5.7 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din RO in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by cipryan.tecuci, Jan 15, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bun venit, dragile mele!

-dans-

Oana, pentru tine este ceva mai usor, dar aici vei fi in cl. a 11-a, nu a 9-a, la sfarsitul careia te asteapta un examen f. greu pt. tine, pt. ca dai limba si literatura engleza obligatoriu. Dar vei fi ajutata mult de scoala. Acesta este sistemul scolar englez:

http://www.romani-online.co.uk/copii-ro ... oala-in-uk

In cazul tau, Andreea, e cam tarziu, caci ai deja varsta de a merge la college (Sixth Form College), dar nu ai apucat sa dai GCSE. (vezi link-ul de mai sus)

In Londra si probabil si alte orase existe GCSE Tuition Centre, o colega prof a dat GCSE mate si engleza la peste 30 de ani, deci nu este limita de varsta, la fel poti da si 'A Levels. Din pacate, examenele se platesc, pentru ca deja ai depasit varsta cand le poti da.

Ambele, spuneti-le parintilor sa contacteze local council (autoritatea locala din zona lor, i.e primaria), ei au Educational Advisers si va pot indruma.

Mult succes! -cu-bine-

2. Mirela77

Mirela77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt Narcis am 14 ani iar pe 8iulie fac 15.Din vara ma mut in Anglia.Puteti sa-mi spuns-ti va rog daca voi intra sigur in Year 10 sau voi fi in Year 11? Am inteles de la ELLAWS ca nu poti fi admis in Year 11 pentru ca nu poti recupera materia pentru GCSE.E sigur asa?

3. RoxanaIoana

RoxanaIoana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, am implinit 18 ani, sunt clasa a 11a in Ro si as dori dupa terminarea clasei a 12-a si dupa bac, sa plec in Londra la niste prieteni de familie, pentru a face facultatea acolo , am inteles ca taxa de scolarizare se poate da imprumut si achitata la finele studiilor,dar notele din Ro se echivaleaza acolo cu niste puncte,calificative ? ma refer la nota de la bac.. Eu as dori sa merg la Scoala de stiinte economice din Londra.. dar as dori sa aflu mai multe. Multumesc anticipat .

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ce ar fi sa intri pe site la scoala la care vrei, sa vezi ce trebuie, sa cauti putin pe google/forum una alta...
    te va ajuta putin daca vei fi acceptata la interviu samd

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Roxana,

Uite un link util:
    http://www.romani-online.co.uk/student- ... atii-utile

Succes!

6. RoxanaIoana

RoxanaIoana New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de ajutor, rebecca_uk!

7. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua si bine v-am gasit!

Sotul meu este de 1 an in Londra, lucreaza , are toate actele iar din vara urmatoare vrem sa intregim familia si sa fim toti acolo. Avem 2 copii, fetita este la gradinita -grupa mare, are 6 ani acum, iar baiatul este in clasa a sasea, 12 ani. Inteleg ca la anul in Anglia , baiatul o sa trebuiasca sa intre direct la liceu? Am citit topicul dar am vazut ca a fost vorba mai mult de copii de la 15 ani in sus. Poate trebuie sa intru pe alt topic? Ma indrumati si pe mine putin, va rog frumos? Incep usor, usor sa adun informatii....imi dau seama ca trecerea usoara nu va fi nici pentru noi nici pentru copii, dar pe de alta parte este necesara pentru viitorul lor.

8. ellena_91

ellena_91 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Ma numesc Elena,asi avea nevoie de cateva informatii daca ma poate ajuta cineva! As dori sa-mi reiau studiile aici in UK,adica Sami termin liceul.Am facut in Romania 10 clase si acum vreau sa fac a -11-a si a-12-a aici. Nu situ ce posibilitati am tinanad cont ca am facut o pauza de mai bine de trei ani. Este cineva intr-o situatie asemanatoare? Cu ce informatii ma puteti ajuta?
    Multumesc!

9. simonaciobanu

simonaciobanu New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua ,doresc sa urmez o facultate in Uk.totul este frumos pina acum.:) dar am 36 de ani si vreau sa vin cu fetita in varsta de 6 ani in UK.intrebari :cate ore pe zi trebuie sa fiu la uni daca sunt student full time ? am timp sa si muncesc part time?va multumesc

10. Diana45

Diana45 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara ! Va rog frumos, imi poate spune si mie cineva unde sa merg pentru a inscrie un copil care implineste 18 ani pe 27 septembrie ? Mentionez ca am fost la Primaria din Brent, de care apartin, eu stabilindu-ma in Wembley. Acolo mi s-a spus sa aplic online, dar nu ma descurc cu formularul deoarece nu mi arata ce scoli sunt disponibile. Va rog, daca stie cineva, vreau detalii. Va multumesc !

11. Razvan9I

Razvan9I New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.Tata vrea sa plece sa lucreze in Londra peste o luna ,poate doua,ca sofer pe autobuz.Salariul va fi de 2000 dew lire sterline pe luna.Va sta cu chirie intr-un apartament cu 2 camere care costa 1000 lire/luna,dar va plati doar 500,deoarece o sa stea cu o ruda si pune fiecare jumate la chirie.Eu vreau sa stiu daca pot pleca sa studeiz acolo.Acum sunt clasa a 9-a la Mihai Viteazul,in Bucuresti.Ma pot transfera acolo in timpul vacantei de iarna sau trebuie sa termin anul scolar?Stiu foarte bine engleza.Conteaza notele din clasa a 9-a sau din gimnaziu?Multumesc.Cum pot incepe procesul de transferare?Multumesc.

12. Nicholas_bigben

Nicholas_bigben New Member

Trophy Points:
    1
    buna seara
    as vrea va rog sami dati un sfat sau ce ar trebui sa fac
    Sunt anu trei la universitate si student finance imi cere evidenta de 3 ani din nou ca am luat deja un HND Diploma, si ma considera new student
    eu am demonstrat aproape trei ani cu bank statement , dar pe 2 luni si vreo 10 zile au vazut ca nam activitate in cont
    Eu nu stiu ce sa le mai trimit , imi cer (p60,wage slips,council tax records,utility bills) care nu le am , am doar banca ca dovada
    ce as putea face in situatia asta ?
    va rog sa ma scuzati daca am postat unde nu trebuie
    Mersi -nu-stiu-

13. bogcar

bogcar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor! Am citit cu mare placere postarile voastre. Felicitari ELLAWS si rebeca_uk pentru suportul si daruirea voastra! Luna viitoare vom pleca si noi in UK, noi insemnand eu si pustiul meu de 16 ani. Sotul meu lucreaza in Coventry si dupa cum am vazut in postarile voastre era bine sa fi luat decizia mult mai devreme pentru Bogdan deoarece el a implinit 16 ani in martie, acum este in clasa a 10 -a si am ceva emotii deoarece a pierdut inceputul de an. Am rugamintea sa-mi spuneti daca au mai aparut modificari fata de cele relatate de voi si care m-ar putea interesa pentru a il integra corect in sistemul de invatamant din UK? Va multumesc anticipat si astept cu mare interes orice sfat sau informatie pe care mi-o puteti furniza.

14. bogcar

bogcar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor! Am citit cu mare placere postarile voastre. Felicitari ELLAWS si rebeca_uk pentru suportul si daruirea voastra! Luna viitoare vom pleca si noi in UK, noi insemnand eu si pustiul meu de 16 ani. Sotul meu lucreaza in Coventry si dupa cum am vazut in postarile voastre era bine sa fi luat decizia mult mai devreme pentru Bogdan deoarece el a implinit 16 ani in martie, acum este in clasa a 10 -a si am ceva emotii deoarece a pierdut inceputul de an. Am rugamintea sa-mi spuneti daca au mai aparut modificari fata de cele relatate de voi si care m-ar putea interesa pentru a il integra corect in sistemul de invatamant din UK? Va multumesc anticipat si astept cu mare interes orice sfat sau informatie pe care mi-o puteti furniza.

15. bogcar

bogcar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ELLAWS and Rebeca, am nevoie de ajutorul vostru deoarece sotul meu intampina probleme la Consiliul Local. Cei de acolo ii spun ca nu tine de ei incadrarea unui copil de 16 ani si i-au recomandat sa se duca sa discute direct cu colegiile din zona -nuuu- -nu-stiu- .
    A fost la un colegiu pe care l-a gasit in zona, Coventry City College, si acolo a primit un raspuns negativ si anume, ca nu mai au locuri si nu il pot ajuta. Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat daca aveti aceasta posibilitate.

Va multumesc anticipat pentru sprijinul vostru

16. george.mv98

george.mv98 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ! Ma numesc George am facut 17 ani in acum pe 9 ianuarie si as vrea sa obtin cateva informatii de la dumneavoastra.
    In primul rand as vrea sa ma aduceti la cunostiinta cu pasii care trebuie sa ii urmez pentru a ma transfera in UK , in Londra mai exact. Sunt pasionat de arhitectura de mic copil. Am urmat, defapt urmez un liceu de arte din Constanta, pe sectia arhitectura bineinteles. As vrea sa imi cotinui studiile si viata in Londra ! Pana acum am sperat ca se va schimba ceva in RO dar din pacate totul e din ce in ce mai rau ! Sistemul de invatamant nu mai face fata copiilor dornici sa invete, dar sa invete ce le place, nu sa li se bage toate prostiile in cap ! Vreau sa ma detasez de acest invatamant deoarece sunt un copil care vrea ceva de la viata si vreau sa mi-o fructific din plin, doar pe asta o am nu? Am vorbit cu mama mea deschis de aceasta plecare si am reusit sa o fac sa inteleaga ce inseamna Londra , i-am explicat viata de acolo si chiar am reusit sa o fac sa ne mutam in Londra. Am si niste cunostinte pe acolo care ma pot ajuta la inceput. Cunosc engleza la un nivel foarte ridicat nu am absolut nici o problema cand e vorba de discutii deschise. Mama mea se va angaja in Londra si asta imi aduce vreun plus oare? O sa imi iau si un preparator pentru a ma acomoda cu sitemul. Stiu ca acolo este complet diferit si mai stiu ca voi intra direct in clasa 12. Vreau sa ma ajutati cum puteti sa nu omit nici un pas pentru un transfer de succes si sa beneficiez de toate facilitatile care mi se pot oferi ! Va multumesc anticipat si o sa revin cu o alta serie de intrebari, dar in acest moment vreau sa stiu doar pasii care trebuie sa ii urmez ! O seara placuta ! -ras2-

17. cece

cece New Member

Trophy Points:
    0
    buna,eu urmeaza sa ma casatoresc in londra si sa mi mut copilul la scoala acolo, el are 11 ani si este in clasa a 5 a, eu ma gandesc ca ar fi bine sa l las sa termine clasa aici si din vara sa ne mutam acolo ca sa poate incepe anul scolar acolo,el nu vrea sa se mute,ii vine greu sa se desparta de prietenii lui de aici,si cu engleza nu sta prea bine, adica la scoala are el note foarte bune, dar cand e vorba de conversatie nu prea se descurca.am inceput sa vorbesc cu el in engleza ,sper ca pana in vara pana rezolv alte probleme sa rezolvam partea cu vorbitul,intrebarea mea este, oarecum va fi acolo la scoala?copiii sunt prietenosi?eu am inteles de la prietenul meu ca scoala e usoara si pana la colegiu profesorii te trec indiferent cat ai fi de prost,.noi o sa ne mutam in bagshot, oare sunt romani pe acolo?

18. ghiorghio2002

ghiorghio2002 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,ma numesc Giorgio,am 13 ani (sunt in clasa a 7-a),in iunie voi merge in Anglia cu mama mea.Tatal meu vitreg s-a stabilit acolo aprox. acum 9 luni si este asistent medical;nu stim in ce oras ne vom stabili fiindca vrem sa alegem o scoala cat mai buna,visul meu fiind acela de a deveni medic chirurg.Acum intrebarile:
    1)Sunt de folos recomandarile scrise ale profesorilor de engleza,biologie,matematica,fizica si chimie?
    2)Un site cu materii optionale,cat mai multe?(P.S.Chiar vrem sa ne organizam rapid si eficient avand in vedere ca mergem in UK special pentru educatia mea,mama mea punand accentul pe acest lucru)
    3)Unde pot face acolo cursuri de perfectionare a limbii engleze?
    4)Ma vor ajuta notele din clasele 5-8?
    5)Aveti un site de unde as putea sa iau un fel de model pentru acele teste initiale caci sunt speriat de dificultatea pe care le au?
    Multumesc,o seara minunata va doresc si sper in continuare ca imi veti raspunde la intrebarile mele cat mai detaliat!!!

19. RaduIoanAndrei

RaduIoanAndrei New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Mă numesc Andrei, am varsta de 19 ani . Sunt in Londra din data de 8 Ianuarie 2015 și plănuiesc sa îmi continui studiile aici. Intre timp mi-am găsit un loc de munca, după ce am obținut NINo și permisul de conducere Uk. Nu am reușit sa îmi termin liceul în România, deoarece am plecat în Germania pe durata semestrului 2 al clasei a 11-a și am pierdut anul,care va sa zică , am terminat doar 10 clase, sper rușinea și nepăsarea mea. Îmi doresc foarte mult, precum îmi doream și pe timpul când eram încă la școală , sa merg la Universitatea de Filosofie. As dori sa stiu, pentru a ajunge acolo, ce am de facut, de unde sa încep ? Am citit diferite postari, întrebări , răspunsuri și altele dar nu m-au lămurit definitiv în legătură cu situația mea . V-as fi recunoscător dacă îmi veți răspunde , va multumesc . Pace !

20. maria97

maria97 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Ma numesc Mariana Istrate si as avea nevoie de ajutorul vostru.Eu locuiesc impreuna cu matusa, unchiul meu si copiii lor. De ceva timp unchiul meu a plecat in Anglia acum urmand sa plece si matusa mea. Vor sa se stabileasca acolo, a vorbit la scoala pentru cei doi copii ai lor care au 6 si 5 ani si totul este in regula, dar vor sa ma ia si pe mine, pentru ca aici nu am unde sa stau daca ei pleaca. -plans2- Problema mea este ca sunt eleva, termin in iunie clasa a XI-a si nu stiu daca o sa pot sa merg acolo la scoala, ca nu as vrea sa pierd anul, mai exact sa ma las de scoala. Eu am 18 ani, deci pot iesi din tara fara vreo procura sau ceva. Cel mai mult ma intereseaza daca pot sau nu sa imi termin ultimul an de liceu acolo. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. Va multumesc!

Share This Page