14.2 C
London
Saturday, October 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sunt SE sau sunt ilegal?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by alyyn2045, Sep 13, 2011.

1. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare. Imi cer scuze daca am mai postat intrebarea e alta pagina.

Am o mare gaura in informatii...desi am citit aici...eu sunt in UK lucrez ca si care assistant ..vin printro agentie LTD., si deci sunt Self E, dar imi trebuie Utr number? ca sa pot face payslipuri si cine trebuie sa mi le semneze? nursul de pe tura cu mine sau directorul de la compania de emigrare?
    Va rog sa ma ajutati cu nite informatii ...ca aici aceasta companie pare sa ma duca cu zaharelul desi am platit 600 lire ca cica mia gasit loc de munca si cica ma ajuta sa pun acte pt HO , dar nu inteleg cum o sa faca ei asta daca nu ma indrumat nici sami fac rost de paylipuri cu utr number intregistrat, caci eu sunt platit in cont HSBC de o persoana fizica, si atata stiu...deci e trebuie sa fac...va multumesc

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    aline cred ca mi-ai scris pe privat despre asta si ti-am raspuns acolo asa ca nu o sa-ti mai raspund si aici

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu ai blue card si nu esti inregistrat la HMRC ca si self employed, atunci esti ilegal.

4. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    nebuniee, tocmai am vb cu persoana de la biroul de imigrare care cica se ocupa de actele mele, dupa dicutii si intrebari cica ca si SE ma inscris la Ho, apoi eu ai zic ca si SE tre sa ma inscrie la HMSC, zice ca da si acolo ma inscris, si cica de unde am aflat asta ..de la prieteni la un pahar? incredebil...omu asta m duce de nas dupa ce iam platit atata ca sa se ocupe de mine, simi cere scrisoare de colaborare cu spitalul unde lucrez...pai nu e paote...nu? mie imi trebuie scrisoare de colaborare cu agentia ca doar vin ca si SE, omgg

5. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    cum aflu daca ma inscris la HMSC?

6. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    prima data e HMRC nu HMSC daca esti inregistrat self employed trebuie sa primesti scrisoare de la ei, una cu multumim ca te-ai inregistrat, una cu MBU reference number si una cuUTR number, in plus mai primesti si scrisoare prin care te anunta ca trebuie sa faci self assesment in fiecare an si ca iti for trimite un formular dupa 6 aprilie 2012.
    Daca nu ai nici una din astea e cam cu cantec si despre inregistrare la HO astea sunt minciuni.
    Cat despre scrisoare de colaborare trebuie sa ai cu agnetia ca doar ei te p[latesc tu nu ai treaba cu spitalul. Spitalul este locul unde te trimite agentia sa lucrezi.

7. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc de raspuns, as dori pe aceasta cale sa aman putin sami fac actele cu firma dumneavoastra, ca daca avocatul din agentie care zice ca ma inscris e asa... adica vreau sal verific...am sai fac un drum la biroul lui din Londra, ca nu scapa el asa usor...doar am platit o gramada de bani ...ei si cand vad ca nue nici o solutie voi apela la dumneavoastra.

Si asa este cu scrisoarea de multumire, inca nu am primit o , si vreau sa il intreb cand a aplicat pt mine de nu am primit scrisoarea de multumire.

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    asa sa si faci dute la el la birou si streseazal sa-ti dea dovezile pentru ce a facut pentru tine, macar vezi pentru ce ai platit banii astia.
    Succes si tine-ne la curent.

9. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    apropos de SE.
    tocmai ce m-a sunat un nene de la hm revenue sa ma intrebe daca am habar ce inseamna a fi SE.
    i-am zis sa ma sune in alta zi ca acum sunt 'ocupata' - am vrut sa vorbesc cu voi prima data, sa vad ce aveti de zis.
    eu m-am inregistrat ca SE pe site, am primit UTR si urmeaza sa platesc taxele pana in ianuarie online.
    se inregistreaza prea multi si acum verifica sa vada daca suntem reali?

multumesc!

10. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    E prima data cand aud ca HMRC sa sune sa te intrebe daca stii ce e SE, suna cam dubios pt mine, vezi sa nu fioe vreun spam ca mai trimit ei pe email. Hmrc face corespondenta prin scrisori nu prin telefon. Eu am avut probleme cu ei acu 4 ani si- mi-au zis ca daca vreau ceva prin posta nu la telefon ca nu e secure, zic ei. In concluzie zi la nenea ala sa-ti puna la posta daca vrea ceva ca nu discuti detalii la telefon, Hmrc nu te suna, nici daca ii rogi tu sa o faca. Sa vezi ca daca ii spui sa puna la posta nu primesti nimic mai mult ca sigur e un scam.
    Sunt curios ce iti mai spune cand te suna iara -nu-ma-uit-

11. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    adrian, chiar tu speram sa citesti ce am scris.
    well, thanks a lot.
    logic, ca nu o sa ii mai raspund..

-ras2- -dans-

12. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa ii faci reclama firmei cu care ai colaborat , de fapt te rog frumos sa faci reclama pentru ca vrem sa stie toata lumea de cine sa se fereasca...merci mult astept raspuns

Share This Page