2.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

"The Romanians are coming"Sign the petition against Chanel 4

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Jo.C.Anne, Feb 19, 2015.

1. Jo.C.Anne

Jo.C.Anne New Member

Trophy Points:
    0
    My dear friends,

Please support the petition below by signing it and sharing it! Channel 4's program - "The Romanians are coming" it is purposely dehumanizing and instigates hatred towards Romanians, by creating a false image in the mind of others. They are telling ONLY the stories of gypsies and a minority of Romanians, who upon arrival, have had to sleep on the streets or in evicted buildings, whilst struggling to make ends mean. There is no variety in their stories and the background music as well as the "presenter" are just another proof of this propaganda.

It is important for us to make a stand and to make sure our voices are heard! We cannot let our name be tarnished and blemished for the sake of Chanel's 4 audience!

Be the majority who makes a difference!

https://www.change.org/p/channel-4-publ ... biased-one

2. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Re: "The Romanians are coming"Sign the petition against Chan

Salut,

Am vazut si eu primul episod. -nervos- -nervos- -nervos-
    Mama lor....,astia de la Ch4,chiar cred ca pot sa zica orice si oricum si sa denatureze adevarul asa cum le place lor?
    Oare nu putem sa-i dam in judecata,pentru ce fac(gasim o multime de capete de acuzare,doar dintr-un episod!!!) ?
    Domnule avocat Dragut,dumneavoastra ce spuneti?
    Poate putem sa facem o cheta si sa sustinem un proces imens,si sa cerem daune imense,fireste sa se duca direct catre un charity,ceva,dar sa-i usture buzunarul si imaginea...si sa vada ca nu suntem chiar prostii tuturor,sa acceptam astfel de insulte,mai ales la scara atat de mare

Cu respect,

Vasile Andrei

3. Mariana B2B

Mariana B2B New Member

Trophy Points:
    1

Sper ca toti romanii care spun ca isi iubesc tara trebuie sa se auto-educe si sa accepte si pe acesti oameni numiti rromi. Nu e vina lor ca s-au nascut sub aceasta etnicitate si intr-o tara fara prea multe sanse de dezvoltare. Cu totii suntem aici in cautarea unei vieti mai bune si consider ca si acesti oameni au acelasi drept. E adevarat ca Channel 4 putea sa avertizeze si partea mai putin gri a Romaniei, dar consider ca in acelasi timp au reusit sa demonstreze faptul ca desi saraci, stim sa zambim si sa vedem partea pozitiva a vietii; ca speranta moare ultima cand vine vorba de realizarea viselor (fie ele mici sau mari) fara a recurge la alcool sau droguri cum de altfel fac multi oameni ai strazii din UK si nu numai...

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Care ar fi motivele ? Nu avem tigani in tara ?

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

De ce sa protestez? Cu ce ma afecteaza sau cu ce ma ajuta?

6. Jo.C.Anne

Jo.C.Anne New Member

Trophy Points:
    0
    Semnati petitia impotriva Channel 4!!

Buna Ziua,

Va rog sa dati click pe link-ul de mai jos si sa semnati petitia impotriva programului "The Romanians are coming" difuzat de Channel 4! Este un program care ne denigreaza si nu ests nimic mai mult decat o propaganda.

https://www.change.org/p/channel-4-publ ... biased-one

Incercati sa dati share pe cat mai multe platforme to raise awareness! Fiecare semnatura ajunge direct in inbox-ul news@channel4.com. Numai impreuna putem schimba ceva!

Va multumesc anticipat!

Ioana Ciulinaru

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Dar de felicitat unde pot s-o fac?

10. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18

Pai sa incepem:

@Jo.C.Anne - o petitie inseamna parerea comuna a unei multimi de oameni; crezi ca-i doare pe astia de la Ch4 de cateva sute de semnaturi,fata de ratingul obtinut de cei care sunt pro UKIP si altii care vor sa afle daca UKIP ar avea dreptate cu acuzatiile xenofobe si rasiste anti-noi.Ar trebui da-ti in judecata,ca sa se opreasca si sa inteleaga ca nu suntem chiar prostii Europei sa plecam la nesfarsit capul in fata umilintelor.

@TheXman - ai dreptate avem tigani in tara,si buni si rai,si bogati si saraci, dar ei reprezinta o minoritate etnica nicidecum poporul roman,asa cum vor astia sa ne descrie

@MarianaB2B - nu am nimic impotriva tiganilor,sau a altor oameni,din punct de vedere al etniei,nationalitatii,religiei,etc. Tiganii exista,iar reportajul celor de la Ch4, arata o realitate trista,nivelul de trai sub limita imaginatiei,nivel obtionut datorita sistemului unde traiesc,sistem datorita caruia si noi am plecat din Ro.
    Eu nu dispretuiesc oamenii necajiti,fie ei tigani sau altceva,nu ma deranjeaza catusi de putin ca au cetatenie romana, simt compasiune pentru ei, si aceste cazuri,ma fac sa ma felicit ca am avut curaj s-o iau de la capat in alta tara si sa las acel sistem in urma. si mai stiu ca un caz fericit de adaptare intr-o tara straina mai are pe langa o multime de alte cazuri de esec,pe care ii compatimesc,cumva.
    Problema mea este ca acest reportaj, serial, s-ar parea, prezinta poporul roman ca pe niste primitivi,disperati sa ajunga in civilizatie,prin prisma unor cazuri minoritare

E ca si cum as face eu un documentar despre acei britanici homeless,care cersesc in fata supermarketului toata ziua,refuzand sa lucreze,si sa zic ca asta-i poporul englez.

@mufa 1- eu cred,s-ar parea ca doar eu,ca aceasta imagine negativista ne afecteaza integrarea in societatea britanica,care si asa e facuta cu numeroase sacrificii,exemple:mai greu de angajat,decat alte natii,pe posturi altele decat cele destinate emigrantilor,si cel mai important,copii nostri pot fi marginaliati in societate, fara sa poarte vre-o vina de alti copii cu parinti membri UKIP,de exemplu care vad acasa emisiunea,comenteaza,copiii aud,si zic la scoala a doua zi,si multe alte exemple
    @mufa 2- de felicitat e mai greu, trebuie sa stai la coada, ca toti cei de la UKIP rup serverele sa puna review-uri de 5 stele

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Andrey , aseară a fost reportaj tot pe 4 despre răpănoșii lor care stau pe beneficii .
    Nu am văzut nicăieri petiții sau manifestații în curs de organizare împotriva defaimarii acestei categorii sociale , nu uita 10 mil. primesc beneficii într-o formă sau alta în această țară .

Deci ? Cu ce a greșit reportajul ? A zis pe undeva că toți românii sunt la fel ?

Au filmat viața din UK a trei țigani . Punct .

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu le mai facti mai rating alaora, ce dreaq,
    din asta traiesc, au mai dat paine cateva zile si la "ziaristii" nostri

13. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0

Iti zic eu unde au gresit ....in opinia mea titlul reportajului e facut cu intentie. Parca te bateai cu pumnii in piept ca sustii romanii....titlul nu zice nimic despre trei tigani romani.

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Deci doar titlu e de vina ?

Pai cei trei tigani nu sunt cetateni romani ? Interesant .

15. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0

Manipularea e in titlu pentru inceput.... Ce zici de ar fi fost titlul : " Aventurile a trei imigranti romani in UK "...din pacate in titlul actual ai fost inclus si tu ..dar daca te simti bine e ok .

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Mihai ei sunt cetateni romani , eu sunt cetatean roman . Consider ca este singurul punct in comun care il am cu ei .

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Personal nu cunosc copii români marginalazați din cauza asta. Nu spun că n-or fi cazuri, dar sunt sigur că-s izolate. Și dacă e așa, mutatul în alt oraș/cartier e oricînd o opțiune. Cît despre difucultăți în a fi angajat, știu doar că primesc cîteva telefoane/mailuri săptămînal care încep cu: "I have a great opportunity that might be of interest..."

18. dexterash

dexterash New Member

Trophy Points:
    0

Seara buna

Interesant(sa zicem) filmulet, inteleg petitia, dar:
    -este sau nu real ceea ce prezinta ei?
    -de ce sa cenzurezi/opresti emisiunea? Nu ar fi mai eficient(din multe puncte de vedere) sa se faca si sa se publice o filmare care sa eclipseze atat de tare showul celor de la Channel 4 incat sa nu ii mai dea nimeni crezare?

P.S. Atat de importanta este petitia incat nici macar numele nu a putut fi scris corect?

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Nici o relatare în direct de la mitingul tăcerii ?

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Pareau mai hotariti la caldurica in fata monitoarelor ...

Share This Page