11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer lire-euro in tara

Discussion in 'FINANTE' started by canary-wharf, Apr 13, 2018.

1. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Desi pare o problema de interes si destul de banala, incat sa existe multa informatie disponibila, ce am gasit deocamdata pe internet e vechi de cativa ani. Asa ca pun intrebarea aici, cu siguranta sunt oameni care stiu.

Care ar fi cea mai avantajoasa modalitate de transfer al unor sume de bani, dintr-un cont in lire, de la o banca englezeasca, in tara, de preferat in euro? Suma, sa spunem, de cateva zeci de mii.

In Romania am identificat doua banci, care au cont in GBP: CEC Bank si ING. Pe langa comisionul de administrare, cea din urma percepe un comision de extragere de 0,5%. Care mi se pare destul de mult, la o suma mai mare. In plus, nu au internet banking pentru acest cont, nici macar ATM-urile din sediul lor nu le poti folosi, deci la altceva n-ar fi bun un asemenea cont, decat sa ii ridici de la caserie si sa alergi sa ii schimbi la case de schimb, la un curs mai avantajos.

Banca englezeasca percepe doar o suma fixa decenta la transfer bancar, parca 10 lire, daca nu gresesc. In schimb, nu au cont in euro, decat o varianta care inteleg ca e destinata firmelor si costa vreo 7-8 lire pe luna.

Alta varianta ar fi transfer bancar catre un cont in euro de la banca romaneasca. Dar cursul e mai mic decat la casele de schimb, practic se face o dubla conversie.

In fine, a treia varianta ar fi micile firme de transfer, care spun ca cer o taxa fixa, deci mai avantajos la sume mari. Dar nu stiu cat de incredere sunt, nici daca fac conversie valutara si cum e asta fata de cursul bancilor.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    un site gen https://www.moneysavingexpert.com/banking/foreign-currency-exchange o sa-ti explice mai in detaliu optiunile si costurile (din partea de uk)

in principiu:
    - daca faci transfer lire-lire, o sa ai un cost de la banca din uk, apoi (eventual) ceva comision de incasare in banca din ro, schimbul valutar lire-eur (care se poate negocia la curs cu trezoreria bancii daca e vorba de suma mare) si comisionul de retragere, care mai poate fi evitat la unele banci daca faci un depozit si retragi banii la scadenta (gen libra bank).

- daca faci transfer direct lire-eur, trebuie mare atentie la cursul de schimb, in general serviciile specializate in asa ceva ofera cele mai bune cursuri de schimb si apoi in ro aceeasi abordare (depozit si retragere la scadenta).

deci trebuie putin efort sa pui cap la cap toate optiunile si costurile sa vezi cum iese mai bine / ieftin / sigur etc

canary-wharf likes this.
  3. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc, e un raspuns util.
    La ideea cu depozit la termen nu ma gandisem. Dar nici n-am vazut sa aiba vreo banca din Romania asa ceva pentru lire. (inclusiv Libra)

Share This Page