7.8 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Suna in Romania cu £0.04/min mobil & £0.00/min fix

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Mutu, Nov 24, 2009.

1. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pentru cei care au acces la internet si sunt nevoiti sa sune acasa, serviciile Voip au venit in ajutorul romanilor cu: 12Voip.Incarcand aproximativ £10 la fiecare 3 luni cu £0.04/min mobil si £0.00/min fix puteti folosi circa 500 de minute pe saptamana.
    Pentru cei care nu au posibilitatea sa faca TopUp varianta "try" se poate folosi cu succes. Doar ca o sa fiti nevoiti sa va deschideti un cont nou cand vor expira minutele.
    Eu il folosesc de ceva timp si va pot spune ca sunt "happy". In plus puteti folosi minutele incluse din abonamentul de la mobilul din UK.
    Nu e scam, e doar dorinta de a ajuta putin romanii care inca cheltuiesc o gramada de bani folosind telefonul "clasic".
    Programul il gasiti aici:
    http://www.12voip.com/
    Daca nu stiti cum sa-l folositi puteti sa lasati un mesaj mai jos si o sa va raspund bucuros.

Flo

2. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
  3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu pot sa cred 1168 de vizualizari in 2 zile. -bravo-
    Singura dezamagire e ca nu a postat nimeni nici macar un raspuns. -nu-zic-
    Acolo un "merci" romanesc sa tinem postul un viata. Nu fiti sfiosi. Sa se bucure toti "cetitorii" forumului de miracolul telefoniei Voip.
    Va astept cu intrebari sau plangeri.

-par-smuls-

Flo

PS. Uraaaaaaa!!! A aparut butonul EDITEAZA
    -bravo- -bravo- -bravo- -bravo-

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Butonul EDIT exista.(dar pt. perioada limitata de timp, chestiune tehnica, unde nu ma bag)

Eu una nu stiu cu ce se mananca VOIP asta.
    Mi-a instalat un amic cand am fost un tara un dispozitiv "X-lite", dar n-am sunat decat din tara aici si pe fix nu parea a fi degeaba.

Asadar, in necunostinta de cauza, nu pot sa ma pronunt...

In multumesc eu in numele celor care au uitat.
    E bine asa? -dans-

5. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,

Din cate tin eu minte s-a mai discutat de voip mai de mult pe acest forum , cu cativa ani buni in urma... asa am aflat si eu de aceasta posibilitate de a suna in ro pe fix gratuit.
    La inceput imi tot deschideam conturi noi pt a vorbi gratuit, dar se intrerupea dupa 5 minute convorbirea si trebuia sa sun din nou.
    Pana acum am incarcat contul de 2 ori cu cele aprox 10£ si pot spune si eu ca sunt multumita, nu extraordinar de multumita insa -nu-nu-
    Uneori daca sun de 2 ori in acceasi zi in ro sunt taxata(la 0.015/min)..si daca incerci sa iei legatura cu ei..relatiile cu publicul...sunt cam inexistente...ca nu ai cu cine vb..Astea ar cam fi lucrurile care ma nemultumesc la 12voip.
    Dar avand in vedere ca sun in fiecare zi si vorbesc cate macar jumatate de ora si de cele mai multe ori calitatea sunetului este foarte buna(mai sunt si exceptii...)eu zic ca se merita...Si in plus, sunt foarte multe destinatii unde puteti suna pe fix gratuit,adica daca mai aveti rude sau prieteni si prin alte colturi ale lumii...

Toate bune!!

6. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    licurici a scris:
    Daca te incadrezi in cele aproximativ 300 de minute pe saptamana(scuze pentru cele 500 scrise mai sus) nu te taxeaza cei £0.015/min. Am patit-o si eu.
    Dupa 59 minute si 59 de secunde convorbirea se intrerupe. Aici e vorba de traficul de pe serverul lor. Nu vad o problema prea mare in asta. Mai suni o data si totul se rezolva.
    Calitatea convorbirii s-a imbunatatit foarte mult in ultimele luni. Cand vorbesc de pe mobil folosind minutele incluse din abonament calitatea e aceeasi ca si cand as suna direct.
    Relatiile cu publicul? Poti sa le trimiti un email si sunt sigur ca cineva o sa-ti raspunda. Eh! Nu le putem avea pe toate mocca...

rebecca_uk a scris:
    "Mama" rebecca_uk nu prea inteleg fraza asta... -ganditor- -ingeras-
    Oricum iti multumesc pentru raspuns. -multumesc-

Flo

7. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    Eu folosesc 12voip de aproximativ trei ani atunci se vorbea cu 0.08/min (mobil in ro) si 0.01/min (fix in ro) De atunci au fost multe modificari, intre timp am vorbit si cu 0.02centi/minut (mobil) pentru o perioada de timp. Sunt foarte multumit de el, acum vorbesc pe fix gratis cat vreau, am peste 370 de zile freedays... Zilele freedays ti se acorda in functie de cate ori si cu ce suma iti incarci contul de pe 12voip. Asa am ajuns sa il incarc o data la doua, trei luni... cu 10lire si vorbesc acasa de ma plictisesc:) Nu stiu care e calitatea suntetului daca sunati de pe pc sau laptop, eu folosesc minutele incluse in abonament si pot spune ca se face o economie serioasa pentru cei care suna des acasa.
    Toate cele bune! -asa-asa-

8. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    MaSinucid a scris:
    Cand vorbesti de pe PC e super! -plaja-
    Poti sa faci conferinta si daca dai volumul la maxim vecinii invata romana in timp record fara profesor... -nervos-

Flo

9. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    Gipsy a scris:
    Mister, daca te plictisesti da un add pe id-ul ciokolomokolo pe voip, poate ne strangem sa facem o conferinta! -sssst-

10. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt link. -hipno-

Pe mine m-a ajutat enorm pt ca eu sunam la rate normale inainte. -dans-

Proud to have a gipsy like you in our comunity! -bravo-

11. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ma bucur ca am facut pe cineva happy. -dans-

E putin economie in buzunarul romanului, in special acum ca vin sarbatorile si toata lumea vrea sa-si sune rudele, prietenii or dusmanii. -hamac-
    Daniele a scris:

12. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    MaSinucid a scris:
    Te-am adaugat dar nu ma lasa sa te sun pana nu-mi dai confirmare.
    Sa te sun pe mobil?

Flo

13. ada78

ada78 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt informatii, chiar m-am bucurat azi cand am vazut post-ul. Ma gandeam cu groaza ca iar o sa-mi sara factura in sus cu toate mesajele si convorbirile de Craciun -limba-

14. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    Am confirmat:) pfuu... la mine e online 24/24:) ... hai ca poate ne auzim... si sa vina primvara pentru un pescuit:) Toate cele bune

15. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0
    Singura mica problema ar fi cu acest serviciu e ca daca se plateste cu Paypal - dureaza intre 7 si 9 zile ca sa se faca paymentul. A mai incercat cineva cu alte metode de a plati care sa ia mai putin timp?
    -limba-
    Mersi mult.

16. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Daniele a scris:
    Eu am platit si cu PayPal si cu cardurile.
    Merge si creditul si debitul. Minutele intra instantaneu.
    Ai o lista intreaga de modalitati acolo.

Flo

17. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce sa mai cred pt ca m-au anuntat cand am platit ca dureaza intre 7 si 9 zile - si nu am pe moment vreun minut inclus si creditul e 0.00 euro.

18. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    Daniele a scris:
    Daca platesti prin paypal banii ti se iau automat din contul sau cardul atasat contului paypal, asta daca nu ai bani in contul de paypal! De obicei dureaza 7-9 zile sa retragi bani din paypal. Verifica in contul de paypal daca intr-adevar s-a facut plata catre 12voip. Eu am platit prin paypal si mi-au intrat minutele instantaneu!
    Mai sunt destule modalitati rapide de plata pentu 12voip... cum ar fi SMS sau prin telefon...
    Toate cee bune!

19. dumi66

dumi66 New Member

Trophy Points:
    0
    buna!va multumesc si eu pentru aceasta informatie! cheltuiam o gramada de bani pe telefon. vorbeam numai de pe mobil cu romania. dar... am si o problema! saptamana trecuta, cum am aflat de aceasta posibilitate mi-am si facut cont pe 12 voip. din pacate, nu am putut sa platesc cele 10£ pentru 90 freedays cu cardul(aparea ceva eroare legata de adresa) si am ales sa platesc prin telefon 1,50£ pentru 10 freedays. m-am gandit ca asa pot sa si vad cum merge treaba. ei bine, dupa 2 zile in care am vorbit vreo 100 min pe fix numai cu Romania, mi s-au taiat zilele de gratuitate si au inceput sa ma taxeze. este drept ca la jumatate de pret fata de ce plateam inainte. am trimis mail la 12voip in care am intrebat daca exista un numar de minute pentru banii astia pe care pot sa le folosesc in 10 zile. chiar a doua zi am primit raspuns la mail, nu la intrebare. mi-a spus exact ce scria in contul meu: mai aveti 1,15£ credit si 8 freedays. dar pe mine ma taxau de cite ori sunam. asa ca am renuntat la ei. dar am gasit pe internet voipraider
    cu aceleasi conditii ca si 12 voip si mi-am facut cont si acolo, am platit 10£ pt. 90 freeday, toate astea pe 1 dec si acum dupa 3 zile cu 150 min. vorbite au inceput si astia sa-mi ia bani. deci,as vrea sa stiu si eu ce se intimpla. de aceea, va rog,pe voi care aveti 'vechime' in treburile astea sa ma luminati. gresesc eu undeva, este ceva ce mi-a scapat din informatiile afisate pe cele 2 site-uri? tare mult imi doresc sa vorbesc si eu acasa cit mai ieftin -plans- . fiul meu a ramas acasa si este prima data in 11 ani cind stam departe unul de celalalt. oriunde am fost l-am luat cu mine. gata! nu ma mai vait! trebuie sa spun ca cheltuiam aproape 30 lire pe saptamina vorbind de pe mobil(vodafone) pe fixul din tara nu ca acum de 10£ pentru o spatamina. tot este o economie. totusi as vrea sa stiu de ce nu am cele 90 zile gratuite asa cum promit ei pe site. astept raspunsurile voastre si va multumesc! o zi buna tuturor!

20. MaSinucid

MaSinucid New Member

Trophy Points:
    0
    dumi66 a scris:
    Buna... da... mai stiu niste amici care au aceeasi problema, conturile lor pe 12voip fiind mai recente (max 8 luni), eu nu am avut aceasta problema contul meu fiind facut acum trei ani. Nu mi s-a intamplat niciodata sa am aceasta problema. Customer service-ul la 12voip lasa de dorit.
    Daca iti expira freedays-ul sau 12voip numai tine cont de freedays cand suni pe fix in RO te taxeaza cu 0.01 centi/minut ... (e aproape gratis fata de vodafone de ex)...
    ps. sa vb cu 1.50 lire 100 de minute acasa in doua zile este super deal... tinand cont ca eu am vb cu 3lire/minut prima data cand am ajuns in UK! Multa bafta in continuare

Share This Page