5.9 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Studenti romani in Edinburgh la MSc ?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by milenastan, Sep 17, 2008.

1. milenastan

milenastan New Member

Trophy Points:
    0
    deci sa ne cunoastem
    salutare tuturor,

stau de cateva zile pe forumul vostru si pot spune ca am aflat destule lucruri pe care nu am reusit sa le detectez in cele 8 luni de cand stau pe toate site-urile guvernamentale din UK, si ma bucur ca ink sunt romani uniti si dornici sa se ajute in diaspora.
    Despre mine, sunt avocat in Romania, anul trecut in luna august am mers in vacanta cu prietenii in Edinburgh la Festival si pur si simplu am fost fascinata de acest oras de oameni de absolut tot si am luat marea decizie...sa parasesc Romania, temporar sau definitiv, depinzand de cum ma voi acomoda (bineinteles multi prieteni mi-au spus ca imi trebuie un dram de nebunie sa fac asta referindu-se la faptul ca duc un trai mai mult decat decent aici in Ro) asa ca am inceput un lung si laburos research, eu impreuna cu prietena mea, apoi aplicatia la Msc unde am fost acceptate cu succes + ca in urma eseului meu din aplicatie (care se pare ca i-a impresionat -eyebrows2- yebrows2- m-au recomandat ptr fonduri suportate de SAAS, pe care le-am si primit, (maree minune), din pacate prietena mea nu a primit fondurile. Pot spune ca suntem extrem de incantate si luam toata aceasta experienta ca un mare challege in viatza noastra plus ca probabil intrasem intr-o mare rutina aici si aveam nevoie de putina adrenalina -hehe- ehe-
    Mai avem cateva zile si plecam..sau venim mai exact, pe 25.09 si sper sa gasim si alti studenti romani in Edinburgh, asa ca dak sunteti pe aici pe forum pls dati un semn.

Apropo de living costs, noi avem 14.000 GBP amandoua, credeti ca va fi suficient sa avem un trai decent macar 5-6 luni ca vrem sa alocam timpul de inceput studiilor si acomodarii iar apoi sa ne gasim un job.
    Va sarutam si asteptam un semn de la voi,

Milena & Flori

2. Adrianaaa

Adrianaaa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Eu sunt studenta in anul 1 la Napier Uni:D daca vreti sa va mutati aveti grija sa inchiriati un one bedroom flat,sunt mai ieftine si practice.In plus,14000 sunt mai mult decat suficienti.Va ajung si mai mult.Chiria la un flat e intre 450-600 pe luna,iar alte cheltuieli necesare cam inca 200 de persoana.Succes.

3. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Tu Adrianaaa esti in Anglia? Faci master? si eu sunt interesata sa fac un master part-time dar nu stiu daca as reusi sa ma intretin ....ca sa reusesti sa te intretii(chirie in comun, mancare, si intretinere) tu ai zice ca ar fi suficienti 500£ pe luna? si acesti bani pe un an tb sa dimostrezi ca ii ai la inceputul master-ului?

Thanks!

Share This Page