8.8 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sunt self employment pot aplica pt blu card

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by dumitrascu, Feb 10, 2009.

1. dumitrascu

dumitrascu New Member

Trophy Points:
    0
  2. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate legea nu le permite celor self employed sa aplice pentru blue card, indiferent de perioada de timp in care ai lucrat ca SE. Dar daca ai pe cineva dependent de tine (sot, partener, copil- insa banuiesc ca tu esti muuult prea tanara sa ai copil sa lucreze ...) ei pot obtine blue imediat iar dupa un an, poti solicita tu blue (daca ei lucreaza 1 an si tu aplici) ca dependenta de ei...

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Totusi un SE dupa 5 ani poate aplica pentru ILR ... deci, perioada conteaza ;)

4. dumitrascu

dumitrascu New Member

Trophy Points:
    0
    nu am apucat sa scriu mesajul voiam sa specific ca suntem self si avem si NIN . Aveti dreptate nu am un coplil atat de mare in cat sa lucreze dar lucrez cu sotul credeti ca este vreo posibilitate ? Avem 1 si 6 luni aici in acelasi loc de munca?-sad-

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca sunteti sot si sotie, amandoi in UK, unul dintre voi poate fi dependent de un SE si automat are drept de lucru nelimitat, iar dupa cele 12 luni ambii pot obtine BC ;)

S-a scris deja despre posibilitatea asta pe forum, cautati informatiile ;)

6. grigore_danut

grigore_danut New Member

Trophy Points:
    0
    scz dar nu am inteles o chestie eu daca lucrez timp de un an ca self-employed fara sa am pe nimeni dependent de mine nu pot aplica pt blue card?

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu. Trebuie sa fii angajat: full sau part time, dar angajat, nu self.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    nu, vezi de ce e bine sa fii casatorit -hipno- (legea pe aici mai are si scapari) -nervos-

9. grigore_danut

grigore_danut New Member

Trophy Points:
    0
    ok sa zicem ca eu vin in uk ca self employed si lucrez o perioada de timp. care sunt optiunile mele de a capata un job full sau part time fara sa ma folosesc de statutul de self fiind singur?

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu exista. -plasture- De ce nu intelegi, ca trebuie sa citesti, ca sa pricepi cum stau lucrurile?

http://www.romani-online.co.uk/forum/44-uk-de-la-a-la-z

Citeste bine aici si abia apoi pune intrebari.Este spre binele tau sa fii informat sistematic, nu sa culegi "bits and pieces", ca de aia nu poti pune lucrurile cap la cap. -asa-asa-

11. adrianajustme

adrianajustme New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor, din nou apar si eu cu unele nedumeriri in speranta sa ma mai lamureasca cineva si pe mine;

atat eu cat si sotul ne-am inregistrat azi ca SE, eu urmand sa aplic ca si dependent, asta inseamna ca noi acum, trebuie sa trimitem actele la home office si sa asteptam raspunsul lor, timp in care ramanem amndoi inregistrati SE?! eu pot intra in postura de angajat paye incepand doar din nomentul in care primesc blue cardul sau pot incepe acum?! cand intrerup statul de SE pt mine>?

cu multumiri

12. ionutz_daniel

ionutz_daniel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Am si eu aceeasi problema,am tot citit pe forum dar nu pot sa descifrez nimic pentru ca nimeni nu da un raspuns clar,intrebarea este: DACA EU SI SOTIA MEA AVEM SELF PUTEM SA APLICAM ORICARE DINTRE NOI NU CONTEAZA ,PENTRU BLUE CARD CA DEPENDENT?

13. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    adrianajustme a scris:
    Nu este nevoie sa iti pastrezi statutul de self employed daca esti dependenta de sotul tau (self employed), decat daca doresti acest lucru.
    Poti incepe oricand sa lucrezi ca angajat daca ai o oferta de lucru.
    Yellow si Blue Card nu sunt decat o dovada a recunoasterii drepturilor voastre ca cetateni europeni de catre Guvernul UK.
    Aveti aceste drepturi si fara sa detineti Cardurile colorate.

Dreptul tau de lucru fara restrictii este valabil atata timp cat sotul (cel de care depinzi) isi mentine statutul in baza caruia tu beneficiezi ca dependent.

Deci, daca doresti sa intrerupi SE o poti face oricand, trebuie doar sa suni la HMRC si sa anunti sau o poti face si online daca te-ai inregistrat ca utilizator si ai primit gateway acces card number.

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    ionutz_daniel a scris:
    Da, oricare dintre voi poate aplica pentru Blue Card ca dependent de sot/sotie.
    Nu inteleg de unde ai aceste neclaritati, scrie undeva ca poate sau nu poate aplica decat sotia sau sotul ?

Ca principiu general: un self employed ( nu conteaza daca e barbat sau femeie) poate avea dependenti ce au dreptul sa ceara si sa obtina un Blue Card. Din aceasta cauza nu se specifica, pentru ca poate fi oricare dintre soti sau chiar copii sau frati, surori etc.
    Trebuie dovedit doar statutul clar de self employed pentru sponsorul aplicatiei si relatia de dependenta.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  16. adrianajustme

adrianajustme New Member

Trophy Points:
    0
    multumim de raspunsuri, eu m-am intortocheat singura, inregistrandu-ma si eu ca si self employed, voi anula acest statut probabil dupa ce vom primi acasa scrisorile de confimare, sotul meu a sunat, dupa ce ne-am inregistrat, la inland revenue pt a cere debit card payment pt nin si nu aparem inca inregistrati -nu-stiu- in baza lor de date, e destul de ciudat cum decurg demersurile cu hartiile la ei;
    vom trimite dosarul la HO pt carduri, yellow pt sot respectiv blue pt mine (daca am noroc sa primiesc), pe motiv ca unele persoane nu inteleg formele legale de munca decat daca vad documente care sa cerifice acest statut;

-nu-ma-uit- oare e bine sa-mi retrag statutul de self inainte de a trimite dosarul la HO sau nu conteaza?

cu multumiri

17. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Rebecca, nici pana acum nu a fost obligatorie aplicatia dependentilor pentru Blue Card ... cel putin asa declara UKBA.
    Dar dupa cum bine stim UKBA umbla cu cioara vopsita si noua (romanilor) ne spune una si exact contrariul angajatorilor din UK.

Precizarile Ambasadei se bazeaza pe vreun document oficial sau doar pe o concluzie a cuiva ?
    A verificat vreun angajat al Ambasadei site-ul UKBA la rubrica destinata angajatorilor ?
    Exista un act oficial la DWP care sa ateste ceea ce declara pompos Ambasada ?
    Pe BusinessLink.gov.uk a verificat cineva ? ... nu de alta dar peste tot se spune ca materialele (informatiile) vin sau sunt elaboarate impreuna cu UKBA ... insitutie care a dovedit de nenumarate ori cate de perversa este si cat de prost pregatiti cei care dau relatii sau prelucreaza cererile.

Ne ajuti cu un link la aceste documente ? -hipno-

18. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    adrianajustme a scris:
    Nu tine de noroc obtinerea YC sau BC, ci de indeplinirea conditiilor legale in baza carora acestea se elibereaza.

Aplicatia ta ca dependent nu este influentata de faptul ca esti sau nu self employed sau daca ai renuntat la acest statut. Trebuie doar sa dovedesti realtia de dependenta cu sponsorul aplicatiei (sotul tau), pentru asta este suficient Certificatul de Casatorie in forma noua trilingva sau tradus si legalizat daca casatoria a avut loc in Romania.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    taranu a scris:
    Precizarile se bazeaza pe workshop-ul despre care vorbeam in topicul la care am dat link si unde eu personal am fost martor si am notat TOT.
    Link oficial este site-ul UKBA sau www.londra.mae.ro -sectiunea social affairs.

Eu personal nu am intrat, mi-a fost de ajuns cuvantul d-lui Atasat.
    Nu mai sunt in situatia de a cauta link-uri. Informatiile pe care le dau sunt verificate de-a lungul timpului, unde nu este asa am grija sa adaug "parere personala"
    Asadar, va rog pe cei care doriti link-uri sa cautati pe forum, pentru ca informatiile se repeta la nesfarsit.

Scuze daca am parut prea acida si va multumesc pentru intelegere.

M-am razgandit, iata si link-ul:
    http://londra.mae.ro/index.php?id=33&lang=ro&id=16572

Share This Page