14.7 C
London
Friday, July 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tigani cersind in metroul de pe Picadilly line

Discussion in 'Imagine negativa' started by necrutatorul, Jan 12, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Sunt incredibile aceste intamplari. Si vorba ta, Casper, te face sa-i intelegi pe englezi de ce s-au saturat de lipsa de civilizatie a unora dintre emigranti...

Situatia descrisa de AnnoMundi este insa inspaimantatoare. Imi este teama sa ma gandesc cum as fi reactionat daca m-ar fi lovit cineva intr-un magazin pentru ca nu ii vorbesc limba. E socant.

Este o evidenta diferenta de civilizatie intre cele doua tabere (cu tot ce implica asta).

Cu toate acestea, situatia mi se pare cat se poate de familiara si nu pot sa nu ma gandesc la urmatorul lucru...

Daca va amintiti situatia din tara, inainte de revolutie, lumea nu se comporta atat de violent si necivilizat ca in anii de dupa. Cu toate acestea exista o mare diferenta de civilizatie intre diferitele paturi sociale (care erau constranse de regim sa nu se manifeste). Iar dupa caderea comunismului (cand constrangerile au cazut si autoritatea ajunsese aproape inexistenta), conflictul dintre paturile educate si cele needucate a devenit foarte evident.

Si ce s-a intamplat? Treptat, oamenii educati au inceput sa raspunda "cu aceeasi moneda" celor needucati si apoi oricui, pentru ca aceasta era cea mai simpla cale de a te proteja si apoi chiar de a "castiga" / obtine ceva. Si ce ne-a adus acest lucru? O degradare a nivelului de educatie si bun simt al societatii, pe care il resimtim cu totii si de care cu greu incercam sa ne desprindem acum.

Ma gandesc ce s-ar intampla daca, (avand in minte experiente ca a ta, ca a lui AnnoMundi) din ce in ce mai multi oameni ar renunta in situatii similare la "naivitatea" ta Casper (care de fapt este educatie si civilizatie). Si apoi, cum se intampla de obicei, chiar si in situatii mai simple, ar reactiona cu aceeasi duritate si lipsa de intelegere (care ar fi fost perfect justificata in cazurile descrise de voi). Evident, lumea s-ar obisnui asa... in timp....

Si daca as intra si eu in magazinul tau, Casper, obosit dupa o zi de munca, si as fi incurcat banii pe care ti i-am dat, sau i-as fi scapat in sacosa (pe bune fara sa imi dau seama), atunci un alt coleg al tau, nu ar mai fi avut bunavointa sa ii caute in sacosa, pentru mine, ci ar fi chemat imediat politia sa ma dea afara (sau mai rau - ar fi sarit la bataie, etc.). Iar daca as fi mers cu un prieten la Sainsbury's (si la fel cum foarte multi turisti fac) ar fi incercat sa ceara o relatie in limba lui (sa spunem spaniola, italiana, romana - pentru ca ultimele doua pot fi confundate usor de cei care nu le vorbesc pe niciuna) - si pana sa primeasca un raspuns, probabil ar fi primit o smetie... asa inopinata (ca sa nu apuce sa dea el primul cumva...)

Evident vorbesc despre niste situatii exagerate si probabil ireale, dar vreau sa spun ca de teama unor astfel de intamplari (cu adevarat socante) poate nu ar trebuie sa renuntam asa usor la naivitatea (adica educatia si nivelul nostru de civilizatie), deoarece acest lucru se poate sa ne coste, in timp, mult mai mult...

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

O Doamne....am ramas cu gura cascatacandam citit randurile de mai sus..mie chestia astami s-a itamplat atunci cand lucram in Romania. Daca mi s-ar intampla chestia asta cand o sa lucrez aici pe un supermarket sau magazin etc, cred ca as innebuni de nervi..mai ales cu romani de ai nostri sau cu RROmi...tot de ai nostri din pacate... -burn- -burn- -burn-

3. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    andreiutzu , intr-adevar, intamplarea povestita de AnnoMundi este infricosatoare!
    Nu stiu cum as fi reactionat dacat eram in cazul persoanei palmuite, dar cred ca nu tineam cont de politica magazinului, care mai mult ca sigur presupunea sa nu ripostezi, decat daca viata-ti este pusa serios in pericol, cred. Doamne fereste!
    Oamenii astia cu care am avut incidentul, stau in zona si s-ar putea sa ma intalnesc cu ei pe strada.Ce va fi si ce le voi spune, nu stiu ..dar p-astia nu-i schimbi, hoti sunt si hoti vor fi , nici daca-i bati cu parul zlnic!

PoliceOfficer, nu sunt surprinsa sa aud ca ai trecut prin ceva similar in Romania, pentru ca si o prietena a auzit ca se fac chestiile astea la greu in Spania si Italia .
    Mie mi s-a intamplat in tara cu controlorii, care intr-un timp, purtau la ecusonul din plastic o capsa mica si daca nu erai atent cand iti controlau biletul, iti mai faceau o tentativa de gaura ca si cand mai circulasei cu biletul ala si-ti dadeau amenda. Eu am aflat de la o colega de smecheria lor, si cand mi s-a intamplat si mie am cerut sa-i vad ecusonul spunandu-i ca stiu de capsa, a refuzat, mi-a smuls buchetzelul de bilete din mana de draci, l-a aruncat pe jos si a iesit la prima statie!! Din fericire nu a dat in mine (ca numai era decat o persoana in autobuz ,liceul fiind la cap de linie).Dar asta in Romania si te mai astepti, ca dupa revolutie ne-am tot obisnuit cu ei!
    Stiam ca suntem inventivi si avem multi hoti (peste 80% din furturile din bancomate sunt comise de cetateni romani, nu tin minte exact procentajul dar cred ca este chiar mai mare!!) , dar la doi oameni simpli , efectiv se vedea ca-s veniti de la tara si implicit coada vacii & munca campului, sa-mi faca asta si cu asa mare convingere in Anglia, nu ma asteptam !
    Asta este! O iau ca pe o experienta de viata, a trecut si am invatat ceva din ea.

4. otilia

otilia New Member

Trophy Points:
    0
    Apoi fratilor numai la ambasada sa mergeti va saturati de tzigani...si apoi povestile lor sunt standard(10 copiii ,unul nascut in Franta,altul in Ro,altul prin UK...blah blah blah)

Traiam frica constanta ca voi fii jefuita :mad:

5. vic

vic New Member

Trophy Points:
    0
    casper, sper sa fi trecut peste asta!se vede ca te-a marcat,dar in tara ,asta e un mod de trai;si nu neaparat al tiganilor.cind lucram ca vinzatoare, acum multi ani in urma,mi s-au intimplat diverse chestii ,unele asemanatoare acesteia traite de tine.socul tau a fost cu atit mai mare cu cit nu te asteptai la nimic rau din partea nimanui, cu atit mai putin din partea unor conationali.nu vreau sa-mi inchipui cum te-ai simtit in mometul in care ai realizat ca sunt romani! cineva mai sus spunea ca i-ar fi batut zdravan! suscriu si eu! -mnky- -violent-

6. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    Citesc si simt ca mi se urca sangele in cap si nu am voie pentru ca sunt gravida in luna a opta:)
    Dragii mei eu am multe de reprosat romilor.Pentru ca eu sunt ROMANCA ei sunt RROMI, suntem doua natii diferite iar englezii sau oricine altcineva trebuie sa inteleaga.
    Asa cum noi muncim pentru fiecare banut pot sa o faca si ei in loc sa intinda mana.Nu are nici o legatura cu discriminarea.Cati englezi a-ti vazut cersind?Cati negri a-ti vazut cersind?
    Este o problema destul de grava aceasta a romilor pentru ca si-au luat-o in cap.Incercam sa rezolvam? Ce rezolvam? Nimic,nu facem decat sa ne plangem si atat putem face.Asta pana cand se vor face niste legi care vor interzice cersitul si vor fi obligati sa munceasca.
    Eu i-as starpi si va rog sa ma scuzati pentru inversunarea mea. :)|

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    bun venit in real world,cum ar veni,va vine sa credeti,sau nu,de cate ori suntem cu familia la cumparaturi in LIDL in special,ca acolo e plin de polonezi se ocasional de romani,daca aud romaneste in jur,le fac semn copiilor sa vb engleza.va dati seama cam cat de greu a fost sa le explic motivul pt asta,copii mei vb amandoi engleza f bine,fiind de 3 ani aici,dar evident ca stiu si romaneste,au 7 si 9 ani.Nu am trecut ce-i drept prin situatii de genul acesteia povestite mai sus,si incerc sa le evit,se intampla sa cunosc in romania,care esti iesean poate stii de cartierul bularga,am locuit si avut prieteni in zona,deci stiu cupluri de romani care fac chestii din astea prin toata europa,deci nu m-ar mira sa fi ajuns si aici.Si asta e o chestie mica,mai exista "tzaca",cand trage banii din rest si apoi restituie bacnotele ca nu are restul corect,chit ca asta nu prea merge aici ca nu sunt multe bancnote,dar cel mai rau e traficul de copii pt cersit,sa nu va inchipuiti ca se fura copii sau ceva,nuuuu,copiii se inchiriaza,da ati citit bine,de la parintii lui din romania,cu cat e mai istet tiganusul,cu atat cota familiei e mai mare,iar odata aici sunt folositi la tot felul de infractiuni.cam asta e,ca sa inchei,in primul an aici-2003,unul din tipii cu care am venit,care acum slava domnului a plecat,a ramas socat in neto cand am pous in cos ca sa platesc pasta de dinti,ca el o baga direct in buzunar.de asta acum,prin magazine ca boots de ex,tot ce e medicament mai scump de 10? gasesti la raft cutia goala,te duci si ceri de la casa produsul...

8. gabrielp

gabrielp New Member

Trophy Points:
    0
    eu am ramas socat sa vad o tiganca cersind si una vanzand reviste in centrul Bradford-ului .. mai ca imi venea le iau la suturi .. am trecut cu prietena mea pe langa ele ( prietena mea fiind australianca ) si au inceput sa se tanguaisca .. sa ceara bani ca nu au de mancare ... le-am raspuns in romaneste ca nu au ce cauta acolo si ca ne strica imaginea tarii si din cauza lepadaturilor ca ei am ajuns sa fim rusinea europei .. si mi s-a raspuns tot in romaneste sa ma duc pe unde am iesit acu` 24 de ani si ca o sa aiba ele grija sa "mi-o iau eu cand ma mai prind" ... nu sa fierbi de nervi ?

9. Anonymous

Anonymous Guest

...mai sunt romani de "renume" si in zone bune din Londra...

In Wimbledon in fatza la Sainsbury un roman vinde Big Issue si spune Tatal Nostru, mai nou Colinde...etc...toate la refuz...

In Kingston inca 3 - 4 romani aliniatzi cu pancarde in mana (spre x sau y magazin)...dar ei sunt OK fac un ban de buzunar...par si oameni seriosi...; mai naspa ii ca unu ii de vreo un an si ceva in aceeasi postura...nu ii prea bine sa stagnezi la acelasi nivel o perioada lunga de timp...

10. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Aici la noi cersesc englezii -slap- lap- asa ca ce sa ne asteptam de la romani sau tigani??? Se pun in statiile de autobuz intr-o plapuma murdara, stau cu ochii in pamant si spun "Spare some change?" De cate ori nu am vrut sa le zic sa mearga la munca nu sa stea pe benefits platite din taxele noastre. -explain- Si inca romani nu am vazut la noi in oras la cersit, asa ca sunt cat de cat bucuroasa

11. gabrielp

gabrielp New Member

Trophy Points:
    0
    biker_chik , am vazut si eu cersetorii de care vorbesti cand am fost in vizita prin Blackpool ... stateau inveliti cu o patura in cate un colt si tot " spare me some change " sau "a penny for some food " spuneau ... si i-am dat unuia 50p si se uita chioras la mine ca si cum "numai atat?" .
    De bine de rau , mai am vreo 6 -7 luni si plec in Australia ..da' din cate am auzit si pe-acolo sunt multi romani infractori .. nu stiu unde sa ma mai duc unde sa scap de "faima" de roman ...

12. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca ai vrut sa zici rroman.
    eu am vazut in fata la sainsbury o femeie. Sau poate lucreaza in shifturi.

13. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu vad, de cite ori merg in oras (si nu stau in Londra) o rroma care vinde Big issue, si-mi vine sa i-l bag pe gat. Inainte de 2007 ma gindeam " de ce nu o deporteaza astia"? acum nu mai avem nici o sansa. Mi-e si rusine cind, la servici, ma intreaba colegii (toti englezi) despre tigani, etc. Imi vine sa tip si sa spun " I AM ROMANIAN NOT RROMA! " " we have nothing in common, but a passport". Dar ei nu vorbesc despre asta in mod rasist, ci doar in mod general.

14. ionutpopdavid

ionutpopdavid New Member

Trophy Points:
    0
    nu e vorba ca sunt tzigani, e vorba ca fura sau cersesc, nu muncesc sau nu se spala - si daca ii ridica politia, in ziar o sa scrie ca politia a arestat cersetori romani, nu tzigani - deci nu dam singuri cu stangu'n dreptu; ce e de facut? nu stiu. Ipocritul ala de Tericeanu, dupa faza din Italia zicea ca o sa faca o campanie mare sa arate cine sunt adevaratii romani, si sa arate ce au realizat romanii pe unde au fost.
    Voi ati auzit sau vazut ceva de genul asta de atunci?
    Probabil e ocupat sa se bata cu Basescu sa sa isi numere banii, si a uitat de campania asta.
    faza e ca s-au scos vizele cand am intrat in UE, asa ca trec tziganii, trec - tot vin si petrec - apropos, ca i-am vorbit numai de rau - muzica lor e ca lumea, trebuie sa recunoastem, hai pa

15. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cred ca problema cu rromii cersetori si asocierea lor cu romanii denota o slabiciune romaneasca probabil mai veche. In speta aceea ca suntem un popor eterogen, unit mai degraba de o limba comuna si nu de un sistem de valori sau de niste trasaturi comune.

Este greu sa faci o campanie despre romani (sau Romania) si sa spui "Romanii sunt asa" sau "Romanii sunt astia" pentru ca romanii sunt cam cum erau masinile Dacia inainte de revolutie (fiecare are alte defecte si calitati). Evident, nici un popor nu e tras la indigo, dar ai putea sa gasesti mai usor trasaturi comune pentru nemti, francezi, italieni, spanioli si englezi decat pentru romani. Din aceasta cauza orice campanie de branding de tara deocamdata nu poate sa reprezinte decat o mica parte a Romaniei/romanilor si ramane o provocare aparent fara prea multe solutii.

Daca ne face sa ne simtim cu ceva mai bine, aceeasi problema o are si Uniunea Europeana in acest moment. Desi se bazeaza pe unitate, inglobeaza popoare cu trasaturi contradictorii. Cine sunt europenii?

16. ionutpopdavid

ionutpopdavid New Member

Trophy Points:
    0
    mie nu mi-e rusine cand se vorbeste de tigani - ce am eu cu ei? eu muncesc, imi vad de treaba si aia e - cand m-oi apuca eu de furat si de lenevit, atunci o sa imi fie rusine - pana atunci sa ma lase in pace - sau sa se simta si strainii care ne zic asa vinovati - ca si ei au lucruri in comun cu tziganii - 2 ochi, 2 maini etc

17. simona.boglea

simona.boglea New Member

Trophy Points:
    0
    Ca bine zici!... -aha- ha-

18. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    -ahaa- haa-
    Ca bine zici,simplu si clar...pacat ca sint multi infumurati pe care ,ograda vecinului este mai importanta!
    Englezul este un birfitor ca romanu -cmon- mon-

19. bondxcllas

bondxcllas New Member

Trophy Points:
    0
    buna eu sunt in romania,si mam ingrozit cit cinism este in voi.hai sai denuntam!sa dam telefoane,nu sunt de acord cu practica de cersetorie si cu ce se mai ocupa tiganii nostri romani dar nici nui poti pune la zid .stiti de ce ?pentru ca majoritatea sunt analfabeti,nu au nici un pic de cultura. de ce nu postati aceste impresii undeva sa citeasca si guvernantii nostri cea ce scrieti voi?in general romanii sunt cei mai fini speculanti ,de exemplu sa vorbim despre voi cei cu facultati sau cu dare de mina ,aveti pregatire si ati avut ambitia sa va schimbati viata ati gasit joburi bune platite in u.k si va este rusine ca sunteti romani.de ce?ati vrea sa fiti englezi?dar nu voi sunteti de vina ca sunt atitia cersetori tigani peste tot in lume. statul roman este vinovat pentru ca nu sunt programe reale de reabilitare a acestor cetateni .sunt analfabeti, in romania traiesc in comunitati izolate unde nu intra chiar nici politia ei si acasa in romania incalca legea.e deranjant intradevar dar cred ca sunteti mai rai ca englezii. statu roman ce a facut ptr voi care vati tocit coatele la scoli si ati devenit ce ati dorit?de ce nu profesati in romania?penrtu ca sunt incalcate multe legi.si este haos la noi.va spun eu nu va mai bateti capu cu chesti de astea ptr.ca vor mai fi generatii de tigani care vor face aceasi lucru dece?ca nu sunt ajutati in romania cu nimic.si eu de exemplu as vrea sa vin in u.k si sunt tigan dar eu sunt integrat profesional si social am aici in rom un job dar nu sunt multumit ptr .ca eu cred ca pot si vreau mai mult. credeti ca eu nu o sa am obstacole????

20. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    bondxcllas: ai mare dreptate in ceea ce spui, dar nu trebuie sa iei in calcul ce spun romanii de pe acest site si altii deoarece daca cu adevarat vrei sa faci ceva si te straduiesti , o sa reusesti ....
    De ce unii rromi cersesc???... pentru ca nimeni nu face nimic pentru ei : daca vor sa mearga la munca primesc raspunsul esti tigan??? nu am cum sa te ajut ...in romania discriminarea este la moda si multi au avut, au si vor avea de suferit din cauza asta ...
    sa le fie rusine ...stiu ei care

Share This Page