15.5 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tigani cersind in metroul de pe Picadilly line

Discussion in 'Imagine negativa' started by necrutatorul, Jan 12, 2007.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Se tot spune ca educatia si oferirea de stimulente pentru a urma o forma de invatamant reprezinta o solutie in cazul tiganilor. Posibil, insa cred ca e inutila atunci cand astfel de masuri nu sunt insotite de condamnarea/pedepsirea oricaror fapte antisociale sau ilegale si mai ales fara sa se tina seama de false discriminari. Sa nu uitam ca tiganii beneficiaza de locuri gratuite in universitati, locuri ce raman neocupate de multe ori, in timp ce copii dornici de a invata dar mai putin favorizati de soarta, nu au norocul de a face parte din etnia tiganeasca. Si va dau un exemplu de reusita al accesului la educatie;
    Lavinia Olmazu, 31, abused her position as a campaigner for Roma gipsies' rights by masterminding a plot to supply immigrants with false documentation in order to obtain National Insurance numbers, a court heard.
    She was jailed for two years and three months after helping 172 Romanians illegally claim a total of £2.9 million in child tax credits, working tax credits and child benefits between 2007 and 2009.
    ...
    The court heard Olmazu and her partner Alin Enachi, 30, would offer false documents and references to the migrants for a fee.

Enachi worked as an interpreter, while Olmazu, who has an 11-year-old son, gained a high profile as an advocate for Roma rights, attending public protests on behalf of the community.
    ...
    Detective Constable Melanie Groves, who led the investigation into Olmazu and her seven fellow gang members, said after the sentencing: Olmazu is an educated Roma lady who abused her position of trust and purported to be trying to help Roma people integrate into this country, yet actually assisted them to obtain benefits through false pretences.

This undermines the work of those who are genuinely concerned with the difficult issues Roma people face throughout Europe.
    www.independent.co.uk/news/uk/crime/woma...ts-scam-2128620.html

In ceea ce priveste spusele negrutxei o sa incerc eu sa traduc si rog sa fiu corectat daca am inteles gresit. Mult mai important decat sa fim complexati ca individul X sau Y, de nationalitate romana si indiferent de etnie, face cutare sau cutare lucru care ne aduce prejudicii de imagine, ar fi sa ne concentram pe ceea ce putem face fiecare dintre noi, respectand legea, exceland intr-un domeniu sau altul, schimband lucrurile in bine pe acolo pe unde trecem si in general lasand o impresie placuta oricarui om cu care venim in contact. Si asta pentru ca, exceptand parerile unor indivizi ignoranti, care prefera sa generalizeze, vom fi apreciati (sau nu) pentru faptele noastre in comunitatea mai mica sau mai mare in care traim/muncim.

Oare un britanic s-ar simti complexat cand vede un tigan roman vanzand reviste pe strada (ii recunosti usor dupa port si accent - Big ishu plis ) iar la cativa metri un british autentic (cu drepturi depline in ceea ce priveste accesul la piata muncii) stand pe o bucata de carton si cu un pahar de plastic alaturi cerandu-ti any change for spare?

3. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
  4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Mickyman, m-ai inteles total gresit! Nu te-a judecat nimeni si nici nu ai jignit cu nimic! Vreau si incurajez mereu membrii sa vorbeasca liber, sa exploram subiecte ....sa le personalizam si sa le dezbatem, cu respect si cu o atitudine constructiva, normal! Nu ai pentru ce sa iti ceri scuze!

Merci Vali si domnului cu calul pentru traduceri, exact asta am 'incercat' (esuat) sa spun mai jos!

5. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    ellaws wrote:
    Cartier intreg de tigani langa Londra?... Not bad at all!! Sa le dea Dumnezeu sanatate si INTEGRARE CAT MAI GRABNICA in UK-asa-asa- sa apuc si eu ziua aia cand la stiri la BBC o sa auzim cum ca cetateanul britanic CALDARARU FRANT cersea in statia Picadilly sau cum cetateanca britanica STANESCU PORTOCALA a furat nush ce din nush care supermarket...

Sa vad atunci cat de mandri 'or mai fi britanicii...ca sunt britanici-da-da-

Multa stima pentru modul de perceptie!

Eu as fi tentat sa le urez Integrare ... LA ANU` SI LA MULTI ANI! Pai, prieteni daca actuali rromi si viitori tigani se vor integra in UK, sincer va spun, ca in maxim doi ani va ,astept cu flori la aeroport in Romania. Cum ar fi ca Guta - Minune sa fie colegi cu mai stiu eu care parlamentar englez?
    Si va asigur ca cei de teapa celor mentionati isi pot cumpara locurile fara probleme....
    Si atunci sa vezi mancatiash cam cum devine treaba!
    Mentalitatea tiganului e simpla si orientata catre rezultat adica, munca putina si bani multi. Spun asta pentru ca am avut neplacerea sa lucrez cu astfel de persoane ( ca sa fiu elegant )si mai stiu ca pentru ei educatia si cultura sunt obiective ce nu prezinta interes.
    Cunosc cateva familii dintr-un anume clan - nu voi da nume - ce au adunat intr-un timp foarte scurt averi din afaceri initial cu masini apoi din imobiliare.Bravo lor! Cu durere in suflet pot sa va spun ca au servitori romani ( ete ca se inversara rolurile )atat in curte cat si in casa. Mai nou respectivul clan si-a schimbat si religia. Probabil si parul. Naravurile sunt tot cele vechi.
    Trecand peste aspectele prezentate, va rog sa-mi spuneti, de ce trebuie sa fim atat de ingaduitori cu aceasta etnie - cand drepturile lor sunt egale cu ale voastre, sansele lor sunt egale cu ale voastre. Ce ar mai trebui sa le oferim? Cate cazuri de discrimanre ati intalnit si daca ati intalnit cunoasteti cu adevarat motivatiile unui refuz la angajare spre exemplu?
    Sunt uluit de compasiunea pe care o aratati pentru aceasta categorie care in proportie de 89% este constituita ca si organizatie infractionala.
    Cate persoane de etnie roma ati intalnit la cursuri de calificare? Va trebuie doua maini sa le numarati? Cunoasteti cine a umflat specula imobiara in perioada 2002-2007? Va vine sa credeti sau nu la tehnicile de imbogatire rapida au subscris o droaie de romani majoritatea dintre ei aflandu-se in functii importante in structurile din administratie, politie si chiar si alesi ai neamului.
    Toti cei care au dat o mana de ajutor si au subscris jafului organizat s-au calauzit dupa PRINCIPII.
    Unul dintre principii, e simplu: Bag tiganu la inaintare, el a venit cu ideea, el a venit cu planul de actiune, el mituieste, eu doar ma las mituit.
    Si azi o afacere maine alta .... si uite asa ati ajuns voi in UK!
    Eu am platit taxe si impozite de ustura .... impozit pe venit, CAS s.a.m.d, impozit pe proprietate si multe altele.
    Poate sa-mi spuna cineva baza de impozitare a Mamei OMIDA? In rest totul e Ok!
    La un moment dat as fi tentat sa acuz de fariseism atitudinea aceasta ingaduitoare insa cred cu tarie ca de fapt noi romanii sunt superficiali la acest capitol si conform obiceiului ca daca nu-mi baga mana in buzunar mie, nu-mi pasa in rest, am ajuns sa lansam dezbateri pe o tema falsa.
    RETINETI: AU ACELEASI DREPTURI CA SI VOI! Uneori chiar mai multe decat voi...

6. ramon80

ramon80 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare ,
    sunt nou pe site si ma gindesc ca acet tip de gandire nu o dispara niciodata .stiti e usir sa aczi doar /romi de atitudinile lor dar nu stiu cate informati detineti despre trecutul si istoria lor .de ce credeti ca sunt doar tigani care cersesc si fac fapte negative ?de ce nu va intoarceti in timp si sa va uitati la mai mari nostri reprezenati care fraudeaza in ,,conditi legale " fara sa fie sfidati sau mustrati .sunt in uk si ma bucur ca sunt Roman ,din Romania ,asta fiindca in final sunt OM si vad omul fare sa fac atatea acuze .v-ati intrebat daca suneti mai bun decat ceilalti si in ce limita?cum raportati valorile dumneavoastra in a fi un om demn ,cinstiti si apreciat?ati incercat sa intelegeti pe cei din jur ?sa dati o mana de ajutor ,sa reflectati la cauzele sociale de ex?

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ramon, lasa fratioare, ca nu e concurs care fura mai mult. Problema e ca unii fura cand au ocazia iar altii fura oricum, din instinct biologic. Iarasi, putem face diferenta dintre cei care fura ca sa traiasca si ceilalti care traiesc ca sa fure. Arata-mi si mie unul (sa zicem ca nu in Romania) care a plecat in occident sa faca si el o facultate, sau un curs, ceva, sa se integreze si el ca un OM, ce este, intr-o societate civilizata. Ei au plecat la ciordeala, sau la cerut pomana de la stat invocand discriminarea. Prima regula care trebuie respectata este ca suntem egali atat in drepturi cat si in obligatii. Si discutia poate continua pana la educatia copiilor sau consumul de apa si sapun.

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ramon, eu sunt dispus sa invat despre trecutul si istoria lor, dar ei(rectific, unii dintre ei - si sunt multi) sunt dispusi sa inteleaga o regula esentiala a democratiei: poti face ce vrei cata vreme nu il deranjezi pe cel de langa tine? Si tampeniile cu pastrarea traditiilor nu tin la mine, asta e, sunt eu mai greu de convins. Pt ca iti poti pastra traditiile in intimitatea familiei tale, sau in cadrul unui centru cultural organizat, nu deranjandu-i pe ceilalti - indiferent daca acest deranj e ilegal, imoral, sau pur si simplu creaza un disconfort de orice fel.
    Si e valabil si pentru romani, nu zice nimeni ca romanii sunt cei mai frumosi, cinstiti si muncitori, numai ca in cazul tiganilor(pardon al romilor, pentru ca tiganii care sunt mandri ca sunt tigani, si-si vad de treaba lor, n-au nici o problema cu discriminari sau mai stiu eu ce) prea des ni se arunca in fata scuza traditiei nomade, sau discriminarea pe criterii etnice. Stii discriminarea trebuie si probata: daca un angajator angajeaza un roman(sau orice alta natie) in locul unui rom si acesta din urma poate demonstra ca are aceleasi calitati/competente e discriminare si cel acuzat trebuie sa plateasca, cand spui da-mi ajutoare/facilitati pentru ca sunt rom si daca nu-mi dai ma discriminezi, e nesimtire.
    Cat despre cauzele sociale iti dau un exemplu: sunt copii de tarani romani prin vreun catun uitat de lume, cu bun simt pana la Dumnezeu, harnici si isteti, curati chiar daca sunt nevoiti sa care apa de mai stiu eu unde, pe care i-ar duce mintea sa urmeze niste studii superioare, dar n-au acces nici macar la locurile din universitati oferite gratis etnicilor romi 'discriminati', locuri ramase neocupate. Deh, ei nu apartin unei minoritati, ei nu au tupeul necesar sa aplice pentru beneficii prin statele europene, ei nu isi fac ucenicia de la varste fragede in controlul tehnic de calitate al buzunarelor... Iar fiecare caz social ar mai trebui analizat si in functie de individ(in nici un caz de etnie - aici e discriminarea, nu?), in functie de dorinta acelui individ de a face ceva pentru a-i fi bine.
    Am un respect profund pentru tiganii care invata o meserie din generatie in generatie, care se integreaza in comunitatea din care fac parte, fara sa produca vreo neplacere vecinilor, pastrandu-si totusi identitatea(de care sunt mandri). Si tare as vrea sa vad un program al oricarei fundatii sau organizatii pentru apararea drepturilor tiganilor(pardon ale romilor) prin care sa se revigoreze activitatea tiganilor caramidari de exemplu - o activitate pe cale de disparitie cand totusi se mai construieste in Romania, cand totusi sunt zeci(poate sute) de mii de case (desi cred ca e mult spus case) in pericol la orice ploaie mai sanatoasa. Ar fi asta un mod de integrare a tiganilor in societate, o rezolvare a unor probleme cauzate de lipsa unui loc de munca si a unor venituri proprii(in loc sa li se acorde ajutoare sociale pentru a sta degeaba sau pentru a face copii ca parte a unui business plan), ar fi o modalitate de pastrare a identitatii etniei?
    Daca suntem mai buni decat ceilalti, nu cred ca are vreo importanta, eventual sa fim mai buni azi decat ieri. Insa mi se pare esential sa nu-l deranjez pe cel de langa mine. Da, uneori mi se intmpla si sa incerc sa-i inteleg pe cei din jur, dar crede-ma ca nu ma duce mintea indeajuns incat sa pricep gestul de a baga mana in buzunarul altuia, de a frauda un sistem de ajutoare sociale, de face/cumpara/inchiria copii pentru a-i trimite la cersit, de a aranja casatorii intre copii de 10-12 ani si lista e lunga.
    De ce se ajunge la o astfel de gandire de a-i include pe toti tiganii intr-o categorie? E o tendinta naturala a oamenilor(nu numai a romanilor) care cel mult poate fi constransa de niste legi
    in care se foloseste cuvantul discriminare, dar in mintea oamenilor va ramane asocierea respectiva care poate proveni chiar si de la un singur caz nefericit. Un singur caz negativ poate duce la generalizare (iti dai seama ce ar insemna mai multe cazuri), dar e nevoie de mult mai multe cazuri pozitive pentru a desfiinta acea generalizare. Ceva de genul: increderea se pierde foarte usor si e extrem de greu de recastigat.

9. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
  10. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    hai, ca le place si Franta! doar de Italia s-au cam plictisit..

Share This Page