12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Studiu: Rolul locuințelor low-cost în Londra

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by .alx, Jun 5, 2014.

1. .alx

.alx New Member

Trophy Points:
    0
    Vă salut,

Numele meu este Alex, sunt student la Universitatea din Sheffield, departamentul pentru planificare urbană și regională. În momentul de față coordonez un studiu privind starea și rolul condițiilor sub-standard în piața rentieră din Londra. Rolul studiului este de a examina diferența dintre viața de zi cu zi a chiriașilor, și discursul autorităților locale care intensifică acțiunile impotriva proprietarilor care oferă astfel de condiții. Practic, se încearcă regularea părții low-cost a pieței imobiliare – un segment esențial pentru nou veniți (în opinia și experiența mea).

Pentru a-mi atinge scopul comparativ, aș dori să includ experiențele voastre privind închiriatul de locuințe în Londra, cu precădere în cazul în care ați întampinat dificultăți cu proprietarul, sau ați locuit într-o locație cu o stare fizică precară, ați împărțit camera/apartamentul cu alți locatari, etc. Participarea în studiu presupune o discuție de 30-45 de minute în care v-aș încuraja să descrieți factorii care au stat la baza deciziei voastre inițiale de a închiria în locația respectivă, precum și apariția/evoluția problemelor amintite anterior (dacă este cazul).

Participarea voastră va rămâne strict confidențială – nu voi publica niciun detaliu (nume, adresă, loc de muncă, etc) ce poate duce la identificarea dumneavoastră. Nu îmi doresc să expun indivizi sau practici, ci să ofer o analiză a potențialelor consecințe neprevăzute ce pot apărea ca urmare a implementării acțiunilor autorităților.

Întâlnirile vor fi individuale și vor avea loc în Londra pe parcursul lunii Iunie, și în prima jumătate a lunii Iulie. În cazul în care doriți să participați sau aveți nevoie de mai multe detalii, aș rămâne recunoscător dacă răspundeți fie prin reply, fie prin mesaj privat, pentru a putea primi clarificări, și eventual pentru a stabili o dată convenabilă pentru o întâlnire.

Toate cele bune,
    Alex.

2. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Ca urmare a implemetarilor actiunilor autoritatilor, va trebui sa tripleze salariul minim.
    Nu mai am voie sa locuiesc in cotetu asta, ce misto, o sa am studioul meu si nu voi mai imparti baia si bucataria cu nimeni, uau !

3. .alx

.alx New Member

Trophy Points:
    0
    Cred că punctezi foarte bine problema - tot tam-tamul legat de standardele scăzute e lăsat în aer la nivel de “anti”, fără a aduce în discuție modalități de rezolvare a chiriilor exagerat de mari (London Living Wage e o încercare, destul de eșuată după părerea mea). De multe ori, expunerea cazurilor este folosită pentru a sublinia problema imigrației (“nu avem case destule pentru că vin prea mulți”), dar și pentru a construi o imagine defăimătoare (“uitați în ce condiții locuiesc ăștia”) – o absurditate, încat Londra e susținută de munca stărinilor. Problema e că toate astea, fiind senzațional, se vând destul de bine.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Problema este mult mai simpla decat va imaginati voi. Este vorba STRICT de relatia economica dintre cerere si oferta. In Londra Cu £200 pe luna gasesti un loc intr-o camera, daca ai noroc (nu camera ta). La 70-100 de mile de Londra, cu 4-500 pe luna gasesti casa mare cu 4-5 camere.

Si, atentie! Predominanta este cererea de locuinte temporare (chiriasi pe termen scurt sau mediu), nu altceva. Primi cumparatori sunt extrem de putini. Cel putin 80% din cei care cumpara o fac pentru a inchiria.

5. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Clar Albea ai dreptate, daca maine ar cadea piata de joburi din Londra, s-ar reduce chiriile substantial,
    ma uitam ca au inceput sa apara puzderie de agentii care inchiriaza pe camera,
    whats next agentii care inchiriaza pe pat sau pe loc pentru sac de dormit ?

Sa avem o zi din aia .... buna buna !

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu trebuie sa pice piata de joburi , trebuie doar sa opreasca robinetul cu emigranti . Si ei nu vor asta .

Share This Page