15.5 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tiganul ca si ... LANDLORD

Discussion in 'Imagine negativa' started by albea, Apr 2, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Fratilor, astia sunt ca radiatiile. Vin dupa tine oriunde, n-ai cum sa scapi. Imi zice un amic, nou venit in Londra, ca a gasit chirie in Plaistow la un landlord -ati ghicit- TIGAN din Romania.

A gasit un anunt pe un site de-al nostru care ofera anunturi pentru diferite servicii, printre care si inchirieri. Acolo pe site mai gasesti si anunturi matrimoniale, de exemplu te poti insura pentru o noapte la niste tarife incepand de la £30/tragerea. "Ma, cum ai dat de astia?" - zic. Imi raspunde ca a citit anuntul si i s-a parut rezonabil, mai putin mentiunea ca nu raspunde la mail, numai la telefon. Normal, zic, la astia broadband-ul e ceva ce are directa legatura cu bandele de cartier. In fine, camera era 100/sapt fara bill-uri si cu depozit pe 2 saptamani. Asta n-ar fi nimic, dar vin tuciurii ziua si iti cauta prin lucruri cand esti tu plecat la munca. Tot timpul vine nevasta-sa, una imbracata cu haine mulate pe corp, cu multiple randuri de sunci scoase in evidenta, si cere bani pentru tot felul de facturi.

Na! Asa iti trebuie! Daca te bagi in tarate te maninca porcii. Eu, personal, am vazut prin Plaistow si prin East Ham niste chipuri suspect de familiare in ultima vreme. Zic ca poate ma insel eu, ca am o fixa cu natia asta, ca or fi niste indieni sau pakistanezi si sunt eu mai paranoic. Da' de unde!!! Am spalat ieri masina la niste albanezi in East Ham si surpriza: Cine vine sa aduca niste covoare la spalat? Ati ghicit! Niste cumetre din Rahova-Ferentari care vorbeau intre ele amestecat romanes - romaneste. Si le-am vazut si seara prin Soho cu buchete de flori formate dintr-un trandafir / buchetul. -ras4-

Parca ma simt mai aproape de Romania, parca ar fi aici, undeva aproape, dupa colt. -nervos-

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras2- -ras2- -ras2-

albea ,

gand la gand cu....

bucurie nu...-nuuu-

Azi ce ne plimbam o tzara mai la oras cum ar veni,

prin Birmingham si
    aud niste note muzicale ....cumva de parca mai auzisem...

Cand vad interpretii...wow!

Juniorii mei stiu, "mucles romanes", just english!

3. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Dezastru ! Chiar speram sa NU ... apara si aici !

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Adi,

fara nici o intentie de gluma macar,

astia sunt un popor care....

migreaza!

Deci, aparitia lor in diferite colturi ale lumii/Europei,

este un proces normal, istoric vorbind.

5. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, rromii (tiganii, "traveller"-ii - fiecare isi alege cuvantul cel mai potrivit pt. el/ea) au radacinile in nord-vestul Indiei si nord-estul Pakistanului, deci tu de fapt ai vazut bine, erau doar niste indieni/pakistanezi. -sssst-

6. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    ce-i rau in a canta/ munci incantand trecatorii? din cate stiu cei mai renumiti lautari erau tigani, nu? -dans- asta atunci cand stiu pe ce taste apasa.... si nu-ti vine s-o iei la fuga sa nu-ti stici urechea muzicala. -nuuu-

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nimic nu este rau desigur,

doar ca , doream sa apreciez expansiunea lor.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Faci o mica gresala: confunzi irlandezii calatori (Irish travellers) cu tiganii (roma gipsy). Nu au nimic in comun, in afara faptului ca sunt nomazi.

9. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Confuzia tocmai ai facut-o tu, potrivit unei noi instructiuni(?) [nu stiu cum sa o numesc, nu-l caut acuma], este interzis, sau cel putin nu este de dorit sa numesti in presa scrisa sau intr-un mod public un rom "gipsy", mai nou ei se numesc travellers. Nu are nimic "travellers"-ul cu "Irish travellers".

10. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- ce ziceti ca duminica trecuta am fost la targul saptamanal din zona ...mi-am terminat turul ajung la masina siii?,vine un pustan la mine si zice hei boss -nu-ma-uit- si isi deschide geaca unde avea ceva lant de "aur" si vre-o doua inele pe dejte, nu il las sa-si termine vorba si zic in ro. ca mie-mi place argintul si ii arat bratarile si lanturile mele. La care incearca din nou ooo Roman haide boss ca nu am bani sa plec in ro... si zic BA ma lasi. A facut pasi si sa oprit 20m mai departe unde il astepta altu. -ras2- deci ei nu isi lasa meseria... -ras2-

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -nu-ma-uit- -ras2- -ras4-

Asta imi aminteste de un alt "scam " de-al lor,

celebru prin targul meu in Ro,

dadeai coltu pe undeva prin piata si hop,

un ... jagardel burtos (sau nu) aplecat,

" gasea" pe jos ditamai ghiulu de aur,

desigur, uimire, multumiri lui Dzeu, toate astea de fata cu tine, apoi,

erai invitat sa donezi juma din valoarea estimata de jagardel a ghiulului, si,

intrai desigur in posesia lui!!

Astia-s absolut limitless la inventat porcarii din astea!

12. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Cum citeam eu minunatul topic mi-am amintit brusc ca acum vreo 2 saptamani am observat in Paris exact aceeasi faza cu ce povesteste @dromaderu. Mergem linistita pe malul Sennei si in fata mea....figura cunoscuta, nu avea mia de fuste pe ea dar era de prin Moldova dupa freza ( stiu, grav, recunosc neamu' lu shasa cai dupa freza :)))) ). Cand ajungem in dreptul ei, pac se apleaca si ridica un ghiul de jos. Il stergea de praf cand am trecut pe langa ea...prietena mea imi spune uite-o si pe asta cum se face ca a gasit pe jos....eu nu mai auzisem de practica dar vad ca e binecunoscuta. Se tot tinea dupa noi, eu ma uitam in spate ca mi-era sa nu i se prinda mainile in ruccsacul meu ea venea ca banuia ca am muscat :))))

13. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    salut,
    oare este zona in UK unde sa nu dai de ei??

ps:sint tigani,nu rromi.....rroma-rromanes,asa isi zic ei,pe limba lor.

14. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am dat si eu peste un anunt la o camera dubla , cerea doar 690 pe luna pe o camera semi-dubla , (vezi Doamne en-suite bathroom ) cu doar inca 10 in casa .....

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Si banuiesc ca avea casa luata de la city council. Lol.

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pe mine ma socat pretul si ma pus dracu' sa dau telefon sa vad ce poate oferi o semi-dubla la banii astia , din discutie am inteles ca stau acolo 8 ,,romani verzi,, si doi ,,gajei,,

Pentru cine nu stie ,,gajeu,, este numele nostru in tiganie

Share This Page