8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student / Volunteer / Claim 4 child benefit

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by lauraenaku, Feb 9, 2011.

1. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor!

iata-ma iarasi pe aici...cum dau de o problema cum dau fuguta pe forum sa ma luminez...

asadar avand YC ca si student in ce masura imi este permis sa lucrez la un centru ''SURE start'' spre exmplu ...

si inca o mare nelamurire ar fi ca am aplicat pt cei doi copii ai nostri pt child benefit...am sau nu dreptul ca studenta sa apelez la beneficiile astea din partea statului??

multumesc anticipat tuturor celor care sunt in situatia asta si ne pot da cateva indicatii pretioase...
    o zi buna sa aveti!

2. ramon80

ramon80 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: student / volunteer/ claim 4 child benefit

salut ,
    da cred ca poti sa aplica pentru child benefir ,child tax credit si working tax credit .daca ai nevoie de mai multe intrebari scrie-mi .
    cu bine

3. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    Re: student / volunteer/ claim 4 child benefit

''To qualify for a registration certificate as a student you will be required to demonstrate that you are enrolled at a genuine educational institution and that you have available to you sufficient resources (belonging to yourself or a sponsor) not to become a burden on the UK’s social assistance system during your time as a student.''

salut,
    multumesc pt raspuns ,
    dar mie paragraful asta nu-mi suna bine avand in vedere ca sunt studenta .

4. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Paragraful se refera la faptul ca tu ai nevoie de fonduri ca sa-ti poti plati chiria,council tax si toate cele fara a cere beneficii de la stat( gen housing benefit,council tax benefit,job seekers allowance etc)Nu se refera la alocatia pt copii -da-da-

5. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    ahaaa...

multumim Gabiiy,

asta inseamna ca pe perioada studentiei nu pot aplica pt nimik decit child benefit, celelalte fiindu-ne strict interzise...

am inteles, multumesc again, baietii deja aveau banii salvati pt alovatia pe care urmeaza sa o primeasca...

6. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    mai am o intrebare,
    ce acte trebuiesc din tara?
    si cand trebuie sistata alocatia lor din tara?am inteles ca dureaza mult pana primesti child benefit...

multumesc

7. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci cand am aplicat pentru YC si BC am dat o declaratie ca nu voi fi burden to the state cat timp sunt aici in UK.

Aici intra si council tax benefit?

Am mai discutat cu niste romani in afara forumului si imi ziceau sa aplic linistita ca nu e problema dar eu logic analaizand am impresia ca nu am dreptul sa aplic ptr council tax benefit.
    Desi doar cel ce e student da declaratia cu burden to the state, cel ce primeste BC nu da o asa declaratie, teoretic ar putea cere reducerea la council tax?

Stie cineva ceva in plus, vreo experienta legata de asa ceva?

8. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Concluzia: intr-o familie cu un student + un muncitor, muncitorul are dreptul sa ceara orice beneficiu dar studentul poate fi exclus din aplicatie.[/quote]

atunci cand aplicantul principal cere YC iar muncitorul are BC ca dependent de YC nu cred ca are dreptul sa ceara benefit pentru ca depinde de YC holder. Nu mai zic ca pe declaratia cu burden to the state studentul declara clar ca nici el sau familia sa nu vor deveni burden.
    Nu stiu daca consiliul local comunica cu Home Office, dar daca raspunsul e da atunci cred ca poti fi probleme cu YC si BC celor ce incalca declaratia data.

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    @lauraenaku

Si eu cred ca e perfect OK sa ceri Child Benefit - asta e o alocatie care se acorda universal pentru toti copiii care sunt rezidenti in UK. (la fel si scoala gratuita, ba chiar mai mult decat atat, toti copiii care locuiesc aici au dreptul la scoala de stat gratuita in UK indiferent de statutul legal/ilegal al parintilor in UK). Aplica acum, dureaza catevaluni de zile pana cand ti se proceseaza cererea.

Eu cred ca e OK si sa ceri scutire de council tax ca full-time student (adica platiti council tax doar pentru un singur adult - sotul). Este totusi o scutire de taxe pentru studenti, nu e un ajutor social.

Odata ce tu si/sau sotul incepeti sa munciti legal si platiti taxe puteti - daca aveti venituri mici - sa cereti Working tax benefit si child tax benefits. Astea sunt de fapt scutiri de taxe din banii munciti/produsi de voi, deci iarasi, nu cred ca intra la categoria 'burden on the state'.

Despre restul beneficiilor nu stiu mai nimic dar eu una nu as cere housing benefit si jobseeker allowance etc. in conditiile astea.

10. natik

natik New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , dar cine stie poti aplica pentru child benefit , daca nu ai NIN?

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Dar cine stie, daca te poti linge-n cot?

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Hei. Dar totusi cred ca verificarile astea intre institutii sunt aiurea?
    Daca, eu sau tu ca si student part time, ceri ceva de la HMRC, ei de ce iti aproba?....ei (HMRC) nu stiu ca nu ai voie?...de vreme ce te intreaba daca ai ceva Card de culoare, si daca esti student sau nu? Deci ei nu verifica inter-institutional?,.........ei de la HMRC ar trebui sa iti dea refuz la aplicatie pe motivul ca ai Yellow de student, Nu-i asa?
    Sau, pe altundeva citeam candva, nu stiu sigur unde, dar, ceva de genul ca nu te afecteaza daca ceri doar pt copil. Adica Child Tax Credit, nu este defapt, ca si un fel de Deducere de impozit (din RO) pt ca ai copil si in plus muncesti?.......deci de ce sa fie considerat un "benefit"...doar e pt copil. CHILD Tax Credit...adica mie imi suna Reducere Tax pt ca ai copil si muncesti (adica oricum platesti NINO si PAYE). Nu e asa?
    Tot pe undeva, cineva zicea, ca de ce sa se lege ca ai cerut pt copil, caci Benefits ar fi cele legate de Jobcenter, Jobseeker allowance, etc.
    Care ati fost studenti cu Yellow si ati cerut Child Tax Credit (care oricum cica vine impreuna cu Working Tax Credit), anuntati-ne si pe noi, ati trecut cu bine de faza cu primirea Blue Card?
    As tinde sa cred ca: 1.HMRC ar refuza aplicatia pt Benefit daca nu ai avea voie.
    2.Nu se verifica Inter-institutional cum trebuie ci e doar vorba in vant.
    3. Nici UKBA nu cred ca va verifica, decat daca ai stat student pe tot anul si daca tu cu Yellow sau sotul/sotia cu Blue ati muncit continuu tot anul (adica unul dintre noi, macar). Cred ca daca ai stat tot timpul student si macar unul a muncit tot anul, tu sau eu care avem Yellow si cerem Blue de dependent dupa un an, nu vor verifica altceva. Adica de ce mai cer sa duci paysleepurile pe 12 luni sau contractul de munca?...aia e dovada ca ai muncit. Crezi ca au acces la baza de date HMRC sa intre direct sa vada inregistrarile pe numele tau, locuri de munca, daca ai intreruperi mai mari de..., daca ai cerut asta sau aia?....oare chiar fac astia toate astea in timpul acela scurt in care iti zice, ok, actele in regula, veniti peste 2 ore dupa card....?
    Care ati trecut prin astea va rog raspundeti. Mersi. Adi

Later Edit.
    Scuze, tarziu observasem topicul asta si postasem si in celalalt cu Beneficii pe perioada YC.
    Dar, mi-am mai adus aminte inca ceva: chestia cu declaratia ca nu vei deveni povara pt UK........Eu, in Iunie 2011, nu am depus astfel de declaratie, pt ca nu se cerea. (a trebuit doar sa dovedesc ca am bani in cont)........deci, eu pot sa cer Child Tax Credit , ca nu am dat nici o declaratie, asa-i? Declaratia propriu zisa s-a introdus din August odata cu modificarile privind necesitatea de Asigurare medicala pt studenti.

Share This Page