4.1 C
London
Thursday, November 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Taxi driver. Merita sau nu?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by AlexR52, Sep 11, 2009.

1. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua lume,eu sunt Stan patzitul din postul lui Nicu23op cu o mica specificatie nu incerc cu disperare sa dau de d-l asanache ca vorba unui prieten "lasa ma,altii au pierdut razboaie" -nu-ma-uit- asta nu inseamna ca nu-mi pasa de cei 200 de euro aruncati doar ca m-am consolat cu ideea ca am fost pacalici. prin postul meu incerc sa-l opresc pe acest individ s-o comita din nou.ideea e ca am totalizat cam 5 ore de vorbit cu asanache pe skype,chiar mi-a trimis si niste formulare care urma sa le completez urmand ca dansul sa depuna actele la primarie in UK,evident pentru toate astea trebuia sa-i dau in comision pe care eu cu maxima promtitudine m-am grabit sa-l expediez.ce a urmat cred ca e evident pentru toti si iar imi aduc aminte de vorba cuiva "Your attitude is Bad Practice in business ! you are gentleman or no ?" -nuuu- .daca exista si alti naivi in situatia mea va rog sa ma contactati pentru a face o plangere la politie in UK

2. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am fost extrem de aproape sa intru pe filiera tzeparului de Asanach., Doar norocul si acest forum m-au ajutat sa nu fac greseala!! Pare sa ii se traga de la regiunea de unde s-a nascut .

3. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Un singur lucru vreau sa va zic despre Dl Asanache (Adi) pt prieteni.

Eram in uk era luna oct 2010 cautam un alt job si cautand pe net am dat de Adi ,l-am sunat si in scurt timp ne-am si intalnit.
    Pe 2 Nov 2010 am avut licenta de hackney pt south somerset ,(yeovil) unde am inceput sa lucrez din aceasi zi.Gratis toate costurile (platite de companie).In aceeasi perioada au mai venit 2 soferi adusi de Adi,care sincer ar trebui sa fie mai atent pe cine aduce in uk pe obrazul lui.
    Cei 2 soferi au ajuns in aceeasi perioada in yeovil unul a plecat dupa cateva ore (bilet dus ,apoi intors luat si dus de si la aeroport tot platit de companie) motiv?!?: era aragazul murdar :),al doilea a fost ajutat sa-si ia licenta dar nu stia o iota de engleza ,dar omul s-a dus acasa a invatat si dupa 2 luni aprox. a revenit si lucreaza si acum,iar cel cu aragazul murdar e disperat sa revina.Din cauza celor doi Adi si-a pierdut increderea celor din aceasta compania Radio Cabs "" iar acestia au adus alti romani bine mersi prin derek.Nu se face o avere in south somerset intr-adevar...dar costurile sunt zero (0).iar daca de descurci faci 1000 curati la sf de luna.
    A,intr-adevar Adi m-a rugat sa postez si probabil si ceilalti o vor face,dar ma indoiesc ca stiu sa foloseasca tastatura,No offence ...dar daca vi in uk in halul asta mai bine stai acasa.
    Aa..iar pt cei care se indoiesc de natura comisionului perceput de adi sa stiti ca este datorat celor ca Albea care au venit sa viziteze londra pe banii altora.intelege-ti voi ce vreau sa zic...;)aaa...

Costin Sava e numele meu iar tel no este 07727 936921 in caz ca vreti sa verificati veridicitatea mea.Goodnight

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Costine, norocul tau ca e ora cam mica sa te sun. Transmite-i lui Assache ca intreaba lumea cum poate sa dea de el ca, mai nou, da si tepe la oameni. Chiar aici pe forum. Cere bani pe skype si dupa ce-i primeste se da ranit, ca nu poate sa rezolve nimic. Asta o data.

A doua: daca tu te duci sa muncesti pe £1000 pe luna si asta "daca te descurci" (?!) e treaba ta, baiatule. Eu faceam banii astia pe taxi in Romania. De ce nu dai mai multe detalii? Ce dai la firma, care este partea ta, s.a.m.d. Sa vedem si noi cat la suta din banii tai percepe fundatia de caritate a lui Assache?

A treia: te inseli cand spui ca din cauza mea percepe comision. Din cauza mea nu prea mai are de la cine sa ia comision. Ma rog, se mai gaseste cate unul: tu de exemplu.

Si pot continua cu multe argumente bazate pe fapte reale nu pe pielea ursului din padure.

P.S. Scuza-ma, poate nu am inteles eu bine. Tu erai in UK si ai apelat la intermediari ca sa te faci sofer de taxi??????? -ras2- -ras2- -ras2- Imi dadeai mie un telefon sau mesaj aici pe forum si te invatam eu gratis cum sa devii sofer de taxi. Sau macar un search pe Google, ca zici ca stii cu tastatura. Erai si tu in rand cu lumea acum.

5. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit si m-am amuzat. -ras2- Costurile sunt 0 -ras2- ,..daca te descurci faci 1000 curati...-ras2- Se vede ca te-a pus Aditza ala sa postezi , poate asa te iarta de o parte din comision. Din experienta pot spune ca a renuntat sa mai imi raspunda pe skype dupa ce am vizitat forumul si l-am deranjat cu niste intrebari la care nu se astepta baiatu. O lepra de bacauan sau ce o fi...-nuuu- Acum bine mersi imi astept licenta pentru Londra , vreau sa ma descurc aici nu in toate cotloanele uitate de lume cum e ala unde te-a parasutat pe tine-ras2-

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu am nici o treaba cu taximetria dar,

cred ca vinzi niste gogosi cam mari...

Vrei sa spui ca, un roman , a refuzat sa munceasca aici, in UK, din cauza ca ar fi avut aragazul murdar?

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ce noroc pot aveau unii.... Iti dai seama ce se intampla daca dadeau peste porcusorul isteric? -ras2-

Adevarul e ca trebuie sa-ti mearga putin mintea ca sa-ti vinzi 'marfa'...

8. Manuel

Manuel New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, hai sa lamurim lucrurile. Costin stie ceva, insa lucrurile nu stau chiar asa cum le-a inghitit el pe nemestecate. Eu sunt romanul cu "aragazul", insa motivele pentru care m-am intors in tara a doua zi nu tin de conditiile intr-adevar insalubre in care am fost dus initial.
    Asadar, e adevarat, Adrian ne-a dus pe mine si pe inca un domn la Radio Cabs in Yeovil. In Luton ne-a asteptat un sofer, roman si el, care pe drumul de la aeroport pana in Yeovil ne-a explicat cum stau lucrurile. Firma era pe bune, soferii Radio Cabs au licenta hackney, singurul lucru naspa era legat de banii castigati, care in niciun caz nu erau cei promisi! Eu imi parasisem sotia si fetita in tara cu gandul de a face bani si de a ne rezolva cumva problemele financiare, ori se pare ca sacrificiul aproape suprem pe care vroiam sa-l fac despatindu-ma de familie, nu-mi aducea nici pe departe linistea financiara asteptata.
    Conditiile de cazare erau intr-adevar mizere,insa in niciun caz nu asta a fost motivul pentru care nu am ramas. As fi putut gasi cazare in alta parte, insa nu am fost dispus sa renunt la familie pentru un 300 maxim 400 lire pe care i-as fi putut trimite lunar acasa dupa cheltuieli!
    Recunosc ca am actionat impulsiv, recunosc ca nu am fost fair-play plecand fara sa-l anunt pe patron, insa in niciun caz nu am avut intentia de a da teapa. Toata afacerea m-a costat si pe mine aproape 1000 euro. Apropo, drumul de la Yeovil la Luton mi l-am platit eu, 150 lire cu o masina (culmea) de la Radio Cabs, precum si avionul inapoi in tara.
    Am vorit cu Adrian dupa intoarcerea in tara, mi-am cerut scuze, imi pare rau daca i-am provocat neplaceri, insa in niciun caz nu am facut-o intentionat. Apropo, mi-a promis ca-mi restituie permisul si certificatul de nastere, lucru pe care nu l-a mai facut.
    Si ca sa-l linistesc pe Costin, nu incerc cu disperare sa ma intorc in UK! Prefer sa stau langa familie, cel putin 80% din banii cu care as fi ramas acolo, ii pot face linistit in tara.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Hopaaa!!!! Cine spunea ca costurile sunt zero???

10. Manuel

Manuel New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, e vorba si de actele facute in Romania (numai pasaportul a fost cam 100 euro) + drumul inapoi (300 lire). Lui Adrian i-am dat doar 100 euro, echivalentul a 70 lire + comisionul MoneyGram.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai de ce nu le da banii inapoi celor pe care nu i-a rezolvat? Si de ce a ridicat comisionul la 200? Tu nu vrei sa vii sa muncesti la Londra? Se fac bani buni aici. -da-da-

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Parca stiam ca NIMENI in afara de autoritatile de stat - (politie, judecatorie, inchisoare) nu are dreptul sa retina acte de identitate in original, permisul si certificatul de nastere ,respectiv, fara sa elibereze o dovada.

Ai reclamat la politie? Este infractiune ce face acest 'domn'.Pentru cei ce nu stiu se numeste furt de identitate si se pedepseste international cu inchisoare.

Tot ce are nevoie un'bine-intentionat' e un document cu data de nastere si apoi sa vezi ce client fidel al bancilor si al cumparaturilor online devine!-nuuu-

M-am trezit si eu cu un cont la o banca si £1000 datorie in Uk, cand am revenit din tara si numai pentru ca persoanele de la adresa unde am locuit inainte sa plec din Uk stiau cam multe detalii personale.

13. Manuel

Manuel New Member

Trophy Points:
    0
    De ce a ridicat comisionul si de ce nu i-a rezolvat pe ceilalti, nu mai stiu... cu noi a fost corect. Pe mine m-a defilat cu permisul desi a promis ca mi-l restituie, insa ii inteleg motivele.
    Cat despre venitul in Londra, nu cred, cel putin deocamdata. Sotia mea are un serviciu destul de bun in tara, iar fara ele nu mai plec.

14. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0

hoppaaa !! stai ca iar ti-ai luat-o in freza prin simplul fapt ca vorbesti foarte pe langa subiect ca sa nu zic aiurea.
    Costurile au fost de 1000 euro doar pentru ca omul nu a avut taria nici macar sa lucreze 1 saptamana sa vada daca ar castiga cat i s-ar promite.Practic si-a aruncat banii pe fereastra.Normal ca cel cu care a stat de vorba (taximetrist) este direct interesat ca sa aiba cat mai putini colegi cu alte cuvinte concurenta,si incearca sa descurajeze pe oricare nou venit.Comapnia Radio Cabs asigura prin conditii negociate de Adi pentru fiecare sofer adus de el urmatoarele:
    Bilet Avion
    Transport Aeroport -Yeovil
    Cazare gratuita pana ce incepi sa lucrezi
    Toate taxele pt obtinerea licentei Hackney
    Instructor gratuit in vederea obtinerii DSA-ului.
    Si culmea culmilor si translator pentru alt mare om de treaba care vine in Anglia sa lucreze taximetrist fara sa stie o iota engleza (proabil avea impresia ca englezii stiu romaneste)

Cu asa oameni sincer nici nu ma mai mir cum de s-a marit comisionul.E doar o asigurare pentru el in caz ca omul pe care il aduce ii da teapa (idiferent daca rau intentionat sau nu,tot teapa ramane).Iar referitor la banii castigati in yeovil...aici sunt doar la Radio Cabs circa 30 de soferi romani...daca era asa de prost platiti oare chiar stateau aici cu forta?Nu cred.

Si inca ceva va mai zic...celor care vreti sa veniti:
    Veniti gratis stati 3-6 luni.vedeti cum este faceti si ceva banuti (adica nu va imprumutati prin tara) si apoi daca aveti impresia ca este mai bine prin alte parti Londra de ex...va depuneti dosarul si asteptati cu un job ok daca nu bun in anglia ,mai invatati si engleza ,si altfel ve-ti sti ce sa vorbiti si sa negociati pentru un contract in Londra.Nu e un sfat e doar idee.Iar asa cum v-am mai spus costurile voastre sunt 0 Zero sau aproape zero excluzand banii de buzunar.
    Iar dl Manuel ar trebui sa fie corect si sa nu includa in costurile pe care le-a avut si Biletu de intors acasa si drumul la aeroport pe care putea sa-l faca si cu National Express cu £50,dar se pare ca are o anumita situatie materiala prin care isi permita sa mearga cu taxi-ul din Yeovil La Luton.
    PS . Eu nu am platit nici un comision avand in vedere ca eram deja in uk

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

16. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Rebeca,tot respectul dar cred ca mergi putin cam departe,din doua motive:
    1.Dl Manuel deja a recunoscut ca ii intetelege motivele. care sunt cumva evidente: i se retin actele pana cand despagubeste o persoana pe ca re prejudiciat si anume Adi a fost nevoit sa plateasca catre Radio Cabs toate cheltuielile pe care acestia le-au avut cu Dl Manuel.Or fi ei baieti buni si platesc tot in avans dar prosti nu sunt sa plateasca plimbari de o zi in Anglia pt romani.
    2.Dl Manuel nu are nici o dovada a faptului ca actele ii sunt retinute de Adi.

Iar acum fiind sincer eu chiar as fi folosit deja actele acelea pentru a-mi recupera prejudiciile intr-un fel sau altu.Din fericire pt Dl Manuel ,Adi are alte principii decat mine,poate si de aceea are ateatea proboleme din cauza mai multor romani adusi pe increde de el aici.Gen Dl Manuel ,Albea,tipul care nu stie o iota engleza...etc

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O sa fiu si eu foarte sincera -am fost si voi fi de partea legala, indiferent de situatie.

Ii recomand d-lui @adi' sa restituie de urgenta actele.
    Insusi faptul ca exista aceasta discutie pe acest forum pe care eu am salvat-o deja este o dovada.
    Asa ca, daca ii esti prieten, statuieste-l sa restituie de urgenta actele pana nu recurgem la autoritatile romane si britanice, daca e necesar.

Am incheiat discutia.

Ma uimeste pana unde se poate merge 'in afaceri'

Manuel, te rog sa ma contactezi pe mine, Silverfern, valiB sau Dio, daca nu-ti primesti actele inapoi. Va bateti joc de oameni disperati sau cu prea mult bun simt.

18. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa-mi mai pierd 2 minute sa-ti raspund si tie mai "baiatule" ca poate am ciocnit valizele in gara nu nu-mi amintesc eu.

Am apelat la intermediari fiind in uk ,pentru ca eram intr-o situatie financiara mai putin fericita si aveam nevoie de bani si timp sa-mi obtin licenta ,iar eu cum nu aveam niciuna am decis sa apelez la intermediari care te baga acolo unde e nevoie de tine ,negociaza pentru tine conditii de asa-zis imprumut al banilor pentru licenta care app bani care nu mi s-au cerut nici pana in ziua de azi (au trecut totusi 6 luni de zile).

A doua probleme referitoare la maruntisul de 1000 de lire curati (adica dupa chirie si alte cheltuieli) stiu persoane in romania care ar merge si pe luna sa munceasca pentru ei,dar ma rog tu poate traiesti intr-o bula in care curge lapte si miere iar cainii cu covrigi in coada se plimba in voie.

A treia problema fiind asa-zisa teapa,din cate imi dau seama cel care si-a luat teapa a trimis comisionul iar apoi n-a trimis actele,cum ai fi vrut sa-l rezolve fara acte?
    iar dupa 1 luna normal ca postul s-a ocupat iar el a tinut omul incurcat cand ar fi putut aduce pe altcineva in locul lui,nu a adus pe nimeni iar firma de taxi si-a gasit alt om de la Derek probabil, vorbim deja de o regula a neseriozitatii tuturor nemultumitilor de pe acest forum.

Esti neserios platesti.
    sa-ti dau si un exemplu concret: Faci rezervare pe bilet de avion ,de duci la aeroport si nu ai pasaportul,ce crezi ca iti vor da banii inapoi cu siguranta Nu!

19. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0

Sa fim seriosi,aceasta disctutie pe forum daca o trimiti in romania ,politistii nici nu vor sti sa o citeasca,asta doar daca nu cumva le-o printezi.Eu unul nu am confirmat acest lucru,am vorbit doar ipotetic in cazul in care ar fi fost asa.Repet ,nu exista nici o dovada in acest sens si daca ar fi existat sunt sigur ca Dl Manuel ar fi facut deja demersurile necesare pentru a-si recupera actele.

Iar cat despre bunul simt poate ar trebui sa recitesti aceasta discutie,REPET:
    Omul acesta cu bun simt de Dl Manuel a fost ajutat din toate pctele de vedere sa ajunga in Anglia la un job asigurat cu TOT TRANSPORTUL ASIGURAT si deasemenea CAZAREA pana la momentul obinetii licentei hackney.
    Iar acesta dupa nu mai putin de 4-5 ore petrecute in aceasta tara minunata despre care el a zis ca :"e ca la tara" probabil vazand lipsa minunatelor blocuri comuniste si-a sunat nevasta spunandu-i ca :"aragazul este murdar" si ca se intoarce acasa fara sa ii pese nici macar o secunda ne eforturile morale dar si de costurile care ar implica aceasta decizie.

Daca un om de acest gen poti spune ca are prea mult bun simt,atunci da-mi voie sa ma indoiesc de impartialitatea ta.

PS.nu am nici o datorie la Adi si nici invers,poate unii va intrebati de ce sunt atat de inversunat ei bine am sa va spuns scurt si la obiect.

Am pierdut 1 an de zile din viata si am trecut prin experiente pe care nu le-as dori nici dusmanilor dusmanilor mei ca sa pot razbi in aceasta tara,iar altii sa vina sa-si bata pur si simplu joc de sansa oferita ca pe tava ei bine nu pot sa accept asta.Si sunt sigur ca sunt multi acolo,acasa care si-ar da si o mana sa poata sa aiba aceasta sansa pe care a avut-o Dl Manuel ca sa puna ceva de mancare pe masa copiilor.

20. Manuel

Manuel New Member

Trophy Points:
    0
    Costine, am specificat clar care au fost cheltuielile si care a fost comisionul lui Adrian. Biletul de avion n-a fost platit de el, ci de companie. El a pierdut probabil comisionul pe care l-ar fi primit pentru mine din partea companiei.
    Am intrat doar ca sa explic cum au decurs faptele, mi-am recunoscut si vina pe care mi-am asumat-o deja in totalitate.
    Din punctul meu de vedere, e un capitol inchis. Cu toate pierderile, a fost o experienta interesanta pentru ca m-a facut sa inteleg ca banii nu valoreaza absolut nimic atata timp cat nu-i pot cheltui alaturi de cei dragi.
    Apropo, transmite-le salutari lui Sebi si lui Aurel, daca te intalnesti cumva cu ei. Merci! -asa-asa-

EDIT

Inceteaza, te rog, cu aragazul ala! Nu mi-am inchipuit ca o sa locuiesc la Ritz, insa nu ma asteptam sa misune lipitorile sau ce mama naibii erau alea de pe pereti! Am mai spus deja ca nu asta a fost motivul, insa nu pot spune ca nu am fost socat de conditiile din casa aia. Daca tu poti locui asa, te compatimesc si crede-ma ca mia aia de-o castigi nu face nici cat o ceapa degerata daca trebuie sa-ti calci demnitatea in picioare pentru a o castiga.

Share This Page