11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tax return 2010-2011 (on-line)

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by albea, Jan 4, 2012.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cei care aveti activitate ininte de 5 Aprilie 2011 mai puteti face tax return pana pe data de 31 Ianuarie 2012. Daca nu aveti inca cont la HMR&C, trebuie sa actionati acum, imediat, pentru ca poate dura pana la 3 saptamani primirea codului PIN de activare a contului.

Nu aveti nevoie de contabil decat daca aveti cine-stie-ce activitate laborioasa contabila cu stocuri si alte minuni dintr-astea. Inregistrarea este foarte simpla, ca si restul procedurilor, de altfel. Va desemnati singuri ca si beneficiari ai banilor returnati si nu mai stati la mana unui "contabil" care isi ia pinca din banii vostri.

Inregistrarea este foarte simpla la

https://online.hmrc.gov.uk/login?GAREAS ... ssessment/

2. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    albea, uite ce vroiam sa te intreb, eu deja sunt inscris aici am self assesment facut de mine, dar am auzi ca un contabil te poate ajuta pl sa platesti doar 200 lire in loc 800 de lire pe un an financiar, crezi ca noi putem sa facem singuri asa ceva? oare ce face un contabil de poate sa ne ajute sa platim asa putin pt un an fiscal? -ras4-

3. iuliabiz

iuliabiz New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,
    dati-mi voie sa adresez si eu cateva intrebari,

dar mai inainte d etoate vreau sa-i multumesc oficial lui Iulian pentru indrumarile deosebit de utile pe care mi le-a oferit
    si
    nu in ultimul rand lui Albea pentru topicul deschis si de care aveam nevoie eu si cu siguranta si altii... -bravo-

fiind intr-o acuta lipsa de bani,veniturile s-au diminuat destul de mult,nu-mi mai permit,ca sa spun asa sa apelez la un contabil si as dori sfatul cuiva

care este perioada urmatoare pentru tax return,in conditiile in care am primit in 3 iunie 2011,aceasta scrisoare:

"Thank you for your tax return for the year ended 5 april 2011 which we received on 16 May 2011.
    I will treat the tax return,for all purposes,as though you sent it in response to a notice from us.This notice would have required you to get your tax return to us by the date we received it"

(au urmat in 16 iunie de la HRMC,2 scrisori self assessment-tax calculation,din care reiese ca in urma calculului nu am nimic de platit,pentru 2010-2011;venitul realizat a fost sub 7000 de lire).
    nu sunt documentata,recunosc si contabilul pe care il sun imi cere tot felul de sume.
    va multumesc si avem nevoie de cei care ne pot ajuta,asa cum sunt Iulian,Albea si altii...

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iulia si Alin, cel mai recomandabil este sa va faceti taxele singuri, on line, dupa cum spuneam mai sus. Este extrm de simplu. Daca nu va descurcati cu ceva cautati-ma cu PM.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Perioada urmatoare pentru tax return este anul financiar care a inceput la 6 Aprilie 2011 si se incheie pe 5 Aprilie 2012.
    Probabil ca, dupa data de 5 Aprilie 2012 vei primi acasa formularul(sau scrisoarea) pentru completarea tax return-ului.
    Termenul de completare a tax return-ului pentru anul fiscal 6/04/11 - 5/04/12 este:
    -31 Octombrie 2012 pentru completarea tax return-ului pe hartie;
    sau
    - 31 Ianuarie 2013 penru completarea tax return-ului on-line
    In cazul tau, termenul pentru plata taxelor aferente tax return-ului pentru anul care se incheie la 5/04/12 (daca reiese ca ai de platit)este 31 Ianuarie 2013.

Sper ca am putut fi de ajutor.

6. iuliabiz

iuliabiz New Member

Trophy Points:
    0
    supeeeeeeeerrrrrr,
    va multumesc tuturor!

7. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Suma depinde de castigurile tale. Un contabil te poate ajuta sa cresti cheltuielile cel mult, dar totul depinde de la caz la caz.

8. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    incerc de ceva timp sa gasesc o adresa de e-mail sau un numar fara 08 sa vorbesc cu cineva la HMRC, dar degeaba.

azi am platit self assessmentul si parca nu sunt sigura ca am facut ce trebuia si as vrea o confirmare ca au intrat/vor intra banii si ca i-am platit pt mine.

(dovada ca banii mi s-au retras din cont, am)

cand am platit, NICAIERI nu a aparut numele meu, mai putin la partea cu 'numele detinatorului cardului'.

daca o ajuta la ceva, am oprit 'payment reference'.

si inca ceva: eu nu m-am logat pe site, ci am folosit functia 'pay now'.

care stie sa ma lamureasca?
    Multumesc mult!
    -ma-iubesc-

9. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Dar numarul de asigurari sociale l-ai pus undeva?

10. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca da.

sa inteleg ca e de rau?

11. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
  12. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Cam ciudata pagina asta, dar am verificat si apartine de Santander deci nu e teapa.

Dupa cum scrie acolo...

You need your SA reference
    (10 digits plus letter 'K') also known as the UTR

Daca ai pus asta cred ca OK. Nu bag mana in foc pentru ca nu am facut-o niciodata.

HMRC Self Employment Helpline: 0845 915 4515

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    V-as sfatui pe toti cei care aveti de facut self assessment (tax return) sa nu mai asteptati pana in ultima clipa. Aveti o gramada de timp intre 6 aprilie si 31 ianuarie. Daca il trimiteti mai repede nu inseamna ca trebuie sa si platiti in acelasi moment.

14. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    am lasat pe ultima clipa si imi merit soarta, problema mea e ca prietenul meu nici nu a primit scrisoare cu UTR- ul si nu stiu ce sa fac. am tot asteptat sa il trimita, conform unei scrisori de la ei prin care asa promiteau..

la telefon nu ii prind, 12p/minut -nervos- ca sa ii intreb, sa le cer altul pt el. sa le trimit scrisoare e prea tarziu.

si marti e in 31..

15. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Cand s-a inregistrat? A primit o scrisoare (sau un tax return pe hartie) care sa il instiinteze ca trebuie sa trimita un tax return?

Ce e mai ieftin 12p/min sau amenda?

16. claudiagta

claudiagta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,in oct 2011 am inceput sa muncesc cu contract si am platit doar NINO.De la 1 ian 2012 am schimbat locul de munca si acum platesc UTR. Am primit codul de la HRMC.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac?Multumesc

17. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Claudia,

Nu prea inteleg daca esti self employed sau angajat?

Cum adica platesti UTR?

Pana pe 31 ianurie 2012 se trimit tax return-urile pentru cei care au fost self employed in perioada 6 aprilie 2010 - 5 aprilie 2011. Daca tu ai inceput doar in octombrie 2011, vei trimite tax return daca esti self employed pentru perioada 6 aprilie 2011 - 5 aprilie 2012 pana pe data de 31 ianurie 2013.

18. claudiagta

claudiagta New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult asa stiam si eu dar am vb cu un contabil care m-a sfatuit total gresit.Din oct 2011 pana in dec 2011 am fost angajat.
    De la 1 ian 2012 sunt self employed.
    O zi buna

19. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

s-a inregistrat in oct 2011. a facut self assessmentul online si singura scrisoare pe care a primist-o este una in care zicea sa astepte sa primeasca alta scrisoare in care va fi calculat tax return-ul.
    asta e tot ce are.

multumesc!

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Abia ce am primit o scrisoare de la HM Revenue &Customs

in care mi se spune

"You had two employments at the same time and both employers were applying a PAYE code giving the full tax free allowances-you therefore received more allowances than were due"

Cam, inteleg cu ce se mananca, apoi imi apare cu cat sunt tax underpaid,

noroc ca nu e mult, doar 80£,
    dar nu mai urmeaza nimic despre ce/cum sa fac ceva (daca??)

Apoi, eu am crezut ca, daca lucrez intr-adevar pt doua agentii diferite,
    acolo la taxe ei stiu ce fac si nu ma platesc extra.

Adica ar fi trebuit eu sa fac ceva?

Are cineva idee?

Ce ar trebui deci sa fac de acuma, e riscant sa anunt una dintre agentii ca nu mai fac ture cu dansii, caci de acolo vin turele desigur,
    ori de la una, ori de la alta.

Multam de orice info!

Share This Page