14.2 C
London
Saturday, October 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

taximetrist anglia

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by marius z, Apr 17, 2012.

1. marius z

marius z New Member

Trophy Points:
    0
    salut si hristos a inviat!as avea si eu o intrebare:am urmarit cam toate topicurile din 2007 pana acum si m-am speriat cand am vazut ce a scris lumea in legatura cu anunturile pt angajari taxi uk.ce ma surprinde insa este faptul ca de aproximativ jumatate de an nu se mai plange nimeni.totodata am inteles ca nu se mai practica faza cu intermediarii.faci numai un drum la bucuresti unde primesti bibliografia pt orasul respectiv iar in 2 sapt esti in anglia.intrebarea mea este urmatoarea:merita riscul?e posibil sa se fi schimbat lucrurile in bine?ma gandesc ca nu as avea mai nimic de pierdut avand in vedere ca platesc ei tot.daca e o teapa ordinara imi iau talpasita si directia romania.multumesc.......p.s.as prefera sa-mi raspunda cei care au plecat in ultimele 6 luni .va multumesc

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Scuza-ma ca intervin, eu am mai mult de 6 luni de cand sunt aici. Aici pe forum nu ai sa gasesti pe nimeni trimis de Derek la munca in Anglia. Numai Dumnezeu stie pe unde or fi oamenii aceia (daca sunt). Sa ne tii si pe noi la curent, daca nu ti se pare obositor.

3. marius z

marius z New Member

Trophy Points:
    0
    da...de derek merry este vorba.vroiam sa aflu daca s-au mai schimbat lucrurilein bine....pana acu vreo jumatate de an stiu ca se dadeau multe tepe..acum cica nu se mai merge la praga sau trraininguri prin hoteluri.ai 2 sapt la dispozitie sa inveti strazile din orasul respectiv,dai un test grila la bucuresti iar dupa o saptamana esti in anglia

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    E vorba cumva de acel angajotor ( englez )care vine personal in Bucuresti ??undeva pe langa Apaca se dau interviurile .. daca vorbim de aceasi persoana am auzit numai vorbe bune ...

5. marius z

marius z New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu unde e apaca.stiu ca vine la hotel ibis

6. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Apaca este fosta fabrica de confectii din Bucuresti zona militari,am inteles ca acolo ar inchiria un birou pentru interviuri si recruteaza pentru un orasel din nordu Uk-ui ,nu cere nici un fel de comision si incepi munca imediat dupa terminarea training-ui,cazarea asigurata etc.. spun din auzite ,daca am fost mintit va mint si eu pe voi momentan nu cunosc mai multe detalii

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai, oameni buni! De cand ajungeti in Anglia (cu siguranta NU in Londra) pana incepeti munca, trebuie sa asteptati sa va iasa licenta. Aici este cheia problemei, aceasta perioada de timp in care ei va platesc cazarea, mancarea si training-ul.

De training, va spun eu ca nu aveti nevoie. Nimeni nu are nevoie de training pentru private hire.

Vi se va cere sa semnati un agreement (contract) prin care va obligati sa platiti inapoi catre firma toate cheltuielile care le-au avut cu voi, intr-o anumita perioada de timp, in rate mici. Aici intervine smecheria lor si prosteala voastra. Sunteti obligati ca in aceasta perioada sa munciti pe o masina de-a lor pe care va ia o chirie exorbitanta, la care se adauga asigurarea si taxa de dispecerat stabilite tot de ei, unilateral.

Pana va prindeti voi ca munciti ca niste prosti si banii merg in alta parte, va fi prea tarziu. La alta firma din acel oras, comuna, sau ce-o fi nu puteti pleca ca au intelegeri intre ei sa nu ia soferi de la unui la altii. Plus contractul cu ei. Veti fi niste oameni terminati, niste sclavi moderni, cu telefoane inteligente si cu masini frumoase, dar legati cu lanturi de un contract pe care l-ati semnat ca prostii, cu mana voastra.

Ganditi-va ca daca s-ar face banii care va spun ei, munca asta ar fi facuta de localnici care, veti vedea, sunt vai mama lor, nu gasesc de munca si stau pe beneficii de la stat.

Eu va spun pentru a 6435678-a oara: singurul loc propice pentru romani in meseria asta, este Londra. Restul sunt numai cazuri izolate si fara continuitate. Va spun eu, ca sunt patit. Voi nu vedeti ca de vreo 3-4 ani nu apare nimeni care sa zica ca e multumit? Mai vine cate unul, si din primul post ridica osanale la samsarii astia de oameni, si ma injura pe mine ca va deschid ochii. Mare lucru sa nu apara si acum unul.

8. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Acelasi medote se practica si aici in Bucuresti referitor la dispecerat si anumite taxe cu care erai legat de operatoru de transport printr un contract semnat din prostie ,doar ca nu a tinut smecheria mult timp..acum sunt alte metode mai digerabile pentru soferi...in fine nu vreau sa intru in amanunte

Ca o paranteza Albea sa stii ca si-n Bucuresti firma taxi Flay care a detinut cativa ani buni monoplu pe aeroportu Otopeni ,cand nu a mai avut fraeri localnici sa-i prosteasca au importat mana de lucru din Africa ,le ofera cazare ,atestat profesional ,si munca cu o remuneratie atractiva pentru tara de unde veneau ei ,dar nu pentru Romania,cativa dintre ei mai sunt si acum pe la aeroport dar pe la alti operatori..

Albea nu te-am vazut nici o data in viata mea nu te cunosc , toate informatile legate de activitatea de taxi din Uk le am acumulat din posturile tale . Cunostinta respectiva care am avut discutia referitor la Uk nu a fost de acord cu mine despre taxi ,mi-a spus ca sunt nebun ,de unde sa stiu eu daca nu am fost nici o data in Uk ,e adevarat nu am fost ! el a fost a revenit inapoi in tara si tot aici si este , oare isi mai avea rostu sa i spun ca detin informatii virtuale luate dupa net de la un gagiu care a trecut si el prin astfel de probleme si vrea sa ajute si pe altii ... atunci chiar ca eram nebun ..

Albea ce inseamna private hire mai exact si private cab ,care este diferenta intre ele ?

Ms !

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Hehehe! Si cand te gandesti ca eu am luat licenta in Romania ... Toti imi spuneau: "Mai, esti nebun? Unde pleci tu, asa ca prostu', cum o sa te descurci? O sa mori de foame pe acolo ..." Eram vreo 15 "nebuni" in prima serie, din care mai suntem acum vreo 6 sau 7. Nu stiam nimic despre Londra, decat dintr-un AZ ca ni l-au dat aia, de ne-au jumulit de bani. Eu am cheltuit vreo 3000 de euro pana am plecat din Romania, si tot degeaba. Aici m-au dat afara de la firma inainte de a incepe munca. Am luat-o pe cont propriu cu 60 de lire si cu licenta in buzunar si cu valiza taraita dupa mine (bineinteles ca m-au dat afara si din casa, spre bucuria lui Asanache din Focsani). Dar stiti vorba aia: nu mor caii cand vor cainii. Prima noapte am dormit-o in parc, m-am invelit cu un ziar Evening Standard, dar a doua zi am inceput munca la niste pakistanezi. Am facut 114 lire din 3 curse si mi-a revenit moralul subit. Pai cum sa am eu intelegere pentru astia care vand soferii la bucata? In Cehia si Polonia nu se mai gaseste nimeni de prostit si cauta acum prosti prin Romania, unde e saracia mai mare. Stiu ca oamenii sunt disperati si mai usor de prostit.

Black cab sau hackney carriage - serviciu public de transport persoane cu taxiuri (ca in RO)
    Privat Hire - serviciu privat de transport persoane. Se face numai la comanda, soferii de PH nu au voie sa ia clienti de pe strada.

10. Leonard George

Leonard George New Member

Trophy Points:
    0
    Te-ai gandit vreodata sa te apuci sa te pregatesti pentru Black Cab? Din cate stiu este greu examenul dar renumeratia este pe masura apoi. Sunt 320 de rute care trebuie invatate, 25.000 de strazi 6 mile in jurul a Charing Cross. Mie mi-au trebuit cam 5 ani sa invat tot Bucurestiul la nivel de strada si numar si nu am fost taximetrist, ma gandesc ca nu e chiar imposibil examenul. Cunosti persoane care lucreaza?

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Banuiesc ca ai lucrat in distributie sa ceva de genu ,in taximetrie e altceva inveti mult mai repede adresele ,sa nu vrei si tot iti raman pe hard .
    Sa inteleg ca esti familiarizat cu organizarea foarte fffff buna a adreselor din Buc. -plans2- gasesti strada si numaru de imobil de fapt e pe alta strada .. asa o fi si la londra ..?

12. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    @ albea
    Felicitari pentru izbanda si informatile utile date!
    Ms!

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da, e adevarat. Knowledge pentru black cab este un proces foarte dificil, dar dupa 4 ani de experienta vezi altfel problema. In ce ma priveste, nu sunt atras de black cab. Londonezii stiu ca soferii de black cab nu prea sunt sanatosi la cap, probabil pentru ca au invatat prea mult. Nu imi doresc sa fac parte din tagma lor, toata lumea ii uraste pentru ca sunt niste idioti iresponsabili care se comporta de parca le-a cumparat ma-sa drumul pe care circula. Accidente cu masini de private hire vezi foarte rar, dar cu black cab-uri aproape zilnic.

In plus, viata in private hire este mult mai dulce. Nu exista sa nu dorm 2-3 ore pe noapte, iar cu banii, eu unul, sunt foarte multumit (iar imi iau injuraturi). Un alt aspect, deloc de neglijat, este faptul ca recrutarile pentru posturile "grele" (foarte bine platite) de soferi la mari corporatii internationale, "chauffeur" pentru toate natiile de miliardari, printi, magnati si alte specii de oameni pentru care banii nu au nici un fel de valoare, se fac din randurile soferilor de private hire, nu de black cab. Soferul de black cab nu poate promova in cariera in nici un fel.

14. Leonard George

Leonard George New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi-e clar un lucru, ca "chauffeur" sau 'limo driver' ai nevoie de licenta pentru private hire sau iti trebuie D1?

Banuiesc ca recrutarile pentru posturile grele se fac numai pe baza de recomandare de la vreo companie grea, gen Addison Lee sau alta firma la fel de puternica. E greu de intrat la Addison de exemplu?

15. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
  16. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    De ce nu le dai un telefon si intrebi conditile de angajare ?

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu va recomand sa va concentrati pe obtinerea licentei. Addison Lee nu este raiul de pe pamant, eu, de exemplu, nu-mi doresc sa lucrez acolo.

Dupa ce aveti licenta, puteti sa lucrati oriunde va doriti. Dupa ce veti castiga si putina experienta, puteti aborda si firmele consacrate, dar foarte multi soferi raman la firmele mici, de cartier, care au si ele avantajele lor. Acum este prematur sa discutam acest subiect. Pentru voi, licenta este pe primul plan.

18. dragpop333

dragpop333 New Member

Trophy Points:
    0
    salut! eu sunt deja in anglia dar am urmarit acest forum si inainte de a veni si am decis sa risc pentru ca oricum nu faceam nimic in romania. dupa 6 luni de munca aici concluzia e ca , albea, ai dreptate dar nu in totalitate. eu am fost adus aici de o firma pe banii lor. mi-au asigurat cazare si bani de buzunar si m-au ajutat sa iau licenta. nu mi-au cerut nici un ban inapoi, avem doar o intelegere ( verbala, nu am semnat nimic) sa lucrez cu ei 18 luni. chiria pentru masina nu e mult mai mare fata de alte firme din zona de fapt e cam aceasi pentru o masina relativ noua pe care o am. deci pot sa pun cate ceva deoparte in fiecare saptamana dar nu foarte mult. te-as intreba , albea, ce intelegi tu prin "bani" cand spui ca numai in londra se fac bani? pentru ca daca intr-adevar se castiga mai bine in alte zone din anglia mi-ar placea sa ma mut intr-o zona mai banoasa.

19. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
  20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Min. £500 pe saptamana la maxim 6 zile lucrate, in fiecare saptamana. Stiu ca e mai slab decat la tine, dar asta e. Ne-am obisnuit cu saracia. -da-da-

Share This Page