sa spui), ROMANi ONLiNE nu are o linie politica. Astfel, oricine poate observa ca nu a plecat nici un email, stire, postare care poate fi considerata oficiala si care sa indemne pe cineva sa SIMPATIZEZE cu un anumit partid. Am publicat in aceeasi masura informatii despre sectiile de votare cand s-a votat orice, indiferent de natura votului. Si asta se poate verifica si acum, informatia nu a disparut.

Dupa cum se vede CLAR si cel mai probabil au remarcat toti, nu am avut nici un banner cu vreun partid in campania electorala. Nici "comunicate de presa" politice. Asta in conditiile in care ziarele romanesti din diaspora si alte surse de informare se cam bat pe banii candidatilor.

Dar, cum am spus, daca esti anti-ceva, TREBUIE sa fii pro-altceva. Daca nu era madam aia de la OTV, poate ai fi spus ca sunt cu PP-DD si n-am vrut sa ma arat.

Mai departe - cine a vrut sa participe la ceva actiune anti-presedinte a particiat, cine nu - a fost liber sa critice, sa-si exprime optiunea. Unii spun ca au fost 30 de persoane, asa ca nu vad "marea mobilizare machiavelica", vad doar cifre manipulate sa dea bine in functie de discutie.

Cat despre Mr. John, chiar te rog sa-mi spui si mie ce relatie am cu el din moment ce nu l-am vazut in viata mea. Sau na, explica dublul/triplul standard, sa avem un punct de plecare. Din cate imi aduc aminte am ridicat problema si DUPA, cand altii au incercat sa faca ce a facut si el. Tocmai in incercarea de a evita "dublul standard". Eu, Dan, nu am beneficiat de nici o sponsorizare din partea nimanui. Si chiar daca as fi baut o bere de la John, nu cred ca ar avea relevanta in discutie. Nu as lua apararea cuiva doar pentru asta.

9. SORINUS

SORINUS New Member

Trophy Points:
    0
    Doriţi să ştiţi SITUAŢIA UNUI ROMÂN ADEVĂRAT???? Eu nu m-am mai dus să VOTEZ parlamentari(senatori s-au deputaţi) din 1996.Ultima dată am pus ŞTAMPILA VOT pe Emil Constantinescu.SE apropie acum Referendumul.Categoric NU MĂ DUC LA VOT.Vă întrebaţi de ce nu mă duc la referendum.Din cauză că mie nu-mi place s-au nu-mi convine reorganizarea administrativ-teritorială pe care o propune U.S.L.-ul şi altele.ŞI DE CE NU M-AM MAI DUS SĂ VOTEZ DIN 2000.PENTRU CĂ CLASA POLITICĂ S-A DEGRADAT.EU JUR CU MÂNA PE BIBLIE EU NU M-AM DUS CA NEBUNUL SĂ-L VOTEZ PE IUBITUL VOSTRU TRAIAN BĂSESCU ŞI P.D.L.-UL ÎN FRUNTE CU EMIL BOC.Pentru că atunci când P.D.L-ul urca în sondaje cu Traian Băsescu ce vă PROMITEA IUBITUL TRAIAN BĂSESCU că va face:că va crea locuri locuri de muncă,că scade taxele şi impozitele etc etc.În concluzie Traian Băsescu VA AMEŢIT CAPUL CU PROMISIUNI ECONOMICE,CULMEA CULMILOR CĂND ROMÂNIA ERA ÎN CRIZĂ ECONOMICĂ.Eu le-am spus rudelor mele atunci să-i pună DRACU să Voteze P.D.L-ul că dă în mai rău.Şi nu mau CREZUT.Acum mă cred.V-aţi pus ÎNTREBAREA:DE CE PARTIDUL CARE AJUNGE LA PUTERE CU CREAZĂ S-AU FORMEAZĂ UN GUVERN TEHNOCRAT??????? RĂSPUNDEŢI-MI ŞI MIE LA ACEASTĂ ÎNTREBARE. Un Guvern Tehnocrat este format din ECONOMIŞTI NU DIN POLITICIENI.De ce P.S.D-ul.P.N.L.-ul NU A FORMAT GUVERNE DE TEHNOCRAŢI ŞI A CREAT GUVERNE DE POLITICIENI??

10. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Se vede de la o posta ca n-ai dat bac-ul la romana... nu-ti fa probleme, niciodata nu-i prea tarziu...

11. Anonymous

Anonymous Guest

La ce trebuie, DIO, daca poti face pe banii guvernului cursuri de turism, business, IT, care....etc?

Daca nu stii sa aplici sunt atatia care au trecut de pragul abecedarului si pot sa completeze gratuit pentru tine formularele!

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Gratuit, pe banii statului???

Pai ei, in candoarea lor, nu stiu ca gratuitatea asta consta intr-un contract de imprumut pe 30 de ani iar acest imprumut ptr studii trebuie restituit???

Share This Page