13 C
London
Sunday, June 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

taximetrist in anglia

Discussion in 'Imagine negativa' started by ovidor, Mar 27, 2009.

1. ovidor

ovidor New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi mei poate eu am fost ghinionist dar am mers si eu cu contract in anglia ca taximetrist,mai precis private hire driver caci pentru taximetrist trebuie sa ai experienta si 3 ani de scoala,dar in fine nu asta este important.Tapa este tare frumoasa dupa ce te duc pe la cursuri ba polonia ba romania ba cehia ajungi in anglia unde dai 22o de lire plus iti platesti taxiul de la aeroport pana unde te vor caza.Dupa care pana iti iese licenta imparti fluturasi din usa in usa pentru care chipurile primesti 60 de lire pe saptamana dar pe care nu o sai vezi.incepi sa lucri si daca castigi atata cat sa pui combustibil pentru saptamana urmatoare esti un om fericit daca nu mai ceri 100 de lire de acasa ca sa mananci si sa mai pui niste combustibil.Eu am lucrat trei luni acolo plus o luna de impartit fluturasi.firma din anglia este Lancaster mai nou se numeste A1 Express cea din polonia dunross iar cea din romania este transilvania jobs.plus inca una de prin moldova unde se face si training.
    Sper ca cei care vor citi acest comentariu sa ieie o decizie mai buna decat mine care am vazut si eu inainte sa plec astfel de comentarii.adresa pentru mai multe detalii ms36may@yahoo.com
    cu stima si respect pentru toti

2. erikh-iulian

erikh-iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Da bine spui cetitorule....am aplicat la un astfel de job chiar astazi si tot astazi am fost contactat de catre un individ pe nume Justin Teixeira-Vaz! M-a abordat intr-o engleza vorbita cursiv si cu accent britanic bine definit! Din obisnuinta .m-am informat toata dupa-amiaza despre aceasta oprtunitate ivita si am ajuns la concluzia ca este vb de "hoax"(opinie personala). Doar ca acum se face cu alta firma tot din Polonia care se numeste EA Services: Taxi Driver Recruitment & Training! Mi-a atras atentia cerintele de documente si faptul ca trebuie sa-i trimit poze pe email cu actele necesare innainte de a avea macar un interviu,practica ce nu este profesionala! Una peste alta ,nu reuseau ei sa ma victimizeze si pe mine in primul rand ca sunt o persoana ce se iformeaza innainte de a demara orice activitate si pentru ca exista forumuri excelente precum ROMANI-ONLINE care ajuta foarte mult pe cei interesati!
    Am scris acest post defapt sa atrag atentia asupra unui nou venit in breasla celor rau intentionati si profitori de pe urma unor Romani neinformati....este vorba de EA SERVICES : Taxi Driver Recruitment & Training!

Sper sa fie judecati cumva acesti rau facatori!

Multumesc!

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    erikh-iulian a scris:
    Sa inteleg ca ai vrea ca autoritatile sa se autosesizeze? Si cum sa afle despre ei?

4. erikh-iulian

erikh-iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Pai vor afla in urma unor actiuni din partea celor ce au simt civic...sper sa mai existe asa ceva!
    Eu am demarat deja am luat legatura cu cei de la Aquacars,care au negat orice legatura cu EA SERVICES si probabil vor lua si ei masuri(sper,e imaginea lor in joc).
    Deasemeni am sa reclam in cursul zilei curente la protectia consumatorilor site-urile bestjobs si ejobs pentru ca ei sunt vehiculul media prin care sunt "agatati" credulii din Romania! Sunt obligati prin lege sa verifice o companie care le foloseste serviciile pentru utilitate publica...nu stiu ce finalitate va avea,pt ca sigur s-au gandit la asta si probabil exista o portita in vreo HOT DE GUV SAU LEGE TRECUTA PE RESPONSABILITATEA GUV...caci daca aceste legi ar trece prin Parlament si in Romania precum in toata Europa...nu am mai avea astfel de cazuri!....Astept propuneri pentru orice initiativa pentru combaterea acestora; va stau la dispozitie si vreu sa ajut(pt cei interesati) pt ca sunt in Romania si dispun de timp si mobilitate!

5. erikh-iulian

erikh-iulian New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Astept si alte propuneri....imi pare rau ca am relatat doar "despre boala,fara sa zic nimic de vreun tratament" -ras2-
    Poate sunt romani din anglia care pot face o plangere sau o notificare de informare la consulat sau ambasada ect....nu stiu daca exista aceasta posibilitate dar merita macar incercat...nu cunost inca vreun organism european de control al fraudelor in interiorul EU! STIE CINEVA IN ATRIBUTIILE CARUI ORGAN INTRA ACEST GEN DE "FRAUDA??"(NEDOVEDITA INCA,ARE PREZUMTIA DE NEVINOVATIE PT CA NOI NU PUTEM ATRIBUI NICI UN FEL DE ASTEFEL DE ADJECTIVE,DOAR ORGANELE ABILITATE POT-cum ar fi Judecatorul)

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul asta... wellcome to the club! -bravo-

In ceea ce priveste site-urile gen bestjobs, sau ejobs, ei au niste conditii de inregistrare/utilizare prin care isi declina orice raspundere. Ba mai mult, ei specifica faptul ca firmele trebuie sa respecte "regula bunei credinte". Apropo, cum ar suna un sondaj de genul: "Sunteti de acord ca agentiile de plasare/recrutare sa perceapa taxe de la candidati?" Si aceste site-uri sa devina partenere intr-o astfel de lupta, au posibilitatea sa faca un astfel de sondaj, si plecand de la el se poate ajunge la campanii in media, la strangeri de semnaturi pt o initiativa de modificare a legislatiei...
    Alte idei? Sau poate ar trebui un topic separat pe tema asta.

7. erikh-iulian

erikh-iulian New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:

De acord cu ideea de se face un topic separat...cred ca multi si-ar putea spune propria opinie (pt ca sigur au una)!
    Acum despre ce terbuie facut....imi este indiferent ca bestjobs sau ejobs sunt acoperiti de "lege" sau de propriul lor statut. Fara semnale de alarma nu schimbi nimic...caci nu urmaresc sa inchid astfel de site-uri,dar vreau sa fiu un exemplu pt toti cei care au suferit si vor suferi! Doar astfel,se va sesiza cinevavreau sa spun ca dorinta mea este sa formez "un precedent",care sa puna pe ganduri institutiile locale( doar sunt platite din banii nostrii tocmai pentru a veghea asupra societatii)...si apoi ( aici din nou iti dau dreptate) in urma unei miscari profunde in sensul acesta media (scrisa,audio,tv)nu vor scapa subiectul din mainii(inseamna mare audienta,ca e de larg interes)...
    Dar revin la problema cu care am inceput,cea cu plangerea la OPC cu privire la ejobs sau bestjobs...sunt sigur ca am dat peste o parghie cu care pot fi trasi la raspundere(sau restrictionati macar pana vor lua masurile necesare evitarii publicarii unor anunturi ce provin din surse ce nu pot fi verificate),dar inca o studiez si voi posta imediat ce mi se ridica negura de pe cap!

8. EA_Services

EA_Services New Member

Trophy Points:
    0
    Hi Iulian:

This is Justin Teixeira-Vaz of EA Services Poland, the company that you refer to in your online post. I would like to point out a couple of things:

1. You applied for a job driving a taxi. Why, therefore, are you surprised that we have asked you for your driving licence and traffic police record? We also require further documentation such as a note from your doctor confirming that you don't have epilepsy, diabetes etc, proof of address and your criminal record. No surprises there.

2. You have our full company details on the brief that I sent to you when I interviewed you on the phone. You also have our company registration number, plus the name and full details of the company that we are recruiting for. I am perfectly happy to speak with any authorities that you like. I will produce exactly the same information to them that I have already given to you. We are registered and legal.

3. I don't (and never will) ask you or any other candidates for money. I train you in Poland and get you well-paid work in the UK.

Think....Where is the hoax ???

Thanks.

Best wishes,
    Justin M Teixeira-Vaz

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Why are you using that photo showing black cabs and the word "taxi"? You have nothing to do with that.

10. justinteixeiravaz

justinteixeiravaz New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page