8.8 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Studii universitare in Anglia HELP ME !

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by adrianstefaniu, Jan 3, 2007.

1. adrianstefaniu

adrianstefaniu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Scriu acest post in vederea tuturor celor care pot sa ma ajute cu ceva informatii legate de universitatile din UK. Sa incepem cu inceputu... am un prieten care termina liceul in iunie 2007, e meserias la engleza, a absolvit nush ce curs Cambridge aici in Ro, si ar vrea sa vina sa studieze in Uk dupa ce termina, pe latura Tourism Management.Am gasit pe UCAS mai multe detalii.. dar nu prea am inteles mare lucru.L-am inscris acolo am vazut ca este o aplicatie care trebuie completata cu mai multe detalii.Am selectat univ. si cursurile si urmeaza sa o trimit si sper sa fie bine.. acolo spune pana pe 15 ian.Cei care imi puteti procura mai multe detalii va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti daca are sanse sa intre si cum este viata pe acolo, campusurile, sau poate sa stea cu altcineva in UK cu chirie si sa se duca la univ, ma refer daca e sau nu obligatoriu sa stai in campus.Tin sa mentionez ca nu se pune problema de bani.

Va multumesc anticipat tuturor si va doresc un An Nou cat mai bun !!!

EUROPA AM VENIIIIIIIIIIIIT ! -dance- ance-

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Studii universitare in Anglia HELP ME !

esti on a good track mate daca ai aplicat prin ucas si ai pus tyotul acolo inclusiv plata online. nu se inghesuie lumea la tourism management sa stii si nu stiu daca se merita sa platesti 3000 de lire ptasa ceva. are sanse sa intre dar viata e foarte scumpa in londra. bineinteles ca poate sta unde vrea el numai la univ cambridge si oxford esti obligat sa stai in colegiul tau.

bafta

razvan

3. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Salutare Razvan,

Merci mult de tot pt ajutor... In ceea ce priveshte optiunea tanarului.. treaba lui :) Astept si alte pareri daca mai sunt amici care ma pot sfatui.

C`ya ;)

4. bogdanm

bogdanm New Member

Trophy Points:
    0

Inca ceva, dupa cate stiu, daca ai locuit in UK pentru cel putin 3 ani, ca student poti aplica chiar si pentru "help with living costs":

(from http://www.direct.gov.uk/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/StudentsFrOtherEUCountriesArticles/fs/en?CONTENT_ID=10034913&chk=1b/wjC )

5. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

problema e ca desi am intrat in UE pe site inca romania si bulgaria nu se califica pt beneficiile astea

6. bogdanm

bogdanm New Member

Trophy Points:
    0

Nu inteleg, de ce crezi asta?

7. adrianstefaniu

Trophy Points:
    0

Va multumesc pt timpul acordat subiectului meu dar am precizat ca nu se pune problema de bani.. ci am nevoie de nishte sfaturi din partea unor persoane care poate au trecut prin aceeasi situatie ca si prietenul meu... Oricum romanashii is cei mai deshteptzi !!! -k-

8. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Salut Adrian,

1) Si eu zic ca sunt sanse mari de reusita. Totul se face prin UCAS. Eu sunt ultimul an geografie cu management joint honours si sunt foarte multumit de curs. E ideal sa faca sandwich placement - in anul 3.

2) poate sta unde vrea el. E mai ieftin in chirie dar e mai fain in campus.

3) pt informatii referitoare la burse/imprumuturi :

http://www.direct.gov.uk/EducationAndLe ... chk=OuySh9

Mult noroc,

9. cristina_stanca

cristina_stanca New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Tocmai am terminat si eu liceul anu asta si am fost acceptata la Thames Valley University la un curs de Business Studies si Human Resources. As vrea si eu cateva informatii cu privire la viata de student in Anglia, cum e cu scoala, cam cati bani mi-ar trebui in medie pe luna.

Mersi

Share This Page