3.5 C
London
Tuesday, November 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din RO in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by cipryan.tecuci, Jan 15, 2011.

1. SoniaA

SoniaA New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    sunt in clasa a XI-a la profil uman, liceu bilingv engleza-germana si sunt din Bucuresti.Am 18 ani impliniti de curand, in luna aprilie si vreau sa ma transfer la un liceu in Uk pentru a continua cu clasa a-12-a in urmatorul an scolar, deoarece mama mea locuieste in Londra si astept sa imi termin anul acesta scolar pentru a putea sa ma mut la ea, insa nu stiu cum se procedeaza cu testele de 'admitere' la un liceu acolo si ma intereseaza foarte tare sa stiu daca pot da in clasa a 12-a un examen ceva care sa echivaleze cu bacul din RO.Mentionez ca am examenul de Ielts , modulul Academic dat anul acesta, si Ecdl pt competente digitale care este recunoscut si in uk, daca are vreo relevanta in legatura cu admiterea la liceu in uk.De asemenea, daca stiti sa ma informati, va rog, in legatura cu profilele pe care mi le pot alege in uk si cum se procedeaza; ce acte imi trebuie sa iau cu mine de la liceu de aici (fisa matricola, conteaza mediile, recomandari sau ceva?)?

Va multumesc frumusel din avans si astept nerabdatoare raspunsurile voastre!smiles:)

2. beatricelolly1

beatricelolly1 New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca ti se merita..

3. denis_rafael

denis_rafael New Member

Trophy Points:
    0
    Buna toata lumea ....am o intrebare ..am 16 ani si incep clasa a-12-ea ...si tatal meu pleaca la munca in UK ...si cum mama mea e decedata -nu-stiu- voi ramane singur acasa ...ma intrebam oare cum ar sta lucrurile daca as dori sa ma mut la o scoala acolo ..ma refer ce anume ar trebuii sa fac??...si as pierde un an sau ceva de genu? ..just for the record.. stau bine la capitolul engleza ,,,multumesc

4. rustynail

rustynail New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ! Am o problema mai deranjanta ca sa zic asa ,avand in vedere ca am 30 de ani si nu am reusit sa imi termin liceul ! Am de gand sa vin in Anglia SI VREAU sa ma apuc de scoala sa o termin dar nu stiu exact ce formalitati sunt si care e sistemul pentru cei ca mine ! daca ma poate ajuta cineva! Nu stiu daca am scris in topicul care trebuie ,imi cer scuze !P.S Imi dau seama ce judecat am sa fiu acuma dar sincer nu ma deranjeaza deloc ,asa a fost situatia ! :)

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu vrei doar sa faci scoala aici sau sa mai si muncesti sa te intretii?
    cu limba engleza, cu pasiunea pt studiat cum stai? poate ar fi mai usor sa inceri sa termini liceul in romania

stai linistit ca nimeni nu te judeca, dar aici din pacate totul depinde de tine - incepand de la circumstante si pana la dorinte si implinirea lor.

6. rustynail

rustynail New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt in Danemarca acuma si de aici plec in Anglia ,bineinteles sa muncesc ,stiu bine engleza doar ca o sa ma lovesc putin de britanica lor :) Dar ma gandeam totusi sa imi termin liceul daca se poate ! Nu vreau sa mai ma intorc in Romania ,nu are rost ! Ma gandesc daca se poate sa ma apuc de scoala si sa muncesc ar fi perfect !

7. MiraCatuna

MiraCatuna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ma numesc Miruna, am 16 ani, sunt nascuta in data de 05.08.99. povestea este un pic mai complicata...m-am nascut in Romania si am terminat clasa a 9-a acolo (la Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza din Bucuresti- unde am stat la camin), anul trecut in august m-am mutat impreuna cu familia in FR(datorita mamei mele ce practica Medicina de familie in FR) unde la 1 Septembrie am inceput scoala, am fost inscrisa la un liceu particular cu profil international datorita faptului ca nu stiu franceza, dupa 2 luni jumatate din cauza greutatiilor provocate de limba am hotarat sa "inghet anul" acesta si sa ma pregatesc pentru a putea pleca in Anglia , initial Anglia era programata pentru Universitate iar dupa sa raman acolo, dar s-ar parea ca totul se va petrece mai repede decat planuisem. Matusa mea ce este stabilita acolo a luat legatura cu o scoala din Londra iar singurul lucru pe care l-a putut afla a fost ca as avea nevoie de o nota de 4.5 la IELTS , IELTS-ul Academic ce il voi sustine la sfarsitul lunii acesteia (Ianuarie 2016). Nu imi fac probleme pentru IELTS avand in vedere faptul ca am inceput sa invat engleza in urma cu 11 ani, ajungand acum intr-un punct in care Engleza este pentru mine "a 2-a limba materna", mai degraba speriata de ideea de "examen" precum si de GCSE. Renumitul GCSE. M-am apucat sa invat pentru GCSE la inceputul lunii Noiembrie, luand materiile obligatorii primele (Biologie,Chimie,Fizica,Matematica,English Language,English Literature) iar apoi cele optionale, primul loc fiind ocupat de "arte si textile". Examenele stiu ca se dau in cursul lunii Iunie, rezultatele fiind afisate in August. Problema mea principala este ca nu stiu unde le voi sustine, cum trebuie sa ma inscriu,daca eventual exista alta optiune care nu include examenele GCSEs sau daca examenele de clasa a 8-a ar conta in situatia mea.
    *Precizez ca nu ma pot intoarce inapoi in Romania.

Multumesc anticipat,
    Miruna :)

8. galata0005.uso

galata0005.uso New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ma numesc Marian am 15 ani si fac 16 pe data de 8 septembrie, am terminat clasa a9-a in Romania si vreau sa ma transfer la un liceu din Londra, locuiesc in West Drayton si vreau sa stiu ce trebuie sa fac. Multumesc anticipat!

9. NicoletaD

NicoletaD New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Marian,

Poate te ajuta linkul acesta cu privire la inscrierea la scoala: https://www.gov.uk/schools-admissions
    Trebuie sa mergi la ''local/city council'' de unde vei primi o lista cu scolile din zona ta. Eu pentru fiul meu am completat un formular: ''change of school application form'' si a trebuit de asemenea sa obtin si situatia cu foia matricola de la scoala din Romania.
    Noi nu locuim in Londra asa ca lucrurile pot fi putin diferite, insa vei primi toate detaliile necesare de la local council.

Multa bafta!

10. galata008

galata008 New Member

Trophy Points:
    0
    Hei, ma numesc Marian si am pus o intrebare acum ceva timp si vreau sa stiu daca am alte optiuni. Multumesc anticipat!

11. NicoletaD

NicoletaD New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Marian,

La ce optiuni te referi? Eu ti-am raspuns la intrebarea adresata anterior.

12. galata008

galata008 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai conteaza intrebarea aia, acum am primit un formular de la un colegiu si vreau sa stiu care ar fi echivalentul pentru Year 10 in Romania. Multumesc!

13. Claudiu99

Claudiu99 New Member

Trophy Points:
    1
    Salut tuturor! Am si eu o mica intrebare,daca am 17 ani,sunt in clasa a 11-a in Romania,ce sanse as avea sa intru la un liceu din UK in al 2-lea semestru?

14. petracamelia

petracamelia New Member

Trophy Points:
    1
    depinde, aici nu se intra pe ani gen 99,98,97, dar se ia din septembrie eg.98-august 99, anul 13(in uk, echivalent cu clasa 12a in ro), anul 12(a 11a in ro) e sept 99-august 20, deci
    depinde de data cand ești născut in ce an într-un aici.
    sper ca ți-am răspuns întrebarea☺️

ps sunt in anul 13 in uk atm si am fost aici din anul 8, dacă daca are cineva întrebări legate de școala/etc as fii fericita sa ajut !!

15. allieh

allieh New Member

Trophy Points:
    1
    Buna tuturor , am cateva intrebari legate de transferul in uk . Sa incep cu inceputul , sunt in clasa a 10a si am 17 ani , as vrea din tot sufletul sa ma transfer in Anglia la liceu la anul, adica in clasa a 11 a , eu voi implinii 18 ani in decembrie . Parintii mei sunt aici dar eu am prieteni de familie acolo plus prietenul meu care se va muta acolo din vara cu munca , as dorii sa intreb daca e nevoie de parinti pentru a ma putea transfera daca am 18 ani , vreau sa mentionez ca stiu bine engleza si merg la olimpiada . Este posibil sa ma transfer ? Daca da , in ce clasa o sa fiu acolo sau ce teste o sa dau ? Imi doresc foarte mult sa ajung acolo , iubesc calculatoarele si tot ce tine de IT si aici in romania nu stiu ce viitor o sa am . Multumesc anticipat .

16. petracamelia

petracamelia New Member

Trophy Points:
    1
    salut
    sfaful meu ar fi sa nu te muți acum, pentru ca ai opțiunea de a termina liceul in românia si a aplica la facultate in uk prin ucas, si exact prin același proces ai trece si dacă termini liceul in uk.

dar dacă vrei neaparat sa te muți aici:
    to start off, ultimi 2 ani de liceu aici se numesc 'sixth form' (sau te poți duce la un colegiu si sa faci un NVQ, personal eu nu stiu multe despre astea, eu sunt in 6th form atm)
    la sixth form faci doar 4 materii in clasa a 11a(year 12) si de obicei renunți la una dintre ele intra 12a(year 13). sunt examene de AS la sfârșitul anului 12 la unele materii, si de A2 la toate materiile la sfârșitului anului 13. resultatul final este dat de resultatele de AS+A2. calificările astea se numesc 'a-levels' cu astea aplici apoi la facultate pe parcursul anului 13(prin ucas).

pentru ca aici se determina anii de studiu diferit de românia, tu ai fi tehnic in anul 13 aici dacă te muți pentru anul viitor de studiu, dar s-ar putea pentru ca nu ai fost aici pentru anul 12, si ai pierdut lecțiile etc, sa te pună in anul 12(ceea ce e ok pt ca ar însemna ca ai fi in același an ca si in ro)

nu am nici o idee dacă ai nevoie de părinți ca sa vii aici, totuși s-ar putea sa ai cel puțin nevoie de o aprobare de la ei, dacă vrei sa începi la începutul anului in septembrie(când o sa ai 17 ani)

era sa uit, facultatea nu e singura opțiune, după a level poți face un apprenticeship, unde înveți in timp ce muncești, linkul da mai multe informatii https://www.getingofar.gov.uk/

sper ca am fost de ajutor !!

Last edited: Jan 28, 2017
  17. teodora_16

teodora_16 New Member

Trophy Points:
    1
    Hey! Sunt Teodora,am 16 ani si sunt in clasa a 9-a la unul din primele 5 licee din tara. Tata locuieste in uk(Liverpool) si as dori sa ce o parere despre cum sa ajung acolo la un sixth form college sau ce teste trebuie sa dau pentru asta.

18. Hinteuaru Anabelle

Hinteuaru Anabelle New Member

Trophy Points:
    1
    Buna. Sunt in clasa 11 in momentul de fata si as vrea sa imi continui studiile in Londra. Cu engleza stau bine...Problema e ca nu voi avea nicio ruda cu mine acolo iar totul va trebui sa imi rezolv singura. O parere? Un sfat?Si cum ar trebui sa procedez. Multumesc!

Share This Page