12.9 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tigani cersind in metroul de pe Picadilly line

Discussion in 'Imagine negativa' started by necrutatorul, Jan 12, 2007.

1. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Tigani cersind in metroul de pe Picadilly line

Da, dar si-a trait omu' clipa de "Glorie". :)|

2. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Si-a trait el clipa dar tot taran ramane

3. Anonymous

Anonymous Guest

Mda,intr-adevar asa e.Am venit saptamina trecuta cu avionul si bineinteles ca erau si doua borituri cu fuste crete silighioanele spinzurate de git in niste batic uri.Problema e ca erau asteptate si au sarit direct intr-un A8 iar eudirect in autobuzu'140.Va spun eu ca de ashtia,de mirlani shi de gindacu'de bucatarie nu mai scapam in veci.Numa tembelu' ala de Cuza e de vina.
    Oricum,am vaga senzatie ca cel putin jumatate dintre cei care au scris pe marginea acestui subiect freamata si juiseaza cind ii aud pe gutza,salam,...minune,si alte nume pline de rasunet(hinternatzional)preamarind in "operele" lor nemuritoare "valorile traditzionale" tziganeshti -puke-

4. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca neaparat aia cu muzica au legatura cu astia care cersesc pe aici... Nu le tin partea celor care canta acasa, dar macar aia isi castiga banul "muncind" cumva.... pe cand astia de aici doar cersesc !!! :)|

5. Anonymous

Anonymous Guest

-ntwhy-
    S-au inmultit cersetorii!
    Si englezii arunca cu bancnote in ei cand ii vad acting ca si disabled, fara maini, picioare sau doar tremura mimand boala...lui Calache poate.

Sunt foarte multi. :-! :-! :-!

6. Anonymous

Anonymous Guest

Si in oraselul unde locuiesc eu e puzderie de pirande cu puradei in brate,cersind pe strazi.Mai nou,au inceput sa vanda bijutarii de "aur",acostand in special bietii negri.Intamplator ,m-au acostat si pe mine incercand sa-mi vanda un inel(luke gold mi-au spus).Cand le-am raspuns in romaneste ca ne fac de ras,au inceput sa strige dupa mine ca am farmece si facaturi. :).Nu sunt rasista,dar trebuie facut ceva inainte de a fi prea tarziu.

7. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Sa acosteze baietii negri ca ei o sa ii fugareasca cand o sa vada ca e cu taca
    Din partea mea sa acosteze cat mai multi

8. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Roma children flood into Slough

A Berkshire town has been struggling to cope with nearly 90 children who have arrived unaccompanied from Eastern Europe.
    The Roma children, one as young as ten, have apparently paid someone in Romania to send them to Slough.

The Borough Council does not know why it has been singled out but has been forced to set up a special team and spend £150,000 helping the children.

It has called for more government help to offset the strain on other services.

Family members

The authority has revealed that since 1 January, when Romania joined the European Union, 88 Romanian Roma children have arrived asking for help.

The children usually arrive in groups of three, but six have had babies of their own and seven have been pregnant.

The local authority has had to set up an emergency Roma assessment team.

It is currently supporting 53 children while others have been sent to live with family members who have been located in other parts of the UK.

The Council say more money is needed from the Government to help them with migrants otherwise other services could be cut.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/berk ... 649049.stm

9. redknee

redknee New Member

Trophy Points:
    0
    Vorba tziganului:London is the most beautiful, amazing and romantic city in the world!!!

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    eu daca as face parte din acea echipa special infiintata de consiliul local sa se ocupe de imigrantii roma, i-as aduna pe toti si i-as duce in fata ambasadei Romaniei, cerandu-le lor si guvernului Romaniei sa se ocupe de aceasta problema, pt ca nu mi se pare corect ca toti romanii sa fie discriminati in baza unor astfel de incidente. Iar daca guvernul Romaniei s-ar ingriji cu mai mult profesionalism de imaginea romanilor peste hotare, nu am mai ajunge in aceasta situatie.

asa ca de-acum inainte, cum prind un roman ca ne strica imaginea, cum il pun in avion si il trimit acasa, si acolo il tin pana promite ca nu mai face :p

11. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ori unde mergi in lume Romania este cunoscuta ori pentru Hagi ori pentru tigani.Ar trebui scosi din tara si dupa doua, trei razi in care sa fie adunati si expulzati s-ar vedea rezultate.

12. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    He he sa ii vedeti ce stau ei in fata la Harrods in fiecare zi ii vad...ce ma mananca limba sa le spun cat ceva de dulce asa, nu stiu frate cum de nimeni nu ia nici o masura..sunt peste tot efectiv..in parcuri, statii de metrou , zone turistice aglomerate

13. Anonymous

Anonymous Guest

Nu la mult timp dupa revolutie, vestul confunda romii cu romanii. Anii au trecut, punctul de vedere a celor din vest s-a schimbat (au inteles diferenta dintre unii si altii - probabil ca ceva sau cineva i-au educat) si in plasa cad acum ai nostri - ROMANI care se indentifica cu romii numai pt simplul fapt ca au acelasi pasaport sau pt ca romii vorbesc si romana. Oameni buni, ignorati fostii nostri conlocuitori, iar inloc de dispret, incercati sa ii intelegeti; GB este un regat liber unde oricine se poate exprima cum vrea. Cersitul este singurul lucru pe care tiganii stiu sa faca, mai bine sau mai putin bine (aici poate are vina lui si Odiosu' ca nu a incercat sa ii educe). De la Cuza incoace nu le-a mai placut munca, si ca sa fim drepti, mai sint si alte etnii de pe alte continente care impartasesc aceste "valori". Ignorati si lasati timpul sa-i termine ca la drept vorbind, cam sint pe cale de disparitie.
    In alta ordine de idei, si britanicii au tiganii lor; vedeti cumva ca le pasa prea mult?
    Doamne ajuta si sa auzim de bine!

14. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Votez cu tine , mi se par simpatici si sint mai de treaba decit multi romani -tongue-

15. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa ce mi s-a intaplat astazi, nu-mi este de mirare ca romanii sunt conundati cu rromii.
    Cred ca in general aici vorbim de acte de hotomanie si intamplarea mea de astazi vreau s-o incadrez aici, sa nu mai deschid alt subiect.
    Azi, dupa o noapte de munca , dormit 4 ore, ca in fiecare vineri, ma trezesc dimineata sa ma duc la magazinul unde sunt voluntar. Toate bune si frumoase pana la sfarsit. Nu zic ca nu avem clienti care mai fac probleme (s-a si furat din magaznul asta, a fost si spart de Craciun simulte), dar cel putin pentru mine astazi am avut cel mai stupid incident.
    Imi faceam de lucru prin magazin, clieti destui, ma duc la casa sa-mi ajut colegul.
    Vine o tanti (as fi spus ca-i bulgaroaica dupa aspect) cu o pereche de pantaloini si o vesta care faceau 10 lire. M-a rugat sa-i fac o reducere, i-am scazut la 8 pounds.
    Buuuuunnn...ii bag hainele intr-o punga la care o vad pe ea ca astepta. Mi-am dat seama ca ar fi putut crede ca mi-a dat banii si ca vroia restul, la care eu cu zambetul pe buze i-am spus frumos:" nu mi-ati platit!" De aici calvarul! Nu.. ca ea mi-a dat banii, ca trebuie sa fie la mine undeva! Am scos toate din punga, crezand ca poate i-au scapat printre haine. NIMIC! ii spun: "dar nu imi amintesc sa fi vazut macar bani in mana dumneavoastra, sa nu mai vorbesc de faptul ca mi-ati dat mie!" Nu si nu!! Ma acuza ca banii ar fi la mine.
    Barbat-su langa, incep sa converseze! Citez "nu ca eu i-am dat ziece pauntzi!"
    AM ramas cu gura cascata! Din cauza accentului (moldovenesc) nu-mi dadusem seama pana atnuci ca sunt conationali!!!!!!!!
    Cu clienti in magazin si colegul care-mi fusese martor si a incercat sa-i explice si el,am luat-o pe romaneste, vrand cu tot dinadinsul sa-i explic ca nu aveam de ce sa-i iau ei banii.
    Da de unde! M-a acuzat pe fatza de furt!! Incredibil de inuriata, tot am incercat sa-mi pastrez cumpatul am intrebat-o daca-si aminteste sa-mi fi pus banii in mana! (a refuzat sa-mi raspunda!!!) , am intrebat-o daca este sigura ca i-a scos din geanta , daca nu i-a pierdut pana sa ajunga la casa! Nu si nu, a exclus categoric aceste varainte acuzandu-ma ca practic i-as fi luat eu, ca i-am pus pe undeva pe sub masa! (am luat-o de mana sa-i arat si s-a tras inapoi!!!!)
    Cu un ultim efort, i-am spus ca nu as avea de ce sa-i iau ca eu muncesc gratis la magazinul ala si mi se lasa bani pe mana!!!!! NIMIC DOM'LE!
    Eu hainele nu le dadeam gratis ( cu toate ca mi-ar fi fost usor sa scap de ea asa, cum probabil se asepta) pentru ca eram sigura 10000000% ca nu am vazut bani de la acea doamna!!!

Inr-un final, tot ei sa-mi spuna ca o sa platesca si ca Dumnezeu vede!!!!
    Sincera sa fiu, m-a bufnit plansul dupa ce au iesit de fata cu clientii care intervenisera pentru mine. Nu m-a deranjat faptul in sine, ca am avut de-a face cu oameni nebuni si diverse situatii, ci pentru ca nu ma asteptam ca oameni din tara mea sa-mi faca asta! Sinu rromi cum toata lumea se asteapta.
    Dupa ce au iesit, colegul meu mi-a spus ca-si aminteste de cuplul asta, ca ar mai fi facut de curand faza asta dar cu 3.50 lire, dar cu o colega de pe alta tura!!
    la sfarsit, am rugat-o sa se duca acasa, sa se caute bine si daca-si gaseste banii sa vina sa-si cera scuze ca nu a fost frumosce a facut!
    Eu daca o vad data viitoare o dau afara cu ot cu barbat-su' de nu se vad!

Nu stiu, sunt bulversata, as vrea sa cred ca-si pierduse banii, dar prea ma acuza si dupa spusele toturor nu era decat un cuplu de hotomani!

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    io nu ma tocmeam, ii luam hainele ... chemam security si neeeeeext !

17. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, eu sunt mai credula si mai ales ca era vb. de tzoale second hand si nu-mi imaginam sa faca cineva asa faza si sa fie si romani, dar ce ai spus tu mi-au spus apropiatii! Eu inca sunt stupefiata!
    Secuity nu avem dar puteam sa chem politia! Hotomani nenorociti!

18. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Incerc sa imi inchipui cat de neplacuta a fost experienta asta pentru tine. Si sunt impresionat de puterea de a-ti pastra bunavointa, chiar daca ei te minteau in fata. Nu stiu cati ar fi avut puterea sa pastreze aceeasi atitudine ca si tine pana la sfarsit, si pana cand au renuntat ei (care era evident ca aveau si experienta in aceste lucruri si nici nu erau dispusi sa renunte foarte usor - pentru ca probabil doar din inselatorii de acest gen traiau...).

Admirabil...

Nu e de mirare ca marea majoritate ar fi incercat sa se protejeze cat mai mult de aceasta situatie, chemand imediat politia si fortandu-i sa paraseasca magazinul. Probabil ca au dreptate si ca asa ar trebui facut de fiecare data, pentru a te proteja de nesimtirea si tupeul acestor mici borfasi (sa le spunem)... Dar nu pot sa nu fiu impresionat ca ti-ai pastrat bunavointa cu ei pana la sfarsit cand au plecat, chiar daca in tot timpul acesta ei nu voiau altceva decat sa te insele in fata...

Pentru cei care cred in Dumnezeu, sunt sigur ca tipa a avut dreptate la sfarsit: Dumnezeu vede (desi nu in sensul cu care a spus ea).

Ai tot respectul meu! -wave-

19. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    bah, io cand am citit acum mi s-a urcat sangele la cap si mi s-au infundat urechile, iar cand am zis ca as fi chemat security, asta ar fi fost spre binele starii lor de sanatate , si nu a mea ... ca dupa mineeeeee as fi incins o batalie acolo de nu scapa nici dracu viu ... ori la bal, ori la spital. Asta pentru ca acum cateva zile am prins sfarsitul unui moment in orasul meu aici intr-un Sainsbury's, si anume cum un strain l-a palmuit pe un tip si o tipa, angajati ai Sainsbury, pentru ca nu vorbeau limba lui straina si apoi a fugit.

20. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Sincera sa fiu, bunavinta mi-am pastrat-o din naivitate (sigur :-dd) ca eu am tot sperat ca-si vor gasi banii prin buzunare si-si vor cere scuze si putin pentru ca-m invatat sa ma comport altfel si sa reactionez diferit in astfel de situatii de cand traiesc aici.
    Singurele lucruri care m-au facut sa plec din tara au fost : sistemul si mentalitatea oamnenilor! Dar nici aici nu scapi !

M-au facut sa plang si tremur putin dupa ce au sters-o,dar ma bucur ca am putut sa le fac fata si nu am cedat atunci pe loc!
    Anno Mundi, nu pot sa cred faza cu cel de la Sainsbury's ! De cand am avut ocazia sa lucrez la magazinul asta, am inceput sa-i inteleg pe englezi. Sunt satui de oameni necivlizati ,care nu fac niciun efort sa invete limba tarii asteia, coborati parca din copac cu instincte primitive! Cred ca li s-a acrit si nu mai au rabdare.
    oooffff, ce lume nebuna!

Share This Page