9.4 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Studenti romani la Oxford

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by isabela, Mar 19, 2006.

1. isabela

isabela New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,

Sint pe acest forum romania studenti la drept in UK? As vrea sa vin acolo sa fac dreptul si orice informatie este super importanta.

Thanks
    Isabela

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: studenti romania la oxfors

buna isabela,

ma bucur ca vrei sa vii sa fgaci dreptul aici. eu sunt in primul an la drept in londra. putem vb. astept intrebarile tale

3. isabela

isabela New Member

Trophy Points:
    0
    Re: studenti romania la oxford

Hello Razvan1980,
    Multumesc ca te-ai oferit sa raspunzi la intrebarile mele. Sa Incep cu cea mai importanta: care este procesul care trebuie urmat pentru a ajunge student la drept in UK (si cind trebuie sa-l incepi)?
    Altele mai mici: cum ti-ai ales universitatea, ce o sa fii dupa ce termini -barrister sau solicitor?
    Inca o data multumesc,
    Isabela

4. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

buna,

cel mai important lucru daca vrei sa studiezi aici e planificarea. daca vrei sa incepi in 2007 ai pierdut startul. trebuie sa aplici cam cu an inainte pe www.ucas.com . ai acolo toate informatiile. acolo iti alegi cursul si universitatea. totul e online. e important sa cunosti sistemul de aici. nu e ca in europa. aici cand termini facultatea nu esti avocat ci trebuie sa mai urmezi un an de professional training.
    cel mai important lucru e sa iti alege cu atentie cursul si universitatea. aici se fac un fel de clasamente cu universitatile in fiecare an ca sa stii cam ce si cum. mergi pe siturile lor afla cat mai multe despre ele si vezi ce ti se potriveste. dreptul e un subiect tare deci engleza trebuie sa o ai la degetul mic.
    ca sa gasesti clasamentul cu univ care ofera cele mai bune programe in drept merg la:
    http://education.guardian.co.uk/univers ... 03,00.html

devii ce vrei sa devii pt ca in anul doi la sfarsit trebuie sa iti gasesti o companie cu care sa faci un training contract ceea ce cel mai greu acolo te califici il incepi dupa ce termini acel professional training de un an
    daca te-am zapacit si mai tare intreaba-ma si te voi lamuri. succes!!

5. isabela

isabela New Member

Trophy Points:
    0

Hello,

Si din nou merci pentru link, e super. Din fericire mai am patru ani pina la bac asa ca am timp. Tu cum ai ales universitatea la care esti?
    Zi-mi te rog si de engleza, ce test ai dat? Si cit conteaza notele pe care le ai in RO ca sa-ti accepte aplicatia?
    O sa te mai intreb de training-ul care incepe in anul II, ca mi se pare destul de greu pentru un strain sa gaseasca o firma care sa-l accepte - sau conteaza doar rezultatele la examene?
    De data asta sper ca nu te-am zapacit eu pe tine

Isabele

6. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

buna din nou,

e bine ca ai 4 ani pana la bac dar se pot schimba multe pana atunci. ideea e ca la bac daca esti sigura ca vrei sa faci dreptul e de preferat sa iei obiecte umane- istorie, filosofie dar daca nu esti sigura e f important sa iei stiinte pt ca daca nu le iei las bac si vrei sa faci teaching sa spunem nu te accepta deci gandeste-te bine. note bune la bac sunt vitale. eu am ales cele mai bune univ din londra. am dat examen de admitere. n-a fost simplu dar am luat. din cauza concurentei au introdus un examen de admitere la drept care nu e f simplu o sa-ti dau un link dar nu acum daca te intereseaza.
    la engleza trebuie sa iei Ielts cu minim 6,5 sau 7, sau TOEFL sau Cambridge CAE sau de preferat CPE. nu se supara nimeni daca le iei pe toate pt ca au un atuu.
    trainingul nu incepe in anul 2 dar atunci trebuie sa faci aplicatia. e foarte foarte foarte greu dar daca mncesti si note bune si potential e totul ok. conteaza sa mergi sa faci ceva work experience aici sa vezi despre ce e vb vreo 3 saptamani si asta e greu de obtinut ca firmele mari au multi studenti care aplica. nu m-ai zapacit. invata studiaza oportunitatile si pregateste-te cel mai important e sa planifice si sa fii consistent. succes

7. isabela

isabela New Member

Trophy Points:
    0

linkul cu examenul este catre LNAT? ca am incercat sa fac sample test de acole (fara eseu, doar interbarile) ai am reusit 27/30

8. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

da LNAT.. bravo ai facut ok...

9. aryadna

aryadna New Member

Trophy Points:
    0

Hello...as vrea sa vorbesc si eu cu cineva care studiaza acum in uk si ar putea sa-mi dea niste informatii despre procesul de inscriere...

Multumesc!

10. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

buna sunt student aici la uni daca te intereseaza ceva in legatura cu procesul de admitere prin UCAS: ai toate informatiile necesare pe situl: www.ucas.com
    intreaba-ma orice daca ai nelamuriri. succes!

11. aryadna

aryadna New Member

Trophy Points:
    0

Buna,razvan!
    Multumesc pentru raspuns.Acum sunt putin coplesita de informatiile culese de pe multe situri...si m-am gandit ca e mai simplu sa mai aflu cate ceva din interior;
    Eu sunt in clasa a-11-a si as vrea sa fac economie in uk... stiu ca trebuie sa completez un aplication form pe ucas pana pe 15 oct 2006,stiu ca imi trebuie ielts sau cpe(pe care o sa-l dau in iunie)...insa nu am foarte clar celelalte reqiurements.Pot sa aapun ca ma pregatesc si pt us si acolo am toate datele(sat-uri ,
    toefl,note,recomandari de la profi,activitati extrascolare).
    Poti sa imi spui care e chivalentul pt uk,te rog?
    Thanks again!!!

12. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

buna

uite cum e le cam amesteci dar le lamurim imediat. in uk trebuie sa aplici cu an inainte de a incepe. se aplica doar online prin ucas si aplicatiile se fac de pe 15 sept pana pe 15 ianuarie in fiecare an. acolo se face totul. ai nevoie de Ielts sau CAE sau CPE ai nevoie de o recomandare academica- profesor, diriginte. trebuie sa stii exact ce implica economia pt ca trebuie sa scrii un personal statement care e cel mai important pt admitere in care trebuie sa evidentiezi calitatile care te recomanda pt domeniul asta. la bacalaureat TREBUIE SA AI ECONOMIE, MATEMATICA, O STIINTA SI ENGLEZA TOATE ASTEA OBLIGATORIU... DACA IEI CPE ITI TREBUIE LA UNIV MAI SLABUTE UN C IAR LA CELE MAI TARI UN A IAR IELTS LA FEL INTRE 6.5 SI 7.5
    TREBUIE SA STII BINE SUBIECTUL SA DAI BACALAUREATUL IN DOMENIU REAL SA AI CALIFICARE IN ENGLEZA POTI APLICA PANA LA 6 UNIVERSITATI SI AICI SUNT IMPORTANTE ACTIVITATILE EXTRASCOLARE DAR TREBUIE PUSE IN EVIDENTA IN PERSONAL STATEMENT
    O SA AI NEVOIE DUPA CE AI APLICAT DE DIPLOMA DE BAC, CU TOATE NOTELE ASTA TREBUIE PUSE SI IN APLICATIE SUNT ASA MULTE DE SPUS
    UITA-TE DOAR PE WWW.UCAS.COM ACOLO AI TOATE INFORMATIILE SI ASTEPT INTR TALE
    BAFTA

Share This Page