9.3 C
London
Monday, February 17, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din RO in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by cipryan.tecuci, Jan 15, 2011.

1. mody2007

mody2007 New Member

Trophy Points:
    0
    oh, revin, cu mii de scuze dragii mei: aseara eram foarte obosit, in textul meu s-a strecurat o inadvertenta: de fapt, baiatul meu a intrat intr-a zecea, deci in vara termina a zecea, iar in toamna ar trebui sa intre intr-a unsprezecea in romania...problema de fond ramane totusi varsta, cred. Ma intreb daca il vor inscrie in vreun colegiu, fara sa aiba liceu terminat...Sau e mai bine sa il termine in Romania?...astept si parerile voastre, e clar ca sunteti mult mult mai informati decat mine:)...

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Petre,

DA, baiatul (dupa implinirea varstei de 17 ani) va fi admis aici la colegiu doar cu diploma de 10 clase (daca se mai da acum) Nepotul meu a fost admis doar cu acea diploma...

Cel mai important este INTERVIUL unde va trebui sa raspunda la cateva intrebari de rutina... Cum iti place Anglia?... Ce-ai invatat pana acum?... De ce?... Esti aici cu familia?... De ce ai ales acest curs?... Ce vrei sa faci dupa ce termini acest curs?... La acest interviu tutorele vrea sa afle daca elevul / studentul intelege cat de cat engleza, asa incat sa se asigure ca nu are nevoie de extra help (sa faca vreun curs de engleza inainte de unul vocational / profesional) Nu trebuie sa stie engleza la perfectie, dar cat de cat... sa demonstreze cunostinte minime...

Pe langa acel interviu va sustine si un TEST DE EVALUARE (un fel de 3 in 1) sa demonstreze ca are cunostinte minime... BASIC IT, la ce level este la LITERACY (engleza) si NUMERACY (mate care e de fapt ARITMETICA de clasa a 3-a / a 4-a).

Daca tu esti deja aici...e pacat sa nu aduci si baiatul ASAP (as soon as possible) te costa de trei ori mai mult sa-l intretii in RO, decat daca l-ai aduce aici...

Multa bafta baiatului! -hipno-

3. mody2007

mody2007 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc foarte mult, ela, recunosc ca mi-ai adus zambetul pe buze seara asta:) chiar l-am sunat pe baiat si i-am citit si lui raspunsul tau, nu-ti spun cat s-a bucurat pt ca noi ne gandeam ca va fi aproape imposibil sa-l inscrie la colegiu fara liceu terminat...

acum, binenteles se vor ridica alte probleme...eu locuiesc in Berkshire, intr-un orasel numit Newbury. Aici au un colegiu, numit chiar asa "Newbury College", cred ca va trebui sa merg pe acolo intr-o seara, sper sa gasesc pe cineva sa ma informez mai clar; nu stiu mai nimic despre ce acte trebuiesc la inscriere, cand se face inscrierea, ce cursuri au [ aici fac o paranteza, baiatul face informatica in Ro, dar nu se prea descurca, ma gandesc ca poate ar fi bine sa se orienteze spre altceva, sa aiba o sansa sa gaseasca si ceva de lucru in final] cat costa colegiul, etc...

multumesc inca odata din inima, acum voi incerca sa gasesc ceva in legatura cu acel test 3in1, Sebastian e bun la engleza, printre cei mai buni din clasa, la mate se descurca destul de bine, dar...vreau totusi sa gasesc ceva..."modele"...ceva sa aiba idee cum e matematica "in engleza", ma refer la cea pentru admiterea in colegiu...

4. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao Mody,
    Fiu-meu e in ultimul an inainte de colegiu( acuma da GCSE-urile) asa ca sint oarecum in tema cu subiectul.

1. Descarca-ti de-aici pdf-ul si citeste-l cu atentie. http://www.heacademy.ac.uk/physsci/news ... aths_guide

2.http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/maths/
    http://www.education.gov.uk/schools/tea ... amme/range ( aici vei gasi o programa aproximativa a ceea ce se face in ultimii ani si cam din ce se da GCSE-ul.)

3.In pdf-ul descarcat vei citi la un moment dat ca exista 3 standarde de evaluare : AQA, OCR, EDEXCEL.
    Baiatul meu lucreaza din AQA : http://www.aqa.org.uk/resource-zone/mat ... -maths.php
    In pagina respectiva te duci pe Resources -> Key Materials->Past question papers and mark schemes si o sa-ti ceara sa selectezi o serie( sint disponibile numai noiembrie 2010 si martie 2011) si descarci ce vrei : foundation sau higher. Vezi ca majoritatea au si mark scheme, adica raspunsurile.

4. Pentru lucrul in clasa fiu-meu foloseste http://www.mymaths.co.uk/ , dar cred ca trebuie sa apartii unei scoli ca sa te poti inscrie.

PS. Pe undeva am si o carte de mate in format pdf, cred, -ras4- , daca te intereseaza da-mi un pm cu e-mail-ul tau si ti-o trimit cumva. Trebuie s-o caut asa ca va dura o zi, doua.

5. mody2007

mody2007 New Member

Trophy Points:
    0
    draga ruxandra, multumesc mult pt link-urile acestea foarte utile, acum e tarziu deja, dar maine cum ma intorc de la servici, am sa incerc sa merg pe "urma" lor, sa vad ce gasesc...eu seara asta m-am inscris pe learn direct, nu strica nimanui sa mai invete cate ceva:)...

oh, sigur ca m-ar interesa daca ai gasi cartea aceea, nu stiu daca e voie, dar banuiesc ca e ok daca imi dau adresa de e-mail aici: micro72003@yahoo.com. sper sa ne mai auzim:)

6. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere -thumbsup-

7. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Petre, citeste topicul asta de la primele pagini si o sa gasesti raspunsuri la multe din intrebarile tale. In special Ella si Cafea au sintetizat informatia foarte bine, asa ca poti sa-ti faci o idee despre cum stau lucrurile cu scoala in anii terminali si care sint parcursurile de urmat. Daca mai ai neclaritati, intreaba-ne ! -asa-asa-

Inca o chestie.Daca va vrea sa lucreze, poate aplica pentru YC ca student sau poate aplica pentru blue card ca dependent de tine.Nu pierdeti din vedere aspectul asta!

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ruxandra,

Excelente site-urile postate de tine -bravo- recomandate totutor studentilor in Secondary School pentru practica / exercitii suplimentare in vederea pregatirii pentru examenele de GCSE

Link-uri foarte bune pentru cei care sunteti deja aici, care invatati dupa programa scolara si sistemul de invataman britanic. Foarte bune link-uri si pentru cei din afara, sa va formati o parere cam ce fac astia aici...

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Petre,

Daca zici ca aseara am reusit sa-ti aduc zambetul pe buze... o sa incerc sa fac si asta seara acelasi lucru... daca vei fi foarte atent la ce-ti spun : uita de link-urile postate de Ruxandra!! ele sunt EXCELENTE, dar baiatul tau n-are nicio treaba cu ele -nu-nu-

Vestea buna e, ca testele de la colegiu nu contin notiuni de algebra, geometrie / tigonometrie blah, blah, blah...
    ELE SUNT MULT MAI SIMPLE !!

La colegiu este vorba de alt tip de teste si anume ADULT LITERACY si ADULT NUMERACY si pentru ambele, aveti de parcurs urmatoarele level-uri :

- Entry Level 1, Entry Level 2, Entry Level 3

- Level 1 ADULT NUMERACY sau ADULT LITERACY

- Level 2 ADULT NUMERACY sau ADULT LITERACY

Adult inseamna (in cazul de fata!) de la 17+

Sunt desigur mai multe site-uri in vederea pregatirii pentru aceste teste, dar o sa ma limitez doar la unul... (cel mai bun dupa parerea mea si de fapt, cel mai oficial!) ca nu doresc sa intimidez baiatul... eventual alti tineri interesati sa vina la studiu in Anglia, este vorba deci de :

http://www.move-on.org.uk/index.asp

Pe acest site ai teste pregatitoare pentru toate Level-urile mentionate mai sus, asa arata de fapt MULTE dintre intrebarile din testul ala ( 3 in 1 ) de intrare la colegiu.

Subliniez inca o data nu este EXAMEN DE INTRARE la colegiu !!

este doar un test de inscriere... doar un TEST DE EVALUARE !!

10. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Sar'na Ella, esti o lady ca de obicei!

Ella, tu te referi la parcursul vocational sau chestia e valabila si pentru A-level ?

Am citit posturile anterioare ale lui Petre( noroc ca nu-s decat vreo 10!) si am inteles ca baiatul vrea sa mearga si la facultate.
    In cazul asta, te poti inscrie la UNI daca n-ai terminat A-level? Marturisesc ca-s in ceata la capitolul asta. -plasture-

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ruxandra,

EXCELENTA intrebare, care o sa ma ajute sa te lamuresc mai bine, nu doar pe tine ci pe toata lumea...

In cazul lui Petre, baiatul, va trebui sa urmeze ruta "normal college" vocational / industrial / de meserii etc (spuneti-i cum vreti)

Desi am atins subiectul in pagina anterioara (in raspunsul lui Cafelutza o sa mai raspund o data, incercand sa fiu mai explicita, mai pe intelesul tuturor...

Venit direct din RO (cazul baiatului lui Petre) n-ai nicio sansa sa te apropii de un Sixth Form College (A- Levels la care te referi tu Ruxandra) acolo sunt reguli STRICTE de intrare un fel de "concurs de dosare" si doar in baza rezultatelor de GCSE - ale celor care au urmat AICI in UK Secondary School

DAR, poate urma ruta unui colegiu normal unde se inscrie la un curs de calificare NVQ sau City & Guilds sau Apprenticeship (am dat exemple si link-urile in pagina anterioara pentru cursurile astea).

La inscriere, dupa testul de evaluare, se va stabili la ce Level se incadreaza la Adult Numeracy / Adult Literacy / Communication Skills / Basic Working Skills (aplicatiile elementare in BASIC IT Skills : word, excel, access, power point) si AUTOMAT / SUPLIMENTAR / GRATUIT (pana la 19 ani) ii vor fi alocate si ore de ENGLEZA / MATE / IT orice colegiu acreditat are LIBRARY / Computer Lab facilitati puse la dispozitie studentilor care au nevoie de EXTRA HELP... pe langa "cursul principal" de calificare pentru care s-a inscris la acel colegiu.

de aia va spun sa nu intrati in panica vizavi de acel TEST DE EVALUARE!!

Cursurile mentionate mai sus (de la caz la caz) intrunesc si ele un anumit numar de UCAS points pentru inscrierea la facultate, unele cursuri sunt echivalente cu 1 A- Level sau 2 A- Levels (universitatile mai cu pretentii cer 2 A-Levels)

Ruxandra,

DA, oricine a implinit varsta de 18 ani, poate sa mearga la universitate in Anglia chiar daca nu are niciun A Level
    studentul va fi admis fie pe ruta ACCESS TO HIGHER EDUCATION COURSE sau FOUNDATION YEAR (a nu se confunda cu FOUNDATION DEGREE!!).

Aceleasi conditii de admitere se aplica TUTUROR acelor mature students care nu intrunesc numarul de UCAS points sau nu au A-Levels DAR, au oarecare work experience in domeniul pe care urmeaza sa-l studieze...

Good luck TUTUROR !!!

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ca o completare, in sustinerea celor spuse de mine, userul Ciockyvisa din research personal a adus pe forum urmatoarea informatie :

Tot pentru Londra avem "London South Bank University" unde se poate face anul de foundation de dinaintea facultatii (admitere automata pentru Bsc) , si pentru admitere nu trebuie mai deloc engleza: au 3 semestre pentru cei care nu stiu deloc engleza si 2 semestre pentru cei cu ielts 4.
    bafta

Multumesc inca o data Ciockyvisa -hipno-

13. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos Ella, acum am pricipit si eu.
    -multumesc- -multumesc- -multumesc-

Ella, mai am o intrebare, daca nu te superi -nu-zic-

De aici ar rezulta ca daca ai A-level nu mai faci Foundation Year, asa-i?

De exemplu : A level in matematica plus ICT plus sa zicem fizica, evident ca alegi inginerie/ict, atunci nu mai faci foundation year. Daca alegi altceva, complet diferit, sa zicem Istoria Artei, atunci A-level nu are nici in clin nici in maneca cu optiunea ta, si in cazul asta faci foundation year.
    E corect?

14. mody2007

mody2007 New Member

Trophy Points:
    0
    oh, am citit cu sufletul la gura tot ce ati scris aici, va multumesc mult mult mult:)...daca mai aveam nelamuriri, acum s-au cam spulberat, gratie voua, Ella si Ruxandra, adevarate LADIES:)...acum mi-e mult mai clar ceea ce urmeaza sa fac; si incurajarile voastre sigur il vor imbarbata si pe Sebastian, citindu-le...imi doresc mult sa-l vad aici langa mine, am deja mai bine de 4 ani de cand baiatul meu nu are tata decat 2-3 saptamani in decembrie, de sarbatori, asta TREBUIE sa se incheie anul acesta, indiferent cat de complicat sau de greu va fi...

acum ca mi-ati "trasat" reperele mai importante la cum ar trebui sa arate parcursul lui, de la liceul din Romania la universitatea engleza, prin colegiu...din seara asta chiar incepem "documentarea":)...va multumesc inca o data, va doresc multa sanatate si...promit sa revin cu vesti cat de curand:)...

15. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Petre, multa sanatate si voua si sa-ti aduci baiatul cat mai curand.Bafta!!!

Premiul I cu coronita merge la Ella -castigator- -rege- ea a dus greul topicului cu informatii despre scoala

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ruxandra,

Mi se pare logic, atunci cand ai A-Level in Drama, Music, Sport, Food & Hospitality si peste noapte decizi sa te reprofilezi, in Business, Accounting, Law si daca n-ai nici work experience in domeniul X sau Y, este recomandat acel Foundation Year (care este de fapt, Level 0 (zero) al subiectului / domeniului pe care urmeaza sa-l studiezi in universitate...

DAR, totul e la latitudinea Course Leader / Tutor si in functie de cum te prezinti la interviu, in functie de cursul la care urmeaza sa te inscrii... Nu toate universitatile ofera acel Foundation Year si / sau sunt unele cursuri care nu au nevoie de Foundation Year... si (depinde de domeniu) se poate intra chiar direct la degree (facultate). Mai depinde si de universitate... daca e una mai "fara prea mari pretentii" s-ar putea sa treaca cu vederea peste mai multe... si sa te trateze ca pe... "clientul nostru...stapanul nostu"... in fond pentru cursul la care te inscrii, tu platesti "o caruta de bani"!! -da-da-

17. SandyBell

SandyBell New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Am citit aproape tot ce s-a scris aici despre transferul RO-UK si am inteles ca baietelul meu, care are 15 ani acum, iar 16 implineste putin inainte de 1 septembrie 2012 nu are sanse sa intre in year 10. Asa este sau am inteles eu gresit? As vrea sa aiba sansa sa ajunga in sixth form, pentru ca invata foarte bine.

Multumesc anticipat!

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    'Baietelul' de 15-16 ani va trebui sa dea GCSE aici -pentru asta are nevoie de 2 ani de invatamant aici. (este posibil sa fie acceptat), dar trebuie mers la Local Authority si vorbit cu diverse scoli.

Mai mult, examenele de GCSE s-au schimbat, jumatate se dau in anul 10, jumatate in anul 11 si nu mai exista coursework, ci doar teza scrisa, e adevarat, dinainte pregatita, dar fara mijloace de inspiratie in ziua de examen.
    Tanarului domn ii trebuie timp sa se familiarizeze cu sistemul, examenul GCSE i-ar putea parea usor, dar tehnicile trebuie stapanite ca sa poata face fata cu brio.

Cel mai bine ar fi sa discutati in detaliu si sa cereti sa consultati materiale de referinta de la consiliul local (daca sunteti aici, prin programare) si de la scoala.

Succes!

19. SandyBell

SandyBell New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, pentru ca mi-ati raspuns atat de repede.
    Iar in legatura cu temenul folosit, e totusi un copil, la varsta asta,....sau poate doar eu il vad asa...:)

20. d.maria

d.maria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! ma bucur ca am gasit aici ceea ce cautam dupa n.incercari de a afla informatiile de care as avea nevoie.
    Eu sunt in Italia cu fiica mea de cativa ani si vream sa ne transferam la Londra. Problema cea mare este domnisoara mea care aici este in anul 3 la liceu si a implinit 18 ani. Am tot citit ce ati scris aici si tot sunt nelamurita. Ce se intampla cu cei trei ani de liceu,in ce se transforma? Inteleg ca este un alt sistem si ma sperie un pic toate astea si daca as avea posibilitatea as ramane aici unde suntem dar din pacate trebuie sa plecam si varianta cu plecatul in tara iese din calcul. Teama nu este pt mine ci pt fiica mea pt ca este timida de felul ei si se integreaza mai greu.
    Nu mai stiu nici eu ce sa mai cred,pare atat de usor din punctul de vedere al unora dar atat de greu dupa parerea altora.

Share This Page