23.5 C
London
Tuesday, May 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din Romania in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Bogdan0399, Nov 7, 2015.

1. Bogdan0399

Bogdan0399 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, ma numesc Bogdan, am 16 ani, sunt nascut in data de 03.08.1999, si sunt pe cale alaturi de familia mea de a pleca in UK, in principiu se va duce unul dintre parinti apoi voi veni si eu, am nevoie de niste sfaturi.

Eu fiind in clasa a X-a pe "Stiinte ale naturii" la un liceu din Bucuresti, as vrea sa stiu cam cum ma pot transfera, daca anul acesta va fi luat in considerare acolo, daca cursurile ulterioare defasurate in UK se vor lua in considerare, atat terminarea acestor clase de liceu cat si factultatea ( acolo nu stiu cum le zice ), iar cat despre BAC, nu o sa pot sa il dau daca nu am liceul terminat in Romania, nu e asa ?

In concluzie caut pe cineva care sa aiba rabdare sa imi explice mai multe chestiuni legate de mutarea in UK, atat la capitolul locuri de munca ( acte, etc pentru parintii mei ), dar mai ales la sistemul de invatamant pentru mine.

Multumesc anticipat,
    Bogdan.

2. Mihaellaap89

Mihaellaap89 New Member

Trophy Points:
    0
    Hei...uite ca am mai gasit pe cineva in situatia mea!!
    În fine,daca erai in UK acum erai in year 11 si in general nu se fac transferuri deci,in cel mai bun caz daca spre exemplu te transferi ca mine in timpul anului scolar(cam prin februarie m.as muta eu) nu te.ar pune in year 11 ca sa mai faci cateva luni si dupa dai GCSE....o sa te duca la year 10( chiar daca ai varsta de year 11) ca sa recuperezi SAU poate...nu stiu... o sa poti da GCSE (si trb sa inveti tot ce invata cei din year 10-11...lectioare simple) direct ...fara sa mai recuperezi cei 2 ani..
    Eu plec in februarie in vizita/de tot(depinde de circumstante) si iti mai dau detalii...si daca poti sa.mi spui in ce oras te muti,ar fi super -ras4-
    In legatura cu locurile de munca pot sa.ti spun ca lor nu le pasa ce facultate a facut mama ta,cate calificari are tatal tau..conteaza experienta (cu batrani,copii,din job-urile anterioare etc) si cateva referinte de la fostii angajatori
    Spre exemplu mama mea nu a facut facultate si nici nu are vreo calificare ca asistenta medicala sau ceva dar a fost acceptata pe baza experientei de zi cu zi si in prezent este care assitant la un spital din sud estul Angliei.
    Sistemul de invatamant in Anglia e mult mai relaxant si inveti de placere.
    Pentru mai multe informatii despre sist de inv poti citi aici: http://uk-alfabetic.blogspot.ro/p/invat ... k.html?m=1
    Sper ca te.am ajutat

Share This Page