14.2 C
London
Thursday, September 24, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Topic a la Moise Guran

Discussion in 'SEZATOARE' started by iris, Oct 2, 2013.

1. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Ca sa mai zgandarim un pic spiritul adormit al forumului, indraznesc o provocare, desi nu sunt foarte optimista privind longevitatea unui astfel de topic, data fiind "reteta" lui, dar am putea incerca. Moise Guran are o emisiune zilnica pe Europa FM, in direct cu ascultatorii . Subiecte misto, opinii scurte, la obiect, doar 45 de minute, audienta generoasa.
    Ma gandesc la un topic similar, extins insa la 24 de ore, tinand cont ca suntem in mediul virtual. Oricine poate propune o tema, incepand cu miezul noptii (sa speram ca nu va fi coada la postari si nu se vor propune mai multe teme simultan :). Dezbaterea pe subiect sa tina fix 24 de ore si la urmatorul miez al noptii asteptam propunere noua, pe principiul "primul venit, primul servit "
    Paleta larga de subiecte, despre oricine si orice, atata vreme cat suscita interesul public, de la maidanezi la apocalipsa, de la masoni la gradinarit, etc

Ma gandisem deja la cateva subiecte, dar m-am razgandit, amanandu-le, dupa ce am citit asta :

http://www.cancan.ro/actualitate/intern ... trazi.html

Stiu ca e un subiect megadiscutat si ar fi ideal sa nu dam frau liber la ceea ce simtim citind ororile astea. Propunerea mea nu se vrea un prilej pentru vreo manifestare rasista, ci cauta variante de solutii la intrebari gen "ce masuri concrete ar putea lua Europa pentru integrarea acestei "indisciplinate" etnii", "cat credeti ca ar putea dura procesul integrarii lor", etc, asta dupa ce Romania a esuat pe linia asta

Nu exista un Moise Guran aici, ca sa taie microfonul cuiva, dar putem fi propriul nostru moderator, pentru ca efectul acestor polemici sa fie unul constructiv, in limitele decentei si ale bunului simt.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ei sunt crescuti de mici sa fure , sa insele , sa cerseasca si sa dea in cap .

Ei nu concep alt mod de viata , chiar nu vor sa munceasca , asa ca toate programele sociale pentru ei sunt sortite esecului .

Pentru ele , daca ajung sa se prostitueze , inseamna o realizare mareata , pot in sfarsit sa isi sustina barbatul , barbat care evident de cand o ia , o pregateste pentru asa ceva , daca e nasoala , face copii cat mai multi si la cersit cu ei .

Se bat intre ei pentru locuri de cersit , isi vand intre ei locurile bune , isi trimit familile in orice tara care le da cat de cat ceva beneficii ...

Astia sunt ei si asta vor ramane .

Da , sunt si cativa care lucreaza , dar fac asta pana ceva trupa ii trimite la produs prin Europa .

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman - stii cum e, practic ii fortezi sa se civilizeze cand ei nu vor. Ii judeci dupa regulile tale. Pamantul nu-i al tau, e al oamenilor (in general asa). Si din pacate niste guverne si-au asumat drepturi asupra pamanturilor nepopulate. Ei unde sa se duca? Si de ce sa traiasca dupa regulile altora?

Tu de ce nu traiesti dupa regulile lor? Pentru ca nu iti plac. La fel si lor, nu le plac regulile tale. Diferenta e ca tu faci parte dintre mai multi, tu te supui statului, il intelegi si accepti sa fii suus lui. Ei nu vor sa se supuna. Se simt oameni liberi si traiesc cum vor. Vaneaza lebede, canguri, culeg castane, se omoara intre ei, fac ce vor dupa regulile lor. Pe pamanturile pe care tu le consideri ale tale, dar de fapt nu sunt.

Singura problema apare atunci cand cele doua civilizatii se ciocnesc. In rest, nu cred ca e treaba lor sa te judece pe tine si nici treaba ta sa-i judeci.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Departe de mine să îi judec , este realitatea pură , în opinia mea bineînțeles .

În aceeași barcă , eu personal , îi pun pe cei de culoare , pe cei prezenți in Europa .

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu se ciocnesc , ei căpușeaza orice sistem in care se află .

Nu uita , noi putem trăii fără ei , ei nu pot trăii fără noi .

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    "capuseaza" e perceptia ta, data de sistemul tau de valori. Privind cat putem de obiectiv lucrurile, ei iau ce e gratis, orice li se ofera. Se duc unde le e mai bine. Si pot trai fara "noi", fireste ca pot.

Lebedele alea pe care le mananca nu sunt inventate de oameni. Just sayin'

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Dar nici nu pot trăii pe bază de lebede .

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    mai sunt si alte chestiuni care pot fi mancate. Fara sa le creasca "rasa superioara".

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Deci trebuie acceptați ca și rebelii sistemului și trebuie lăsați in pace ? Că așa vor ei ?

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Trebuie acceptat faptul ca NU SUNT PARTE din sistem.

Ca sa fac o analogie... Uite, noi nu suntem parte din ocean, noi traim pe uscat si nu putem bea apa din ocean, nu respiram sub apa si daca nu avem uscatul in apropiere (sau o barca) murim relativ repede. Dar ne folosim de ocean cum putem, ni l-am insusit, mancam tot ce putem din el, fra sa dam nimic inapoi. Suntem niste paraziti ai oceanelor.
    Acum, delfinii, rechinii si balenele sunt foarte ofticate pentru ca noi suntem rebelii sistemului, ca ii capusam si ca le invadam spatiul.

Suna aberant, nu?

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Tiganii s-au descurcat si descurca singuri oriunde s ar duce , nu au nevoie de noi. Toti ii vedeti doar pe tigani nostri, dar negri Londrei sau Parisului nu-I mai vede nimeni, aia ce au in plus fata de tigani nostri ?

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Asta am spus si eu Dan :

,,Ei nu concep alt mod de viata , chiar nu vor sa munceasca , asa ca toate programele sociale pentru ei sunt sortite esecului .,,

@claudiu

,,În aceeași barcă , eu personal , îi pun pe cei de culoare , pe cei prezenți in Europa .,,

13. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Pfooai, ce de-a inghesuiala pe topic, la atatia participanti nici nu visam :)))
    Well, probabil ca nu a fost o idee buna :)

Daca problema acestei etnii ramane fara solutii, nu pot sa nu ma tem, ca la un moment dat se poate ajunge la "rezolvari" extreme sau chiar extremiste.
    Cineva imi spunea odata ca auzise "pe surse" despre un proiect european secret al unei posibile enclavizari. In felul asta li s-ar da posibilitatea sa traiasca dupa propriile standarde, asa cum spune Dan. Mi s-a parut aberanta ideea, dar m-a "amuzat" locatia, respectiv zona Olteniei.

Oricum astept curioasa reactia Europei in fata noilor ei cetateni.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Scuze, am avut alt inceput in cap dar, m-a prins aia cu delfinii... -ras2-
    Voiam sa incep multumindu-i lui iris , ca mai da pe aici , si, poate asa iese mai des din tacerea-i....
    Si pentru ca iarasi, a mai deschis o discutie interesanta.
    Mi-as permite...greu sa te astepti ca cineva sa deschida o discutie noua la miezul noptii, asadar, de ce nu am folosi timpul care la care ai facut tu prima postare iris, ca timp limita?
    Imediat dupa, primul venit cu subiect nou, primul servit!
    Asa, cred ca mai multi pot interactiona si seara.

Asta cu delfinii suparati pe noi ar trebui trecuta la perle.
    Asa, si pastaile galbene se pot supara pe mine ca le mananc, nu?

Omul este specia cea mai evoluata la ora actuala pe pamant si, desi poate ar fi trebuit sa se integreze mai putin in detrimentul naturii in activitatea asta planetara, nu prea a putut-o face din cauza cerintelor imduese de progresul continuu, dar, in cea mai mare masura, de cresterea masiva a populatiei.
    Cati de aici s-au nascut cand inca mai invatau la scoala ca suntem 4 miliarde si ceva de suflete pe pamant, mana sus! -asa-asa-
    Deci, in decursul unei generatii doar (sau chiar mai putin) aproape ca ne-am dublat, dar, pe acelasi pamant, pe aceleasi resurse.

Orice politician, de oriunde, daca s-ar apuca de vorbit despre controlul natalitatii, si-ar lua-o'n barba imediat, intr-un stat democratic ma refer.
    Din pacate, pentru tigani, a caror principala caracteristica este sociopatia, democratie/natalitate/etc, sunt doar nume viitoare de copii(ai lor).

De vorbit,putem vorbi/discuta pana peste ani, nu exista nu a existat (well, a incercat ceva nazismul dar aia era desigur prea radicala, chit ca unii si-ar dori-o readusa inapoi) si nu va exista o solutie viabila deoarece NU AI CU CINE!.

Asta cu "asa sunt ei" e cam puerila, adica, vrand nevrand, suntem parte a aceleiasi societati, asa suntem SI noi, crescuti dupa niste reguli, macar de bun simt, nu te poti astepta ca, din 6 insi intr-o camera, daca unul se usureaza de fecale in mijlocul incaperii, ceilalti sa ridice din umeri si sa constate ca "asa sunt ei domnle, asta e!".

Tiganii (atentie, dpmdv unii confundati culoarea pielii neagra cu titulatura de tigan!) vor disparea mult dupa ce noi vom fi disparut deja, daca nu intervin legi serioase si care sa fie puse in aplicare.
    E doar matematica ! googaliti, cautati raportul de procreere , faceti inmultirile de rigoare si, aflati cam cat mai dureaza pana vor depasi numarul celor care muncesc.
    Vor disparea atunci cand nu vor mai avea de la cine sa fure sau, cand nu va mai avea cine sa le plateasca traiul zilnic!
    Posibil desigur ca, pana atunci, tehnologia sa le permita sa o ia spre alte galaxii, ca termitele!

15. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Well, imi veti sari iar cu totii in cap asa cum s-a mai intamplat mai demult cand am deschis gura pe acelasi subiect, dar nu pot sa tac.
    Tiganii nu sunt toti la fel, dupa cum nici romanii nu sunt si nici o alta natie de pe acest pamant. Voi vedeti doar minoritatea infractoare si deduceti ca sunt toti infractori. Pe tiganii care muncesc nu ii vede nimeni desi sunt peste tot. Din pacate din cauza asta chiar si tiganilor care muncesc le e teama sa isi spuna tigani asa ca isi zic romani.
    Va dati seama cat de greu ii este unui copil de etnie roma sa invete si sa mearga la scoala cand zi de zi i se aduce aminte ca el este tigan, cu toate conotatiile negative ale acestei etichete? Si chiar si cand este laudat, este laudat la modul "uite, desi e tigan, e bun la matematica".
    Alta chestie este ca da, intr-adevar, tiganii - cei care traiesc in comunitati traditionale - traiesc dupa propriile lor legi, si nu raspund decat in fata bulibasei. Nu le pasa lor de legile gagiilor insa de ce zice bulibasa, le pasa. Deci nu se prea poate spune ca nu le pasa de nimic. Nu spun chestia asta ca si cum ar fi un lucru pozitiv, pentru ca nu e. Unele din legile lor zic ca e ok sa furi de la gagii, ca nu trebuie sa le spui gagiilor adevarul niciodata, plus traditiile cu vandutul fetelor la maritis, casatoria la varste mici, etc. etc. Deci unele din legile lor de genul acesta intra in conflict cu legile locului in care stau. Pe urma, faptul ca se poarta in halul in care se poarta - galagie, mizerie, facut nevoile pe strada - este un mijloc de aparare cateodata pentru ei. Adica, sunt dezgustatori ca sa nu se apropie nimeni de ei.
    Treaba e ca e greu pentru ei sa se desprinda de comunitatea lor si sa isi calce propriile legi in picioare, "pedepsele" sunt foarte aspre, ajung pana la excludere totala sau chiar urmarire si bataie, mai stiu eu ce alte grozavii. Si pentru ce? Doar pentru a fi priviti cu suspiciune de comunitatea de romani in care ar incerca sa se integreze dupa ce si-au parasit propria comunitate? Ideea vehiculata in Romania este ca nu, noi romanii nu ii discriminam pe tigani, este numai vina lor ca nu muncesc. Insa daca vine un tigan sa se angajeze undeva, este privit cu multa suspiciune si nu e primit pana la urma. Ca, vorba aia, daca fura?
    Stilul lor de viata a suferit socuri si schimbari la care nimeni nu s-a gandit, si la care au fost fortati sa se adapteze singuri, fara ajutorul societatii in care traiesc. Tiganii erau de obicei lautari la nunti - acum se pun manele la calculator si gata muzica. Tiganii mergeau prin sate si vindeau linguri de lemn, ceaune, chestii din astea - acum exista supermarketuri cu ce vrei si nu vrei, importate ieftin din China. Tiganii lucrau cu ziua pe la unul, pe la altul, prin satele prin care treceau cu carutele. Acum satele sunt pline doar cu batrani, care nu prea mai au mare lucru de facut prin gospodarie, ca tinerii au emigrat dupa o viata mai buna. Deci tiganii au cam ramas fara ocupatiile lor traditionale, obligati sa gaseasca metode prin care sa se intretina.
    Nu le iau apararea, au si ei foarte multe pacate. Insa inainte de a eticheta o intreaga etnie, incercati sa va puneti un pic in locul lor. Asa, ca exercitiu. Cum v-ati simti daca ati fi tigan si ati citi zilnic toate lucrurile ingrozitoare care sunt scrise despre ei? Imaginati-va cum ar fi ca toata presa, din toate tarile, inclusiv cea in care v-ati nascut, sa aiba aceeasi atitudine fata de comunitatea voastra ca si cea pe care o are Daily Mail fata de romani. Cum ar fi viata voastra?
    Nu vreau sa creez controverse. Vreau sa va ganditi un pic inainte sa dati cu pietre.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    gajeilor , gajei = romani , oameni albi

In Germania , nu exista saptamana sa nu fie un reportaj cu sate de tigani din Romania .

Cel mai des raspuns , cand le spune-am ca sunt roman , ca nu ma cred din cauza ca nu seaman deloc cu un tigan . Any question ? Am stat aproape 3 ani acolo .

Tiganii , ne-au distrus imaginea tarii in Europa iremediabil . Niciodata in urmatorii 5000 de ani , nu vom fi priviti cu normalitate , in orice tara , din cauza lor .

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ glissando

Nu-ti sare nimeni in cap, ca nu e de ce.
    Se vede o linie de bunatate umana in tot ce postezi.
    Vizavi de acest subiect, vreau sa te intreb, ce ai scris acolo, vine din inima ta, din ceea ce simti tu pentru oricare din cei ce sunt discriminati intr-un fel sau altul pe acest pamant sau, vine din cunoasterea exacta a acelor fapte?
    Ai trait alaturi macar, ca vecin de ex, de comunitati tiganesti?
    Ai fost vreodata implicat intr-o cearta /bataie tiganeasca?
    Ai muncit vreodata alaturi de tigani?

18. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    De-aia imi place mie glissando :)

Glissando, eu m-am imaginat in locul lor si nu spun ca ar fi usor. Ei pleaca din start avand un handicap major, de-aia ma misca la modul sincer sa vad tigani care au razbit, care si-au depasit conditia...si nu-s putini. Imi vine sa imi scot palaria de fiecare data cand vad oameni precum mama lui Ethan Hawke. De ani de zile, alaturi de o mana de oameni, reuseste sa faca in Romania minuni pentru copiii de tigani. Este incredibila, o admir pur si simplu. Daca ea poate, ar putea si altii, dar procesul e unul foarte lung, iar rezultatele vin greu. Intre timp ei puiesc masiv. Intre timp criza morala generala se adanceste, si oamenii se suporta din ce in ce mai greu unii pe altii, cu atat mai putin pe cei cu "apucaturi" ca ale lor. Si atunci vine un moment in care lucrurile pot scapa rau de sub control si ma tem ca momentul ala nu este departe.

Si un pic off topic, a propos de ce spune mai sus theman...fiica-mea a venit scandalizata si aproape plangand dupa primele zile de scoala in uk, o colega o intrebase ce limba vorbea ea in Romania, "gipsy language" ? Da, suntem asimilati lor in ochii multora

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Desigur ca, ipotetic asa, putem vorbi despre calitatile lor ca natie, despre ce meseriasi buni sunt/au fost, ipotetic, adica asa, din spatele tastelor cum ar veni.
    E ca discutia cu maidanezii,well, for another time that,
    eu vreau sa aflu, ca simplu muritor, daca recolta de pe camp, din care tu se presupune ca tre' sa mananci la iarna, iti este furata de dansii,daca seara de seara iti sar in curte, si te devalideaza de tot ce este de valoare pe acolo,
    daca la scoala, te prinde capcaunul negru in buda si te pune sa sari in sus sa auda daca ai banii de masa de pranz in buzunare pe care,desigur, daca-i ai, si-i insuseste ,daca/daca/daca, poti apoi sa vii si sa spui ca de fapt dansii sunt cei oropsiti de soarta!
    Normal ca sunt, dpndv, care credem ca "vai Doamne , nu ar trebui sa aiba si hartie igienica la baie?"
    De asta ne-o si luam de fapt, din aceasta bunatate, dorinta umana (si normala) de a-i integra!

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din nou, te raportezi la sistemul tau de valori, diferit de al lor. Unii, care traiesc in satra, nu au ce conditie sa-si depaseasca, nu au nici un fel de handicap, pentru ca sunt fix cum vor sa fie si traiesc fix cum vor.

Treaba aia cu enclava este una foarte buna (dupa parerea mea), pentru ca niciodata doua culturi complet diferite nu s-au inteles ca'n basme. Daca lumea ar deschide ochii mai mult si nu s-ar bloca in cuvantul "rasism", poate conflictele s-ar rezolva mai usor.

Incerc sa-mi dau seama de ce "e bine" niste lucruri (cum ar fi legile Romanieie) si nu e bine alte lucruri (cum ar fi legile tiganesti). N-ar fi frumos sa traiesti dupa ce legi vrei intre oamenii care le respecta? Cum nimeni nu te forteaza pe tine de exemplu sa traiesti dupa legile tiganesti, nici tu n-ar trebui sa ii poti forta sa traiasca dupa legile tale.

PS: @dromaderu - dorinta de a-i integra este o mare prostie. E ca si cum ar vrea Ungaria sau Rusia sa "ne integreze". Imagineaza-ti doar cum te-ai simti... integrat.

PS2: din intamplare am trait (nu doar vizitat) si in mijlocul unei comunitati de tigani (care isi legau calul de balcon, ca fusesera "integrati") si in mijlocul unei comunitati de negri (la fel, integrati si ei, fortat).

Share This Page