0.7 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student Yellow -cateva intrebari

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by alexdima, Jul 16, 2012.

1. alexdima

alexdima New Member

Trophy Points:
    0
    Salut am cateva nelamuriri mai amanuntite probabil s-a mai raspuns dar pefer sa incep un nou post pentru ca situatia fiecarui cititor e diferita.

Am citit aici pe forum ca poti lucra cu yellow card 12 luni si inca 4 .
    Pentru acele 4 luni trebuie facuta o cerere speciala de extindere a perioadei sau pur si simplu muncesti fara sa-i anunti si ai acest drept.

Yelow cardul se aloca doar o data pentru un singur curs?
    De exemplu as vrea sa am yelow atat pentru NVQ lvl2 cat si pentru 3
    Poti face cerere pt yellow cand te apropii de finalul primului curs?

Atunci cand lucrezi part time 20h pe sapt si castigi undeva la 486 salariu
    de la cat incepe impoziarea Eu stiam ca de la 500 dar auzisem pe cineva ca s-ar fi modificat recent.

Multumesc si o zi buna.

2. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Durata YC depinde de durata cursului la care se adauga cele 4 luni.Daca cursul tine 8 luni, durata totala devine 12 luni.
    In plus nu e totul atat de matematic, trebuie sa tii cont si de perioada pana la eliberarea YC, mai ales ca in ultimul timp e aproape imposibil de obtinut programare la Croydon. Cum nu poti aplica pt YC decat in momentul in care cursul a inceput, trebuie sa tii cont si de timpul necesar pana la obtinerea YC .

Cum adica se aloca o data pt un singur curs??? Adica tu vrei sa ceri 2-3 sau mai multe YC???

Poti cere cand te apropii de final, dar ce sens are? Daca aplici prin posta nu stii daca apuci sa-l primesti expirat!!!

3. alexdima

alexdima New Member

Trophy Points:
    0
    Yc il am deja din Mai si nvq dureaza dureaza 12 luni.
    Problema e ca assesoru meu ma "forteaza" sa fac si lvl 1 cica asa sunt noile reguli si asta o sa dureze 3 luni.
    Ei iam zis ca am doar 12 luni Yc cat tine lvl 2 pentru care m-am inscris .
    El a zis ca nu este problema o sa ceara el extindere de Yc si ca se accepta destul de usor aceasta extindere .

El cand a zi de acea extindere se referea la acele 4 luni pe care le mai ai tu la dispozitiesau chiar se poate face o extindere?
    Cum obtii acea perioada de care zice toata lumea 4 luni prin cerere sau pur si simplu te folosesti de ea fara nici un demers.

"Cum adica se aloca o data pt un singur curs??? Adica tu vrei sa ceri 2-3 sau mai multe YC??? "
    Pai dupa ce fac Lvl 2 ma hotarasc sa fac si 3 .
    Mai pot obtine un yc si pentru la sa le am legate? (Bc iese din discutie nu intru in detalii)

Va rog si la ultima intrebare daca ma pote ajuta cineva.

4. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea ma inteles nedumerirea ta, dar iti explic si eu in cuvintele mele, poate te ajuta.

Cand ti s-a eliberat YC-ul a fost in baza unui curs la care erai inscris(a) atunci si va fi valabil pe perioada studentiei + 4 luni. Daca continui scoala, tot ce trebuie sa faci e sa trimiti email la care sa atasezi scrisoarea de la scoala cu noul curs (numele si perioada) si valabilitatea YC-ului se va prelungi automat, fara nici o cerere.

Perioada de 4 luni nu trebuie sa o obtii in nici un fel, e un drept de care poti "abuza" la libera alegere sau nu. Nu se face nici un demers. Ideea este ca daca cineva, la un momendat va verifica validitatea dreptului tau de munca in acea perioada (de 4 luni) ca reiesi ca ai fost "in drepturi".

In primul rand, ca student care muncesti pe perioada vacantei, nu trebuie sa ti se opreasca taxe (PAYE). Tu completezi un formular special la momentul angajarii in care declari statul de student si ti se acorda un cod special. In orice alta perioada se opresc taxe normale. Citeste mai mult aici http://www.hmrc.gov.uk/paye/employees/s ... udents.htm

Incepand din acest an pana la suma de 8,105 nu se platesc taxe. Totusi ramane la alegerea angajatorului daca te lasa sa ajungi la acesta suma fara sa platesti nimic sau stiind ca vei castiga mai mult va incepe sa te taxeze de la primul salariu. Mai multe citeste aici http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... /DG_078825

5. alexdima

alexdima New Member

Trophy Points:
    0
    Da a fost eliberat in baza unui curs NVQ lvl2 pentru 12 luni
    Dar cand am avut prima sedinta cu profesoru a zis ca trebuie neparat sa fac prima data lvl1 care dureza 3 luni
    Si plus ca am inceput si cu 2 luni intarziere cursu.
    Deci 2 luni intarziere + 3 luni LVL1(neanuntat)+ 12luni Lvl2 (la care ma inscrisesem initial) =17 luni
    Mai adaug inca 3 pentru aplicatia de blue 20luni de yelow in care pot sa muncesc

De aceea caut metode sa castig mai multe luni de yelow si am intrebat de cele 4 de gratie asta ar veni 12+4=16
    si mai am nevoie .
    Asta e al doilea motiv pentru care am intrebat de o eventuala prelungire prin inscrierea la un lvl 3.

Pentru aplicatia de Blue trebuie sa am cursul finalizat? sau doar 12 luni consecutive muncite cu yellow?

Probabil gresesc eu in calcule
    Oricum multumesc de raspuns.Multe informatii utile.

Share This Page