6.7 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tornero sau Romania la Eurovision

Discussion in 'Arhiva' started by motanik, May 15, 2006.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Romania va fi reprezentata anul acesta in finala Eurovisionului, pe 20 mai 2006 (transmisa in direct de BBC 1 incepand cu orele 20.00, comentata de acelasi Terry Wogan), de Mihai Traistariu cu melodia Tornero, compozitor Eduard Cârcota, versuri Cristian Hriscu & Mihaela Deac.

Puteti urmari clipurile melodiilor de la Eurovision aici

http://www.bbc.co.uk/radio2/eurovision/ ... ndex.shtml

Mihai Tr?istariu ?i cinci dansatori din trupa Big Bounce vor prezenta pe scena de la Atena, în finala concursului Eurovision 2006, un show semnat CRBL. Cele dou? fete ?i cei trei b?ie?i fac parte din trupa de street-dance ?i break-dance "Big Bounce", înfiin?at? de cunoscutul coregraf ?i membru al trupei "Simplu".
    "Va fi o îmbinare de elemente de balet cu elemente de dans contemporan", a dezv?luit CRBL despre show-ul pe care l-a preg?tit pentru Atena. "La prima vedere, sunt dou? stiluri total opuse de dans, dar, în final, acestea devin complementare ?i chiar se în?eleg foarte bine", a continuat el. Dan Manoliu, ?eful delega?iei României la Eurovision, sper? ca show-ul preg?tit s? fie bine primit de public. "Tot ce se va întâmpla pe scen? este gândit s? îl pun? în eviden?? pe Mihai Tr?istariu, piesa ?i vocea sa", a mai declarat el.
    Irina, Andreea, Florin, Cosmin ?i Robert au vârste cuprinse între 18 ?i 20 de ani ?i o experien?? impresionant? în dans. Trupa "Big Bounce", ai c?ror membri sunt, a câ?tigat numeroase premii la concursuri de profil ?i a avut mai multe apari?ii la evenimente muzicale. De asemenea, cei cinci tineri au lucrat cu numero?i arti?ti de succes de pe pia?a româneasc?.
    CRBL ?i-a început cariera în anul 1994. În prezent, este considerat unul dintre cei mai buni coregrafi din România, mai ales pe stilul street-dance. La rândul s?u, a câ?tigat numeroase premii la concursuri de dans ?i a lucrat cu arti?ti de top. Pe lâng? coregrafie pentru concerte, videoclipuri ?i alte evenimente, CRBL a lucrat ?i pentru spoturi publicitare în România ?i în afara ??rii ?i a colaborat pentru un film. În 2004, a înfiin?at propria ?coal? de break-dance ?i street-dance, unde a creat trupa Big Bounce.

Haideti sa votam Romania in finala Eurovision din 20 mai!

2. roxy_foxy

roxy_foxy New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pentru initiativa! Eu nu poit vota din tara...sper sa voteze romanii din toate colturile lumii! Piesa e buna, la fel de buna e si cea a Moldovei, dar HAI ROMANIA! :D

3. Anonymous

Anonymous Guest

Personal nu imi place piesa. :-X

Astept cu nerabdare comentariile savuroase ale lui T Wogan...oricum luam mai multe puncte decat UK.

;)

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am ascultat aseara piesa, mi se pare slabuta pentru ce ar fi putut baiatul asta sa cante dar tot voi vota din patriotism ;D

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu astept cu mare interes show-ul. Mihaita are voce dar nu prezenta scenica si sunt curioasa daca trupa asta o sa dea bine la imagine.

HAI ROMANIA!

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Irlanda a avut intotdeauna cele mai bine orchestrate piese , cele mai lucrate, slefuite pana la cel mai mic amanunt.

Sa vedem daca si anul asta o sa fie la fel. Nu ma intereseaza cine castiga ... tot ce vreau este sa aud ceva chestii frumoase si bine facute.

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Romania pe 4, asa cum se preconiza. Bravo Mihai & Co!

Nu stiu despre voi, dar eu sunt plina de nervi dupa concursul asta. Nu pot sa cred cata lume a considerat melodia Finlandei drept cea mai buna din concurs. Dp meu dv mai mare rasul sa castige aratarile alea. Ce parere aveti?

8. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    uau, sunt amazed.finlanda a castigat, va vine sa credeti?nu ca ce au cantat nu ar fi fost bun doar ca destul de atipic pt asemenea concurs.felicitarile mele finlandei ca a votat sa aiba un asa cantec in concurs.
    cu fiecare an se pare ca anumite tari intra in competitie doar pt fun (cinste lor)si vin cu cate ceva foarte neasteptat care insa da bine.si lituania-jos palaria.
    nici noi nu am iesit prea rau.
    iar voturile tarilor...o savoare sa le urmaresti

9. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Ingrozitor trebuie sa fii ajuns la capitolul gustarii actului artistic pe plan global daca au ajuns sa voteze in unanimitate aproape cu 'aratarile' alea ale caror singur merit este de a se fii chinuit sa se intoleasca in halu' ala dupa cum a observat in spirit tipic de umor englezesc domnu' comentator pt ca va spun sincer daca nu erau observatiile respectivului ce m-au facut sa ma tavalesc pe jos de ras, eu una nu m-as fii uitat pana la capat pt ca nici piesa noastra nu mi s-a parut prea grozava in ciuda valenetlor vocale a d-lui Traistaru... :-

10. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Wow, what can I say, the show was amazing ;D

Eurovision ar trebui desfiintat,felicitari "capsunarilor" care chiar au votat nu s-au jucat si Spania ne-a dat cele 12 pct. ;)

11. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    absolut adevarat Alinutza ;)

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari finlandei care a avut tupeul sa vina cu ceva total diferit de ce astepta lumea, si sa castige.
    De fapt am auzit ca cei care au castigat (Lordi) s-au simtit pe langa acest concurs (citez : "Suntem cei mai mari mancatori de carne intr-un restaurant de vegetarieni"). Au crezut ca face cineva mishto de ei cand au fost invitati la preselectie !!
    In fine, se vede treaba ca toti rockerii i-au votat si se vede treaba ca sunt multi rockeri.

Long Live Rock'N'Roll ;D

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca as fi si eu in stare sa recunosc o piesa rock buna cand o aud iar daca zici Razvan ca aia a fost buna permite-mi sa te contrazic. De acord cu Danutza, meritul lor a fost ca au suportat mastile alea graoznice pe ei atatea ore, probabil mureau de cald si oricum cred ca nu se simteau comod in costumatii.

Mie mi-a placut Rusia si mi-a placut si Grecia care, cred eu, merita un loc mai sus.
    Lituania mi s-a parut iar penibila. Ca si Bosnia Hertegovina si nush cum a ajuns pe locul 3.

Am votat si noi aseara. Desi Mihai era machiar ca un homo si costumul ala nu mergea cu tenesi rosii, vocea lui ni s-a parut ca a sunat fantastic in sala aia. Nu mi-a placut niciodata melodia f tare, nici el, dar aseara cred eu ca s-a descurcat onorabil. (Apropo, ati auzit ce l-a laudat Terry?)
    Ca sa nu mai zic, tocmai am citit ca in timp ce el canta pe scena Eurovisionului, mama lui se zbate pe un pat de spital cu cancer pt ca nu au bani pt transplant de ficat.

Asa ca il felicit pt locul 4 inca o data si am convingerea ca a cantat mai bine decat cel putin doi dintre cei de pe primele 3 locuri. Pt cine mai vrea melodia iat-o aici: http://www.tvr.ro/eurovision/melodii/tornero.mp3

Gata, la anu' nu ma mai obosesc sa urmaresc show-ul. Am zis!

14. gicutza_tm

gicutza_tm New Member

Trophy Points:
    0
    Eu spre exemplu n-am urmarit concursul, dar sunt impresionata in sensul bun de faptul ca rockerii au iesit prmii, in detrimentul celor care stiu doar sa faca vocalize, si nu-s in stare sa interpreteze o piesa curat, fara asemenea "floricele".
    Desi nu m-am uitat, am ascultat cateva piese, si cred ca ce au reusit baietii de la Lordi e popularizarea genului rock in general, asta intr-o piata in care succesul e asigurat de dansatorii si interpretii mai degraba dezbracati, si in mod cert nu de valoarea pieselor in sine.
    Din cate stiu eu, acest concurs e unul de creatie , si nu de interpretare. Totusi, felicitari si lui Mihai, desi parerea mea sincera e ca el nu prea are ce cauta nici macar la Mamaia, necum la Eurovision.

Ah, sa nu uit: prea mare tam-tam s-a facut pe faptul ca noi am trimis asa o "bunaciune" ::) si ne asteptam sa castigam. Sindrom romanesc, vezi Steaua - Middlesborough. Iar cand viata ne da o lectie ne apucam sa criticam intotdeauna "sistemul". Pacat.

15. gicutza_tm

gicutza_tm New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar uitam: refrenul de la Tornero mi se pare a fi un fel de "let me try" al ??? Luminitei Anghel ???, doar asa putin inversat ...

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "Cred ca as fi si eu in stare sa recunosc o piesa rock buna cand o aud iar daca zici Razvan ca aia a fost buna permite-mi sa te contrazic."

1. Eu nu am zis nici ca este buna ... nici ca este rea.Eu am zis ca au venit cu ceva nou (care sa bata la fund floricelele si inimioarele standard)

2. Ce inseamna piesa buna ? Piesa care-ti place tie ?

3. Mie mi-a placut SI Bosnia pentru ca au venit cu ceva folclor curat, nealterat de influentze POP (cum a fost ucraina acum cativa ani).De altfel, foarte multe piese frumoase (Grecia,Norvegia,Rusia,etc etc).

4. Eurovision nu inseamna numai 5 minute de muzica. Inseamna ca interpretii au la dispozitie 5 minute de SHOW(muzica+coregrafie+incitare public+etc etc) . Lordi a avut cel mai bun SHOW indiferent ca va plac sau nu monstri respectivi, indiferent daca voua personal v-a placut sau nu ceva din acel show ... majoritatea a decis ca show-ul Lordi a fost cel mai bun dintre cele existente.

5. Show-urile rock au fost cele mai bune intotdeauna. (Lordi = the new Kiss)

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Piesa buna zic eu e aia care place si celor care nu se dau in vant dupa genul respectiv.

Share This Page