12.7 C
London
Thursday, June 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student -schimbat job

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Ticu29, Aug 6, 2012.

1. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello

Am cateva nelamuriri daca ma puteti ajuta
    Lucrez ca si student cu yellow .In cuand o sa imi schimb locul de munca si am gasit un paragaf pe siteu lor care spune ca trebuie ca noul meu angajator sa trimita o scrisoare si eu sa aplic pentru un alt Accession worker card .
    Trebuie sa fac acest lucu? As dori mai multe detalii .

Intentionez sa lucez 20 h in domeniul in care studiez si 20h in alt domeniu total diferit de studiile mele.
    A obtinut cineva blue cardul in acest mod ?
    Am citit pe forum ca este posibil dar as dori o confirmare de la cineva care a obtinut deja , nu as vrea sa regret dupa atata efort depus.

Multumesc mult.

2. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Accession worker card ai nevoie de el in cazul in care vrei sa lucrezi mai mult de 20 de ore saptamanal, in timpul semestrului, si fara a fi la un curs vocational, DAR pentru asta trebuie sa aplice angajatorul in prealabil, pentru tine, pentru un permis de munca....acuma ce i drept nu specifica daca acelasi angajator la care lucrezi cu cele 20 de ore *oficiale* sau unul diferit si aici presupun ca e nuanta.
    Ai noroc daca ti ai gasit un angajator care sa vrea sa se complice cu permisul de munca pentru tine, dar nu uita, ai schimbat jobul, adio permis de munca si accession worker card.
    Suna la ei si intreaba mai degraba as zice eu, nu ti dai datele, nu spui cine esti, doar intrebi despre paragraful acela in ce caz functioneaza....

Succes si numai bine!
    :)

3. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Mulumesc Ale
    Mai eu nu stiu cei cu Accession worker card eu am yellow card ca student.
    Daca stie cineva exact raspunsu la cele 2 intrebari sau a trecut prin asa ceva rog sa ne impartaseasca experienta.

Multumesc
    si paragrafu cu pricina
    • There will be no restrictions on Bulgarian and Romanian nationals switching from one employment category into another employment category whilst in the UK (but if an individual changes jobs, their new employer must apply for another letter of approval from Work Permits (UK) and the individual must apply for a new Accession worker card).

4. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Pai hotaraste te ce vrei exact ca nu mai inteleg

Tu ai urmatoarele optiuni legale:
    * cele 20 de ore pe saptamana, drept oferit de statutul de student si implicit posesia de yellow card
    * daca vrei sa lucrezi peste cele 20 de ore poti fi : self employed, cu toata documentatia necesara sau
    angajatorul tau aplica pentru permis de munca pentru tine si, in cazul aprobarii, aplici apoi pentru accession worker card, procedura asta se ia de la capat in cazul schimbarii locului de munca

Acum, din ce inteleg de la tine, ai yellow si te intereseaza ce se intampla daca schimbi locul de munca, nu are nimeni nimic cu tine daca iti schimbi locul de munca.
    Trebuie doar sa ai grija sa nu ai pauza intre locurile de munca mai mare de 30 de zile, exceptand perioada de vacanta, pentru ca daca depasesti o iei de la capat cu perioada de 12 luni.
    Astept corectii de la cei ce stiu mai bine.

Numai bine! :)

5. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu doresc sa lucrez 20h in domeniul in care studiez si 20 in restaurant de ex.
    Silverfern a postat intr-un topiic cum ca ar fi posibil . Cel putin asta am inteles eu.
    As dori sa primesc confirarea de la cineva care chiar a btinut blue card in acest mod. Sau mai multe detalii cu privire la aceasta metoda.

Citat:
    "Florin, inteleg ca tu esti student la un curs NVQ, curs ce necesita practica(iar job-ul pe care il ai reprezinta practica necesara acelui curs), ai un yellow card de student obtinut ca urmare a inscrierii la acel curs si vrei sa muncesti pe langa acel job inca maximum 20 de ore pe saptamana in alta parte. Daca asa stau lucrurile da, ai dreptul sa lucrezi si in alta parte (nu neaparat in domeniul in care faci cursul) 20 de ore, ca orice alt student. Asta pentru ca in cazul tau cele 35-40 de ore de munca sunt echivalente cu orele de teorie la scola in cazul celorlalti studenti."

A doua nelamurire este in cazul in care o sa schimb mai multe joburi trebue sa anunt home ofice? Daca da care este prcedura?

Multumesc

6. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vrei sa lucrezi si in restaurant(si nu studiezi in acest domeniu) o poti face ca self.
    Trebuie sa anunti Home Office doar in cazul in care schimbi institutia de invatamant, nu locul de munca.

7. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Am senzatia ca ori nu mai stiu romana, ori mi am pierdut timpul explicand in vant....

Succes pe mai departe!

8. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    NU trebuie sa anunti Home Office daca schimbi mai multe locuri de munca ATAT timp cat la sfarsitul celor 12 luni ai payslipurile necesare care sa ateste ca ai lucrat 12 luni neintrerupt!
    DACA NU ai NVQ care prin natura lui iti permite sa lucrezi 35-40 de ore, ai doua optiuni:
    ORI te inregistrezi ca self employed
    ORI angajatorul obtine permis de munca pentru tine si tu aplici pentru accession worker card mai departe

Ce i asa de greu de inteles? Si daca tot am pierdut timpul explicand inca o data, iti sugerez sa citesti pe site ul UKBA ca toata lumea

9. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai eu stiu ca NVQ iti permite prin natura lui sa lucrezi 40h DOAR cu conditia sa fie in ACELAS DOMENIU DE STUDIU.
    Si de aceea intreb daca am voie sa lucrez in 2 domenii diferite.(iese din discutie accession worker card vreau doar pe yellow)
    Rasfoiesc siteu ala si nu gasesc aspectu asta .

Multumescmult pentru rabdarea ta Ale.

10. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Pai tu esti la NVQ?
    Nu mai pricep nimic acum:)

11. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Da Am precizat in primu post ca lucrez ca student cu yellow Gresala mea nu am specificat ca urmez NVQ.

12. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Pai se schimba complet datele problemei :)

13. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Am scris mai sus: "Trebuie sa anunti Home Office doar in cazul...". Corect, in loc de Home Office, ar trebui sa fie UKBA.

14. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Multa lume spune Home Office pentu ca in lgoul institutiei apare si titulatura asta.

Ale in ce sens se schimba datele probleme? Acum ma poti ajuta cu niste raspunsuri?

15. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Tare atitudinea! -ras4-

16. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa fiu nepoliticos daca la asta te referi .
    Dar am incecat sa fiu cat mai direct. Recurg la aceasta metoda pentru a ma face mai usor inteles.
    Asta nu inseamna ca nu apreciez efortu si timpu acordat problemelor mele.
    A fost o mica omisiune de la care s-a deviat discutia si a creat confuzie .

Daca ma poate ajuta in continuare raman recunoscator.

17. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am si eu cateva nelamuriri,legate de permisul de student,daca ma puteti ajuta.
    Sunt studenta, am YC, lucrez ca si Care Assistant de 6 luni, am inceput NVQ2 online de doar 2 saptamani dar nu sunt fericita cu locul de munca pentru ca am o managera mai mult decat cretina.
    Intentionez sa-mi caut un alt loc de munca,in acelasi domeniu pana termin NVQ2 dar in alt oras, ce presupune schimbarea asta?
    Ma afecteaza pe viitor cand o sa depun actele ptr BC?
    Trebuie musai sa raman aici pana am 12 luni lucrate sau 12 fluturasi de salariu?

Multumesc frumos!

18. Ticu29

Ticu29 New Member

Trophy Points:
    0
    Aceasi dilema am avut si eu.
    Insa nu stiu cu ai obtnut yellow de student acum 6 luni apucandu-te de curs doar de 2 sapt .
    Nu stiu daca o sa iti ceara sa ai cursu terminat atuni cand aplici. Cat dureaza acest curs online?

19. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Simplu, pe acte formal am inceput cursul din 16.01.12,iar cand am fost ptr YC aveam toate actele ok.Practic doar de doua saptamani l-am inceput, nici eu nu stiu de ce pentru ca am sunat la sediu si mi se spunea ca saptamana ce urmeaza si asa mai departe pana au trecut 7 luni.
    Normal cursul dureaza 1 an de zile......
    Pe mine ma intereseaza ce presupune schimbarea asta?
    Trebuie musai sa raman in acelasi loc de munca pana am 12 luni lucrate sau 12 fluturasi de salariu?
    Pot sa-mi schimb job-ul intre timp?
    Care este procedura?
    Daca a mai fost cineva in situatia mea va rog astept un raspuns.

Share This Page