14.6 C
London
Wednesday, July 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

studenti in Londra

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dora_manta, Dec 7, 2008.

1. dora_manta

dora_manta New Member

Trophy Points:
    0
    Salut dragilor, -kiss- iss- urmaresc acest forum de mult timp si trebuie sa recunosc ca m-a ajutat mult. Am deschis acest nou topic pentru ca forumul are nevoie de putin "update" in categoria Student in UK 2008-2009. -shamed2- hamed2- So... Care pe unde sunteti? As dori sa cunosc cati mai multi studenti din Londra si nu numai pentru informatii, ajutor,poate chiar prietenie.

Eu mi-am inceput aplcatia pe UCAS website pentru anul 2009 si trebuie sa recunosc ca nu sunt informata 100% despre toate procesele si ce va urma, am inceput sa le iau toate incetisor pe rand. As vrea sa stiu mai multe din experienta voastra ce inseamna cu adevarat viata de student in Londra...Eu sunt in Londra de aproape un an si cam stiu ce inseamna sa traiesti aici (chirii mari, transport, intretinere) dar vreau sa aud din experienta voastra ca nu e imposibil..pe mine toata lumea ma desurajeaza, -slap- lap- dar nu vreau sa renunt pentru ca e ceea ce vreau si vreau macar sa incerc.
    As dori daca se poate sa iau legatura cu alti studenti, si daca nu va deranjeaza...am o groaza de intrebari care poate raspunsurile ar ajuta si pe alti viitori studenti.
    Asa ca...hai sa ne cunoastem!! -hi5- i5- Dora

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna si Bine ai venit!
    Eu sunt la pgce (postgraduate certificate in education) Middlesex University. Daca ai intrebari te rog sa postezi si sigur Andreiutzu, ceilalti moderatori si noi,utilizatorii, vom incerca sa lamurim problemele. O seara frumoasa si Sarbatori fericite! -cadou- adou- -santa- anta-

3. dora_manta

dora_manta New Member

Trophy Points:
    0
    Merci Rebecca...Ma bucur ca mi-a raspuns cineva, din cate vad nu sunt prea multi studenti prin Londra pe acest forum...(sau se ascund -sst- st- ). Eu inca nu m-am decis la ce universitati sa aplic. Pe site toate zic ca sunt cele mai bune, dar nu stiu parerea unui student..nu vreau sa aplic nici pentru universitati prea bune, de genul UCL sau King's college...aveam de gand si dupa ce m-am documentat mai bine ma gandeam ca probabil au cerinte cam mari :p ...De aceea doream sa cunosc mai multi studenti din Londra sa ma informez mai mult in legatura cu universitatile, cazare, joburi....etc etc... -stunned- tunned-
    Merci mutl si Sarbatori Fericite! -santa- anta-

4. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

ma mir ca nu ti-au raspuns mai multi. eu sunt la drept in ultimul an la LSE. nu stiu ce sa zic depinde ce curs vrei sa faci. sunt un numar de universitati foarte bune academic dar concurenta e acerba. e cel mai bine sa le vizitezi inainte si sa scrii email la undergraduate admissions dc te intereseaza ceva anume. cel mai bine e sa fii pregatita pt ce te asteapta pt ca nu e usor sa obtii un 2.1 adica un degree classification cu care poti sa iti gasesti un job destul de bine platit dupa.

multa bafta.

5. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tutoror,
    AM CITIT mesajul Rebecai si eram interesata de PGCE. CE specializare ai ales? Ce ajutor se ofera pentru taxa de studiu, masa , cazare etc?
    MULTUMESC.
    p.s. TU ai trimis aplicatia direct la universitate sau ....?
    Ce acte au cerut?
    MULTUMESC

6. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Pe forumul SEI tocmai am citit ca PGCE este echivalentul defului din RO.
    Chiar e recunoscut asa in UK?
    Multumesc

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu. Stiu insa ca exista preferinta pentru calificarea obtinuta in UK, de unde si alegerea. In plus,scolile la care predai in timpul practicii (care nu se compara cu practica din Romania)sunt rampa de lansare. Unii colegi au deja job dat de scolile unde si-au facut practica. Eu am foarte bune recomandari de la primul modul, dar am fost nevoita sa intrerup din motiv de sanatate.Eu voi preda la anul MFL- Modern foreign languages-specializarea franceza-spaniola si am deja licenta pe engleza-franceza.

Def-ul nu l-am dat pt. ca mai mult am locuit in UK decat Romania si nici nu sunt de acord cu examenele de acolo. Am vazut destule, atat ca si candidat la titularizare, cat si ca profesor examinator.

Asta cu cazarea si masa, n-o stiu. Restul vezi in topicul PGCE (ca de aia am scris despre program pe forum)

8. dayana_rose7

dayana_rose7 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt noua pe aici, recunosc ink nu am aprofundat forumul pt studenti, dar la acest topic as dori sa intreb:

In 2010 termin Stiinte Economice, dar am aproape 2 ani de experienta in domeniul proiectare-design, am facut si niste cursuri de design-recunoscute in UE- ce sansa as avea sa aplic pt un postgraduate dar in design.
    Experienta am, portofoliu e bun, sunt o pers. foarte creativa, asa calitati ar fi, si stiu ca una e sa ai o diploma, dar ce e cu adevarat apreciat e ceea ce stii sa faci si abilitatile tale.

De aceea va intreb, are vreun rost sa aplic pt UCAS?

Multumesc anticipat pt raspuns.

9. roxelena

roxelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Dora! Am vazut ca est interesata sa cnosti mai multi studenti romani din Londra.Numele meau este Roxana si sunt in Anglia cam de 3 ani. -asa-asa-
    La ce Uni inveti?
    Si app cunosti daca sunt romani la queen mary uni?

10. iamsweet

iamsweet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Si eu sunt interesat sa cunsoc o parte din studentii romani din UK. In special pe cei ce studiaza HR sau Finance. Nu-i un criteriu obligatoriu insa.
    Interesati?

11. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    dayana_rose7 a scris:
    UCAS este numai pentru 'undergraduate'. Pentru 'postgraduate' iti trimiti dosarul independent.

Eu cred ca ai sanse, chiar daca nu ai calificari in domeniu. Experienta, portofoliul si cursurile absolvite te vor ajuta foarte mult. Iar ceea ce e probabil cel mai important este cat de bine stii sa te 'vinzi' in scrisoarea de motivatie.

Mult succes!

12. dayana_rose7

dayana_rose7 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si ms kitten,

Iti multumesc si pt informatia cu UCAS, atunci cel mai bine ar fi sa le trimit un mail(incepusem unul dar cand am mai citit de UCAS pe forum l-am lasat balta), desi am intrat pe site-ul universitatii unde as vrea sa aplic, acolo am vazut pt studenti internationali, si ei ziceau de UCAS -si intrasem pe postgraduate.

Oricum, e inportant ce mi-ai spus, acum sa caut perioada cand se depun dosarele cu aplicatii. Oare e cam ca la noi?

Tu inveti in UK?
    Numai bine! -hipno-

13. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    dayana_rose7 a scris:
    Incepand de acum si pana la primavara, Dayana. Unele universitati/ departamente accepta studenti noi pana tarziu - uneori si dupa inceperea cursurilor - dar daca speri sa obtii finantare de undeva trebuie sa actionezi foarte repede. Trebuie sa fii mai intai admisa ca sa poti solicita bursa, iar termenele pentru burse cam expira prin primavara.

Asa cum am mai spus si altora, eu te-as sfatui sa-ti alegi cateva universitati bune in functie de programele de burse pe care le ofera. Times Good University Guide mi se pare un bun punct de plecare:

http://extras.timesonline.co.uk/tol_gug ... yguide.php

Da.

Mult succes!

Kitten

14. dayana_rose7

dayana_rose7 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna poate tu esti informata in legatura cu finantarea. Cum se obtine o finantare si de unde mai ales. Atat cat stiu de Erasmus, dar prin Erasmus poti aplica la Universitatile cu care colaboreaza Universitatea ta.
    Sincer iti zic nu prea stiu cum merge treaba asta cu finantarea... -nu-nu-
    Tu unde inveti? in ce domeniu?
    Ms ;)

15. the one

the one New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor. Sunt elev in clasa a XII-a si am aplicat la cateva universitati din UK de unde am primit oferta conditionata. Va rog foarte mult daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Preferinta mea ar fi Middlesex (am aplicat la multimedia computing si la graphic design) in Londra, cu toate ca ai mei stau pe ganduri ca acolo sunt costurile foarte mari. Ar mai fi Coventry (tot la multimedia computing), unde sunt mai multi romani si costurile de trai sunt mai mici. Voi ce ziceti? Daca e cineva la Middlsex in Londra, as fi recunoscator daca m-ar ajuta cu cateva informatii. Multumesc anticipat. Numai bine tuturor!

16. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    The one,

Middlesex e pe locul 105 in 'Times League Table UK', Coventry e pe 71 (asta daca nu cumva ai vrut sa spui Warwick, care e tot in Coventry si e pe locul 6!). Gandeste-te ce vrei sa faci cu diploma dupa aceea. Daca vrei s-o folosesti in UK, trebuie sa-ti alegi o universitate (cat mai) de top daca vrei sa-ti asiguri o sansa decenta dupa absolvire.

Mult succes!

17. the one

the one New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, stiu topul, dar am inteles ca nu conteaza pe ce loc e universitatea ci cursul pe care vrei sa-l urmezi si din cate stiu, ei sunt f buni pe partea de IT, media, graphic design. Plus ca ai mai multe sanse sa-ti gasesti un job decat in Coventry. Voi ce ziceti?
    PS: Tu inveti in Londra? Multumesc oricum pt sfat si mai vorbim.

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    La Middlesex University este Rebecca (scrie mai sus) si-`or mai fi si alti romani de-ai nostri… Eu nu cred ca a fost in intentia cuiva de a-si jigni semenii…
    Universitatea mea e pe locul 74 si mai sunt acolo inca 2 romani (Andrei si Loredana) cand am aplicat acolo AM APLICAT PENTRU CURS (doar 3 universitati in UK ofera acel curs) era si cel mai aproape de casa…(40 mile away se poate numi aproape!) Nu stiam de topul universitatilor si chiar daca aflam inainte…nu aveam incotro…M-as transfera la una din TOP Universities…caci am terminat primul an SECOND-TOP CLASS (adica 2:1) si m-ar primi cu bratele deschise… Numai ca NU AU CURSUL…care ma intereseaza pe mine!!
    Si-apoi, daca viata mi-a oferit aceasta sansa… SA FAC O UNIVERSITATE IN ANGLIA (o calificare recunoscuta ORIUNDE IN LUME, spre deosebire de cele din RO) Acu’ fac si eu ca-n zicala aia “SI CALIC…SI GINGAS?...”

The one,

Du-te acolo unde gasesti cursul care ti se potriveste cel mai bine ! Eventual studiaza inainte programa, cu modulele valabile si potrivit optiunilor tale.
    Acu’ de te-ai vedea intrat…daca ai rezultate bune dupa primul an…te mai invarti, te mai transferi, vezi tu…

Multa Bafta !

19. the one

the one New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca, ma poti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu Middlesex? Cum sunt profii, cerintele sunt mari, fac rau cu prezenta? Si daca stii pe cineva la cursul de multimedia computing (nu e neaparat sa fie roman) si poate sa-mi spuna daca merita sacrificiul de a alege Londra pt cursul asta decata Coventry de exemplu. Parerile voastre ne ajuta foarte mult. Cazarea ma vazut iarasi ca e destul de scumpa, eventual daca stiti cateva sugestii. Eventual putem discuta si pe mess, daca sunteti de acord sa nu plictisim lumea.

20. the one

the one New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt incurajare ellaws. In vara am facut un curs de graphic design la Universitatea de arte din Londra si mi-a placut fff mult cursul, sistemul, profesorii, colegii si Londra. Dar am o mica teama tocmai pt ca nu stiu daca o sa ma descurc singur acolo. Dar ma mai informez.

Share This Page