13 C
London
Sunday, June 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tigani cersind in metroul de pe Picadilly line

Discussion in 'Imagine negativa' started by necrutatorul, Jan 12, 2007.

1. bondxcllas

bondxcllas New Member

Trophy Points:
    0
    imi pare bine ca am primit un raspuns a cea ce am postat aici .as vrea sa nu fiu inteles gresit nu ma identific cu ei ptr ca am o pregatire scolara si in general sunt integrat in societatea asta romaneasca , nu pot sa zic ca aici in romania sunt discriminat ptr ca am un job destul de bun, dar cind merg in orice tara deja sunt catalogat ca fiind tigan si hot.imi gasesc de lucru mai greu si dureaza pina inspir incredere.nu am incalcat legea in nici un fel si sunt ok.vezi culmea ca si noi suferim intrun fel nu toti tiganii sunt cersetori si hoti .

2. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    imi pare bine ca ai postat ...si nu iti pot spune decat ca ai dreptate...
    e normal sa fii afectat ...pana la urma pe toti ne afecteaza cumva treaba asta...dar trebuie sa stim cum sa trecem peste...
    -takecare- akecare-
    si bafta in anglia

3. Anonymous

Anonymous Guest

Nu vad de ce ar trebui sa trecem peste, cand am putea sa corectam situatia lejer, noi si guvernantii nostri; ce este atat de greu sa spunem lucrurilor pe nume. Orice minoritate din orice tara are numele ei si nu si-o ascunde sub jocuri de litere. Tiganii sunt prezenti oriunde in lume, sunt provenienti din India si N-V Pakistanului, au limba si steagul lor, dar se auto-intituleaza de curand ROMI sau RROMI. De ce noi acceptam aceasta denumire, cand ei sunt TIGANI sau DOMI, cum istoria arata, de ce nu spunem lucrurilor pe nume, cum avem minoritari SARBI si MAGHIARI si SASI si mai stiu eu ce, avem si TIGANI. Ce e rau in a le spune TIGANILOR, TIGANI? Toata lumea, toate tarile au tiganii lor, dar noi nu suntem responsabili de toti tiganii Europei, nu toti Tiganii sunt Romani si ar trebui mentionat in pasaport, NATIONALITATEA TIGAN, CETATENIA ROMANA sau SPANIOLA sau ce anume cetatenie sunt. Noi romanii suntem confundati cu TIGANII nostri si ai intregii Europe, ai intregii lumi! NU ESTE ACCEPTABIL CA LA NIVEL POLITIC, ADMINISTRATIV, ETC. SA NU SE FACA CEVA SPRE A NE DIFERENTIA, SA SE MENTIONEZE NATIONALITATEA SI SA SE INSISTE ASUPRA NATIONALITATII , NU ASUPRA CETATENIEI CAND SE DAU PUBLICITATII FAPTE, STATISTICI, ETC.NU VAD UN RASISM IN ASTA.SUNTEM DIFERITI, CA SI ADN-UL.ALTFEL MAINE, CE-AR FI CA NOUA ROMANILOR SA NE VINA PE CHELIE SA NE NUMIM BRITIS SI SA FIM CONFUNDATI CU 'BRITISH CITIZENS'.CREDETI CA MAREA BRITANIE AR FACE CEVA DESPRE ASTA? CE CONTEAZA CA VORBIM ROMANESTE. NE MUTAM IN MAREA BRITANIE SI LUAM CETATENIA BRITISH SI NATIONALITATEA BRITISH sau BRITIS, DUPA PLAC.CREDETI CA OAMENII LOR POLITICI AR INGHITI ASTA? CREDETI CA NI S-AR DA PASAPOARTE CU NATIONALITATEA BRITIS ASA DE REPEDE CUM LI S-AU DAT TIGANILOR PASAPOARTE CU ROM-RROMI-ROMANI PE ELE? EU SUBSCRIU ACESTEI MODIFICARI DE NUME? CINE MAI E BRITIS CA SI MINE? HAI SA NE FACEM SI PARTID! CINE ESTE BRITIS, FRATE?

4. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Nationality is conferred by the passport - daca este pasaport cu cetatenia romana, inseamna ca nationalitatea e romana. Deci nu ai ce sa faci, si cum sa schimbi. Ai vazut tu scris pe vreun pasaport Nationalitate Romana, pasaport Britanic? Eu nu!
    Eu sint british citizen, nationalitatea mea e British, dar nascut in Rom. (place of birth). Asa si cu Rromii, unless you want them to have " RROMA nationality" si un " RROMA PASAPORT" . Dar asta e, sint Romani si au aceleasi drepturi ca si un roman.

5. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand uita-te la nick-ul meu ....
    2. Nu este vina noastra ca rromii din Spania, Italia, etc. fac rele pe unde merg si autoritatile respectivelor tari au raspunsul:"Vin din Romania"...este vina autoritatilor romanesti ca nu stiu sa intervina atunci cand este nevoie ...

6. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    tiganii sunt o problema nerezovata in special a romaniei dar si a europei in general. Atata timp cat nu facem nicim pt a solutiona aceasta problema vom fi mereu asociati cu ei si chiar confundati cu ei, strainii nu stau sa isi piarda timpul facand astfel de disocieri....ei sunt la urma urmei cetateni romani. Romnia ar trebui sa trateze serios aceasta problema si sa aiba cu sprijinul europei programe speciale pt romi, atat timp cat se va spune doar ca sunt tigani nu romani si nu se face nimic concret vom avea cu totii de suferit.

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vom trai noi indeajuns sa-i vedem pe romani disociati de tigani,in Europa,ar fi fost interesant de urmarit articolele din ziarele de ieri,in care cineva zicea ca tiganii romani sunt pelerinii ce au plecat dinspre India in sec.18-19,cel ce spunea asta fiind un roman.
    Mai tarziu seara am urmarit pe BBC un reportaj despre discriminarile dintre doua etnii diferite ale Indiei,care macina aceasta tara de ceva ani,va dau voie sa ghiciti cu ce semanau casele celor discriminati,care reprezinta cam 12% din populatia Indiei ,din ce spunea comentatoarea engleza,cu copii fara acces la scoala,cu oameni ce mancau sobolani,ca nu aveau altceva de mancare,etc,etc...
    Deci,pt mine acum,e cam asa,tiganii nostri,ce ajung aici,e un ciclu care se incheie,ei vin acasa,in sensul ca vin la stapanii lor,chiar daca "fosti"

8. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Cata246, cred ca nu ai inteles tu bine reportajul de pe BBC - nu era vorba despre discriminarile dintre 2 etnii diferite, ci dintre doua caste diferite, dar aceeasi etnie.

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e,cred ca ai dreptate,eram la serviciu si sonorul era cam la minim,dar ce am vrut sa subliniez era asemanarea izbitoare dintre locuinta unei familii de indieni de acolo din reportaj,si mult prea multele cocioabe tiganesti (ca nu toti au doar palate),din fatidica si imediata vecinatate a cartierului in care am locuit cativa ani buni in Roman.

10. Cip

Cip New Member

Trophy Points:
    0
    haz de necaz pana nu e prea tarziu :

[video=http://www.youtube.com/watch?v=nS3vLUKQ4oU]

-nuuu-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cip wrote:
    haz de necaz pana nu e prea tarziu :

video=http://www.youtube.com/v/nS3vLUKQ4oU&hl=en&fs=1

Sa vedem daca merge asa!

12. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Cine ma poate lamuri si pe mine, va rog, ca de mult am vrut sa intreb dar m-am abtinut, dar cand vad cate se intampla ma apuca toti nervii
    Am inteles de la cineva de pe forum (cred ca de la albea, nu mai stiu sigur), ca undeva pe langa Londra exista un cartier intreg de tigani din Romania. Pai daca legea in Uk spune ca dupa 3 luni de la intrarea in aceasta tara nu dovedesti ce statut ai (ex.: student, self, dependent de acestia, autoriz de munca, etc.), nu mai ai drept la rezidenta. Deci, "te da afara"! Si atunci eu nu inteleg nici daca ma dati cu capul de ceva, de ce mai sunt inca acei tigani acolo. Sunt toti studenti ? Sau au acte? Pai ne ducem noi astia care ne batem capu` toata ziua documentandu-ne si poate tot nu primim acte din prima, si ei nu mai inteleg nimic!
    Deci, sa nu fiu inteleasa gresit, nu am nimic cu ei atata timp cat nu ne fac de ras!

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  14. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pt raspuns, silverfern
    eu credeam ca dupa cele 3 luni te ia de munuta frumos si te pofteste tot frumos la usa, dar ma gandeam eu ca fiind o tara civilizata trebuie sa mai fie ceva la mijloc...
    pai atunci nu ne ramane decat sa-i ocolim cat putem si acolo, si daca intr-un final nu reusim nici sa-i ocolim, atunci ... ma fac tigan si gata

GLUMEAM, eu sunt genul care crede ca speranta moare ultima, asa ca sper, ca incetul cu incetul, sa se mai "cizeleze" si ei un pic. "Doamne ajuta" in acest sens.

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cartier intreg de tigani langa Londra?... Not bad at all!! Sa le dea Dumnezeu sanatate si INTEGRARE CAT MAI GRABNICA in UK-asa-asa- sa apuc si eu ziua aia cand la stiri la BBC o sa auzim cum ca cetateanul britanic CALDARARU FRANT cersea in statia Picadilly sau cum cetateanca britanica STANESCU PORTOCALA a furat nush ce din nush care supermarket...

Sa vad atunci cat de mandri 'or mai fi britanicii...ca sunt britanici-da-da-

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai abia ce ma intoarse-i de la capitala, cum ar veni,
    unde ,

Duminica dimineata m-am "vanturat" o lecutza prin oras, doar doar

apuc sa fac o poza cu regina!

Cand iesii de la metrou, la Westminster, urc scarile alea alunecoase rau ,

spre pod si, hopa!!

din multimea de oameni, apar doua ENGLEZOAICE , vanjoase cat casa, cu un ghiocel artificial in mana,

"something for the children for Christmas sir,please!" ,

zornaindu-mi in fata ochilor cateva lire in palma.

Asta se cheama tot begging cred eu!

17. M_route66

M_route66 New Member

Trophy Points:
    0
    Căsătoriile şi divorţul

Nicolas Sarkozy s-a căsătorit în 1982 cu Marie-Dominique Culioli, fiica unui farmacist, cu care are doi copii: Pierre (n. 1985) şi Jean (n. 1987). S-a despărţit de aceasta în 1996 şi, după divorţul ce a durat patru luni, în luna octombrie a aceluiaşi an, s-a căsătorit cu Cécilia Ciganer-Albeniz (bunicul ei din partea tatălui provenind dintr-o familie amestecată din ţigani români [2] - de unde numele de Ciganer - şi evrei ruşi, strănepoată pe linie maternă a compozitorului Isaac Albéniz). Au împreună un fiu, Louis, născut în 1997. În toamna anului 2005, Cécilia părăseşte domiciliul conjugal, în urma unei relaţii a lui Nicolas Sarkozy cu Anne Fulda, jurnalistă la Le Figaro, provenind dintr-o familie de evrei originari din România [3][4]. După câteva luni în care apar comentarii savuroase în presa franceză de scandal, căsnicia cu Cécilia se reface.

Pe 2 februarie 2008, se căsătoreşte cu Carla Bruni.[5]

ro.wikipedia.org/wiki/Sarkozy

18. M_route66

M_route66 New Member

Trophy Points:
    0
    .. Scuze! .. consider ca este corect sa-l pomenim pe d-l Sarkozy si sa-l cunoastem ....

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Mickyroman hai sa ne coordonam energiile pozitive impreuna si hai sa nu mai fim ingrijorati de minoritatile din RO care sunt binecunoscuti pentru obiceiurile lor de a-si duce viata! Fiecare tara are 'tiganii' lor, hotii, criminali, pedofili etc. So what? Europa nu are program de integrare a 'tiganilor', nimeni nu ii vrea si nimic nu se face pentru a le oferi o mai buna educatie, sanse in viata de a face si altceva decat cersit, vandut fier si furat!

Cei din jur te vor cunoaste pe tine, te vor aprecia pe tine, asta e ceea ce conteaza! Nu vreau sa vad atatea complexe doar pentru ca suntem romani! Suntem atat de preocupati sa ii vedem pe cei de langa noi, sa ii analizam, sa ii criticam, sa fugim de ei si uitam sa fim noi !

Te invit sa citesti mai mult despre Ion Ratiu, 50 de ani trait in exil, casatorit aici in UK cu o doamna dintr-o familie foarte buna - Pilkington (fabrica de geamuri celebra si azi), a luptat neincetat pentru RO, desi nu era in tara! Sa asculti documentarele despre el sa vezi cat de bine vorbea limba romana dupa atatia ani traiti in afara si inconjurat numai de alte nationalitati! Hai sa urmam exemplul lui, sa fim mandri de ce avem, sa fim preocupati de ce facem noi, ce vrem sa facem si sa lasam in urma noastra!

20. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    negrutxa,
    daca ai fi citit atent ce am intrebat nu m-ai fi inteles gresit!
    Eu am intrebat, dpdv. legal, cum de mai sunt acolo, deoarece si eu pana sa ma mai documentez imi faceam griji ca daca nu obtin actele in 3 luni o sa ma trimita in tara.
    In alta ordine de idei, eu chiar nu sunt genul sa critic pe cel de langa mine, sau vreun conational de al meu, eu criticam cersetoria pe un topic despre asa ceva, dar nu am adus niste insulte chiar asa de grave incat, am impresia ca ma crezi rasista. NU SUNT, crede-ma.
    Si in plus la asta, ca sa ne cunoastem mai bine, sa stii ca "SUNT MANDRA CA SUNT ROMANCA".
    Te rog, nu te mai lua asa mult dupa aparente, ca judeci oamenii gresit, si unii sunt mai sentimentali, de fel, ca si mine.
    Si ca sa vezi ca stiu foarte mult sa apreciez valorile de langa mine, m-am laudat la foarte multa lume cu acest forum intretinut cu informatii proaspete de voi romanii din UK si nu numai, ca altfel nu as fi stiut atatea intr-un timp asa scurt.Sunt extrem de recunoscatoare. Si hai ca sa nu te mai supar, promit ca altadata nu mai zic nimic rau de tigani.

Share This Page