14.3 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Studii in UK?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by iulianadav, Mar 16, 2015.

1. iulianadav

iulianadav New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.Sunt noua pe acest forum asa ca daca gresesc ceva imi cer scuze anticipat. Am citit cateva dintre raspunsurile date de dvs ,pt a ajuta,si mi-am permis sa va pot contacta pentru a fi si eu indrumata de dvs intr-o problema.
    Suntem o familie cu 2 copii.Sotul lucreaza in UK si ne-am dori sa ne reintregim familia din toamna aceasta,adica eu cu copiii sa ne mutam in Uk.Copiii sunt ,cel mic are 7 ani si este in clasa zero iar fata are 17 ani impliniti in octombrie si eleva in clasa a 11-a.,profil stiinte ale naturii.Sfatuiti-ma cum sa procedez cu fata.In ce clasa ar fi inscrisa in Uk?Stie engleza bine ,in vara se pregateste sa dea si examenul de Cambridge.Sa ramanem sa poata sa dea bac.in tara? sau sunt sanse sa studieze si acolo ,pentru a nu fi in situatia de a se impotmoli acum cand mai are o clasa de facut. Va rog mult spuneti-mi cum ar fi mai bine sa procedam.Cred ca viitorul pentru copii este mult mai bun in Uk decat aici in RO deaceea dorim sa ne stabilim acolo.Va multumesc.

2. guvidaca

guvidaca New Member

Trophy Points:
    0
    buna Iuliana. Din pacate nu iti pot da sfaturi din experienta. Primul pas cred ca ar fi sa contactati Colegiile din zona in care locuieste sotulsi sa aflati ce ar fi echivalent cu subiectele ei principale din Romania. Aici se studiaza A levels inainte de universitate. Mi se pare ca trebuie alese un nr de 5 subiecte la care sa dai examen la sfarsit. Eu m-am uitat odata pe o carte de a level in geografie si acum multi ani cand se intampla asta am observat ca pentru a level ei studiau la un nivel mai avansat decat la noi la nivel de bacalaureat. Unele informatii eu le invatasem la universitate in anul 1. Nu stiu daca mai este cazul si acum. Ca sa te inscrii la universitate ai nevoie de A levels.
    Ce m-ar ingrijora pe mine ca eleva in clasa a 11-a este ca ar trebui sa ma mut intr-o alta tara, sa ma adaptez la sistemul lor de invatatment, sa invat informatie intr-o limba straina, sa ma exprim corect si fluent, si sa dau un examn cu care nu sunt familiara...toate intr-un an de zile.
    Eu as intrba-o pe fiica ta ea ce parere are. Mult succes cu oricare decizie veti lua.

3. iulianadav

iulianadav New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru sfaturi. Daca ramane sa termine liceul in tara,nu va fi greu si cu facultatea acolo apoi ?,va fi student strain si ,dupa cate stiu sunt mai putine facilitati.Mult succes si dvs.

4. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Daca te referi la facilitatile fiscale chiar daca va fi in UK sau Romania tot va putea aplica pt imprumutul de plata al taxelor de scolarizarii. Referitor la MAintenance Loan si Grant cred ca va fi mai dificil, avand in vedere ca nu va avea 3 ani de rezidenta in UK, iar daca vine acum nu va putea lucra pt ca va fi elev. NU stiu exact cu s-ar aplica prevederile pentru migrant worker datorita parintilor. Statusul de Migrant worke permite accesarea de Mentenance Loan si Grant chiar daca nu ai 3 ani rezidenta in UK, dar dovedind ca in perioada respectiva ai muncit si platiti taxe. Tot odata acest status impune ca pe timpul studiilor sa continui sa muncesti.
    Cred ca cel mai bine ar fi sa contactati via e-mail SFE si sa ii intrebati, daca un parinte lucreaza pe teritoriul UK de n ani la data inceperii cursurilor , dar mai putin de 3, copilul ar avea dreptul sa aplice si pentru acel imprumut, atat ca locuind in Romania pt finalizarea studiilor sau in UK.
    Si eu as crede ca cel mai bine, avand in vedere ca nu mai are chiar asa mult ca sa finalizeze studiile, ar fi as termine in Romania.
    Acum, depinzand de ce curs isi va alege, copilul va putea sa-si gaseasca si un job part-time, care sa o ajute sa faca niste bani in plus.
    Totodata, din experienta proprie, cu chibzuinta, te poti descurca, ca student, cu un 750 de lire pe luna. Deci daca puteti face acest efort financiar cred ca merita. Aceasta suma poate fi impartita intre jobul ei part time si sprijinul vostru, sau doar ca sprijinul vostru, iar ceea ce castiga extra sa-i foloseasca pentru nevoile ei.
    Sper sa aiba sens ideea mea.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    primul lucru ar trebui discutat cu copilul ce isi doreste. abia apoi se poate discuta mai in detaliu daca vrea uk sau ro.

se poate obtine acces la imprumut prin statutul parintelui, dar procedura este mai laborioasa si de lunga durata - se fac verificari suplimentare pt parintele care a fost in uk, care trebuie sa dovedeasca prin acte, taxe samd ca a fost in uk in ultimii ani. si asta inseamna ca plata vine cu multe luni intarziere fata de inceputul anului universitar

Share This Page