1.1 C
London
Thursday, December 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din RO in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by cipryan.tecuci, Jan 15, 2011.

1. petricapedros

petricapedros New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara am si eu o intrebare va rog eu lucrez in anglia de 5ani iar fiica mea este acum in tara in clasa 11 si are deja 17 ani nu stiu cum sa fac sa o aduc acum aici sau sa o las sa termine liceul(cand o sa termine o sa aiba 19ani) in tara nu stiu cum este mai bine.va multumesc

2. Con2014

Con2014 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma poate ajuta nimeni, haideti va rog

3. Con2014

Con2014 New Member

Trophy Points:
    0
    Tin foarte, foarte mult la fetita mea si vreau sa fiu foarte bine informat sa putem sa luam cea mai buna decizie in cunostinta de cauza, va rog, va multumesc

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna seara,

Informatii a dat 'ellaws' la inceputul acestui topic.
    Cele mai proaspete si pertinente informatii le veti obtine insa de la autoritatea locala (local council de care apartineti). Contactati-i si ei vor fi in masura sa va informeze corect si concret.

Succes!

5. Con2014

Con2014 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara Rebeca si tuturor celor ce ne urmaresc,

Din pacate multe informatii sunt trunchiate dar totusi sunt foarte utile la o prima citire, ca o prima informatie, insa raspunsurile la intrebarile mele nu le-am gasit in topic, stiu cu siguranta ca va trebui sa trimit niste e-mail-uri la cateva scoli , dar as fi vrut in prealabil sa fiu bine informat. Iti multumesc oricum si poate, totusi ma lamureste cineva cu o vasta experienta traita in UK, intr-un caz similar, astept cu sufletul la gura si vorbesc foarte serios.
    Va multumesc

6. Con2014

Con2014 New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca toata lumea a amutit, subiect inchis, dar nelamurit in totalitate, este oarecum trist......

7. Con2014

Con2014 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, nu este nimeni care are un copil in anul 10 sau 11, va rog dati-mi un semn de viata!

8. Dory-Dory

Dory-Dory New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am avut o colega ce a plecat in Anglia cand eram inca in liceu, dar nu stiu sigur cum a facut. Daca as fi eu pusa in asemenea situatie, as pune intrebari direct scolii. Cred ca se poate discuta direct cu scoala, ori prin telefon ori prin email, date de contact ar trebui sa exista pe paginile lor de net. Si de acolo poate cineva te poate indruma mai departe.

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Con2014 si bun venit pe forum -hipno-

Daca fata are 15 ani e posibil sa mai fie acceptata ACUM in Year 10 aici... daca o aduceti ACUM si tot ACUM incepeti aplicatia... INCA NU E TARZIU

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Petricapedros si bun venit pe forum -hipno-

Daca fata are 17 mai poate fi acceptata nici la Secondary School si nici la Sixth Form College unde se face A LEVELS si se intra prin CONCURS DE DOSARE in functie de numarul de GCSE-uri cu grade A, B, C din Secondary School... Probabil ca la unele Sixth Form, este posibil ca pe baza unor teste la materiile pentru care opteaza elevul sa existe anumite posibilitati de echivalare, dar de ce tineti neaparat sa urmeze sixth form cand poate urma foarte bine cu colegiu normal acreditat, unde sa faca un NVQ sau un City & Guilds Level 2 respectiv Level 3, si in paralel cursuri de Literacy si Numeracy - daca este cazul, dupa care intra la facultate fara probleme!!!

Daca v-ati mutat deja in UK unul din parinti sau amandoi, daca aveti deja un serviciu stabil si locuinta, cel mai avantajos pentru VOI si MAI ALES PENTRU COPII si VIITOTUL LOR e sa-i aduceti aici CAT MAI URGENT POSIBIL!!!!

La ce sa mai dati cu biciul in ei si sa termine in RO anul X sau Y ca oricum nu-i foloseste LA NIMIC... dati bani aiurea pe rechizite, spagi si fonduri de clasa / scoala, sponsorizari si o groaza de ALTE CHELTUIELI INUTILE cand aici ARE TOTUL FREE de la scoala, iar voi ca parinti aveti FOARTE MULTI BANI IN PLUS si COPIII / CONSOARTELE LANGA VOI!!!

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    RUGAMINTE MARE :

Userii mai noi sau mai vechi, daca aveti de pus o INTREBARE SERIOASA cu o PROBLEMA SERIOASA la care nu exista raspuns pe forum, nu va costa nimic sa cereti informatia PE TOPICUL RESPECTIV eventual deschideti alt topic E FREE si USOR, cineva o sa va raspunda sau indrume cu siguranta.

Eu am intrat acum pe forum, la insistentele unui moderator... am gasit 13 mesaje noi care mi-au luat 2 ore numai sa le citesc... timpul meu este foarte limitat si nu am timp sa raspund acum la fiecare in parte SORRY ABOUT THAT -trist- SI MULTUMESC PENTRU INTELEGERE -ma-iubesc-

DAR, oameni buni, nu-mi cereti in mesaj numere de telefon si adrese de email ca NU VI LE DAU si mi se pare TOTAL LIPSA DE POLITETE sa trimiti cuiva 4 MESAJE LA RAND cu titlul de CE EMAIL AVETI??? -ceeee?-

Si mi se pare LIPSA DE POLITETE ca altcineva sa-mi ceara nr. de tel si INTALNIRE LA O CAFEA "ca sa-mi ceara un sfat intr-o problema care-l priveste pe EL" -ceeee?- Daca n-ati primit raspuns dupa 2 mesaje... probabil ca omul nu are timp sau nu-i disponibil!!! D A R cum te apuci tu sa bombardezi un moderator cu mesaje pe chestia asta sa ceri informatii despre un user X sau Y... asta vreo 3 zile la rand si numai azi 3 mesaje!!!!

NU, NICI NU VOI RASPUNDE, dar imi rezerv dreptul sa adresez eu o intrebare acelor persoane: VOI SUNTETI INTREGI LA MINTE?... -sssst- -sssst-

12. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    daca citesti tot ce scrie aici ai sa te lamuresti
    ellaws di rebeca (si altii) au dat destule explicatii. Undeva candva in acest topic am facut un rezumat despre transferul din ro in uk
    daca ma lasaa domnu sifer de bus si nu ia toate gropile din londra am sa incerc sa ti explic pe scurt

daca a implinit 15 dupa 21 sept intra in anul 10
    Daca a implinit 15 inainte de 21 sept inttra in anul 11

Admiterea la sixth form se face in functie de rez la gcse si fiecare scoala are propriile cerinte si criterii de admitere

rezultatul final este la sffarsitul anului 11 (ks4) insa inscrierile la sixth form se fac incepand cu sfarsitul anului 2013 (in cazul de fata) pana prin februarie 2014 (depinde dde fiecare scoala in parte)
    O scoala poate sa ceara 5 gcse de la A la D....alta poate sa ceara 2 gcse A plus 2 de pana la C.... depinde de statutul si oretentiile scolii
    copiii in decursul celor 2 ani (anul 10 si 11) au mai multe mok exam (simulari) la care primesc rezultate oficiale (data drop) si un targhet pentru KS4.
    cu aceste rezultate te inscrii la sixthf (daca te invadrezi in cerinte) si poti fi acceptst sau nu.
    Daca esti acceptat afli abia la sf anului 11 cand sustii examenele finale
    daca ai rezultatele din data drop cu care ai aplicat la scoala respectiva e ok

nu poti inscrie copilul la sixth form daca il aduci anul ce vine si intra in anul 11 pentru simlu fapt ca nu mai e timp

si cu sixth form e complicat....trebuie sa stii ce facultate vrei sa urmezi pentru ca la sixth form faci numai 4 obiecte sau 3.... si la facultati te inscrii in functie de punctajul UCAS
    nu toate scolile care au sixth form au aceleasi obiecte
    una poate sa aiba media dar sa nu aiba arta....tu le vrei oe amandoua etc....
    mai intai trebuie sa vezi ce cer facultatile cu profilul ales de copil apoi sa te uiti dupa dixth form
    aici se studiaza altfel fata de ro
    au obiecte ca food. Drama. Arta. Media. Afaceri etc

si da. Poti sa stsi in nord si sa aplici pentru in sixth form in croydon inss asa cum am mai spus fiecare svoala are reguli di criterii de admitere proprii. Unele tincont de unde locuiesti (si au intaietate cei din zona)...altele nu

nimeni nu poate sa ti raspunda exact la avalansa de intrebari. Sunt prea multe criterii personalizate atst din partea scolilor cat di din partea aplicantilor

trebuie sa te documentezi ffffff bine Tu si numai Tu

sper ca ai inteles ceva....scuze pentru scris
    bafta!

13. Alin1976

Alin1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Numele meu este Alin, am o fata de 11 ani, clasa a V-a, nascuta pe data de 04 septembrie 2002. Intentionez sa o transfer la o scoala din UK de la 1 septembrie 2015. Am citit toate paginile de pe forum, in general discutiile sunt purtate pentru copii de liceu. In Anglia, fata va locui la cumnata mea, cetatean romano-britanic, in Rochester Kent. Deja am inceput sa studiez cateva scoli din zona mentionata, inca nu am trimis adrese de intentie, ma gandesc ca ar fi totusi cam devreme. Acum va intreb pe voi, cam spre ce scoala ar trebui sa ma indrept, sau ce criterii ar trebui sa urmaresc in alegerea acesteia la aceasta varsta, respectiv la 1 septembrie 2015, fata va avea 12 ani si 11 luni.
    Va multumesc

14. tiberiu99p

tiberiu99p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,ma numesc Tiberiu am 14 ani si pe 26 iulie voi implini varsta de 15 ani.Acum sunt in clasa a8-a si in vara ma voi muta in Londra,a-si dori sa-mi spuneti de ce acte am nevoie pentru a ma inscrie la scoala.Tatal meu este in Londra cum ar putea sa va contacteze pentru mai multe informatii?Multumesc

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Tiberiu,

Asa cum ne-ai contactat tu, o poate face si tatal tau. El poate obtine info de la 'local council' al zonei unei locuieste.

16. alexa89

alexa89 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ciprian,

Mai bine termini liceul in Romania si pe urma vii in UK, altfel pierzi un an fiindca trebuie sa faci minim doi ani de liceu in UK ca sa dai A levels. Si eu m-am interesat de varianta asta cand eram in liceu, dar nu mi s-a parut portivita. Pe urma am aplicat direct la facultate cu o fundatie din Romania care m-a ajutat foarte mult. Ti-i recomand si tie: www.education-abroad.ro

Success
    Alexa

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Alexa,

Cat costa taxa de inscriere? Poate este bine de stiut...

18. Oana Blue

Oana Blue New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. ma numesc Oana ,am 16 ani ,sunt clasa a9a si din pacate nu prea ma descurc cu limba engleza, dar pot invata .Urmeaza sa ma mut in Londra foarte curand deoarece tatal meu are un loc de munca acolo si doreste sa ma mut si eu impreuna cu mama (parintii mei sunt divortati in prezent ,dar sunt impreuna), mentionez ca tatal meu nu cunoaste sistemul de invatamant de acolo. Am cautat informatii dar nu am gasesit nimic exact. Ma poate ajuta cineva spunandu-mi ce acte sunt necesare pentru transferul scolar din Romania in UK si care este procedura ? Multumesc !

19. consyliana

consyliana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!am o intrebare daca cineva doreste sa-mi fie de ajutor.am fica in varsta de 22 de ani.a facut in romania 11clase.apoi a dorit sa plece din tara sa lucreze.a lucrat in uk pana acum desigur la negru.acum are o promisiune cu un contract in regula si urmeaza sa plece.isi doreste foarte mult sa-si continuie studiile acolo.adik clasa a 12 si mai departe.se poate?si ce trebuie sa faca?

20. Andreea14

Andreea14 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ! am nevoie de ajutoor -plans- ! Am 16 ani si pe 1 mai fac 17 , parintii mei sunt amandoi plecati in Anglia si in vara vor sa ma aduca si pe mine si pe fratele meu care are 4 ani acolo, ideea este ca ei s-au interesat in mai multe locuri si inca nu stiu nimic concret, au spus ca o sa trimita email la unele colegii pentru mine, ca se vor duce acolo sa se intereseze etc. ideea este ca ei nu prea au timp sa se ocupe, muncesc de luni pana vineri .. si nu stiu exact cum sa procedez. ceea ce nu stiu si as dori sa aflu este : in ce an voi intra acolo in Anglia, la colegiu? trebuie sa dau vreun test? cum sa imi aleg scoala? si ce acte ar trebui de aici din Romania ca sa pot sti din timp sa le traduc , legalizez . pentru fratele meu cred ca va fi mult mai simplu cu inscrisu..

Share This Page