14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tipuri de Self Employed si Despre Impozite si Taxe

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Lancelot, Nov 14, 2011.

1. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Atac de neuroni poti avea si de la chestiuni minore... of course, omul e afectat de nivelul ridicat de taxe si probabil de lipsa de comunicare pe forum.... nu neaparat de ce in Elvetia salariul minim pe economie e de 24 Euro pe ora

2. Claurys

Claurys New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua am o întrebare dacă ar putea sa ma ajute careva cu un sfat sau cu o informație ,cei care sunt sau au fost in aceeași situație ca și mine.Momentan lucrez in construcții ca self employed sole trader și doresc sa deschid LTD ,dar totuși ma gândesc sa îmi deschis și o firma de recrutări personal (agenție ) tot in domeniul construcțiilor pe care sa o administrez eu cu soția mea și bine-nțeles cu un contabil pe măsura .
    Ce ma sfătuiți ?A fost careva in postura asta?Merge Bn una dintre ele?
    Va mulțumesc .

3. Fery_uk

Fery_uk New Member

Trophy Points:
    3
    De cele mai multe ori un Ltd este mai avantajos decat self employed, mai ales pentru ca poti evita sa platesti National Insurance. Cei mai multi fac in felul urmator: iti platesti un salariu de £680/luna (este limita unde incepi sa platesti taxe si NI), iar restul baniilor ii scoti sub forma de dividente. Pe dividente nu platesti National Insurance, platesti doar taxe. De mentionat ca inainte de a scoate dividentele din firma, va trebui sa platesti corporation tax, adica 19% din profit. Doar dupa ce ai platit taxele so ai resurse din profit, poti scoate dividente, iar la sfarsitul anului va trebui sa le declari prin self-assessment, si sa platesti taxe.

"Merge BN una dintre ele"?

Orice merge bine daca ai dedicatie, disciplina, strategie, si muncesti cu cap si din greu. Altii fac milioane de lire din curatatul toaletelor, asadar daca mai este o firma care merge bine in domeniul tau, inseamna ce este posibil.

Sper ca informatia iti este de folos.

Claurys likes this.
  4. Claurys

Claurys New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc Fery_uk !Chiar îmi este de folos informația ta și dacă îmi permiți as dori sa te mai întreb ceva sau dacă cineva de aici de pe forum știe cumva dacă exista vreun site sau pagina web pentru prețuri in construcții.
    LTD(eu) cu Contractor (firma la care as lucra).
    Va mulțumesc ,sanatate multă va doresc!!

5. Fery_uk

Fery_uk New Member

Trophy Points:
    3
    Last edited: Mar 6, 2018
  6. Claurys

Claurys New Member

Trophy Points:
    1
    As mai avea o întrebare dacă îmi deschid Ltd și o perioada nu găsesc nimic de munca sau sa îmi convină prețurile ,eu va trebuii sa plătesc ceva ?pot Închide oricând Ltd-ul?
    Mulțumesc.

7. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18

Share This Page