6.8 C
London
Friday, November 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Taxi driver. Merita sau nu?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by AlexR52, Sep 11, 2009.

1. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Ok,o sa-i salut.Da,ai dreptate ,nu el a platit biletul de avion dar crezi ca Radio Cabs nu i-a cerut nimic pentru Biletul tau dus platit de ei?La urma urmei cineva trebuia sa suporte cheltuaiala,iar din cate stiu tu ai ramas cu o plimbare in Anglia,Adi cu obrazul patat si cu o datorie la Radio Cabs reprezentand contravaloarea biletului tau iar Radio Cabs a apelat la Derek pentru alti soferi.Oricum nu am nimic personal cu tine si doar (ca si tine) vreau sa lamuresc pe toata lumea ca sunt 2-3 pe aici care au ceva cu Adi si incearca sa-l denigreze ne nedrept.

2. Manuel

Manuel New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu i-au cerut nimic. Am vorbit cu Adi dupa ce am ajuns acasa, am vorbit si cu Sebi care vorbise cu patronul si care a specificat clar ca nu are nicio pretentie. Intreaba-l pe Sebi!

3. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te contrazic,te cred pentru ca stiu ca sunt oameni foarte ok cei de la Radio Cabs,dar intreaba-l pe sebi daca au mai luat vreun sofer de la Adi dupa experienta avuta cu voi 2,Din cate stiu eu nici nu au vrut sa mai auda de el,iar ei au mai adus soferi de atunci si pana acum,cu alte cuvine Adi si-a pierdut increderea celor de la Radio Cabs si a pierdut contractul.

In fine ,sincer nu ma prea intereseaza aceste detalii si cu siguranta nu as fi pomenit de siuatia ta pe acest forum daca nu as fi fost provocat de albea care a insinuat ca nu dau detalii ca nu stiu despre ce e vorba ,ca Adi da tepe si etc.
    Am vrut doar sa evidentiez motivele intemeiate pe care le-a avut Adi impotriva tuturor reclamatiilor care au fost facut de diversi indivizi pe acest forum impotriva lui.
    Pe romaneste omu isi lua suturi in c*r de la 2-3 ,iar noi cei care am fost ajutati de el stam cu mainile in san.Tacerea noastra cumva dadea dreptate acuzatorilor.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

5. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara lume, scuze de intarziere dar nu prea am avut timp sa mai intru prin zona dar am ramas placut surprins sa vad ca dl.adi(pardon-asanache ca adi e doar pentru prieteni) are si sustinatori.Costin_Uk foarte buna intentia ta de-a apara un om nevinovat care ,saracul, nu a facut rau la nimeni, probabil noi astia care-l blamam o facem ca ne plictisim acasa,nu? daca tot esti prieten cu asanache ar trebui sa sti ca "unu din cluj" adica eu, i-am trimis 170 euro+ taxa moneygram (=200 )in luna Noiembrie dupa care, prin ianuarie, cand am vorbit cu el..."aaaa pai a trecut cam mult timp....locul in Yeovil s-a ocupat dar da-mi o saptamana si se rezolva,iti gasesc in alta parte" bun de acord ca locul s-a ocupat nu asta e problema ci faptul ca saptamana in care trebuia sa vorbim pentru locul care L-AM PLATIT nu a mai venit si culmea nici pe skype n-am mai dat de dansul (chiar daca era online imi inchidea cu tupeu telefonul)i-am lasat mesaje "alo domnu ai uitat de mine?!?"pai cum sa uite dar ce mai conta daca papagalul a platit; si zic mersi ca nu i-am trimis TOATE actele in original,inclusiv certificatul de nastere-sssst- .Probabil eu sunt unicat poate eu sunt primul si ultimul care s-a tzepuit cu asanache (financiar... ma refer) si daca ai nelamuriri ,sunt in Londra, insotit de actul de la moneygram prin care i-am trimis sus numitului suma mentionata iti pun cu placere o copie la dispozitie (originalul il las la politie).

6. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    costine poti sa zici cate in luna si in soare, lupul (Asanache) isi schimba parul dar naravul never ever!!! Mai gaseste el cate o firma, duce 2-3 romani si iar kiks...Oare de ce?

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Manuel, dar tu stii ca nici politia nu-ti poate retine permisul de conducere decat in anumite conditii, nu? Explica-ne si noua, daca intelegi motivele pentru care iti sunt retinute niste acte. Pentru ca nici institutiile statului nu le pot retine decat in anumite situatii. O persoana juridica poate cel mult sa pastreze copii ale unor documente, nu actele in original. Tu daca ai nevoie sa conduci, ce faci fara permis? Sau poate ai vreo treaba la o institutie a statului unde ai nevoie de certificatul de nastere. Daca acest individ are o afacere serioasa, incheie niste contracte si orice disputa se rezolva frumos pe baza acelor contracte, nu retine actele in original ca garantie(banuiesc ca asta e motivul retinerii lor). Esti sigur ca intelegi motivele? Apropo, spuneai de acea casa insalubra, ne poti spune si cati oameni erau cazati in ea - pentru ca sunt niste legi si in privinta asta.

Dupa cum spuneam nu poti vinde oricum o 'marfa' iar despre seriozitatea unei afaceri nu pot sa spun decat ca imaginea se construieste greu si se pastreaza si mai greu.
    Poate cei interesati de taximetrie urmaresc cateva detalii la care sa se gandeasca:
    - daca sunt probleme in selectia personalului, oare n-ar fi mai rentabil ca afacerea sa se reorienteze pe altceva?
    - desi s-a lamurit motivul, oare n-ar trebui ca viitorii colaboratori (nu le spun angajati pentru ca sunt self employed) sa aiba o imagine cat mai aproape de adevar inainte sa fie recrutati?
    - inteleg ca iarasi procesul de selectie e de vina, eu in situatia asta chiar mi-as pune probleme serioase (ori invat ca lumea ce inseamna recrutarea de personal, ori ma las de business-ul asta - daca nu comva o fi chiar bishnitz)
    - Cum? Iar procesul de selectie??? Si dupa ce ca o dau in bara cu selectia sa mai si pun sa-mi faca reclama pe unii care sa nu stie sa foloseasca tastatura??? Nu mai zic nimic...
    - Albea, ai bani de primit! Eeee vine gratarelul de Paste. Bine, chiar si daca nu primesti bani, 'datorita'/'datorat' in limba romana inseamna un lucru bun (asta daca nu s-o fi schimbat DEX-ul azi noapte)
    - Pai, domnu' Asanache daca puneti pe cineva sa va faca reclama aveti grija la modul cum se exprima, ca strica imaginea afacerii si cine-o mai 'repereaza'?
    - Ptiuu, mai 'da si din casa'. Frumos team work...
    - Eu ma mir cum rezista afacerea.
    - Deh, e grele astea cu contractele... Cat despre soferii care "nu e prost platiti", oare Radio Cars are exlusivitate cu mentionatul domn Asanache? Si apoi iar ma intreb cum n-aiba functioneaza afacerea asta ca din comisionul de la 30 de soferi nu iese mare profit. Daca se mai scade din profitul asta si cheltuielile cu cei care 'nu corespunde'... Auzisem eu ca ar trebui regandit sistemul financiar, modul in care se fac afacerile, dar chiar asa? Apropo, cei 30 de soferi stau tot in case similare celor despre care se discuta mai sus, pentru ca in cazul asta si eu ma intreb oare de ce ar sta pe acolo.
    - Domnu' Asanache, vedeti ca romanii stiu o vorba din batrani 'Cine se-aseamana se-aduna' si daca adunati astfel de oameni pe langa dumneavoastra, care promoveaza ilegalitatile...
    - DA DOAMNE! Amin.

P.S. Mentionez ca n-am nici o legatura cu persoanele sus mentionate, insa consider ca cei interesati ar trebui sa observe unele detalii si sa poata lua deciziile care li se par cele mai bune. Alegerile apartin fiecaruia, la fel si urmarile.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    GATA! M-AM LAMURIT!

costin_uk este una si aceeasi persoana cu andreitoth si cu alexnetcom, adica asanache. Aceleasi greseli gramaticale, aceeasi constructie a frazelor, toate laudand-ul pe "Adrian Asanache (Adi pentru prieteni)". -obosit-

Noroc ca la scoala de muzica militara (sau de ce-o fi) nu se pune accentul pe gramatica, ortografie si punctuatie. Macar de citeai mai atent, ai postat chiar sub cel caruia i-ai dat teapa si te reclama la politie.

As sugera moderatorilor sa inchidem, cumva, aceste topicuri galagioase si pline de patimi si frustrari. Nu cred ca ajuta cu ceva forumul. Deasemena, sugerez o completare a regulamentului pentru cazul de multi-user.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu inainte de a pune capat acestor ilegalitati. Eu nu accept in ruptul capului bataia de joc de la intermediari.Si, cei pagubiti, va rog sa intelegeti o data pentru totdeauna ca nu e vina voastra in fata autoritatilor ca le picati in gheara, vina e a voastra ca-i acoperiti in loc sa furnizati informatii necesare si pretioase pentru starpirea cuibului de viespi.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Acestea fiind spuse-sa vedem un plan de actiune:

1.Manuel si Summerland poate ar fi bine sa luati contact unul cu celalalt, sa adunati dovezile -incluzand e-mails, contracte, date personale ale partilor implicate intr-un dosarel.

2. Unde exista o problema, sigur sunt si altele. Nu avem de-a face c-un incepator aici, deci sigur mai gasim neregularitati si pagubiti. Contactati-va intre voi ca nu aveti ce pierde.

3. O data dovezile stranse, se depun la politie si se trimite o copie la Home Office, pentru ca o firma cu afaceri ilicite nu ar trebui sa aiba dreptul de a functiona.

Mult curaj si succes!-ingeras-

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cred ca acest "costin" e una si aceeasi persoana cu "adrian alias adi" alias "andreitoth si alexnetcom, adica asanache" si daca nu ma insel "se zbate inca" sa-si faca reclama - sub privirile tuturor, doar-doar sa mai racoleze niste naivi?? -ras4-

De ce sa fie inchis subiectul/topicul? Cred ca asta si-ar dori si "Costin" cel mai mult, caci vorba aia "cine seamana vant, culege furtuna".

As propune mai degraba mutarea topicului la "IMAGINE NEGATIVA" eventual adaugat ceva la titlu "Taxi driver. Merita sau nu? Atentie la tepari!! "

Apoi, de acord cu Rebecca,

2. Unde exista o problema, sigur sunt si altele. Nu avem de-a face c-un incepator aici, deci sigur mai gasim neregularitati si pagubiti. Contactati-va intre voi ca nu aveti ce pierde.

3. O data dovezile stranse, se depun la politie si se trimite o copie la Home Office, pentru ca o firma cu afaceri ilicite nu ar trebui sa aiba dreptul de a functiona.

lasati topicul in discutie...poate si alti pagubiti se vor decide sa deschida gura. -asa-asa-

12. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa zic, o sa fac o exceptie si o sa fiu succint:
    1. Mi-am dat numele intreg, nr de tel de uk si am rugat sa fiu contactat pentru a evita aceste indoieli absurde legate de identitatea mea.
    2.cand scri cu ambele maini fara sa te uiti la tastatura ma repede decat scrii tu cu pixul greselile sunt inerente,dar asta e nu toti suntem perfecti.
    3.ma asteptam la replici mai logice,concise si pertinente (nu ca ar exista) in locul unor barfe demne de mila si dispret, va dau un pont : orice imaginatie ori cat de bogata Ar fi, nu face doi bani in fata adevarului concret

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asa este, cum spui tu. E limpede ca nu intereseaza pe nimeni (daca tot nu te suna nimeni). Deci, nu mai face alte exceptii. Pastreaza "adevarul concret" la tine, noi nu avem nevoie, il avem pe al nostru. Daca vrei, te putem ajuta si pe tine sa vii sa lucrezi in Londra. Sunt bani bunicei. Pot sa-ti dau si cateva numere de telefon ale celor tepuiti de Adrian Asanache (Adi pentru prieteni), ca sa-ti confirme ca e mult mai bine. Si nu le opreste nimeni bani din incasari, chiar isi pot permite sa locuiasca in case cu aragazul curat si fara lipitori pe pereti. Pot sa spun ca este chiar civilizat aici, in Londra. Vorbesc serios, ce ai de pierdut? Daca nu-ti place te poti duce inapoi la ... am uitat cum ii spune acolo, la tine.

14. tony777

tony777 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,sunt nou pe aici si am citit cateva posturi despre taxi driver in UK.Am aplicat si eu la asa ceva in RO si am primit in reply de la un anume DEREK Merry pt a ma deplasa in Praga pt un curs si apoi imi promite un job de taxi driver in UK.ce ziceti e ceva serios merita efortul sau.....Multumesc

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Trebuie sa le citesti pe toate, nu doar cateva. Astfel, puteai sa afli ca licenta de taxi se obtine in UK, nu la Praga. Deasemenea, puteai afla ca "scolile" astea de taximetrie ascund in spatele lor niste afaceri murdare ale unor firme de inchiriat masini, care, in nici un caz nu se gandesc la bunastarea si fericirea ta.

Asadar, cu banii pe care i-ai cheltui la Praga, poti sa vii frumos pana la Londra si sa-ti depui dosarul pentru licenta de taxi de unul singur. In acest fel nu vei mai fi legat de intermediari si vei avea surpriza sa afli ca nu este o mare smecherie sa gasesti sa lucrezi ca sofer de taxi. Este o meserie care are (inca) cautare.

Pune mana si citeste, fa-ti cazierul si vizita medicala, ia-ti bilet de avion si vino la Londra pentru 2-3 zile sa dai testul topografic si sa depui dosarul. Succes!

16. tony777

tony777 New Member

Trophy Points:
    0
    da cred ca ai dreptate,atunci hai sa o luam altfel,car m-ar costa sa vin la Londra sa obtin toate actele necesare inceperi activitati de taximetrist si dupa aceasta faza ce bani se castiga, adica merita efectiv sa fac un efort financiar,sau poate sunt alte meserii care se marita sa vin pana la Londra.Apropo nu stiu cum e acum trebuie viza sau pur si simplu iau bilet de avion.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

tony,

imi place steagul -da-da-

se pare ca nu stii inca niste lucruri elementare,

daca vrei raspunsuri concrete, rasfoieste forumul, apoi, eventual legislatia muncii in UK,

apoi intreaba orice, dar, incearca sa fie la obiect,

ori, faptul ca tu nu cunosti inca daca trebuie/nu viza pt UK, denota ca, esti cam "la pescuit" , parerea mea!

Ai vazut un anunt pe undeva cu UK? si ai zis ca se merita?

18. tony777

tony777 New Member

Trophy Points:
    0
    am rasfoit forumul de ma dor ochii dar nu am inteles ceva concret,fiecare are o parere,asa ca mai intreb o data "concret"poate cineva sa-mi spuna sau sa repete ce trebuie sa faci la sosirea in UK.Am vazut ca inchiriatul unei locuite e o problema si asta ar fi primul lucru care trebuie facut nu?De cati bani ai nevoie?
    pt dromaderu-daca nu vrei sa raspunzi nu e nici o problema.multumesc

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    tony777 e normal sa aiba fiecare o parere, altfel am fi o armata de soldatei cu creiere spalate. Inteleg ca tu ai gasit anunturi pentru soferi de taxi si ti-ai zis ca asta ti se potriveste. N-am inteles cum stai cu limba engleza, daca stii macar cateva lucruri despre UK, daca ti s-ar potrivi traiul in UK etc. Daca iti lamuresti lucrurile astea (pentru tine, nu trebuie sa ne spui noua) faci deja un pas inainte. Pentru a evita durerile de ochi, ti-as recomanda sa incepi 'rasfoitul' (ba chiar as spune studiatul) site-ului organizat. In categoria 'UK de la A la Z' vei gasi niste tutoriale in care au fost adunate aproape toate informatiile necesare cuiva interesat sa locuiasca/invate/munceasca in UK. Incepe cu Dreptul de munca in UK si vezi in ce categorii te-ai putea incadra. Apoi insista pe categoriile respective. Daca deja esti chitit pe taximetrie, exista un topic special creat in care este explicat cum se poate obtine licenta de taxi in Londra (in alte orase conditiile pot fi usor diferite):
    http://www.romani-online.co.uk/forum/jo ... ivate-hire
    Daca iti lamuresti si chestiunea asta, sunt sigur ca vei putea obtine si informatii mai detaliate in privinta acestei meserii daca intrebi ceva concret (trebuie sa si intrebi ceva concret pentru a obtine un raspuns concret - sa tii minte asta daca vrei sa vii in UK pentru ca nici nu banuiesti cat de mult ar putea sa te ajute), si intrebi intr-un topic relevant (de exemplu despre taximetrie pe topicurile de taximetrie, despre self employed pe topicurile de self employed, si asa mai departe).
    La fel exista informatii si despre chirii, atat in categoria recomandata mai sus cat si in categoriile 'Emigrare' si 'Utile'. Cat despre banii necesari... asta e una dintre intrebarile la care se raspunde cu 'depinde'.

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iti dau eu cateva repere:

- Ca sofer de taxi vei lucra ca self employed (persoana fizica autorizata), ceea ce inseamna ca NU vei avea nevoie de un permis de munca, in prealabil.

- Pentru a pute incepe sa lucrezi ai nevoie de o licenta, pentru obtinerea careia este nevoie sa faci un drum pana la Londra. Citeste mai multe in link-ul de jos de la semnatura mea despre licenta de taxi.

- Iti recomand ca dupa depunerea dosarului de licenta sa te intorci in Romania, si sa astepti acasa eliberarea licentei. Vei scuti, astfel, niste cheltuieli uriase legate de cazare si subzistenta.

- Cat despre inchiriatul unei locuinte, aceasta nu este o problema atat de mare pentru un tanar. Poti gasi in ziarul romanesc o gramada de anunturi date de romanii nostri care au o camera in plus. Chiria pentru o camera este intre £250 - £400 pe luna.

Share This Page