12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer functionar public

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ervin8571, Aug 30, 2010.

1. ervin8571

ervin8571 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Sunt functionar public in Romania si ma gandesc, din ce in ce mai mult, sa emigrez in UK. Stie cineva daca exista posibilitatea unui transfer al functionarilor publici in UE, respectiv UK, a mai incercat cineva asa ceva?
    Mersi

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cu siguranta, NU.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ervin8571 wrote:
    Buna, Ervin si bine-ai venit!

No offence, dar singurul lucru care mai lipsea era sa vad functionari publici "model romanesc", transferati aici.Nu cred ca e posibil, aici parcurgi niste etape, inclusiv familiarizarea cu DO's, dar mai ales, DONT'S.Ghici la ce ma refer! -nu-ma-uit-
    De cate ori ajung acasa si am intr-o zi anume de-a face cu vreun functionar public de "acasa", intai fac o cruce mare si zic "Doamne iarta-ma" pentru cat l-oi 'blagoslovi" pe el si sistemul bolnav din care face parte.(o bucatica din el exista si la sectia consulara a Ambasadei -nervos-)

4. ervin8571

ervin8571 New Member

Trophy Points:
    0
    Am pus o intrebare si am primit raspuns; nu cred ca era cazul sa generalizezi (mai ales daca crezi ca a fi funtionar public inseamna sa stai la ghiseu -nas- ), mai ales ca nici nu stii cine sunt, cu ce ma ocup si unde. Crede-ma ca si eu ma lovesc de aceleasi probeleme in sistemul public ca si tine si asta este unul dintre motivele care ma gandesc serios la emigrare. Asa ca...daca nu ma poti ajuta cu rapunsuri clare, concise si coerente -sssst-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ba cred ca stiu. Drept dovada si raspunsul dvs.
    Dar nu are rost sa stricam o zi frumoasa!
    Mult succes in ceea ce veti face! Nu uitati sa va informati bine cu privire la generalitati.Cu asta trebuie sa incepeti aici, daca nu aveti cumva vreo calificare internationala care implica o cunoastere a sistemului public britanic si o engleza mult peste medie.
    Mesajul meu de adineauri a fost "challenge", m-am jucat putin sa vad cu cine am de-a face,bineinteles raspunsul a fost dupa asteptari.

PS Am lucrat in invatamant,2 ani, asta dupa ce ma intorsesem din Uk, si in acei doi ani s-a acumulat o stare 'nauseabonda'. Nu cred ca incape comparatia. -ras2-

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ervin8571 wrote:
    Nu vreau sa sar in ajutorul Rebeccai, dealtfel nici nu are nevoie, dar reactia ta este tipica pentru sistemul din care provii. Ai pus o intrebare si ti s-a raspuns: nu se poate. Ea a incercat sa-ti comunice, chiar politicos, ca nici nu este de dorit asa ceva. Sa fiu sincer, daca un politist de la inmatriculari auto, functinar public de fel, ar cere transferul la DVLA si i s-ar aproba ... dar mai bine sa nu ma gandesc la cosmaruri. Aici este un forum, nu un ghiseu de informatii.
    Dar daca tot ai adus vorba, zi-ne si noua ce te-a determinat (abia acum) sa te gandesti la emigrare? De ce nu anul trecut (de exemplu)? Are vreo lagatura gandul tau cu recentele "masuri de iesire din criza"?

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    S-au facut si se fac restructurari masive in sectorul public in UK. S-au anuntat reduceri de cheltuieli publice de £6,2 md in acest an fiscal. Exista foarte multe disponibilizari si aici, iar sansa de a gasi un post ca functionar public e foarte mica.

Apropo de exemplul cu DVLA, vorbim de doua chestiuni diferite. DVLA-ul apartine de Ministerul Transporturilor, pe cand in RO, permisele si inmatricularile au ramas tot la militieni... (chipurile, sub tutela prefecturii, dar tot la MAI).

8. ervin8571

ervin8571 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru informatii, ma voi orienta si spre alte posibilitati

9. mirchone

mirchone New Member

Trophy Points:
    0
    poti sa aplici ca functionar european pe EPSO(Agentia Europeana de Recrutare) eu am plicat de vreo 2 ori si am dat examenele aici in RO sau oriunde in UE le poti da si pot spune ca sunt destul de dificile
    cat pentru a fii functionar in sistemul public din UK se poate dar trebuie sa ai o specializare foarte cautata.
    mult succes cu emigrare si sfatul meu mai bine faci o alta facultate in UK ca si eu am terminat administratia publica si nu prea ai ce face cu ea in UK

10. mirchone

mirchone New Member

Trophy Points:
    0
    hai sa nu fim rautaciosi si sa generalizam acum crezandu-ne superiori doar pt faptul ca nu mai suntem in RO. Ar trebui sa fiti mai cooperati si nu asa acizi si ironici cand in fond omul a pus o intrebare simpla si voi nu l-ati ajutat cu niciun sfat decat i-ati servit niste ironii gratis

11. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    ps. Una dintre conditiile "necesare" pentru a fi functionar public in uk este o buna cunoastere a limbilor straine (hindi, tamila, urdu si telegu )pentru o buna comunicare si relationare cu colegii......-ras4-

12. ervin8571

ervin8571 New Member

Trophy Points:
    0
    Pana la urma am abandonat ideea transferului si acum fac cu totul altceva, dar astept oricand un moment prielnic. Am avut nevoie de ceva timp sa uit(!) engleza mea ca la carte si sa invat alte accente asiatice-ras2- , oricum, si sistemul public de aici din UK este stufos si plin de denumiri pompoase pentru niste treburi de 2 lei, asa ca treaba cu experienta in UK nu este chiar relevanta.

Share This Page