18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Taxi driver. Merita sau nu?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by AlexR52, Sep 11, 2009.

1. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Daca facultati in plus nu sunt, dublul studiilor o fi reprezentat de ani de repetentie?...dar chiar atat de multi ?:)

Lately dau foarte rar pe forum, dar cand dau, imi reamintesc ca uneori forumul poate fi foarte amuzant :)

2. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Daca facultati in plus nu sunt, dublul studiilor o fi masurat in ani de repetentie?...dar chiar atat de multi ?:)

Dau foarte rar pe forum lately, dar cand dau, imi reamintesc ca uneori forumul poate fi foarte amuzant :)

3. bala30xcy

bala30xcy New Member

Trophy Points:
    0
    De unde ai scos treaba cu 5000 nu stiu pt. ca eu mi-am facut licenta pt. Londra prin Albea si a fost cu foarte mult mai putin si faptul ca tu castigi 1000 de euro in Ro dupa atatea studii cate zici ca ai nu este chiar o mandrie , un taximetrist in Bucuresti cu licenta de PFA face lejer banii astia .

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Mare tie gradina Doamne

-nuuu-

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In loc sa te miri atata, da-ti si tu cu parerea, spune cat face un taximetrist in bucuresti, cate face unul la Londra... hai ca stii.

6. bala30xcy

bala30xcy New Member

Trophy Points:
    0
    Poate am exagerat un pic cu "lejer" pt ca ma enerveaza persoanele care vb in necunostinta de cauza si care nu au nici o treaba cu anumite domenii dar comenteaza despre anumite probleme doar pt a se afla in treaba si mai si denigreaza categorii de oameni si meserii doar pt ca considera ca sunt sub nivelul lor ! Un calcul simplu : licenta de PFA la Taxi 2000 pe 1.75/km, program 10-12/zi , 6zile/saptamana incasari de 300-350/zi , carburant 60-70 lei/zi rezulta undeva la 6000-6500/luna, dispecerat 300-400/luna , 300-400/luna intretinerea uzuala a masinii 200-300/luna impozite(depinde de fiecare cum se descurca cu incasarile din aparat), mai sunt destule alte cheltuieli anuale , asigurari ,ITP-uri ,anvelope, amortizarea investitiei dar in mare la programul pe care l-am mentionat si in functie de cat de mult iti place munk, sa nu stai pe strada doar ca sa pleci de acasa se pot face banii astia. Am facut taxi in Buc din martie 2001 pana in noiembrie 2014 ca sa nu spui ca nu stiu ce vb.

7. alin.diaconescu

alin.diaconescu New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu ce e asa de greu de inteles : eu am postat pe acest forum pentru ca am citit lucruri neadevarate despre taximetristii romani din plymouth veniti prin derek si am vrut sa-i informez corect pe cei care vor sa stie cum stau lucrurile in realitate.
    Aici nu e vorba de mine.Nu eu sunt subiectul.
    Subiectul este faptul ca unii romani care sunt intermediari in londra (cazul albea),mint cu nerusinare cum ca in plymouth ca taximetrist esti un sclav,muritor de foame si daca vin prin derek o sa isi ia teapa vietii lor.Personal stiu care este adevarul (castigurile sunt intre 1500-2000 lire net) si nu am putut sta impasibil.

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ce lucruri neadevărate ai citit pe acest forum și ce te face să crezi că doar tu știi adevărul ?

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asa stiu si altii adevarul, ca unora nu le ramane nimic si SE SIMT abuzati. Si nu pot sta impasibili si au scris si ei pe forum. Te-ai gandit la asta?

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ia mai intreaba-l pe prietenul tau cat a cistigat luna asta, Ianuarie de exemplu. Sau cat castiga cand sunt copiii in vacanta. Vad ca tu strigi sus si tare ca e bine. Ia mai intreaba-l pe prietenul tau cati romani au venit ca si el acolo si cati au ramas. Si de ce au renuntat cei care au plecat. Si vino si spune aici ce spune.

Tu persisti in eroare, dar am impresia ca eroarea ta este intentionata si cu directie precisa. Derek poate sa-si faca publicitate unde vrea si cum vrea el, dar nu aici pe forum. Sunt prea multi cei care si-au luat leapsa cu el ca sa mai fie credibil.

In ce ma priveste, accept ca sunt cazuri punctuale unde oamenii au reusit sa se adapteze si sa-si duca viata pe un curs normal si in nici un caz nu este meritul lui derek aici. In schimb, cei care au venit in Londra (si ma refer aici la cei care i-am ajutat eu sa obtina licenta) au ca unica problema faptul ca castigurile realizate determina sume mari care le au de platit ca si taxe. As da un exemplu ar unui utilizator FOARTE activ si util forumului, dar nu am acceptul lui sa o fac. A muncit aproape 9 luni in anul fiscal 2013/2014 si are £20k+ BACS (bani intrati in banca) fara ce a incasat cash. Si nu este singurul cu "problema" asta.

Deci lasa volumul mai mic cand strigi derek in sus si in jos pe aici si nu te mai impauna in simt civic de blamare a mincinosilor ca nu respiri decat publicitate pro-derek. Nu cat sunt eu pe aici.

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu stiu cazuri de oameni care s-au descurcat foarte bine. Si veniti pe cont propriu si ajutati de prieteni si venti prin firme de genul derek. Oameni care au deja la randul lor angajati, care au scapat de contract etc.

Ideea este ca toti astia nu au muncit relaxati 8 ore pe zi fara sambete si duminici. Dimpotriva, au muncit ca disperatii. Si bravo lor. Dar nu poti generaliza, pentru ca sunt cazuri individuale.

Cu siguranta poti trai o viata decenta daca muncesti serios chiar si doar alea 8 ore. Dar sa-ti ramana luna de luna cate 1000 de lire muncind relaxat asa int-run oras de provincie... cam greu.

Eu nu vad nimic rau in ce face derek, atata timp cat oamenii citesc bine contractele si sunt tratati corect de firmele la care ajung. E drept, sunt multe cazurile in care oamenii se simt abuzati, sunt celebre cazurile in care romanii "au fugit" in Romania (de unde se vede si cum se simteau daca au fost nevoiti sa fuga), dar cred ca toate se pot preveni.

Venind pe forum si spunand ca totul e roz in conditiile in care lumea stie ce s-a intamplat in trecut, nu ajuti pe nimeni, dimpotriva, ii poti distruge.

Deci in opinia mea, domnule Alin, ar fi bine sa citesti linkul pe care l-am pus mai acum cateva zile, il gasesti si sus in meniu, e bine sa ii intrebi si pe colegii tai taximetristi de ce au plecat cele cateva sute de romani care au fost deja angajati de catre derek si dusi acolo. Daca raspunsurile te satisfac, daca esti ok cu totul, da-i bataie. Cum spuneam, pentru unii poate fi raiul e pamant, pentru altii e dezastru.

Si nu-ti bate capul cu parerea lui Albea. Fiecare are ce parere vrea el. Asa cum n-am sters ce-au spus 10 insi contra lui Albea, n-am sa sterg nici ce zice derek nici ce zice albea. Fiecare are tot dreptul sa explice, sa se apere, sa se certe etc. Ca derek o face prin tine sau scrie el personal... e mai putin important.

12. bogdan76

bogdan76 New Member

Trophy Points:
    0
    Ceao. M-am lamurit beton :( . Am intrat aici sa descopar implicatiile acestui job, sa vad daca merita sa iti parasesti familia, locul de munca prost platit, dar stabil (totusi) , si am descoperit ca multa lume vorbeste si putini fac. Sunt nou pe acest forum si nu poate sa ma acuze nimeni de vreo alianta cu cineva , sau interes pentru cineva. Asa cum multi vin cu argumente contra Focsanului si Pragai (nu vreau sa dau nume) , nimeni nu zice nimic de d-nul Albea. Si cred ca din cei 200 de insi pe care domnul spune ca i-a adus in Londra, 3 tot il injurau aici daca era nasol.Il inteleg ca a facut o firma de recruitment, pentru ca nimic nu e gratis pe lumea asta (nici chiar nevasta :) )si il respect pentru asta. Domnule Albea, chiar vreau sa iau legatura cu dumneavoastra si sper sa ma puteti ajuta .O zi buna la toata lumea

13. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    K

-nas-

Poate se referea doar la anii de liceu ...

Iar in legatura cu cei care raman in mana cu 1500-2000, oare au taxele platite? Daca mai scazi aprox 20% ai sa vezi ca cei 1500-2000 devin1200-1400.
    Bunul vecin si prieten nu vrea sa iti spuna chiar tot...

14. Emcede

Emcede New Member

Trophy Points:
    0

Dupa cum puteti vedea e greu tare in provincie, facem foamea, ne cumparam masini second hand, nu ne bucuram si noi ca londonezii cu ani grei de private hire de o Toyota Prius ultimul model. Nu savuram si noi o cafeluta la oferta in centrul capitalei, cu greu ne permitem o cafea la Costa in fiecare dimineata la startul turei. Iar cand venim in capitala ne uitam cu jind dupa o shaorma la pret redus in timp ce luam pranzul la Villagio. Mare teapa ne-am luat noi cand am apelat la alti intermediari decat omul de mare succes albea -nas-

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Si-a luat varu' masina de 10k si a sarit repede pe forum sa arate la prostime ce fas lucios are el ... cat e rata la el fratica ? CD antiradar legat la oglinda are ?

Si cu aceasta cred ca epopeea mea prin diaspora romaneasca s-a terminat , atata rautate zace in neamul asta romanesc , aroganta , ura si cocalarism cat in toate natiile existente pe aceasta planeta .

Va salut cu respect .

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Tocmai cand devine amuzant dai bir cu fugitii Xmane?

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Emcede, ce bati tu campii acolo, prietene. Nu se intelege mesajul. Ne arati o licenta de masina si vorbesti de cafele. Ce vrei sa spui, ca ti-ai luat masina? Sa o stapanesti sanatos. Ti-ai luat aceeasi masina care i-am luat-o eu lui fiu-meu, numai ca a lui e mai noua, e cu "63". Vezi, ai grija sa faci reviziile la timp, mai ales daca e cu cutie automata. Sunt mai sensibile.

Vorba e ca noi ne asteptam sa vedem un statement, ceva, cu banii care-i faci (cum am pus eu). Aia ne intereseaza pe noi, nu licenta masinii.

18. Emcede

Emcede New Member

Trophy Points:
    0
    Fac foamea, nu ti-am spus !?
    10.000 e una cu sute de mii de mile la bord, adevarat. Pentru business iti cumperi una de la HA Fox, cu ceva mai mult de 20.000 mile, catelusule.
    Exista viata si in provincie, exista viata si in afara de albea, asta e tot ce vreau sa spun. Hai noroc !

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Emcede, forteaza-ti un pic neuronul (nu excesiv, sa te am pe constiinta), ce vrei dom'ne sa spui, mai exact/ Ca exista viata, stim si noi. Exista si in Africa.

Tu te simti fericit cu obiectul muncii si ai avut primul orgasm/// NU masina conteaza in jobul acesta, ci ce scrie pe XDA, sau in statement. Aia arata-ne! Cu masina din 2011 nu treci de firma de cartier. p-aici pe la noi nu se face treaba cu masini mai vechi de 3 ani. La Uber nici macar la executiv nu intra, nu mai vorbesc de LUX. Daca te primeste la X sa zici bogdaproste. Da-ti cu putina apa rece pe fata si revino-ti. Aici e forumul Romani online, nu grupul de facebook al consatenilor tai. Cruciulita la oglinda ai pus/ -ras2-

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Imi aduc aminte de ala din spania care se dadea mare cu ceva audi.
    Serios acum, daca e ceva util de zis cred ca intereseaza pe toata lumea, de scandaluri sunt toti satui.

Share This Page