24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

student part- time

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by mihaela76ro, Mar 29, 2009.

1. mihaela76ro

mihaela76ro New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Am cautat pe site informatii privind detalii despre studentii part time.
    Am 'rasfoit' in acelasi timp pagini de net, cautand un curs acceptabil ca pret si timp si uitandu-ma si pe site-ul acesta cu informatii foarte utile pentru romanii din UK,am zis sa imi incerc norocul cu o intrebare.
    Exista cineva pe aici care a obtinut yc cu un part time curs?cu pret acceptabil si destul de interesant(cursul)?daca da,poate imi impartaseste detalii din experienta sa.
    Multumesc anticipat pentru raspuns(uri)

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. denissa

denissa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Eu am aplicat pentru yellow card, pe baza unui curs part-time ESOL si azi am primit cardul.Take care.

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!:)

5. denissa

denissa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,Silverfern.Dupa cateva emotii, a sosit si cardul :)

6. denissa

denissa New Member

Trophy Points:
    0
    Am obtinut si NIN-ul, a durat o exact o saptamana pana sa primesc scrisoarea, iar acum urmeaza jobul :)

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Denissa!:kiss:

Spune-mi te rog daca pe YC de student scrie vreo data (de cand si pana cand este valabil)

Se pare, ca-n ochii lor eu sunt studenta din 2007 si ca YC eliberat pt. o saptamana de sandwich course( ca apoi m-am retras din program )este valabil pana azi.

Cica sunt 2 tipuri si eu l-am nimerit pe ala de "student pana la adanci batraneti"...:lol:

Acum rad, dar pana azi-dimineata cand mi-a confirmat un manager de-al lor am fost pachet de nervi...si aia m-a luat tare ca de ce nu urmez "normal procedure", dar s-a calmat cand a vazut ca nu tac nici eu.

Deci, reiterez, pe yellow cardul tau exista vreun termen de valabilitate?

Multumesc mult.

8. denissa

denissa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Rebecca. Pe yellow cardul meu nu scrie nicio data de valabilitate, insa in scrisoarea primita de la HO, scrie ca e valabil atata timp cat imi mentin statutul de student,care, bineinteles,trebuie demonstrat cu scrisoare de la colegiu.:)

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Merci mult.:kiss:

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Deci poti demonstra cu yellow cardul faptul ca exerciti un treaty right, dar tu poti sa faci orice altceva decat sa studiezi, adica sa nu-ti exerciti un treaty right. Asa e? Sau, daca trebuie sa demonstrezi cu scrisoare de la colegiu, atunci nu cumva yellow card-ul e in plus?
    Cap au, minte ce le mai trebuie...

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Nici chiar asa silverfern, stim bine ca pot obtine oricand informatii daca au nevoie cei de la HO.
    Si apoi YC obtinut ca student este numai pentru a dovedi dreptul de lucru, dar nu rezista nimeni la nesfarsit cu (doar) cele 20 de ore / saptamana permise.
    Au si cap, au si minte ;) ... ia gandeste-te ce se intampla in cazul unui control, cui ii convine o astfel de situatie care pe deasupra ar putea da nastere si unor abuzuri ale angajatorului/angajatorilor ?

Si apoi daca tot ai terminat studiile, nu ar fi convenabil sa lucrezi in domeniul in care te-ai pregatit, full time ? asa cum se naste acest drept dupa cele 12 luni necesare ?

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ba chiar asa e. Mie la angajare nu mi s-a cerut NICIODATA mai mult decat student registration card si unii nu voiau nici atat(ca doar Romania e in UE)...daca nu le spuneam eu ca am restrictii(de unde era eu sa stiu ca-l aveam deja...si nu-mi trebuia nici o scrisoare de la nici un colegiu nimic?) Pt. blue card tot ce trebuia sa fac era sa lucrez 12 luni part-time si sa dau 12 payslips...
    Mare branza...oricine poate face asta-angajatorul nu vrea decat dovada de drept de munca.Crezi ca pe multi ii intereseaza sa zica angajatorului ca nu pot lucra decat in anumite conditii? Acum cand toata lumea cauta disperata joburi? Cata naivitate!
    Ei nu-si dau seama ca astfel incurajeaza ilegalitatea...

Se lasa lumea pagubasa de a intra in legalitate, cand vad cate piedici se pun...pt a MUNCI SI PLATI TAXE STATULUI ENGLEZ.

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Taranu, eu am vrut sa subliniez varza legislativa. Daca vrei sa respecti legea, e cum zici tu. Dar pt unii indivizi va fi o situatie similara cu angajarea pe baza de NINO obtinut ca SE. Se inscriu la un curs part-time(eventual gratuit), pe care nu-l frecventeaza, si lucreaza la risc. Daca vrei sa respecti legea nu iti convine sa mergi la risc, gandeste-te cum isi burdusesc oamenii dosarele cu documente cand se duc la HO. Daca nu-ti pasa de lege, n-o sa te intereseze prea mult nici riscul.

Ideea e ca nu te costa prea mult sa lucrezi ilegal, dar daca vrei sa respecti legea trebuie sa te zbati, nu gluma. Oare n-ar trebui sa fie invers?

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Ai dreptate, ce pot sa mai spun ? Intotdeauna calea cea mai usoara este usuratica :D

Daca iti propui sa te stabilesti in UK faci toate demersurile legale, grele-usoare cum or fi. In schimb daca stabilirea este doar temporara si iti asumi riscurile alegi calea usoara ... asta face mare diferenta intre modurile de a privi lucrurile. Totusi, asa cum se cere intr-un stat civilizat eu militez pentru calea legala care te poate scuti de multe neplaceri si situatii nedorite, pana la urma nu-i totusi chiar atat de greu acum in coditiile date si ar trebui poate lucrat un pic si la mentalitate, mai ales ca informatia este libera si gratuita in majoritatea cazurilor.

Bunaoara ca sa exemplific exista si cetateni englezi, onesti care intampina probleme cu diverse institutii tot din incompetenta sau indolenta unor angajati in cadrul sistemului, dar ei dau vina pe Guvern si politicieni asa cum este corect, as spune.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aoleu...intram in altele.

Sunt oameni stabiliti definitiv aici, ilegali la inceput si acum sunt cetateni britanici. Eu cunosc 2 cazuri.Unul e ofiter de politie-britanic.S-a casatorit c-o englezoaica si-a rezolvat rapid problema. (dupa...ani de ilegalitate)

Cai de a ocoli legile exista si multi se folosesc de asta pe timp nelimitat, nu temporar.

Si eu incurajez legalitatea, dar nu accept any unfair treatment, de aia, in curand, sper sa putem face ceva in privinta asta. Dar trebuie sa ne miscam si sa actionam, nu sa le gasim mereu scuze...

16. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,am si eu o intrebare,prietenul meu a fost acceptat la Newham college la cursurile de engleza.poate beneficia de yellow card dk cursul este de 3,5 ore?am tot intrebat pe la birourile scolii dar multi nu stiu nimic.voi ce spuneti,isi poate face yelow card cu 3,5ore sau trebuie un alt curs?multumesc

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Claudia,

Nu conteaza nr. de ore atat timp cat scoala este acreditata de dcsf, fostul dfes.

18. denissa

denissa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Rebecca are dreptate. Eu am luat yellow cardul pe baza unui curs de 3 ore pe saptamana. Conteaza sa fie acreditat colegiul de dcsf si sa aiba toate actele cerute.Bafta

19. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de sfat,aveam nevoie de o incurajare.
    Denissa,imi poti spune despre ce acte este vb dk nu te deranjez?!

20. denissa

denissa New Member

Trophy Points:
    0
    Hello

Clauditza26, eu am trimis formularul br1, scrisoare de la colegiu, scrisoare de la sponsorul meu si wage slipsurile acestuia pe ultimele 3 luni si chitanta care atesta ca am platit cursul.
    Daca prietenul tau nu are sponsor, uite ce spun ei:"evidence that you have sufficient funds to maintain and accommodate yourself and any dependants for the duration of your course without the need to seek public funds", deci bank statementurile lui pe ultimele 3 luni.
    Sper sa te ajute.
    Take care:)

Share This Page