15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Timp si chef de citit

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by Anonymous, Feb 19, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Romani, cine se mai indeletniceste cu cititul? Aveti timp de citit? Ce ati citit ultima data?
    Eu gasesc timp de citit, insa foarte rar...si asta ma enerveaza! Ultima data am citit "1984"- (G.Orwell) iar de vreo luna ma tot chinui cu "100 de ani de singuratate"- Garcia Marquez.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Timp si chef de citit

Ai perfecta dreptate, mai greu gasim timp pentru citit.

Ultima data cand am citit a fost acum doua luni, cand am stat in spital cateva zile si TV-ul era defect. Ca sa nu ma urc pe pereti de plictiseala, am citit un roman de Danielle Steel. Unul romantic!

-sunny-

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Acum am primit niste carti din .ro de la editura Curtea Veche (o recomand!) si citesc "Cele 5 limbaje ale iubirii" - G Chapman

Citesc ce imi pica in mana, dar daca dupa 10-20 pagini ma ia cascatul trec la alta carte. -cat-

4. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0

Si eu am mai putin timp de citit dar daca imi place tare o carte ,uit de timp si ma apuca noaptea citind! Va dati seama dimineata cand trebe sa ma trezesc regret! :)|
    In ultima vreme citesc colectia Norei Roberts sub numele J.D Robb . O recomand daca va plac cartile cu crime + dectectivi+ actiune+Love. Foarte captivante! :)

5. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

eu nu va recomand ci doar va spun ca citesc Dr Faustus, Thomas Mann. E imensa, inceputul foarte plictisitor... gen balzac... totul este descris cu lux de amanunte, parerea mea. am citit primele 20 de pagini din vreo 400 cred...am o scuza, mi-am pregatit dizertatia.
    pup fetele

6. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Eu citesc ziaru aproape in fiecare zi ptr ca nu am nici o carte dar in schimb am timp liber

7. roxana37

roxana37 New Member

Trophy Points:
    0

Citesc si-mi place o carte autobiografica scrisa de Alan Alda ( cine isi aminteste de Hawkeye Pierce din "M.A.S.H") , cu titlul " Never have your dog stuffed". Recomand tuturor cartile lui Bill Bryson , pline de umor autentic .Si, recunosc, astept cu nerabdare lansarea lui Harry Potter and the Deathly Hallows pe 21 iulie...
    shumi, ma faci sa-ti trimit un pachet cu carti...Care-i problema de nu ai carti?!...

8. Anonymous

Anonymous Guest

Asa e, daca vrei neaparat sa citesti, pe furate si tot citesti.

De fapt sursa acestei intrebari a fost alta...Stateam si ma intrebam mai acum cateva zile:
    Oare mai citeste cineva carti romanesti?

Parca ultima data am citit ceva de Tzutzea. Nici nu-mi mai aduc aminte cand. Rusine sa-mi fie! :)

9. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Pai sa sti ca mi-ar prinde bine niste carti chiar nu am, sunt vreo 2 carti de bucate in casa asta, daca trimiti poate le trimiti si traduse ca asta e problema inteleg eu engleza dar nu si din carti ca ce citesc in eng inteleg 50% :):)

10. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Ieri am fost si am dat un test ptr un curs de eng si mi-a iesit la citit si asculat 53% iar la gramatica slab 32% asa ca am de invatat muuuuuuuult oricum ar fi bine sa incep sa citesc carti in limba eng

11. roxana37

roxana37 New Member

Trophy Points:
    0

Shumi, daca vrei, am "The Da Vinci Code " si o carte " Bac la engleza " care ti-ar putea fi de ajutor .Cartea lui Dan Brown te va tine ocupat pentru o vreme...Unde sa ti le trimit?

12. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

The Da Vinci Code? pai e 'grea' cartea sa o citesc in eng si carti ptr invatat eng am o carte 'invata eng fara profesor' oricum nu trebuie sa te deranjezi ca nici atractie prea mare la carti nu am imp acum ptr mine este sa ma pun la punct cu eng ca in iunie am exam FCE
    Oricum mersi mult

13. Anonymous

Anonymous Guest

o carte buna ....best seller ,peste 6 billion copies... The Bible
    minciunelele lui Dan Brown se vand ca hot pies....din minciuni se fac si averi
    Acum nu demult mi-am comandat de pe amazon Tortured For Christ scrisa de marele pastor Richard Wurmbrand.
    Based on true story ...binenteles nu SF

14. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Eu citesc The Devill's Feather si apropo de Da Vinci Code eu o am in format electronic daca o vrea cinea.
    Nu mai citesc in Romana ca nu mai are cine sa-mi trimita carti :(

15. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0

in romaneste am citit ultima oara poezii de emil brumaru.si mai am pe noptiera o carte de povesti de ispirescu.ca autori britanici cred ca david lodge imi place tare tare si oscal wilde
    de cate ori ajung in romania imi cumpar cateva carti si le gasesc de fiecare data din ce in ce mai scumpe.

16. Anonymous

Anonymous Guest

Nu am mai citit carti in limba romana de asta vara. Imi fac mai mult timp pentru cele in engleza. Ma ajuta mai mult si imi "improve" engleza.

Pentru cei care zic ca nu inteleg engleza, nu va panicati. O sa intelegeti mai mult decat credeti. Asa va dezvoltati vocabularul si incet - incet progresati.

De obicei cumpar carti bune si ieftine de la charity. De la 50p each pana la 1£. Se merita ca bani si continut.

-sunny-

17. Anonymous

Anonymous Guest

lina,
    si eu as fi interesat sa gasesc ceva carti romanesti (ideal ar fi o librarie, ceva sa ai de unde alege si care sa fie in Londra) dar din cate stiu eu nu exista. In schimb restaurantele, care au aparut ca ciupercile, au cautare si prioritate :)

M-am gandit sa caut pe web. Tu ai incercat, ai gasit ceva?

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  19. Anonymous

Anonymous Guest

multumesc motanik. "spoiled for choice".
    chiar si Amazon are carti romanesti dar ma gandeam mai mult la o biblioteca romaneasca on high street. Nu stiu daca exista...

20. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page