15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sunt disperat si caut un sfat pertinent

Discussion in 'SEZATOARE' started by vforx, Mar 17, 2009.

1. vforx

vforx New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. As dori sa incep prin a spune ca sunt gay, 25 ani, fapt ceea ce mi-a adus numai necazuri, nu o pot ascunde pentru ca este mult prea evident (tin sa precizez ca, chiar daca sunt gay, nu am avut relatii intime cu barbati ci doar platonice). Stiu ca acest lucru nu este relevant or interesant, dar de aici incep probeleme mele financiare...
    Am lucrat o perioada de timp ca operator calculator pana cand am fost fortat sa renunt din anumite motive; de atunci ma tot straduiesc sa-mi gasesc de munca, dar in zadar pentru ca am cazut intr-o profunda stare de depresie, iar viata mea a luat o intorsura neasteptata in rau.
    Am avut parte de indiferenta din partea angajatorilor doar pentru ca sunt asa, fapt ce a condus la disparitia increderii in mine insumi. Am urmat facultatea de contabilitate si informatica de gestiune, dar am fost nevoit sa ma las de doua ori pentru acelasi motiv.
    Acum vine intrebarea... cum pot face sa lucrez in Marea Britanie si credeti ca am vreo sansa acolo, pentru ca aici nu pot. Poate ca si acolo oamenii sunt discriminativi, dar nu cred ca pot fi mai rau ca aici sa nu te angajeze pe motive discriminatorii. Mentionez faptul ca as fi putut lucra in Italia, dar cunoscand engleza la un nivel acceptabil, aproape de fluenta, as dori sa lucrez acolo si sincer acum mi-e frica sa incerc in Italia dupa toate cele intamplate cu romanii de acolo.
    Un job pe care mi l-as dori ar fi de baby-sitter/au-pair, nu am experienta atestata (deoarece nu am lucrat cu carte de munca, doar am avut grija de verisori) in domeniu, singurii de care am avut grija au fost verisorii mei mai mici, de mai multe ori. Si vreau sa reamintesc: faptul ca sunt gay imi confera sanse mai mici sa primesc o astfel de slujba?

Imi pare rau daca deranjez pe cineva, vreau doar niste raspunsuri, sunt foarte disperat.
    Va multumesc pentru intelegere.

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Poti dovedi ca ai fost discriminat pt faptul ca esti gay?
    Esti sigur ca asta nu e o scuza pe care o gasesti pt diverse nerealizari ale tale?
    Nu inteleg ce vrei sa spui cu indiferenta din partea angajatorilor. Eu din indiferenta asta inteleg ca te trateaza in mod egal cu ceilalti angajati. Ai fi vrut sa ai un tretament special doar pt ca esti gay?
    In UK ai aceleasi sanse ca orice alt roman, sanse bazate pe competentele profesionale, pe capacitatea de a te adapta unui nou mod de viata, de modul in care stii sa-ti folosesti mintea si sa profiti de oportunitatile care ti se ofera. "Rasfoieste" site-ul asta si vei gasi o multime de informatii utile, depinde de tine sa selectezi informatia care te intereseaza.
    Poti sa-mi spui si mie ce inseamna "experienta scrisa" ca baby-sitter?:lol:
    Succes!

3. vforx

vforx New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau, prin experienta scrisa am vrut sa spun... inregistrata in cartea de munca ca vechime, nu m-am exprimat coerent.
    In ceea ce priveste ce ati spus, daca vreau sa fiu tratat diferit, raspunsul este nu si nu, nu gasesc scuze, este un fapt concret. Anumiti angajatori s-au uitat la mine si au strambat din nas, unii au pufnit in ras, dar mai pe ascunse. Cred ca este o dovada de discriminare, credeti-ma pot "citi" oamenii.
    Va multumesc pentru "reply".

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate faptul ca poti "citi" oamenii nu reprezinta o proba. Asa cum, daca cineva stramba din nas cand se uita la tine, sau pufnesc in ras "mai pe ascunse", nu cred ca reprezinta o dovada de discriminare pe motive de orientare sexuala. Poate incerci sa iesi in evidenta printr-un mod care nu este general acceptat ca fiind compatibil cu anumite job-uri. Pt ca din cate stiu eu la prima vedere un gay nu e cu nimic diferit de un heterosexual. Sau poate gresesc. In fine ideea e ca daca vrei sa acuzi pe cineva de discriminare trebuie sa ai si niste dovezi palpabile.

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,

vad din primul tau post ca ai 25 de ani,cred ca cel mai bine ar fi sa incepi sa te uiti pe diferite site-uri cu oferte pt au-pair si in ceva timp iti vei gasi o familie la care sa lucrezi .In uk nu e foarte multa discriminare,pentru ca e foarte grav pedepsita prin lege ,asa ca sunt convinsa ca te vei simti mai in largul tau .
    Si eu am la munca un coleg gay si e un tip de treaba,e privit la fel ca toti ceilalti angajati.

Nu te lasa sa cazi in depresie,nu merita,ai o viata inainte si trebuie sa faci ce e mai bine pt tine,orice-ar fi.

Numai bine !

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Si pana iti vei gasi o familie la care sa lucrezi nu uita sa te informezi despre conditii, documente necesare, etc. Iti va fi mult mai usor in momentul in care vei ajunge in UK. Apropo, daca ajungi prin Manchester plimba-te un pic pe Canal Street si iti vei face o idee despre cum sunt privite persoanele gay/lesbiene in UK.

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    vforx
    Imi pare rau de experienta negativa pe care ai avut-o in Ro, si ca a trebuit sa renunti la servici din cauza orientarii personale. E groaznic si cred ca angajatul tau a procedat ilegal.

Nu pot sa-ti dau sfat in ceea ce priveste sansa ta de a-ti gasi o slujba aici, dar pot sa-ti spun clar , ca si ceilalti membri, ca daca e sa-ti gasesti un servici aici ( bazat pe experienta si competenta ta proprie) nu vei fi discriminat din cauza sexualitatii. Si eu ( ca si oana) lucrez cu persoane " gay" si acest subiect nu se discuta intre colegi, niciodata, absolut! Aceste persoane sunt privite cu aceiasi ochi cu care sintem priviti si noi restul si apeciati exact in acelasi mod. De fapt, cele mai frumoase si "cute" imbratiari noi, femeile, le primim de la colegul nostru " gay".
    Deci daca te gindesti sa vii aici, incearca sa te concentrezi in a-ti gasi un job, si nu te ingrijora ca vei fi intimidat/ sau privit airea/ din cauza ca esti " gay".
    Asa cum spune Silverfren, eu zic sa te duci si in Brighton.
    Mult mult success!

Share This Page