14.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Studii in Scotia

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Ashan, Nov 17, 2011.

1. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Eu sunt in Edinburgh de ceva zile, si in cautarea mea de cursuri am aflat ceva ca m-a pus pe ganduri. Imi cer scuze daca s-a mai discutat asta pe forum, dar postez de pe mobil si timpul este limitat. Asadar, in Scotia nu se practica principiul ELQ. Ceea ce inseamna ca poti urma o facultate la care sa obtii si ajutor financiar din partea SAAS cu privire la taxa de studiu, ce se va returna din salariul mai mare sau egal cu 21000 lire pe an. Eu, avand eja o facultate si un master in tara nu as fi crezut ca ma pot incadra in acest program. Dar uneori e prea frumos sa fie adevarat. Exista o conditie pe care aparent nu o indeplinesc. Viitorul student, cetatean al UE daca a absolvit o facultate in tara proprie sau alt stat UE, beneficiind in acelasi timp de ajutor financiar guvernamental din fonduri UE nu se va incadra.
    Eu am fost la fara taxa 2 ani. al 3-lea a fost cu taxa. Asa ca am sunat l SAAS si am expus problema, mi s-a spus ca nu sunt ewligibil pentru suport financiar deoarece facultatea nu e privata si statul a platit pentru mine. Totusi raman putin in dubii, pentru ca in 2005 nu stiu daca locul meu la ftx era subventionat din bani europeni. Si trec usor peste aplombul si entuziasmul de a descoperi america, pentru ca au facut-o altii inaintea mea pe cand eu stateam in tara.
    Ca sa pun si mai multe semne de intrebare, am sunat la o universitate din Aberdeen RGU care e vestita pentru numarul de studenti romani, si mi s-a zis ca as fi eligibil.

Si acum sa revin la studii, cele short time, cei ce cunosc piata muncii in IT va rog sa imi dati un sfat cu privire la ce curs sa urmez? CCNA, comptia, A+, cele de microsoft...din cate am vazut sunt cam piperate la pret. Vreau IT si cred ca o sa sarpeste Esol ca nu are rost. Nici nu as vrea sa dau de un curs unde sa incepem cu descrierea butonului Power si reset a perifericelor si componentelor...asta ar insemna bani aruncati pe fereastra.LE: scuze, selectasem categoria corecta dar s-a resetat pe bun venit. rog moderatorii sa mute.

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page