4.5 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

"The Romanians are coming"Sign the petition against Chanel 4

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Jo.C.Anne, Feb 19, 2015.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: "The Romanians are coming"Sign the petition against Chan

cei care au mers totusi in ciuda frigului si ploii merita felicitati.
    -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo-

oricum dezbaterea a capatat ceva notorietate, in special pe twitter... -asa-asa- -asa-asa-
    http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-19 ... entru-.htm

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

AM URMARIT SI EU CCA 15 MINUTE DIN ACEL REPORTAJ,
    nu inteleg de ce se protesteaza? mai exact?

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Protesteaza ca nu le convine personajele alese in reportaj .

Avem noi darul asta sa facem galagie pentru ce nu trebuie , ultimul protest in Anglia a fost ca au oprit fondurile pentru ,,studentii,, romani ... la prima verificare au gasit 75% din aplicatii frauduloase , cred ca le-a fost rusine sa declare la final dupa ce au verificat toate aplicatiile ce procent erau pe naspa ...95%-98% ?

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Am inteles asta cumva ,dar nu inteleg, ala este un reportaj realist, bine, mustaciosul acela si-o fi luat ceva bani sa se lase filmat,as fi apreciat sa nu fi fost intrebati cum dorm noaptea acei copii ci sa fi fost filmati chiar,
    dar, pe mine, ca roman, care stiu ca astea sunt 100% adevarate, de ce m-ar afecta?

5. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0

Speram sa nu gasesc si aici aceleasi reactii ca pe facebook... Mai bine zis eram curios. Chiar e un circ in toata regula, se oftica romanii la greu pe acolo, au inceput sa posteze despre Eminescu, Hagi, Comaneci + Videoclipurile alea frumos filmate despre Romania. Aa sa nu uitam de printul Charles. Ce e asa de greu sa recunosti ca asta e o realitate. Multi nici nu au vazut ca in episodul urmator vor aparea angajati in NHS sau Social Care, sar sa arunce cu pietre si sa strige rasistii rasistii cand ei insisi striga: "tiganii". La fel de patetic e cum posteaza cate studii au si ce joburi au in UK. Bine le-a zis cate un englez mai rasarit, voi cei cu studii sunteti normali, va integrati, aveti joburi ca tot omu, ei pe de alta parte reprezinta partea socanta, de iti sare in ochi pe strazi. In plus fata de anul trecut in Benfits street acesti romani chiar au incercat si au reusit sa gaseasca un job. Arunca astia cu noroi de parca au uitat de Acces Direct si Bahmuteanca.

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Asta e de domeniul fantasticului… in loc sa se fi autosesizat asupra conditiilor de trai din ghetoul in care traiesc tiganii in Satu Mare, autoritatile RO s-au ofuscat de faptul ca natia romana imaculata, a fost portretizata negativ in peisagistica britanica…

Natia romana e oleaca subrezita la imagine, vorba lu’ Sapanta ‘unul din cinci romani nu s-a spalat niciodata pe dinti’… dar nici asa, o dai la produs iar dupa aia zici ca-i virgina…

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Salut,

Bine v-am regasit!

Dpmdv, da, exista saracie, da, exista nedreptate.

Insa exista si cate lucruri care nu se leaga.

De pilda, cardul si faptul ca a obtinut benefits cetateanul fara sa fi avut adresa.

Cum comentezi acest lucru, Dio?

In celelalte nu ma bag, personal cred ca a fost propaganda politica.

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Am vazut si eu reportajul si ma alatur lui Dromaderu, Dio, theXman, Ashan.
    Nu vad "propaganda" din reportaj ci doar niste povesti de viata. Nu vad motivul pentru care ar protesta cineva. Reportajul nu minte cu nimic (din punctul meu de vedere), se mentioneaza ca povestile nu sunt reprezentative pentru romani etc.

Cand am devenit asa sensibili (ca natie)? Aia din reportaj nu sunt oameni, nu sunt romani? Pe alocuri, realitatea este mult mai urata decat se vede acolo. Inteleg ca naratorul a fost unul din cei exilati de primaria Cluj la Pata Rat. Si totusi a reusit sa nu se razbune, ci sa prezinte detasat niste fapte. Daca oricare dintre protestatari/semnatari ar fi fost exilat la Pata Rat, ar fi privit altfel viata.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Exista o poveste si cu piata aia rat...se pare ca cei care erau pe langa ei nu aveau deloc zile bune de la comunitatea din zona...

Dar lasand asta deoparte, de ce au ales sa falsifice niste lucruri? Eu stiu exact cum se obtine acel card, am unul fix la fel si stiu si cat de greu se obtin benefits, chiar si cu dovada de adresa, deci, ceva nu se leaga...De ce au ales sa arate ca se leaga, cand nu se poate face asa ceva?

10. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Rebecca, adresa e irelevanta… intrebarea ta probabil a vrut sa sune ceva de genul ‘cum de are acces la ajutor social daca nu lucreaza?’… raspunsul e simplu, atat timp cat e ‘jobseeker’ are acces la anumite ajutoare sociale… omul a avut acces la informatii.

Ceea ce nu prea se leaga, de ce a ales 'canadianul' nostru acel 'shit job', cand putea accede la slujbe mult mai onorifice si mai bine platite?... poate asta a fost parte din scenariu si va progresa in urmatoarele episoade.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

subiectul integrarii minoritatilor este foarte larg si o probleme nerezolvata din pacate in multe alte locuri.

daca privim partea plina a paharului, acesti oameni care nu sunt ajutati incearca sa-si gaseasca ceva, sa faca ceva pt familiile lor si poate o sa reuseasca macar in parte.
    spre deosebire de alte minoritati care au evoluat din pacat spre alte zone mult mai nedorite.

am asistat ieri la o discutie f interesanta, care printre altele a abordat si problemele recente din Franta...

Matei Vişniec: Occidentul se confruntă cu o nouă formă de fascism, radicalismul islamist
    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Exter ... fascism+ra

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nope, Dio, nu la asta m-am referit. Ci la faptul ca ti se cere dovada de adresa, ba mai mult, cu cine locuiesti, numele proprietarului si altele...am completat recent un formular si am mai completat 1 prin 2010-2011. Conditiile nu-s deloc simple, iar cardul ala Santander nu e cash card, e current account...

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Apropo de asta, o doamna a vorbit cu 'canadianul'. El a zis ca a dormit 8 luni in acea parcare si abia dupa 8 luni s-a mutat in hostel si zilele trecute se muta in chirie. Acum zice ca este gradinar la Hyde Park. Multe nu se leaga. Stau si ma intreb cate din cele realizate, inclusiv accesul la card, benefits au fost facute cu ajutorul Channel 4? Si, mai ales, cu ce scop?
    Asta este el:

https://www.facebook.com/xmAs187?fref=ts

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

NINO se obtine numai cu pasaportul... cont bancar la Barclays sau Santander se obtine doar cu pasaportul si scrisoarea cu NINO…

Poti aplica ptr anumite ajutoare sociale ca ‘jobseeker’ dupa asta, nu vad nici o problema… exista sute de ‘agenti’ in Londra care se ocupa de astfel de aplicatii, iti completeaza formularul fara probleme.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

La Santander nu se obtine cu pasaportul, vor dovada de adresa si mai nou si scrisoare de la angajator:

Rosu Cosmin Red
    30 January at 16:50 · New Bedfont
    Un sfat am nevoie , am factura online de electricitate , scrisoare de la angajator , pasaport si CI si nu reusesc sa deschid cont de banca pe motiv ca factura online nu e proof of adress.... Nu am timp sa cer factura prin posta caci lucrez deja . Ceva sfaturi ce sa fac ?
    Like · · Share
    4 people like this.

Catalin Cata incearca la mai multe banci,diferite sucursale,eu mi-am facut card doar cu buletinul si pasaportul,acum depinde cum iti este norocul si peste ce fel de personal dai ,succes !
    30 January at 16:58 · Like · 1

Laurentiu Dascalescu Incearca sa vb la servici cu mangerul sa iti scrie o scrisoare de recomandare in care sa mentioneze si adresa unde locuiesti si ca lucrezi pentru ei,
    30 January at 17:11 · Like

Laurentiu Dascalescu In scrisoare trebuie mentionat numele tau corect exact cum e in buletin, adresa corect cu regiune/oras/cod postal/strada , si sa mentionezi ca esti angajatul lor din data in care lucrezi, aa si sa mentioneze niste date de contact pentru firma un numar ...See More
    30 January at 17:15 · Edited · Like

Rosu Cosmin Red Am astea laurentiu dar ei zic ca factura onlinr nu e buna ca proof of adress
    30 January at 17:27 · Like

Lys Stroian contract de casa?
    30 January at 17:32 · Like

Laurentiu Dascalescu Sunt niste idoti, si eu am fost la banca si din cauza unei liniute care nu a fost trecuta in recomandare intre Vasile-Laurentiu cum este de fapt si in buletin nu a vrut sa imi deschida contul si a trebuit sa scrie o noua scrisoare cu numele corect, cu linuta. Nu ai ce face decat sa le dai ceea ce vor, nu poti sa ii intorci.
    30 January at 17:32 · Like

Rosu Cosmin Red n am contract de caa Lys
    30 January at 17:34 · Like

Saiu Marian Saiu Contract de casa
    30 January at 17:35 · Like

Lys Stroian nasol, permis de biblioteca? scrisoare de la ei?
    30 January at 17:36 · Like

Lys Stroian card inregistrare GP?
    30 January at 17:37 · Like

Lys Stroian http://ask.co-operativebank.co.uk/.../c ... ress_proof
    What proof of identity/address can I provide to open my account?
    You may not need to send us any documents. We’ll do our best to check your identity using credit reference agencies, but we might ask you to send some...
    ASK.CO-OPERATIVEBANK.CO.UK|BY JAMES LESLIE AT TRANSVERSAL

16. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Sincer, nu am timp sa ma razboiesc in contradictii... e adevarat, lipsa de informatie isi spune cuvantul:

http://tinyurl.com/mc235dt

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Pai nici eu, si nu-mi permit sa ma 'razboiesc' cu tine, Dio, cert este ca se cere atat dovada de identitate cat si de adresa. Si nici nu cred ca-si permitea respectivul sa contacteze vreo organizatie/agentie sau era atat de informat. Raman la parerea mea ca a fost fiction si nu documentary.(cel putin relativ la cum s-au descurcat ei in UK).

New Santander customer – please provide two items: one from List 1 plus a separate item from List 2. Please note items from the same source cannot be used twice and one must be proof of address.

18. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Deci, pana la urma, se poate deschide cont la Santander cu pasaport si scrisoarea NINO, asa cum am scris mai sus…

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

HMRC (Inland Revenue) correspondence including name,
    address and permanent NI number**

Cred ca la asta te referi. Si totusi pe celalalt de ce l-a refuzat? ca si el a prezentat NIN. I-au cerut fie contract de casa, fie bill in original, fie scrisoare la angajator.

2. Confirmarea asta de la NIN pe ce adresa i-a venit? Pe adresa parcarii? (Cred ca ma mai uit o data la film)

Hm...Au lasat doar 1 minut din episod...de ce oare? Ca parca trebuia sa fie vreo 20 de zile de vizionare...
    Edit: L-am gasit...

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Traiti intr-o lume paralela cu realitatea .

Orice roman poate deschide cont bancar doar cu pasaportul contra sumei de 50£ . Sunt destui romani ,,binevoitori,, si imprimantele sunt destul de ieftine .

Share This Page