19.4 C
London
Friday, May 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tematica fotografica saptamanala - Perfectioneaza fotograful din tine

Discussion in 'Fotografie' started by florin_mol, Feb 13, 2011.

1. Fishuk

Fishuk New Member

Trophy Points:
    0
    Perfect.... trebuia sa inceapa o cearta doar e forum cu romani...

Nu mai bine o lasati balta ca stricati atmosfera... Fiecare are dreptul sa se creada mai destept asa cum sunt si multi care se cred inferiori... Mai bine gasiti un subiect de fotografii pentru ca subiectul cerul noaptea in UK nu are prea mari sanse de reusita (nori mai mereu).

2. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Mai bine mutati articolul si discutia in urma lui, in unul din celelalte topicuri despre foto -da-da- .

3. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Mai bine mutati articolul si discutia in urma lui, in unul din celelalte topicuri despre foto -da-da- . Nu de alta dar nu ne mai putem concentra -ras2- .

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da cin'se cearta?

Da un subiect deci!

5. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    A fost vreme buna pan-acum. De-acum in colo nu cred ca mai sunt sanse. Insa treaba cu norii e oarecum relativa. Am vazut rezultate interesante de fotografii facute noaptea in care erau inclusi si nori in miscare. Rezultatele pot fi interesante uneori.
    Oricum multi ar spune "trebuie sa fiu nebun sa stau noaptea sa pozez stele" La urma urmei topicul asta nu se adreseaza oricui. Exista si alte topicuri in care se pot posta poze de vacanta sau orice fel de alte poze.
    Eu am spus nu am cu ce poza stele pt ca unu nu am trepied si nu am lentile pentru asa ceva plus ca zona in care stau e cam poluata luminos.

6. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Da cum sa nu asteptam propuneri. Eu altceva as fi vrut cum zicea si Florin_mol sa incercam sa mai schimbam pozitia aparatului de pe auto pe TV AV sau M -da-da- .si la chestia cu noaptea ma refeream la ceva de genul asta (arhiva)

7. Fishuk

Fishuk New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am fost pe forum de la inceputul topicului si nu vreau sa spun o tema care a mai fost...

Cat despre actualul subiect nu am spus ca e imposibil de facut o fotografie doar ca nu cred ca sunt prea multi care sa astepte o noapte senina si care sa aiba echipamentul adecvat, trepied, obiectiv bun si asa mai departe.
    Propuneam o tema mai usoara pentru a aduce mai multe fotografii.

8. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Da cum sa nu, bine ai venit -da-da- ai onoarea.

9. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    O tema accesibila da.
    Acum chiar nu avem o tema.
    Alina pink a venit cu ideea cu astrofotografia si de acolo a inceput cu fotografia de noapte samd.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca vei citi cateva pagini in urma pe topic o sa intelegi ce am vrut sa spun. nu ma refeream la articol care, habar nu am ca nu l-am citit, s-ar putea sa fie bun pt cine este interesat.
    si, apropo, cine se cearta aici? -nuuu-

11. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    "cateva" pagini

De ce nu pui un quote aici ca sa nu citeasca lumea tot topicul ca sa inteleaga ce ai vrut tu sa spui.

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    am spus, in gluma normal, numai sa mai schimbi cuvantul ala DEEP pe care-l folosesti la orice. urmeaza sa mai vina cineva cu SMASHING. -ras4-

13. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0

DEEP DEEP DEEP DEEP -ras2-

14. AlinaPink

AlinaPink New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! In primul rand vreau sa multumesc celor care au furat 10 minute din timpul lor si au citit articolul postat… probabil ca prin cele 10 minute pierdute, au castigat inca un gram de intelepciune. Eu am intrat in hora ‘Tematica fotografica saptamanala- Perfectioneaza fotograful din tine’ pentru ca, asa cum sugereaza si titlul, acest topic este pentru cei ce vor sa faca ceva cu simt in privinta fotografiei (nu am spus sa devina fotografi profesionisti- atentie!) Pozatul si fotografia, dupa parerea mea sunt similare, deoarece poti face o poza de vacanta, spre exemplu, o fotografie destul de reusita prin cateva modificari.

Nu am dreptul si nici calitatea sa dau sfaturi nimanui (bineinteles considerand valabil aceasta si pt ceilalti membrii ai forumului), insa nu mi-a placut deloc cand am fost luata peste picior. Nu imi place sa ma cert…de aceea nu am de gand sa dau satisfactii anumitor persoane. Una peste alta, sunt doar un copil care incearca sa-si ‘piarda’ putinul timp liber constructiv…

Insa am sa argumentez, daca imi permiteti, in cateva randulete de ce am pus articolul acolo, si de unde a venit ideea cu astro foto… doar pentru a nu-i lasa pe unii asa fara nicio explicatie.

Astrofotografia este o ramura destul de delicata, insa se poate face chiar si fara ‘scule’. Cum? Ei bine, asa cum a spus si Florin, norii fac parte din astro… asa ca poate iesi ceva foarte fain la final (mai jos e si un exemplu facut cu telefonul). Am indraznit sa propun tema deoarece m-am gandit sa provoc ‘fotograful din tine’, dar nu am reusit, avand in vedere ca omenirea are de gand sa-si depaseasca conditia mai greu. Nu socotiti gresit, un om pentru a depasi propria conditie nu inseamna sa devina destept din prost- asa cum a spus si Florin ‘Toti suntem buni si ne-am nascut perfecti din prima zi.’ si asa cum o sa continui eu printr-un citat ‘If anybody can do it, you can do it even better.’ Un om pentru a depasi propria conditie inseamna sa se uite un pic mai sus de linia pamantului, undeva spre cer… sa descopere si frumusetea norilor, nu doar frumusetea noroiului aruncat asa pentru nimic. A zice sau a face lucruri fara rost nu te imbogatesc cu nimic… caci dupa cum zicea un filozof ‘daca nu ai nimic mai bun de zis decat tacerea, atunci taci!’ Am vrut sa vad cat de mult pot provoca, pentru ca, citind forumul de ceva timp, am vazut ca s-au propus doar teme simplute, si m-am gandit sa iasa totusi cineva din tipare… sa gandeasca un pic peste. Fotografia (sau pozatul) presupune un pic din arta gandirii desigur. Zic asta pt ca intr-o foto de vacanta nu poti sa iti plasezi subiectul intr-un background ce nu sugereaza nimic, caci acea fotografie nu ar mai avea niciun inteles dupa- nu ar mai putea vorbi! Insa daca background-ul e challenging… atunci multi ochi se vor ridica si multe palme vor lovi una in alta pentru laude.

Acum sa trecem la articol… l-am postat pentru ca am considerat ca nu reprezinta ‘un nivel superior al gandirii, ci doar un alt nivel.’

Mentionez ca nu ma consider mai desteapta ori mai inferioara- pentru ca nu sunt nici una nici alta…

Doar am avut dorinta de a argumenta aceste lucruri… si in final… vreau sa imi cer scuze daca am suparat pe cineva prin a impinge lucrurile cu o treapta mai sus si deasemenea inca o data ‘Multumesc!’ celor ce si-au furat minutele pentru a citi.

15. Fishuk

Fishuk New Member

Trophy Points:
    0
    Astro inseamna stelele iar cerul nu are nici o legatura cu ASTRO. Cand faci poza noaptea si prinzi si cativa nori evident poate fi un efect interesant (chiar daca eu ma refeream ca la mine era cerul plin de nori deci nici urma de ASTRI.

Acum daca tu prin ASTRO te refereai la orice legatura cu acest cuvant... ASTROnauti, ASTROnom, gASTROnom, si asa mai departe eu nu mi-am dat seama.

Oricum nimeni nu se certa sau te certa pentru ca ai postat articolul... s-a inteles de la inceput ca cine are chef de citit citeste.. eu sincer am cedat dupa primele 10 randuri.

Hai cu o noua tema... ca ASTRO fotografia vad ca nu pasioneaza pe prea multi...

16. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Inclin sa-i dau dreptate lui Fish. Astrografia prosupune fotografierea de stele si constelatii, elemente extra-tereste. O fotografie cu niste nori pe un cer senin nu se incadreaza in categoria astro-fotografie cu siguranta.
    Fotografie astro se poate executa si cu o camera relativ simpluta setata pe expunere lunga atata timp cat incluzi cerul cu stele in fotografie. Un trepied sau un stand pentru camera este absolut necesar.
    In ceea ce priveste cealalta discutie, nu trebuie sa te faci astronaut doar pentru ca toti ceilalti sunt astronauti. Trebuie sa fii fericit cu cine esti si ceea ce poti sa faci. Daca te pasioneaza ceva atunci tot ce poti sa faci este sa-ti practici pasiunea. Pe acest topic luam fotografia la nivel de hobby nu de profesionist sau de arta de asta am spus ca postarea ta cu tenta filozovica e prea "DEEP" pentru topicul asta in care incercam sa imbunatatim tehnica fotografica. Poate ca "Perfectioneaza fotograful din tine" e un prea mult insa am vrut doar sa evidentiez scopul educativ al topicului. Dupa cum ai vazut unii au citit pana la capat altii n-au fost interesati si li s-a parut plictisitor. Cand am spus ca articolul e prea "DEEP" unele persoane s-au simtit ranite in ego de afirmatia mea ceea ce era oarecum previzibil.

17. AlinaPink

AlinaPink New Member

Trophy Points:
    0
    OK... atunci sa vina cineva cu o tema. -ras4-

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu ai inteles deloc de ce m-am luat de "DEEP"-ul asta spus de tine tot si toate. hai ca-ti mai ofer o sansa sa intelegi. -nu-ma-uit-

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    " Si te-ai dus, dulce minune,
    si te-ai dus, si n-ai mai fost,
    s'ale tale visuri toate
    fivor-ar fara v'un rost!"

Alinapink/restul...
    de ce nu veniti cu o tema?
    De ce ?

20. dragunov_sv

dragunov_sv New Member

Trophy Points:
    0
    Tinand cont ca e a 3-a zi de toamna... iar peisajul isi schimba nuantele... -hipno-

Share This Page