11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

The Tenancy Scam /Atentie Chiriasi! Ce pot sa fac?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Romeo M. Calin, Sep 7, 2012.

1. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Am semnat un contract de inchiriere al unui apartament acum o jumatate de luna. Am platit depozit si semnat contractul in apartamentul cu pricina la o englezoica tinara si insarcinata crezind ca ea este proprietara!!. Chiria am platito acum cind am luat cheile de la un prieten al sotului ei pe care inca nu l-am intilnit!
    In acest moment sint in apartamentul cu pricina. DAR:

-Am realizat ca nu sint singurul client care a platit depozit sau chirie pe acest apartament! Am cunoscut personal citiva dintre ei care au platit depozit pe o chitanta numai!!
    - Apartamentul este al unei alte persoane care a angajat o agentie sa il inchirieze/intretina. Deci apartamentul nu este al celor cu care am semnat contractul! Landlordul (daca o fi el ca nici politia nu este sigura!!) a confirmat ca o agentie are grija de apartament si el nu se implica.
    -Dintre toti care au fost furati, sint singurul care detine cheile.
    -Politia investigheaza dar considera ca aceasta este o actiune de natura "civila" si nu "criminala"! Deci, pe ei prea putin ii intereseaza din cele discutate! Mi-au recomandat sa imi angajez un avocat.
    (Normal ca nu prea imi permit fiind primul an al meu aici si cu business-ul la inceput de drum. Chieltuieli multe si clienti putini. Si recunosc, cu o naivitate si incredere in oameni buni, de copil.)

Sincer, nu prea stiu care imi sint drepturile fiind in acest apartament cu un "contract" semnat, doua chitante si toate cheile! Ce pot face cind au sa vina sa imi spuna ca am "subinchiriat" de la cei care au inchiriat (daca este cazul!) si nu am semnat contractul cu cine trebuie?
    De la bani mi-am luat Adio de cind am aflat situatia.
    Pina acum doar am discutat cu politia, fiind unul dintre cei care i-au chemat.
    Acum incerc sa sun la Citizen Advice Bureau daca pot sa dau de cineva care cunoaste!

Daca este cineva care are ceva cunostiinte in cauza, mi-ar prinde bine citeva imformatii si multumesc anticipat.
    Daca nu, atunci prin acest fapt ce mi s-a intimplat mie pot atentiona cei care doresc sa inchirieze o casa sau un apartamnet de la un privat.
    Atentie mare si documentativa bine despre persoanele tip proprietari si proprietate. Chiar daca semnezi contractul in casa respectiva cum am facut eu.
    Dar cel mai bine este sa inchiriati prin agentie din cite mi s-au spus.

2. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    Sal..

E un scam foarte vechi, cu toate ca nu am auzit sa fie foarte raspandit in UK... dar sa nu uitam ca totusi sunt destui grifteri si aici :)

E inselatorie, politia trebuie sa se implice, faptul ca nu vor, e ceva normal... In locul tau as depune o plangere penala in scris la politie, daca ar refuza sa inceapa urmarirea penala, as proceda cu o reclamatie la sectia respectiva de politie.

Daca si dupa acea reclamatie nu se intampla nimic, IPCC ( Independent police complaints commission ).

Tu cat timp ai cheile si o oarecare dovada ca ai platit ceva bani, poti sta linistit acolo. Schimba-ti iala si tine minte ca legal nu trebuie sa parasesti acel imobil decat atunci cand la usa ta se prezinta un executor judecatoresc ( bailiff ) cu un ordin judecatoresc definitiv de reposesie a proprietatii...

Cat despre politie este appalling ca sugereaza ca o frauda in toata regula e cauza civila...

daca ai venit relativ mic, poti obtine legal aid, ceea ce iti da dreptul la un avocat platit de stat practic, integral sau partial in functie de venitul tau.. majoritatea firmelor de avocatura pot oferi servicii prin legal aid...

P.S. politia mai mult ca sigur nu investigheaza daca nu ti-au alocat un crime reference number - ceea ce e clar ca nu au facut, le-ai trage statisticile in jos si le-ai da mult de munca.. si sa nu uitam ca la sfarsitul zilei esti Roman si cand e vorba de politie si alte institutii ale statului, din propria experienta iti spun ca asa merg lucrurile...

Success

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Strict on topic: in aceasta situatie nu poti face ABSOLUT NIMIC. Politia iti va da papucii imediat, nu au ei timp de asa ceva. Este vina ta ca nu ai apelat la o agentie imobiliara. Mai mult, este incredibil ca ai facut o asemenea greseala cand te ocupi cu consultanta. Nu ai nici o scuza si sper ca acesta experienta sa fie relevanta si pentru acei forumisti care apeleaza la serviciile tale. Ai facut deja si a doua eroare facand publica pe forum aceasta patanie.

4. Anonymous

Anonymous Guest

Fara sa fiu rau , dar mie-mi suna ca asta e un inceput de reclama la un nou serviciu pe care ai sa-l promovezi in curand .....Sincer , nu m-as incumeta sa "dau consultanta " altor romani ce sunt la inceput de drum aici , avand in vedere lipsa ta totala de experienta aici.

5. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:
    Nu caut scuza si nu este incredibil. De unde vin eu, nu am avut de a face cu asemenea situatii sau sa cunosc astfel de persoane! In plus, nu dau consultanta imobiliara. Ceea ce s-a intimplat nu are de a face cu businesul meu sau sa imi afecteze clientii. Cei ce au folosit serviciile mele au obtinut rezultatul deziderat. Pina acum 100%.

6. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai contract si dovada/dovezi ca le-ai platit anumite sume de bani ar trebui sa asculti sfaturile lui crash-. In principiu, chiriasul are destul de multe drepturi. Vezi ce poti obtine. Oricum se va termina, cred ca va trebui sa iti cauti altceva de inchiriat.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pleosc

Daca ai contract , poti sa stai cat scrie in el ca ai platit

Daca ai platit 3 luni in avans nici un judecator nu te va da afara ...te va chema la proces , dute si iti garantez ca vei sta atat cat ai platit

Si eu am trecut prin asa ceva

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iar debitezi ineptii. Poate sta maxim 60 de zile de cand primeste notice de eliberare a proprietatii. Daca nici in acest timp nu plateste chiria catre landlord sau agentul lui, va fi trecut la rau platnici si adio credit scoring si referinte de chirias.

@simromtax

Nu conteaza cum este/a fost acolo de unde esti tu. La tine vin oameni fara abc-ul vietii in UK care iti cer un sfat, o indrumare. Aici contabilii isi reprezinta CU ADEVARAT clientii. Nu se ocupa numai strict de contabilitate. Isi reprezinta clientii in fata HMRC si nu numai, aplica in numele lor pentru beneficii, samd.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    @albea , romanul e cunoscut ca e priceput la toate , se vede bine asta pe acest forum ..... tu daca esti mai hatru de felul tau , mai calmeaza-te , mai verifica-ti tensiunea , mai ia si tu un calciu un B6 ceva

Lumea nu sta pe forum din cauza celor ca si tine care se pare ca detineti adevarul suprem ....

Eu personal am trecut prin asa ceva si stiu ce vorbesc , am fost si in instanta , nu vorbesc din auzite si nici nu am vreun interes ca si altii pe aici

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Me 2! Nu cunosc detalii de la situatia ta, dar in situatia de la topicul de fata, daca landlordul sau reprezentantul lui da notice de evacuare, in maxim 60 de zile trebuie eliberata casa. Daca nu iesi in 60 de zile, depinde cat de mult isi doreste landlordul sa te dea afara. Daca vrea, in urmatoarele 10 minute esti cu mobila in strada. Pe perioada celor 60 de zile nu esti scutit de plata chiriei si council tax. Asa cum spui tu, poate faci contract si platesti anticipat pe 6 luni sau 1 an. Sau poate speculezi tu ca escrocul a disparut cu banii si faci de unul singur alt contract in care precizezi ca s-a platit chiria in avans pe nu-stiu-cat timp. Ma mai gandesc si ce fericiti ar fi practicantii squatting-ului daca ar flutura un petic de hartie in instanta si gata, judecatorul ii lasa in pace. Landlordul nu are nici o vina ca tu ai aruncat banii pe fereastra.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu e chiar asa simplu, depinde de tipul de contract samd
    http://england.shelter.org.uk/get_advic ... e_landlord

dar lucrurile sunt destul de clare cu privire la evacuare - justitia decide!

After a notice period ends

Unless you are an excluded occupier you don't have to leave until the landlord gets a possession order from the court. This means that if you can't leave when the notice ends you have a bit more time to find somewhere else to live. However, if there is a possession hearing, you might have to pay your landlord's court and legal costs.

If you receive a letter from your landlord asking you to leave, get advice immediately to check whether you will have to leave immediately or not. You should find out whether you can do anything (such as pay off your rent arrears) to prevent your landlord evicting you. If you can do this you will not normally be expected to pay your landlord's court costs. Talk to an adviser if you are thinking of staying after your notice ends.

Your landlord can apply to court for a possession order as soon as the notice ends. If this happens the court will contact you.

Share This Page