1 C
London
Thursday, December 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sunt confuz si fericit...ce sa fac?

Discussion in 'ARHIVA' started by ovidiu13, Dec 11, 2008.

1. ovidiu13

ovidiu13 New Member

Trophy Points:
    0
    am ajuns in uk acum o luna ..stau la sora mea..vreau sa incep un curs Esol k sa pot aplica pt. yellow card...intre timp am trimis niste cv-uri la restaurantele si hotelurile din oras...ma sunat cineva de la un hotel si ma chemat la un interviu..nu ma intrebat de permis de munca..pe cv scrie clar..nationality-romanian....a verificat cv-ul..in usa unde am lucrat si dupa cateva zile ma sunat si mia zis k imi ofera jobul...incep saptamana viitoare...intrebarea mea e ce sa fac?..sa le spun k nu am work permit s-au sa nu le zik nimik si sa incep munca??

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,
    Sincer mi-e greu sa cred ca in momentul in care vei semna contractul ei nu se vor asigura ca ai dreptul de munca...Cu siguranta iti vor cere copie de pe documentul in care sa specifice clar statutul tau de a munci in UK...Majoritatea angajatoriilor cer acel document tocmai pt a-i face un scan , sa-l ataseze la dosarul tau , si daca Doamne fereste vine vreodata careva de la Home Office , vreun ofiter de imigratie ei dovedesc ca nu esti angajat ilegal...Sunt si amenziile destul de mari , si trebuie sa admit ca desi sunt aproape 2 ani de la integrarea in EU , nu toti angajatorii stiu precis despre situatia romaniilor si bulgariilor in a accede pe campul muncii...Vezi ce se va intampla pe viitor...Succes ! Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

3. ovidiu13

ovidiu13 New Member

Trophy Points:
    0
    eu o sa ma duk la munca marti ...si o sa vad dk cere ceva hartii..work permit..etcdk nu cere asta e....CADOUL MEU DE CRACIUN -santa- anta-

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Vesti proaste,in exact aceiasi situatie a fost fratele unei colege de aici.
    La fel,a gasit de munca intr-un depozit,bine platit,dupa doua saptamani l-a mancat sa ceara sa i se faca contract (aia il tineau cumva in asteptare ),desi stiau ca e roman,nu toti angajatorii sunt familiarizati cu legislatia,asa ca,cand au aflat ca-i trebuie WP,i-au zis sa nu mai vina...

5. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi-au cerut bc cam la o saptamana dupa ce am inceput. Au intrebat unde este data expirarii. Mi-a trebuit o zi intreaga sa le explic ca blue cardul nu expira. Le-am spus sa intre pe HO sa se intereseze. Eu zic ca sigur o sa te intrebe de dreptul de munca in uk. Acum, e decizia ta ce vrei sa faci!

Share This Page