11.8 C
London
Friday, October 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

teapa ? ....sau asta este procedura

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by catalinbaneasa, Jun 14, 2012.

1. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Posturile vacante sunt in functie de nivelul de engleza, de la hoteluri, restaurante, curatenie, ingrijire batrani, magazine. In toate aceste domenii, joburile sunt in Londra, dar pentru a accesa un job trebuie sa studiati un curs NVQ pentru a dobandii dreptul de munca in Uk.

Noi ne ocupam de toate formalitatile aici si veniti doar cu 10 zile inainte de a incepe munca pentru a pregatii documentele necesare dreptului de munca. De la inscriere in program dureaza aproape 2 luni pana veti veni in Uk din pricina obtinerii permisului de munca. Veti dobandi un yellow card student care va va permite sa lucrati full time in domeniul in care studiati.

Salarizarea este de minim 6.08£ pe ora, si difera de angajator si pozitia ocupata.

Unii angajatori ofera si cazare dar cei din Londra nu prea.In aceste 10 zile puteti locui in casele noastre unde stau doar clientii nostrii la pretul de 10£ pe zi.

Preturile sunt urmatoarele:

Trebuie sa aveti 1000£ care sunt pentru job: avans scoala si drept de munca ( acesti bani trebuie sa ii aveti nu sa ii dati inainte ).

Adica:

-400 permis munca din care: 200 la inscriere in program, deoarece noi incepem formalitatiile pentru dvs, si restul 200 se platesc la primirea lui in UK;

-350 avans scoala (curs NVQ) se plateste la inscriere in UK si restul 1250 in 12 rate lunare din salariu.Total cost scoala - curs NVQ 1600/an.;

-250 aranjamente job, se platesc in Uk dupa semnarea contractului de munca.

La terminarea scolii veti primi o diploma recunoscuta international, si puteti aplica pentru blue card care va permite drept neconditionat de munca in Uk.

Cam acestea sunt conditiile programului.

Daca aveti intrebari, nu ezitati sa ne contactati.

O zi buna

2. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Primit pe mail acum 20 minute. Poate stie cineva ....ceva

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din cate vad nu ti se cere nici un ban inainte.
    Ai primit acest email fara sa-l soliciti?

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Posibil sa nu fie teapa insa, sunt bani aruncati aiurea pt lucruri care le poti face singur.

However, s-a mai vazut ca multe persoane prefera sa plateasca pt asa ceva,
    necunoasterea hatisurilor birocratice impedicandu-i sa ajunga cu bine la final.

Daca nu se cer bani inainte...da-le un mail si mai cere lamuriri,

par genuine la prima citire!

5. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
  6. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    De cand ma maninca in f... sa fac si eu o afacere din asta .La urma urmei incasezi bani pentru comoditate -nas-

pana si domeniu de net am cumparat anu trecut

7. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Te mananca in c... Sebi?

De ce nu dai sfaturi? de ce dracu suntem la mistocareala pe primul loc?
    Ai vazut cum se ajuta indienii? Schimbati-va dracu ,ca suntem o natie de tot rahatul. Oameni , sa fim oameni!!!

Eu sunt in tara acum ! oricine ,dar oricine daca are nevoie de ceva din tara sa-mi lase mesaj pe privat .Orice ;medicamente,eugenii...ce are nevoie .Vreau sa ajut! Vreau sa ajut si cand voi veni in UK! hAIDETI! SA NE AJUTAM!
    LASATI MISTOURILE!!!!

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @catalinbaneasa

In calitate de administrator iti pot spune ca ar fi cazul sa recitesti ce ai scris. Ceilalti membri ai forumului ar putea intelege ca tu te rastesti la ei si ca ii certi ca nu te ajuta.
    Este o mica diferenta de mentalitate intre cei care au ajuns si traiesc in UK si cei care nu au ajuns inca. Am mai povestit si pe alte topicuri despre asta. Ideal ar fi sa incerci sa "simti" tendinta si sa te incadrezi in nota generala de pe aici.
    Trebuie sa retii ca cei care comunica cu tine si nu iti cer bani, iti vor doar binele. Considera-i prieteni care iti taie putin din avant cand vrei sa faci o prostie.

Faptul ca nimeni nu a comentat "de rau" subiectul deschis de tine ar trebui sa iti spuna multe. Stii, romanii in general au tendinta de a avea mici orgasme multiple cand moare capra vecinului.

Acum, fara a folosi calitatea de administrator, iti pot spune ca sunt cateva sute de persoane de pe forum care il cunosc pe proprietarul afacerii care ti-a trimis emailul. Nici aici si nici in celalalt topic nu a avut nimeni nimic de comentat la adresa sa. Poate pentru ca chiar nu da tepe, nu stiu. Reciteste emailul si vezi unde ai putea lua aceasta teapa. Poate esti obisnuit din Romania, unde angajatorii iti trimit contracte pe email, te angajeaza inainte sa te vada? Sa fim seriosi. Cred ca oricine iti trimite contracte fara sa te vada incearca sa te pacaleasca.

Este normal sa primesti o invitatie in UK fara a avea contract? Nu stiu, dar din email imi dau seama ca tu pierzi doar banii de avion. Ia-ti masuri de precautie, fa-ti un plan de rezerva, pune-ti banii pe card, aranjeaza cu un amic sa te tina la el cateva zile etc.

Acum referitor la ce spun unii ca te poti descurca si singur - este 100% adevarat. Probabil ti-ar lua mai mult timp si nu ai avea garantia unui loc de munca. Este la fel de adevarat ca din Romania pana in UK ai putea veni pe jos, dar e mai confortabil si mai rapid sa iei avionul.

In UK oamenii cauta sa faca bani sa supravietuiasca. Sunt oameni care si-au deschis "scoala vietii" pentru cei care nu au timp si resurse sa o faca pe pielea lor. Iti fac actele, te invata unde sa te duci si ce sa faci, iti spun daca exista scurtaturi. Probabil afacerea despre care vorbim este una din ele. Te invata ce sa faci si iti ia bani pentru asta. Ai putea sa o faci si singur daca ai citi unde trebuie.

Ii invit pe toti sa comentam strict pe textul ofertei.
    Este vorba de o investitie de cateva mii de lire, platiti esalonat (asa inteleg eu)
    Daca un om ar veni singur, fara sa cunoasca pe nimeni, care ar fi cheltuiala lui totala? Cheltuiala pana invata ce are de facut, cheltuiala pana are un job si cheltuiala pana la BC?

Inca ceva: in UK, oamenii sunt sensibili la treburile "rasiale". Daca tu desconsideri indienii, ar trebui sa nu ai pretentii la tratament "nediscriminatoriu" - ca roman pur sange.

9. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze .

10. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    @catalinbaneasa

Departe de mine gandul de a face mistocareala (nu sunt genul) .

In masura posibilitatilor ,cunostintelor si timpului disponibil sa stii ca ajut .

Oricum , imi scot palaria in fata ta ,pentru "Imi cer scuze " si cu aceasta atitudine vei fi intotdeauna binevenit in aceasta comunitate .

11. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    Nu-i o idee rea deloc...

12. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Nu mai certati si voi fata, daca nu eram si noi din provincie o intelegeam :))

13. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Legat de topicul initial eu zic ca sunt niste reguli generale cand ai de-aface cu o firma de care nu sti nimic.. gen verificata daca e inregistrata, de cand opereaza etc.. mai multe informatii cum ti s-a sugerat mai sus... Din cate stiu eu se tin niste interviuri telefonice cu potentialul angajator.. Personal, mi se pare putin etic gresit sa dai bani ca sa lucrezi dar totodata as prefera sa platesc decat sa mai aud cuvantul 'acte' vreodata...

14. valentinavalentina

valentinavalentina New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva unde poti verifica daca genul asta de firme sunt acreditate?

15. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    habar nu am, eu as incepe cu un tel la camera de comert sau cu un google pe tema asta.. bafta.

16. valentinavalentina

Trophy Points:
    0
    Firma de care vorbesc are sediul in Birmingham..deocamdata par ok insa e de preferat sa fii sigur.Despre ei pe google nu gasesti mare lucru...oricum,ms de raspuns!

17. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    eu o sa incerc cu acesti domni de la
    eamigration consultancy....sa vedem ce iese -da-da-

18. valentinavalentina

Trophy Points:
    0
    Salut!Banuiesc ca este vorba de eamigrationconsultancy(corecteaza-ma daca gresesc),te numeri cumva printre cei care-l cunosc pe proprietar?Ai putea confirma ca sunt seriosi?

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @valentinavalentina - Din pacate nu te pot ajuta in aceasta privinta. Chiar daca il cunosc (la fel ca alte cateva sute) nu am facut afaceri impreuna si mai mult, daca as face o recomandare sau o nerecomandare, mai mult as strica. Mai ales ca aici este vorba de o firma, nu de proprietarul ei.

Cred ca cel mai bine este sa isi dea cu parerea cei care au beneficiat de serviciile firmei.
    Sau, mai bine suni, te intalnesti, vezi care sunt conditiile, pe ce iti cer bani etc.

Imi cer scuze pentru interventia de mai devreme, incerc doar sa tin lucrurile pe linia de plutire, nu sa fiu partinitor. Cand se agita spiritele nu este benefic pentru nimeni.

20. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    scuze, eram sub impresia ca firma are sediul in Ro.. poti sa ii intrebi chiar pe ei daca/ de cine sunt regulated...

de ex

The Gangmasters Licensing Authority is an agency in the United Kingdom regulating the supply of workers to the agricultural, horticultural and shellfish industries. Employment agencies (labour providers) working in those fields have had to be licenced by the authority since 1 October 2006.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gangmaster ... _Authority

compania daca e inregistrata ar trebui sa iti apara aici: http://companycheck.co.uk

Share This Page