5.1 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

timpul de asteptare al documentelor, dreptul de a lucra intre timp?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by oti, Sep 30, 2011.

1. oti

oti New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Eu sunt Oti, nou venita pe forum. -nas-

..de ceva timp ma documentez despre UK si posibilitatile de muca pe care le ofera, si am ajuns la urmatorul plan ipotetic: incerc de acasa cu cv-uri, nu merge, merg acolo, incerc un work away sau un house siting (pentru a doua varianta, probabil sanse slabe daca sunt romanca)meanwhile imi caut job (asta ca sa nu platesc si cazarea fara nicio sursa de venit). Primesc oferta de munca, asta daca voi gasi angajatorul care sa se complice cu depusul de acte pt mine, si care sa nu aleaga dintre cei cu carduri colorate. Ii vine angajatorului scrisoarea de aprobare, o pun la dosarel si aplic pentru accesion card (parca?!) cu care pot lucra fara sa ma fatzai pe la alte usi in cautare de ceva mai bun (pt ca ar trebui sa aplic din nou). Primesc accesion cardul, si aplic pentru NINo ca de acum am dovada ca merit si ca am nevoie de asigurare, cotizez etc. Si cu asta basta. Lucrez, strang niste bani, calatoresc after.

In toata epopeea mea, raman totusi niste intrebari:

1. angajatorii se complica cu astfel de cereri sau e oferta bogata la fata locului? Mai precis, am loc pe piata muncii fara documente de inceput? Imi trebuie neaparat un yellow de student, self employed, sau vreo ruda muncitoare pt blue?

2. Cat asteapta angajatorul pt letter of aproval si cat astept eu pt un permis de munca (daca trimit oferta sau contractul de angajare)?

3. Am inteles ca NINo il fac si dupa ce am inceput munca, dar pot munci legal in timp ce astept permisul de munca (de la inceput, pana asteapta scrisoarea de aprobare angajatorul si in timp ce astept eu accesion card-ul)?

4. stiu ca fara cont bancar si fara adresa fixa nu faci nimic. Pentru adresa fixa, conteaza sa ai un contract de inchiriere pe numele tau, sau sa figurezi ca ruda a unui roman cu domiciliu acolo? Merge sa dau orice adresa, de exemplu a unei gazde work away (voluntariat pentru cazare si masa, 4-5 h p zi/ 5 zile pe sapt) daca raman acolo cateva luni (pana imi caut de munca), sau in prima instanta a unui couch surfer (site global de ospitalitate)?

Sper ca nu am repetat un topic deja existent, dar atatea informatii, chair si structurate tot mi-au facut capul calendar, iar acum incerc sa-mi pun ideile in ordine, informatiile in sertarase, la conserve pentru toamna-iarna, cand vreau sa plec.

Va rog mult sa ma ajutati cu informatii, pareri, exemplul personal, sfaturi, sau ce credeti voi ca ar trebui sa stiu si nu s-a prins de mine !

Am luat forumul ca sursa principala de informatii, pentru ca am gasit tot ce-mi trebuie aici, si foarte bine structurat. mULTUMESC din suflet celor care s-au preocupat sa scrie rubricile cu "totul pentru munca", pas cu pas...informatii clare la obiect!

va invit la topic, am nevoie de ajutor!

ciao

2. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe forum!

1.Ar fi util sa spui ce ai vrea sa muncesti in UK si ce calificari/experienta ai. In functie de ultimele poti spera sa gasesti un angajator care sa aplice pentru card, sa incepi sa lucrezi ca self employed sau sa aplici cu HSMP. Parerea mea e ca sint foarte mici sanse sa gasesti o firma care sa te angajeze ilegal.

2.Angajatorul primeste cam in 2-3 saptamini letter of approval. Daca aplici prin posta pentru cardul tau astepti cam 4-5 luni. Un telefon de la angajator ar putea urgenta eliberarea cardului tau. Daca aplici personal la Croydon dureaza in maxim 6 saptamini de cind iti faci programarea pina ajungi la interviu. Primesti cardul imediat dupa interviu.

3.Nu poti sa muncesti ca employee pina nu primesti un card. Poti sa muncesti fara card doar ca self employed.

4.In general se accepta la banca/NINO un contract de inchiriere/coabitare intre tine si proprietar + o factura de utilitati cu numele proprietarului.

3. oti

oti New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos Topi pt raspunsuri. De acum toate s-au clarificat. Nu mai am intrebari:)

Forumul acesta merge ca pe roate!

4. fluberdiana

fluberdiana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: timpul de asteptare al documentelor, dreptul de a lucra

Salut!

Daca trimit prin posta formularul BR3 pentru accession worker card cu actul de identitate,cele 2 poze si scrisoare de la angajator cat trebuie sa astept pentru un raspuns pozitiv?

Multumesc!

5. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu o intrebare, am o ruda in Anglia, mai exact este fata lu moasa mea care este in uk de aproape 10 ani, poate sa ma ajute in vreun fel s-au nu se acepta genu asta de rudenie?

6. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Intrebare, poate stie cineva. Sunt au pair si am aplicat pentru blue card si bineinteles trebuie sa astept vreo 4 luni pana il primesc. Avand in vedere ca am lucrat 12 luni legal in uk ca au pair, pot sa ma angajez pana imi vine blue cardul sau trebuie sa astept pana il am in mana.

Multumesc

7. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0

"When you have been working legally as an employee in the UK for 12 months without a break, you will have full rights of free movement and will no longer need our permission to take work. You can then get a registration certificate confirming your right to live and work in the UK, although you do not need to do so."
    sursa:http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/bulgaria-romania/

8. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu o intrebare, am o ruda in Anglia, mai exact este fata lu moasa mea care este in uk de aproape 10 ani, poate sa ma ajute in vreun fel s-au nu se acepta genu asta de rudenie?

9. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0

da ce grad de rudenie e intre tine si moasa ta? -nas- doar asa de curiazitate ca faptul ca e moasa ta nu inseamna ca sunteti rude. Dar daca nu e vb de rude de gradul 1 nu se accepta.

10. hankmoody

hankmoody New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

Sunt nou pe forum si am si eu o intrebare. In urma cu 10 zile, am aplicat pentru blue card, datorita unei diplome de master obtinute in UK. Pe scurt, cam cat credeti ca dureaza sa primesc un raspuns? Stiu povestea cu 3 luni, dar am auzit si 5-6, iar cunostinta care m-a ajutat sa completez formularul BR2 mi-a spus ca ea l-a primit in 3 saptamani (conta ca a avut yellow card pe durata studentiei?). A, si sa-mi lamuresc o nedumire- pentru same day processing in Croydon, se plateste o taxa in jur de 1k, nu? Sa nu ma enervez ca am trimis aplicatia in Sheffield cand puteam sa rezolv si relativ local :)

Multumesc

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

@hankmoody, da-mi voie sa-ti stric ziua
    In legatura cu timpul de procesare al documentelor, nimeni nu stie mai mult decat este oficial spus ..... poate dura pana la 6 luni. De ce la uni vine mai repede si la alti mai tarziu ... nu stiu (dar precis nu are legatura ca a avut sau nu YC), poate aleg blondele primele.... ca de sunt si ei oameni....
    Aplicatiile pentru romani inca sunt GRATUITE, indeferent de modul in care aplici. Dar sa stii ca daca ai terminat acel master si ai avut nevoie de ajutorul altcuiva ca sa completezi o pagina de date personale si una cu numele scolii, probabil ca iti meriti soarta (asta de la sfarsit am adaugat-o ca sa te enervezi pe mine si poate nu-ti ucizi cunostinta!)

12. Roxannaa

Roxannaa New Member

Trophy Points:
    0

buna,

sunt noua aici,sper sa ma puteti ajuta,am mare nevoie de un sfat...pe 29 decembrie am fost la Croydon,iar aplicatia mi-a fost trimisa la Sheffield...pe 22 februarie mi-au trimis actele inapoi,dar problema este ca nici acum nu au ajuns,mi-au trimis o scrisoare ca investigheaza unde ar putea fii documentele,apoi am primit o copie a formularului de pierdere completat de ei catre Royal Mail...mi-au spus ca dureaza maxim 6 saptamani cautarea lor,dar deja au trecut si nimeni nu imi zice nimic...nu stiu ce sa fac pt a-mi primi documentele...stau de 6 luni aici fara sa muncesc din cauza lor...imi poate spune cineva ce as putea face?:(

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Oof, imi pare rau sa aud, ce incurcatura! ai incercat sa iei legatura cu Royal Mail sa vezi ce se intampla? Ti-au spus cei de la Home Office care este rezultatul aplicatiei? Poate daca este unul pozitiv iti pot elibera un duplicat dupa card. Nu stiu care e legea in privinta asta insa stiu ca daca pierzi cardul poti face cerere sa iti elibereze duplicat fara sa mai trebuiasca sa dai toate dovezile alea. Preseaza-i pe cei de la Royal Mail si scrie-le celor de la Home Office, poate se rezolva in felul asta. Bafta multa!

14. Roxannaa

Roxannaa New Member

Trophy Points:
    0

Home Office nu imi poate spune care este rezultatul aplicatiei,din pacate,asta mi-au zis...cat despre Royal Mail,imi zic acelasi lucru ca si Home Office,adica sa astept...pot reclama undeva toata treaba asta pt a-i face sa-si dea interesul macar putin?

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

Nici nu vreau sa-mi imaginez cat de suparata esti....
    Incearca sa afli care a fost valoarea pusa de HO pentru acte pentru ca daca nu se gasesc vei avea dreptul la compensatie. Asta trebuie discutat si cu HO pentru ca Royal Mail zica ca daca amandoua partile fac claim pentru compensatie, ei vor plati celui care a trimis (in caz ca actele raman pierdute!)
    Am gasit pe site-ul lor ce poti face daca nu esti multumit de servicii. Daca mai si alte nelamuriri nu ezita sa intrebi.
    http://www.royalmail.com/customer-servi ... ts-process

16. Roxannaa

Roxannaa New Member

Trophy Points:
    0

multumesc mult pt informatiile date si,de asemenea,pt timpul acordat problemei mele.
    sper sa se termine cat mai repede cosmarul asta:(

17. Georgiana.vas

Georgiana.vas New Member

Trophy Points:
    0

Imi poate spune cineva care a primit documentele recent? Cam in cat timp? Multumesc

18. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0

Eu am primit actele in martie, aplicatia am trimis-o prin posta in noiembrie, deci a durat cam 4 luni si ceva in cazul meu. Nu stiu cat la suta te ajuta aceasta informatie dat fiind faptul ca eu am trimis direct actele in Sheffield. Iti doresc mult succes!

19. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0

Buna! Este cineva care a aplicat de la inceputul anului pentru BC si l-a primit? Eu am trimis actele pe 7 feb.si nu am inca raspuns.Pe waiting time este 22 nov. de vreo luna.Stie cineva ce se intampla?

Share This Page