4.5 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sunt egoista, exagerez?

Discussion in 'Pentru ea' started by maria30, Apr 26, 2013.

1. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e cam un papa lapte...inteleg ca nu poate neglija fetele, e natural si de admirat...dar e slab daca nu poate discuta cu fetele in tot timpul petrecut cu ele despre voi, despre el, despre o familie fericita (you know, ca in serialele americane pe final) Mi se pare ca ori e las, ori nu stie inca ce vrea de la relatie, asa ca o lasa pe stand by.
    Pare imatur sfatul meu, dar o pauza totala ar trebui sa il resusciteze, daca chiar ii esti jumatatea.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    daca sunt astfel de probleme , ele vor exista mereu!
    4 luni de relatie nu e prea mult, pt a putea face planuri asa 'marete'. Tu trebuie sa intelegi/accepti ca nu poti face ce faceai la 20 si nici ce ai putea face cu un barbat necasatorit si fara copii. Ceea ce face el e perfect normal, pentru situatia lui (fetele sunt sange din sangele lui).
    Tu te plangi ca nu-l vezi mult ca nu ai avut un week-end cu el ( cam asta e viata de cuplu cu copii. cand nu ai copii poti petrece, insa situatia se schimba cu copii)
    Eu astept de 7 ani un weekend doar cu sotul meu si inca nu se vede in zare -ras2- fara copii (si vorba aia sunt ai nostrii amandoi -ras4- ) Iar o zi normala din viata e cam tot la fel, toate pe fuga, doar un scurt handover si apoi unul din noi a plecat pe usa la munca. Insa la noi toate astea sunt ca o incununare la ceea ce a fost in tinerete! -ras4-
    trebuie sa te gandesti daca asta vrei de la viata -dans-

3. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cred ca 4 luni de relatie nu e indeajuns incat sa va ganditi la casatorie si a avea copii,avand in vedere faptul ca nici nu locuiti impreuna.
    In alta ordine de idei ,el inca alege sa petreaca timp si cu tine,cand putea spune,imi pare rau,acuma am ceva obligatii si nu am timp de o relatie.
    Nu sunt mama,sunt inca copila :) dar presupun ca fetele sunt rasfatate,si chiar daca te plac se comporta ca si cum nu te plac pentru al avea pe tata de partea lor.Sunt inca mici si probabil e putin dificil ce se intampla pentru ele.Poate mama lor pe de alta parte are un amestec,nu stiu ce le zice,ce nu le zice.
    Dupa cum suna ai un inceput de depresie,dar nu se merita,in niciun caz dupa 4 luni de relatie.Tu esti cea mai importanta si nu are rost sa te simti mizerabila din cauza a ce se intampla.Cateodata nu putem controla lucrurile,dar pentru asta nu trebue sa ne facem rau.
    Cel mai mare dusman al tau acuma esti tu insuti,pentru ca iti faci rau tot gandindu-te ce sa faci,cum sa faci sa fie bine.Cum a mai recomandat cineva,incearca sa iesi cu prietenii,sa faci lucruri care iti plac,etc.Nu are rost sa te autodistrugi singura.
    O alta varianta ar putea fi,petreceti timp impreuna ca prieteni deocamdata si vedeti cum evolueaza si relatia cu fetele in cateva luni.

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Acum eu nu stiu daca englezii chiar apreciaza sau dau 2 bani pe stilul de femeie gospodina, care sta toata ziua si gateste, face curat, etc, etc. Poate ai prea multe asteptari si te stresezi prea mult din cauza asta...

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Da, stilul asta cu gospodaritul este chiar usor exagerat in Romania, eu n-am vazut lumea pe aici sa se chinuie prea mult cu chestiile astea, prefera sa faca alte lucruri in majoritatea timpului liber si pe astea sa le faca si ei din cand in cand sau, cei care vor si isi permit, sa angajeze pe cineva sa le faca pentru ei.

6. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    @maria30

Mama ta ar fi trebuit sa te invete in primul rand sa iubesti copiii si pe urma barbatul:) Faptul ca esti gospodina buna nu inseamna nimic in societatea moderna. Eu nu-mi doresc o femeie care sa miroasa a mancare. Eu imi doresc o femeie cu un job, o femeie cu care sa impart, in functie de timpul liber al fiecaruia, toate atributiile unei vieti in doi. Faptul ca sti sa faci mancare si sa faci curat in casa nu inseamna nimic.

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Din tot ce am citit,
    o fi si dragoste dar, ala mai degraba pare un tip multumit ca-i face si lui cineva ceva mancare,
    plus alea/alea,
    adica pare sa vrea o relatie cu cineva dar fara angajament prea mult.
    In doar 4 luni de relatie, sa nu iti faci tu timp sa iei femeia iubita undeva? Absurd!
    Mai ales ca avea unde lasa copiii, nu e ca si cum i-ar lasa singuri acasa!

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Mda, nu știu ce să zic. Mie mi se pare că avea lanțul suficient de lung cît să poată ieși din bucătărie. -ras4-

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, asta implica ceva chestii,
    sa stii/poti/vrei,
    plus, o mica disertatie,
    un unchi de la tara in Ro,
    avea un caine rau, tinut permanent pe lant,
    dupa v'o doi ani, cand s-a hotarat sa-l dezlege,
    nu mai fugea sarmanul decat lungimea lantului.

Desigur, intre timp..., se linistise cumva!

10. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Maria, pare ca sunt atat de multe bube in relatia asta, incat nu ma mir ca esti debusolata si in pragul depresiei.

Vorbind despre "egoismul" tau, as spune ca, pe mine cel putin, si stiu ca nu sunt singura, dragostea pentru cel de langa mine ar fi fost un motiv arhisuficient ca sa ii iubesc copiii, pur si simplu i-as fi luat la pachet, convinsa fiind ca niciodata nu as putea pretinde primul loc in inima lui. Este in legea firii, de cand lumea si pamantul, ca nimic sa nu fie mai presus decat dragostea de mama si tata. Si m-as fi luptat ca o leoaica sa castig increderea copiilor lui, ce naiba, sunt adult, si oricat ar fi de "mici monstri" copiii aia, tot as sti sa le gasesc slabiciunile si sa le speculez, transformandu-le in avantaje pentru mine . Dragostea pentru omul de langa mine m-ar ajuta sa fiu si rabdatoare, si inteleapta, si afectuoasa, si abila in a imblanzi "miniscorpiile" si nici un efort nu mi s-ar parea prea mare.

Pe de alta parte, este drept ca nu in toti oamenii gasim gena responsabila cu afinitatile pentru copii, sunt o gramada care nu ar putea iubi sub nici o forma alt copil decat cel biologic, nu s-ar putea apropia afectiv de un copil infiat sau un copil provenit dintr-o relatie anterioara a partenerului. Caz propriu si tie, si nu te blamez pentru asta, pur si simplu asa esti construita. Trebuie insa sa intelegi ca nimic in lumea asta nu iti da dreptul , chiar in numele iubirii, sa ceri partenerului sa fie mai putin tata decat a fost pana in momentul in care te-a cunoscut. Este o legatura sfanta, data de Dumnezeu, pe care nu ai dreptul sa o rupi prin santaj emotional sau cine stie ce alte mijloace.

As zice insa ca marea problema este alta, dar probabil, indragostita fiind, nu vezi padurea de copaci. "Love is blind", of course.
    Si ma refer la asta :

Helau, parca am vorbi aici de un cuplu cu 20 de ani in spate. Vad un om foarte atent la strict nevoile lui, vezi "oboseala", uitatul la tv in timp ce tu bucataresti, surzenia la dorintele tale, si neputinta de a vedea ca suferi. Omleta aia facuta dimineata in 2 ar trebui sa aiba cel mai grozav gust, noptile in care adormi spre dimineata, doar pentru ca nu te mai saturi sa iti asculti iubita, nu te obosesc niciodata si fiecare clipa petrecuta impreuna iti da energie si te ajuta sa treci mai usor timpul pana la urmatoarea revedere.
    Mai mult decat atat, esti atent si pui umarul constant la construirea unei relatii frumoase intre copiii tai si iubita ta, pentru ca asta te face fericit. Iar cand vezi copila aia ca nu se misca nici pentru un pahar cu apa, iei atitudine si corectezi razgaiala ei. Stai de vorba cu ea si ii explici cum poti tu mai bine, ca mama si tata o iubesc la fel de mult, chiar daca sunt in alte relatii, ca femeia de langa tine nu va insemna niciodata mai mult decat inseamna ea, ca ea va ramane intotdeauna "printesa lu' tata".

Daca omul de langa tine este incapabil sa faca asta, dupa numai 4 luni, as zice ca egoismul ii apartine si lui, si intentiile si trairile lui la nivel declarativ nu atarna foarte greu. As zice ca nu e cu dragoste asa mare pe cat pretinde. Si i-as da o pauza, sa mediteze, sa isi faca ordine in ganduri, sa isi raspunda la intrebari. Timp in care poti sa iti raspunzi si tu la alte intrebari. In functie de raspunsuri, va veni firesc si restul. Sau nu.

Si daca ar fi sa iti dau un sfat, as spune sa nu faci un compromis din viata ta.
    Sa fii iubita !... restul devine "piece of cake " :)

11. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Maria, pare ca sunt atat de multe bube in relatia asta, incat nu ma mir ca esti debusolata si in pragul depresiei.

Vorbind despre "egoismul" tau, as spune ca, pentru mine cel putin, si stiu ca nu sunt singura, dragostea pentru cel de langa mine ar fi fost un motiv arhisuficient ca sa ii iubesc copiii, pur si simplu i-as fi luat la pachet, convinsa fiind ca niciodata nu as putea pretinde primul loc in inima lui. Este in legea firii, de cand lumea si pamantul, ca nimic sa nu fie mai presus decat dragostea de mama si tata. Si m-as fi luptat ca o leoaica sa castig increderea copiilor lui, ce naiba, sunt adult, si oricat ar fi de "monstruleti" copiii aia, tot as sti sa le gasesc slabiciunile si sa le speculez, transformandu-le in avantaje pentru mine . Dragostea pentru omul de langa mine m-ar ajuta sa fiu si rabdatoare, si inteleapta, si afectuoasa, si abila in a imblanzi "miniscorpiile" si nici un efort nu mi s-ar parea prea mare.

Pe de alta parte, este drept ca nu in toti oamenii gasim gena responsabila cu afinitatile pentru copii, sunt o gramada care nu ar putea iubi sub nici o forma alt copil decat cel biologic, nu s-ar putea apropia afectiv de un copil infiat sau un copil provenit dintr-o relatie anterioara a partenerului. Caz propriu si tie, si nu te blamez pentru asta, pur si simplu asa esti construita. Trebuie insa sa intelegi ca nimic in lumea asta nu iti da dreptul , chiar in numele iubirii, sa ceri partenerului sa fie mai putin tata decat a fost pana in momentul in care te-a cunoscut. Este o legatura sfanta, data de Dumnezeu, pe care nu ai dreptul sa o rupi prin santaj emotional sau cine stie ce alte mijloace.

As zice insa ca marea problema este alta, dar probabil, indragostita fiind, nu vezi padurea de copaci. "Love is blind", of course.
    Si ma refer la asta :

Helau, parca am vorbi aici de un cuplu cu 20 de ani in spate. Vad un om foarte atent la strict nevoile lui, vezi "oboseala", uitatul la tv in timp ce tu bucataresti, surzenia la dorintele tale, si neputinta de a vedea ca suferi. Omleta aia facuta dimineata in 2 ar trebui sa aiba cel mai grozav gust, noptile in care adormi spre dimineata, doar pentru ca nu te mai saturi sa iti asculti iubita, nu te obosesc niciodata si fiecare clipa petrecuta impreuna iti da energie si te ajuta sa treci mai usor timpul pana la urmatoarea revedere.
    Mai mult decat atat, esti atent si pui umarul constant la construirea unei relatii frumoase intre copiii tai si iubita ta, pentru ca asta te face fericit. Iar cand vezi copila aia ca nu se misca nici pentru un pahar cu apa, iei atitudine si corectezi razgaiala ei. Stai de vorba cu ea si ii explici cum poti tu mai bine, ca mama si tata o iubesc la fel de mult, chiar daca sunt in alte relatii, ca femeia de langa tine nu va insemna niciodata mai mult decat inseamna ea, ca ea va ramane intotdeauna "printesa lu' tata".

Daca omul de langa tine este incapabil sa faca asta, dupa numai 4 luni, as zice ca egoismul ii apartine si lui, si intentiile si trairile lui la nivel declarativ nu atarna foarte greu. As zice ca nu e cu dragoste asa mare pe cat pretinde. Si i-as da o pauza, sa mediteze, sa isi faca ordine in ganduri, sa isi raspunda la intrebari. Timp in care poti sa iti raspunzi si tu la alte intrebari. In functie de raspunsuri, va veni firesc si restul. Sau nu.

Si daca ar fi sa iti dau un sfat, as spune sa nu faci un compromis din viata ta.
    Sa fii iubita !... restul devine "piece of cake " :)

12. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    That's a keeper, in my books :)

13. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc tuturor pentru sfaturile date. Unele lucruri nu se mai pot schimba, dar viitorul inca se poate scrie. Stiu ca e un tata responsabil si nimic nu il va schimba vreodata. O voi lua mai incet, daca e sa fie al meu, va fi tot acolo. Am cerut o pauza si nu a fost de acord. Intre timp am sa imi vad de serviciu si o sa incerc sa ma relaxez singura fara a depinde atat de mult de compania lui. Trebuie sa invat ca pot fi fericita si singura.

14. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Maria.
    Nu vreau sa fiu prea abrupt, dar mie mi se pare ca incerci un pic prea mult sa faci pe plac. Cred ca cel mai bine e sa iti asculti inima si nu ar strica, dupa parerea mea, sa faci ce zice ea.

15. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca a trecut o saptamana de cand nu s-a mai scris, dar doresc sa-mi exprim si eu opinia.
    Maria, eu gasesc imaturitate si de o parte si de alta.
    Pe partea lui, pentru ca te-a prezentat fetelor muuuuult prea devreme, petreceti muuuult prea mult timp imrepuna cu fetele dupa numai 4 luni si are ganduri de casatorie dupa numai 4 luni (probabil 3 la momentul respectiv).
    De partea ta, pentru ca nu poti intelege ca pe primul loc vin copiii. Si pentru ca te pui la mintea fetei care nu te place.
    Mie imi e clar ca tu ai fi mult mai fericita intr-o relatie cu un barbat fara obligatii; nici macar intr-o relatie cu un barbat cu obligatii dar care prefera sa-si neglijeze copiii - pentru ca un astfel de barbat nu se merita. Felul in care isi trateaza copiii din prima casatorie arata felul in care isi va trata copiii pe care-i va avea cu tine.
    Plus de asta, relatia nu e nici pe departe atat de solida incat deja sa va ganditi la casatorie. De ce zic asta? pentru ca la primul semn de neplacere (fata care te-a barfit) ai vrut sa termini relatia. Si din cauza reactiei fetei celei mari. Si din cauza ca nu poate sa-ti acorde un weekend numai tie.

Acuma, eu m-as gandi serios daca as vrea copii cu acest barbat, din cauza felului in care isi educa fetele (sa nu le educa mai exact). Eu nu as fi deloc pe aceeasi lungime de unda cu un astfel de om, ceea ce ar duce la certuri si tensiuni. Pari ca nici tu nu esti pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste educatia copiilor. Iti doresti certuri si tensiuni?

Si partea care nu-mi place deloc la tine: de ce te consideri singura "sclava"? Chiar asa iti place sa te minimalizezi in ochii altora? sa le dai motiv si altora sa te considere sclava? de ce nu te pui pe tine pe primul loc? Spui ca aveti doar cateva ore pe zi impreuna, pe care tu le petreci gospodarind si el la tv. Pai asa se formeaza o relatie, intimitatea dintre doua persoane? Da-l naibii de gospodarit, ca e timp de asta si alta data, stai cu el, discuta cu el, sarauta-l na, orice, numai nu unul face una si altul alta (ca nu sunteti casatoriti de 10 ani). Creati-va amintiri si momente placute impreuna, ca asta cimenteaza o relatie, nu daca ai gatit sau ai facut curat.
    Iar pe partea cu fetele si fosta nevasta, nu e nevoie de atatea frustrari, nici n-ar trebui sa-ti pese, caci nu le esti tu mama. Iti barfesc mancarea, nu le mai da, simplu! Te deranjeaza ca-s rasfatate, asa si, sa le ceara pahar cu apa si mai stiu eu ce parintilor lor, nu tie - n-ai tu nici o obligatie sa le servesti. Si zau ca n-as avea nici un stres sa le zic asta de fata cu tatal lor. Daca el asa le vrea, rasfatate, el sa munceasca pentru asta, nu tu. Nu-i convine, pa si pusi! Pai ce tu nu esti om, nu contezi?

16. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Intre timp lucrurile s-au mai linistit. Poate ca ne-am grabit cu planurile, dar ne intelegeam bine si ne-a luat valul. Am urmat sfaturile de pe forum si am incercat sa ma pun pe primul loc. Voi pleca 2 saptamani in vacanta cu niste prieteni saptamana viitoare. El lucreaza si nu poate merge. De fapt nici nu l-am intrebat, dar tinand cont de faptul ca vrea sa faca economii si ca nu isi ia nicio zi libera de la serviciu, nu m-am gandit sa il intreb. L-am intrebat totusi ce ar trebui sa fac daca sa plec in vacanta sau nu. Mi-a zis ca sa fac ce e mai bine pentru mine si ca o vacanta mi-ar putea face bine avand in vedere cate probleme am avut in ultima luna. Weekendul acesta trebuia sa decurga normal, dar niste prieteni au vrut sa mergem in Oxford asa ca l-am intrebat ce vrea sa faca. Nu isi va vedea fiica sambata. Motivul? E ultimul weekend inainte de plecarea ta. E o schimbare. Sunt surprinsa.

17. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Ziceai mai sus, ca pierzi nopti nedormite, stres, depresie, ...cate si mai cate....cineva recomanda sa mergeti la psiholog, lol.
    Eu zic sa ii dai 1-2 saptamani si sa-i spui in fata sa-i spuna fetei aleia care te uraste, ca el si pe tine pe iubeste si asta este. Daca fata tot nu intelege, si o tine pe a ei, nu-ti mai pierde timpul. Aveti deja 11 ani diferenta, el are deja 2 copii, unul te uraste, altul te suporta/poate place putin , apoi bariera de limba/conceptie de viata/traditie, si cate si mai cate figuri si apropouri care vor aparea in viitor, pste luni/ani referitoate la chestii romanesti...ba ca aia e naspa, ba ca aia nu se face asa, ba ca nu stiu ce.
    Daca in 1-2 saptamani fata lui nu schimba foaia duap ce el ii spune ca te vrea si pe tine si pe ele, atunci eu cred ca pierzi timpul. Gandeste-te ca s-ar putea ca acea fata sa nu-si mai schimbe comportamentul fata de tine nici peste 5 ani, nici 20 sau 40.
    Esti dispusa sa traiesti in atat stres ? pt ce ? fa o lista cu bune si rele, trage linie si vezi care-s mai multe.Si gandeste-te ca stresul care o sa-l treci la rele, cantareste cat 4-5 din cele bune. Nu e singurul barbat din univers.

18. Anonymous

Anonymous Guest

Bravo, Ivan! Bine punctat!

19. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Intre timp s-a " rezolvat". S-a trezit intr-o dimineata , m-a strans in brate, mi-a spus ca ma iubeste si ca nu poate trai fara mine. A plecat sa isi vada fiica. Peste cateva ora mi-a trimis sms "I think we are over.Take care". Soc? Putin spus. Cu 2 zile inainte de asta am mers la primarie sa aflam ce acte trebuiesc sa ne casatorim. Au trecut 2 luni. Nu si-a schimbat parerea. Nici fiica lui nu s-a intors la el. THE END

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Pagubă-n ciuperci.

Share This Page